Forum Machete,Modelism,Hobby: Pz Kpfw IV Ausf H - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Pz Kpfw IV Ausf H Italeri 1/72

#1 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 05 March 2012 - 07:57 PM

Avand aparatul foto imprumutat unui prieten, nu am putut face fotografii din timpul constructiei si vopsirii, asa ca voi posta din pacate doar rezultatul final.

Montajul mi-a cam scos peri albi, si anume senilele care nu s-au potrivit decat cu forta (ca in bancul cu politistii ce au absolvit toti) si apoi blindajele suplimentare care nu au putut fi montate decat dupa ce a trebuit sa dezlipesc ttoate sculele ce erau montate pe aparatorile de noroi, iar la blindajele turelei am reusit sa rup doua brate de sustinere. Imagine postata

Vopsirea a fost facuta cu tamiya dark yellow strat de baza, apoi AK worn effects, apoi alb vallejo pe care l-am curatat pe ici si colo cu o pensula umeda cu apa. Am mai experimentat cu Ak wash for dark green diluat 50/50 cu white spirit, folosit ca pin wash, a functionat excelent fara nici un lac lucios dat inainte. Ciupituri cu dark grey si apoi intervenit peste cu Ak rust wash. Vopsirea si weatheringul l-am facut in vreo 3-4 ore cred Imagine postata

Inmatricularea este una fantezista, nu m-am documentat pentru numarul de inmatriculare si doar am vrut sa experimentez din zemurile ak. Imagine postata

Astept pareri, sugestii si sa ma trageti de urechi. Imagine postata

Poze :

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg
  • Imagine atasata: 6.jpg
  • Imagine atasata: 7.jpg
  • Imagine atasata: 8.jpg
  • Imagine atasata: 9.jpg
  • Imagine atasata: 10.jpg
  • Imagine atasata: 11.jpg


#2 Useril este offline   joccker 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 18-November 07
  • Location:bucuresti

Postat 06 March 2012 - 07:12 AM

Frumoasa realizare, insa ar fi mici carcoteli cu privire la imbinarea esapamentului si a partii tunului (partea ce vine langa turela, nu stiu exact cum se cheama), decalurile sunt prea curate si parca prea noi in comparatie cu uzura tancului.
Se pare ca produsele AK sunt bune, efectele facute cu ele chiar sunt ok.
Bafta.

Aceasta postare a fost editata de joccker: 06 March 2012 - 07:14 AM


#3 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 06 March 2012 - 08:49 AM

Avand in vedere scara, cred ca e destul de grea reprezentarea unor detalii care fizic nu exista sau sunt slab reprezentate, ele fiind simulate doar prin vopsiri/efecte ce nu intotdeuna respecta si ele scara masinii.

O intrebare, pe langa subiect : cum de nu ai deschis acest topic in sectiunea de mai jos ?
http://www.cartula.r...er-iv-variante/

@Jokker
Muchia ce se vede orizontal pe toba poate sta linistita acolo; in functie de constructor , poate reprezenta imbinarea tablei roluita si sudata, care imbraca in felul asta filtrele din interiorul tobei.

#4 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 06 March 2012 - 09:56 AM

Multam pentru critici. Da, si cu tunul am avut multa bataie de cap, chit si smirghel. Sincer din obisnuinta postez la blindate, daca se poate muta la group build este perfect. :drinks:

#5 Useril este offline   joccker 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 18-November 07
  • Location:bucuresti

Postat 06 March 2012 - 06:23 PM

Vezi postareaAdiP, la 06 March 2012 - 08:49 AM, a spus:

@Jokker
Muchia ce se vede orizontal pe toba poate sta linistita acolo; in functie de constructor , poate reprezenta imbinarea tablei roluita si sudata, care imbraca in felul asta filtrele din interiorul tobei.

AdiP la asta chiar nu m-am gandit B-)

#6 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 06 March 2012 - 09:13 PM

Bussule ,mie-mi place; imi place cum l-ai lucrat,insa detest scara ( ca sa parafrazez un anume personaj celebru ,as spune " microscopu' nu-i ca telescopu' ". Or sa sara unii (ca de pilda dany :friends: ) si-or sa zica ...cate-n luna si-n stele ,dar luna si stelele se studiaza,tot cu telescopu' :lol: Nu ?

Bon. Joccker-ul are dreptate : crucea si "635" sunt prea ...stoc. Mai fa-le ceva.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 06 March 2012 - 10:02 PM


#7 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 06 March 2012 - 11:48 PM

Citeaza

Or sa sara unii (ca de pilda dany )


Nu sare , vine incet , ca sa -i tihneasca :-D .
Bine, adevaru-i ca intotdeauna ma amuzat dezbaterea privind scara modelelor si accentul care se pune pe acest subiect . Tocmai de asta , imi place uneori sa tachinez lumea ,insa e asa un fel de " disctractie" nevinovata , nicidecum ceva la modul serios sau agresiv . :friends:

Citeaza

si-or sa zica ...cate-n luna si-n stele ,dar luna si stelele se studiaza,tot cu telescopu' Nu ?


Ah , aici cred ca depinde de care parte a " globului cu zapada " ne aflam :lol:
( din interior , privim afara cu telescopul iar daca sintem afara , privim in interior cu microscopul )

Buss imi plac mult efectele , pacat ca ti-ai ales un model atat de vechi si incorect , dar oricum e bun pentru incercari si l-ai rezolvat admirabil . Bravos ! :clapping:
Imi pare ca sorturile turelei si cele ale cutiei blindate, pe interior sint prea curate . Totodata nu inteleg de ce le-ai lasat pe cele de la turela in culoarea de baza , daca peretii laterali ai turelei i-ai vopsit in alb , insa avand in vedere ca e o inmatriculare fantezista ... eu zic ca e pasabil .

Aceasta postare a fost editata de dany: 07 March 2012 - 12:07 AM


#8 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 07 March 2012 - 06:47 AM

Si mie imi place. Imagine postata
Esapamentul ala parca-i prea ruginit, daca-i tragi un bocanc, cred ca pica jos. Dar nu-i bai ....

#9 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 07 March 2012 - 11:07 AM

Multam pentru pareri si critici! Am intervenit asupra decalurilor putin si pe senile care erau prea shiny. Macheta am facut-o pentru ca era ultima la 1/72 si am vrut sa experimentez treburile astea cu solutiile :shiftyninja:. Cel mai probabil o sa mai fac 1/72 doar pentru vreun group build sau ceva de genul. Acu ma concetrez pe un sdkfz 251 9 la 1/35 si urmeaza un mastodont de isu 152 tot la 1/35 (daca o sa-mi ajunga comanda de la hobbyx anul acesta <_< )

Numa bine! :drinks:

#10 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 10 March 2012 - 09:47 AM

Felicitari, imi place!
O secunda am crezut ca e o scara mai mare. :-) asta e mereu de bine.

Aceasta postare a fost editata de tgr: 10 March 2012 - 09:47 AM


#11 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 01 April 2012 - 07:04 PM

Ar fi ceva de carcotit vizavi de struto-camila de la Italeri si cate ceva legat de montaj,dar...vopsirea e de nota 10. :hi:

#12 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 25 May 2012 - 11:36 AM

Abia acum am vazut reply-ul tau :) Multam pentru parere, stiu ca sunt multe de carcotit, din putin in putin evoluez :drinks:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi