Forum Machete,Modelism,Hobby: despre KITECH - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

despre KITECH

#1 Useril este offline   bogota 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 08-July 05

Postat 14 March 2006 - 03:24 PM

Salutare tuturor! fiind intr-o mica plimbare prin oras (iasi) am intalnit intr-un magazin niste kit-uri interesante si totodata ieftine(zic eu), firma producatoare este KITECH (kiu hung o alta denumire) ceea ce as vrea sa stiu este daca stie careva de aceasta marca si ce anume poate sa spuna despre ea (daca contine toate piesele, calitatea plasticului, daca sunt neconcordante cu imbinarile...).
La prima vedere modelele mi s-au parut cam "nefinisate" si preturile mici un blindat de origine franceza parca la scara 1/48 230.ooo lei ceva aero (STEALTH)la 340.000 lei la o sacra ceva mai mare.
Ce parere aveti despre ele, merita bagati bani in ele,raportul calitate pret cum este?
informatii gasiti la http://www.kiuhung.c...g_eng/index.htm poate mai gasiti si alte situri cu produsele acestea!

Va multumesc anticipat si astept sugestiile dumneavoastra!!!!

#2 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 14 March 2006 - 04:20 PM

salut

sunt fericitul posesor al unui A-10 la 1/48 produs al firmei KITECH
so:
1. este evident o copie de proasta calitate a unei alte marci..presupun ca revell/monogram, asta dupa break-downul pieselor, deci in mare proportiile si dimensiunile sunt corecte si "arata" ca un a-10
2. decalurile sunt inutilizabile datorita culoriloc care nu au nici o legatura cu realitatea, simplificarii grosolane, etc
3. piesele opace mari sunt grosolane, pana la 2-3mm grosime, cu lufturi cat roata carului (lasa ca aici pt dimensiunile astea nici cu altii nu imi e rusine), bavuri asa si asa, urme de turnare la fel...nici sa te entuziasmezi nici dezastru
4. piesele mici destul de inecate in bavuri
5. plasticul e relativ tare si neplacut la prelucrat,
6. piesele transparente surprinzator de bune/subtiri/clare prin comparatie cu restul kitului

in concluzie un kit slab. daca esti de parere ca diferenta de munca si coala de decaluri ce va trebui sa o cumperi face 800 mii, poti sa il cumperi dar parerea mea e ca nu se merita

#3 Useril este offline   radub 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2061
  • Inregistrat: 13-August 05

Postat 14 March 2006 - 04:22 PM

Am avut un kitul Prowler la 1/72, luat de un cunoscut care a zis, "l-am vazut la magazin si stiam ca iti plac machetele, de aia ti-am luat unul" :cry:
E o copie nerusinata si de foarte proasta calitate a kitului Hasegawa. E ieftin si arata ieftin. Decalurile sunt de un ridicol greu de egalat. Piesele "transparente" erau galbene (in kitul Hasegawa sunt fumurii), iar "transparent" e o exagerare.
L-am dat unui copil din vecini sa se joace cu el. Ca jucarie, e perfect. Altfel trebuie multa munca sa scoti o macheta din el.
Radu

#4 Useril este offline   bogota 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 08-July 05

Postat 14 March 2006 - 05:04 PM

Multumesc pentru raspunsuri. DE ACEEASI PARERE SUNT SI EU ma refer ca calitatea kit-ului. Am observat ca au si modele motorizate (cica) adica au un motoras si pare sa functioneze.
in colnluzie nu se compara cu celelate marci. Deoarece pretul este rellativ mic probabil am sa achizitionez unul doar asa de ocupat timpul.
O intrebare care nu tine de subiect: ce vopseluri folositi, folositi aerograf sau "la pensula". In afara de vopselurile consacrate de la modelmaster si revell ce altceva se mai poate folosi? Acum ceva timp am fost la un magazin de pictura si vanzatoarea mi-a recomandat vopseluri acrilice. se pot utiliza astfel de vopseluri? mentionez ca inca nu mi-am procurat un aerograf, folosesc pensula in majoritatea cazurilor.
multumesc pentru timpul acordat!!!

#5 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 14 March 2006 - 05:12 PM

bogota, la Mar 14 2006, 05:04 PM, a spus:

[...] ce vopseluri folositi[...]

Arunca un ochi AICI

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 14 March 2006 - 05:51 PM

Majoritatea de aici folosesc aerogarful, dar nu au uitat nici de pensula. Se pot face treburi bune si cu pensula, daca sti sa o folosesti.
Vopselele folosite sint atit de la Model Master, Revell sau Humbrol, cit si Tamiya sau chiar duco si uleiuri. Se folosesc atit emailuri cit si acrilice. Atita doar ca trebuie sa fie de calitate.

#7 Useril este offline   bogota 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 08-July 05

Postat 14 March 2006 - 06:05 PM

Multumesc mult d-le Eugen pentru linkul oferit. Am tras cu ochiul la ce este postat acolo si am pus la punct multe nedumeriri pe care le aveam.
Multumesc tuturor pentru timpul acordat! :-D

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi