Forum Machete,Modelism,Hobby: incepator - am nevoie de sfaturi - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

incepator - am nevoie de sfaturi kituri, scari, vopseluri etc

#1 Useril este offline   segcm 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 11-March 12

Postat 11 March 2012 - 11:12 PM

Salutare tuturor,

M-am uitat in forum, am dat si search sa nu deschid un topic siurea dar nu am gasit nimic concret si la obiect.

Trebuie sa mentionez de la inceput ca nu am mai facut nici un model pana acum. Am cumparat cateva chituri si le-am lasat in tara. Am o mica experienta pe modificat si imbunatatit unele die-cast-uri auto. Cum acum am mult timp liber si sunt in afara tarii m-am gandit foarte serios sa ma apuc de aceasta treaba, sa fac cateva avioane. In weekendul asta am fost la un magazin de profil in centru ce era f mare pe 2 etaje. Ce sa zic, am stat acolo cca 3 ore si ceva. Era cat pe ce sa iau un kit de avion dar apoi m-am tot gandit si am zis sa astept o saptamana sa strang cateva informatii.

Asadar as avea urmatoarele nedumeriri:
1. Care e cea mai uzuala scara? 1/72 sau 1/48? Ce avantaje sau dezavantaje au o scara fata de cealalta?
2. Care ar fi un clasament al brandurilor celor mai bunicele kituri Tamyia, academy, italeri, revell etc? Intreb aici de calitatea materialelor, al formelor, tolerante de montaj etc.
3. Credeti ca e cazul sa cumpar si un mic aerograf? Acolo am vazut revell la 30€ (tentant pretul), dar si altele mai profi la peste 300 (nu cred ca e cazul ca incepator). Ma pot descurca daca iau un set de pensonase? Ce altceva sa mai iau in afara de lipici, vopsele, chit, cutter ? Vopsele de care? acrilic sau email? Ce avantaje au unele si altele? E necesar si lac?
4. Decalurile sunt incluse in kit sau trebuiesc cumparate separat?
Cum ar fi primul avion, de ce ar mai tb sa tin seama?

Multumesc si astept raspunsurile voastre.

#2 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 12 March 2012 - 09:00 AM

Salutare si bine ai venit!
Intrebarile tale sunt firesti pentru un incepator dar nu pot primi raspunsuri exhaustive din partea nimanui.
De ce? Pentru ca:

1. Scara la care se lucreaza e o scara pe care o agreaza fiecare modelist. Vine un timp in care vrei sa experimentezi si alte scari.
Avantaje, dezavantaje? Nu cred ca putem vorbi de ele, ci doar de preferintele fiecaruia si disponibilitatea modelului pe piata. Totusi sunt cateva aspecte de care trebuie tinut cont:
- scara 1/72 inseamna machete mici cu cost redus (majoritatea), dar necesita indemanare la montare, mascare si vopsire. Nu mai spun de aftermarket-uri (piese atat de mici, ca fara lupa esti mancat la montare).
- scara 1/48 inseamna machete mai mari cu cost pe masura, nivelul de detaliere este superior. Aftermarket-uri diverse (PE-uri, conversii de rasina, detalii de rasina) cu costuri pe masura detaliilor obtinute. De obicei, acestea au pret comparabil cu kitul (daca iei mai multe, ajungi sa dai cam de 3-4 ori pe ele decat a costat kitul).
Un aspect important in alegerea scarii e spatiul de expunere dupa finalizare (daca e generos poti incerca scari mari - 1/48, 1/32).
2. Clasament? Nu prea se poate face un clasament exact. Tamiya, Hasegawa, Trumpeter sunt firme bune dar la fel de bine poti gasi kituri f. bune si la Revell, Italeri si altele. Sunt multe branduri care au oferte bune. Depinde de nivelul de corectitudine al kitului, pret si disponibilitate (sunt modele pe care nu le gasesti decat la un producator). De ex. Zvezda scoate cel mai bun (corect) kit de Me Bf 109F 1/48, Italeri scoate cel mai bun kit de Grumman TBF/TBM 1 Avenger 1/48. Ca sa obtii inf., tata Google te duce de manuta la recenzii ale kiturilor si poti decide.
3. Iti trebuie un aerograf cu dubla actiune, un compresor de aer pentru aerograf , cutter, pensule diverse (nu de la papetarie!) cu marimi de la 000 la 6 si forme diferite, adezivi pentru stiren, adezivi pentru cupole (partile transparente), pigmenti diversi pentru efecte, putty (chit) pentru diverse faze de executie, smirghel cu granulatii 600 - 2000, pile mici, burghie mici, future, lac mat si lucios, primer pentru vopsele (e bun in multe cazuri). Si multe altele la care le vei vedea necesitatea in timp ce lucrezi. Citeste aici si vei gasi inf. multe.
La vopsele e greu. Citeste asta ca sa iti faci o idee. Firme sunt multe cu produse diverse. Vei vedea ca vrei o anumita culoare si nu o gasesti si de aici incepe circul, adica vei incerca combinari de nuante pentru a o gasi pe cea de care ai nevoie.
4. De regula fiecare macheta vine cu foaie de decaluri (pentru una sau mai multe inmatriculari). Daca alegi o alta inmatriculare ai doua variante: gasesti la magazinele online decalurile pe care la vrei sau le faci singur (asta e cam greu la inceput).
Cam atat iti pot spune eu.
Bafta si spor!

La primul avion, nu spera in minuni.
Ia-ti un kit (sau mai multe) ieftine si fa-ti mana, experimenteaza, cere sfaturi si cu timpul vei vedea ca tehnicile se imbunatatesc.

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12630
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 March 2012 - 12:14 PM

Fara al contrazice prea mult pe Kromag, imi spun si eu parerea:
- 1. cea mai uzuala scara este, deocamdata, 1/72. La aceasta scara ai cea mai mare disponibilitate de machete. Avantajele ar fi, cum spuneam, faptul ca la aceata scara sunt majoritatea modelelor din aviatie, apoi, spatiul de depozitare/expunere cerut este mai mic. Costul nu spune mare lucru, sunt machete la scara 1/72 mult mai scumpe decit cele la scara 1.48. Detaliile la fel, sunt machete la scara 1/72 care au detalii mai multe decit cele la 1/48. Detalierea ulterioara nu pune probleme, kit-uri de imbunatatire gasindu-se din belsug. Faptul ca la 1/48 detaliezi mai usor decit la 1/72 este o treaba...relativa sau, daca vrei, subiectiva!
- 2. e, peoblema asta s-a dezbatut si razdezbatut pe forum, cu rezultate...in coada de peste! Gasesti kit-uri proste si la Amodel, dar si la Academy, Italeri sau Revell, dupa cum gasesti kit-uri foarte bune si la Amodel, Zvezda sau Revell. Mai e un aspect, de multe ori aceeasi matrita este folosita de firme diferite, schimbindu-se doar decalurile/inmatricularile. Poti spune doar ca pe un anumit segment, o firma a scos un model mai corect decit alta, de exemplu Bf-109F, 1/72, de la Amodel este mult mai corect si mai bun decit cel de la Italeri sau Academy. In loc de clasamente, mult mai utila este informarea, adica citirea de review-uri pentru kit-ul de interes.
- 3. chiuar daca e util un stagiu de vopsit la pensula (adica pensonase, cum le alinti tu. Limba romana are pensule, pensulici si pensulite, eventual pensuloaie :whistle: ), mai repede sau mai tirziu o sa vrei un aerograf. Iti recomand de la inceput o inevstitie cit de cit serioasa, adica un aerograf cu dubla actiune. Atentie, aerograful cere musai si o sursa de aer, adicatalea un compresor, butelie de codoi sau butelcuta cu "aer" comprimat. Nu-ti recomand "aerografele" din clasa "starter class" sau "standard class" care, desi ieftine, nu sunt, pina la urma, decit niste suflaiuri mai mult sau mai putin perfectionate, utile vopsitului general si mai putin sau deloc detaliilor gen pete de camuflaj, "cirnati" sau alte fineturi.
Dar atentie, nu exista "aerogarf minune", ci doar un aerograf bun alaturi de miini si ochi foarte pricepute!!!! Astea din urma nu sunt incluse in oferta! :pardon:
De ce mai ai nevoie? In primul rind de multa munca, apoi documentare, vopsele, lipiciuri, tot felul de scule, mai mult sau mai putin gasite prin magazinele de specialitate, hirtie abraziva de granulatii intre 300 si 2000 chit, diluanti, pensule mai mari si mai mici, recipiente mici in care sa diluezi vopseua, burghie, ace de seringa si ....ce o mai fi nevoie!
Dar, vioara întîi este munca si pasiunea!
- 4. decalurile sunt incluse in kit si sunt destinate, de cele mai multe ori, mai multor inmatriculari.

P.S.Ca o exemplificare a celor de la punctul 1(detaliere la scara 1/72), arunca un ochi aici: http://www.cartula.r...2c-4-helldiver/

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 14 March 2012 - 11:19 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi