Forum Machete,Modelism,Hobby: Raritati in armata romana - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Raritati in armata romana

#1 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 14 March 2012 - 01:47 PM

S-a scris destul despre raritati "romanesti" prin alte topicuri, propun sa le concentram aici.
Incep eu cu ceva, fara a avea insa o proba fotografica.
Dupa revolutie, la Mizil, am vazut un sasiu de tanc greu IS. Era parcat langa T-72-ul avariat la revolutie, in asteptarea reparatiei sau casarii.
Era acoperit partial cu o prelata, dar am avut curiozitatea sa o dau la o parte si sa analizez putin magaoaia. Era clar sasiul de la un tanc, complet, lipsea doar turela. Nu prezenta modificari pentru ce ar fi putut sugera ca ar fi provenit de la o instalatie de rachete (am avut asa ceva in dotare, pe sasiuri IS modificate). In plus, nu parea ca ar fi fost tractat acolo, betonul din jur nu prezenta urme de zgariere.
Cand eram in scoala militara, aveam o plansa pentru studiul tunului de 100mm, ce prezenta tunul instalat intr-o turela de IS. Dar bibliografia in general accesibila spune ca IS cu tun de 100mm a fost produs doar ca prototip sau in orice caz ij numar mic si nu a fost exportat. Dar atunci, ce era cu plansa aia?
Stie cineva ceva despre IS-urile romanesti?

#2 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 15 March 2012 - 11:54 AM

Salutare. Din pacate eu nu stiu despre Is-uri ceva dar stiind ca sunteti un tanchist eu va intreb daca stiti ceva despre BREM-2 acel vehicul de depanare pe baza lui BMP-1 caci intrband o cunostinta ce a fost subofiter intr-o unitate de tancuri dar el era cu autocamioanele cand l-am intrebat ce mijloace de depanare aveau m-ia spus ca macara pe sasiu auto si astfel de vehicule.. Dvs. stiti ceva despre astfel de vehicul ,ce altfel de vehicule pt depanari aveati . Sanatate si cer senin . B-)

#3 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 16 March 2012 - 10:27 AM

Nu stiu nimic despre un vehicul numit BREM-2, este cumva denumirea ruseasca?
Noi, pentru depanare, aveam derivate pe sasiu de T-34 sau T-55.
In plus, noi nu am avut la infanterie BMP-1, ci MLI, de fapt o varianta romaneasca ce combina BMP-1 cu BMP-2, plus ceva modificari romanest. Nu stiu daca a existat o varianta de evacuare pe baza de MLI, nu m-a interesat subiectul si nici nu am vazut asa ceva.
Dar, daca a existat asa ceva, a fost sigur la unitati de infanterie.

#4 Useril este offline   Mircea87 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 67
  • Inregistrat: 30-July 10
  • Location:CT
  • Interests:Tehnica militara din dotarea Armatei Romane si vehiculele blindate.

Postat 16 March 2012 - 11:25 PM

Nu cred am avut tancuri IS. Pe sasiu de IS am avut rachete operativ-tactice SCUD-A si autotunuri ISU-152 (vreo 20 date de URSS in 1951, nu am idee cand le-au dat la casat, dar am vazut poze din anii 1980 cu "marele conducator" in timpul unor expozitii de tehnica militara si se vedea frana de gura reactiva specifica a unui ISU-152 p-acolo). Sasiul mai avea inelul turelei sau plafonul carcasei blindate?

#5 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 20 March 2012 - 02:48 PM

Nu mai tin minte daca mai avea inelul turelei, dar ma indoiesc. Dar avea deschiderea perfect circulara pentru acesta. Nu am putut analiza interiorul, prelata era a naibii de grea, sasiul e imens, nu am putut sa o ridic suficient sa privesc in interior. Dar nu era nici un capac pe deschiderea aia si nici nu am vazut vreo modificare care sa ma duca cu gandul la altceva decat la un tanc.
Stiu cum arata sasiurile modificate pentru SCUD si ISU-152. Au modificari extensive! Nu putea fi asa ceva.
Am analizat, tot la Mizil, si ISU-152.
Am auzit ceva zvonuri, cat am fost in armata, cum ca am avut totusi o companie de tancuri grele, fara sa pot sa aflu mai multe si despre ce tancuri ar fi fost vorba.
Nu cred, totusi, ca ar fi fost imposibil sa fi avut ceva IS-uri.
Poate sa fi fost, totusi, un sasiu procurat de pe undeva, pentru studii? Am auzit alte zvonuri cum ca sirienii ne-ar fi livrat ceva tehnica, din cea capturata de la israelieni precum si din cea proprie, pentru studiu. Cate un exemplar. Care erau tinute la mare secret. Cica pe undeva ar fi fost si un sasiu de Centurion, nefunctionabil si tot fara turela. Cat adevar poate fi in aceste zvonuri? Nu stiu! Pana nu vad ceva concret, nu ma pronunt.
Dar, totusi, sasiul ala de IS l-am pipait, era real!

#6 Useril este offline   Radu161 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 06-May 08
  • Location:Bucuresti/Arad

Postat 20 March 2012 - 06:49 PM

Nu sunt un bun cunoscator al tancurilor (stiu in mare tipurile, dar nu stiu detalii), dar pun o intrebare care ar putea avea legatura cu subiectul discutat: ce dotare avea armata ruseasca stationata in Romania dupa al doilea razboi mondial?
Intreb pentru ca ma gandesc daca nu cumva aveau ISuri si dupa ce au plecat nu si-au mai luat tot echipamentul inapoi?

#7 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 20 March 2012 - 09:36 PM

Asta-i intrebare de 10 puncte!
Stiu doar ca, la Timisoara, in cazarma Fratelia, aveau o unitate cu tancuri T-34/85. Tanchistii mai batrani mi-au povestit ca, pentru o sticla de vodca, rusii erau in stare sa le dea un motor intreg de T-34! Oricum, le dadeau alte chestii, in caz ca ai nostri stricau ceva pe la primele noastre T-34.
Dar, cand au plecat, au luat tot cu ei. Posibil, totusi, sa mai fi lasat cate ceva.

#8 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 25 March 2012 - 07:19 PM

Am vazut imagini cu ISU 152 la o defilare, probabil prin anii '50. Inmatricularea e mai ciudata......are stea romaneasca, dar numarul tactic e rusesc.
Trebuie sa caut pozele. Sunt captura dupa un film de epoca.

#9 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2012 - 06:24 PM

Domnule Iloiu,
Cunoaseti ceva despre T34 cu tun de 76,2 in armata romana?
Intreb pentru ca in 1985-1986, pe cand ma gaseam in cazarma scolii militare Basarab I din Pitesti, pe atunci "Scoala militara de subofiteri si maistrii militari de tancuri si auto", niste elevi, cu care devenisem amic, mi-au aratat un tarc unde printre alte masini s-ar fi aflat si un T34/76,2. Mascat de alte masini, nu am zarit decat o portiune din teava si un pic din galetul de tractiune.
Comandantul de pluton, azi general in SPP, ne-a confirmat ca era vorba de un astfel de tanc. De vazut de-a intregul nu l-am vazut insa.
Unii povesteau ca este o captura pe care romanii au dosit-o de ochii rusilor. Cei mai multi spuneau ca era ramas de la trupe sovietice.
Stiti ceva despre acest tanc? Am avut in dotare asa model?
Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de flo: 26 March 2012 - 06:25 PM


#10 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 26 March 2012 - 06:36 PM

Am auzit şi eu de acel T-34/76, de la subofiţerii mei. Nu l-am văzut niciodată. Nici nu ştiu ce variantă era, voi īncerca să iau legătura cu nişte pensionari, poate īşi amintesc ceva.
Era un tanc cu porţiuni din el secţionate, era folosit ca material de studiu. Īn nici un caz nu era o captură, imposibil să fi scăpat aşa ceva de ochii ageri ai activiştilor noştrii de partid, după război. Cred mai degrabă că a fost preluat de la sovietici, ca material didactic.
Nu ştiu ce s-a īntāmplat cu scula aia, dar probabil a fost casată. Ceea ce ar fi păcat, dar īn armată nu sunt mulţi interesaţi de păstrarea īn colecţii a unor exemplare din tehnica din dotare.

#11 Useril este offline   Mircea87 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 67
  • Inregistrat: 30-July 10
  • Location:CT
  • Interests:Tehnica militara din dotarea Armatei Romane si vehiculele blindate.

Postat 26 March 2012 - 07:09 PM

Din cele 250 de tancuri T-34 livrate de URSS in 1951, 200 erau T-34/76 si doar 50 erau T-34/85.

Legat de sasiul IS-3, fie era un vehicul de tractare pentru derivatele noastre (dat de rusi), fie era "material de studiu" pentru Institutul 111. Pacepa scrie in Orizonturi Rosii ca israelienii ne-au dat Centurionul. Mai zice si de alt tanc, nu stiu exact ce model, care avea inca sange pe podea. Bine, nu cred absolut tot ce scrie Pacepa.

#12 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 26 March 2012 - 09:10 PM

Mircea, īn legătură cu IS-ul şi Centurionul este foarte posibil să ai dreptate.
Cāt despre cele 200 de T-34/76, nu am auzit de aşa ceva! Unitatea mea de tancuri din Timişoara a fost īnfiinţată īn 1949, ca batalion mixt de tancuri şi autotunuri. Cu o companie de tancuri T-34/85 şi o companie de SU-76 (fiind īn batalion mixt, era numită companie şi nu baterie, cum ar fi fost normal), total 10 T-34/85 şi 10 SU-76. Frumos este că, īn registrul istoric al unităţii, era trecut clar tipul şi seriile şasiurilor. Ceea ce nu s-a repetat ulterior, cānd unitatea a īnceput să fie dotată cu T-55 (după ce, mai īnainte, "crescuse" la regiment de tancuri pur).
Unde au fost alea 200 de T-34/76? Cum de nu apare nici o fotografie cu ele? Şi nu le-am găsit īn nici o lucrare referitoare la arma tancuri īn Romānia?
Dacă au fost, posibil să fi fost primele transformate īn tractoare de evacuare?
Apropo, īn unitatea mea am avut un vehicul de depanare obţinut pe baza unui SU-85, sculă pe care nu am avut-o oficial īn dotare. Īn cartea de exploatare a maşinăriei, scria că a fost transformat īn tractor de evacuare la Mizil, īn 1948 sau 1949, nu mai ţin minte. Dar, tot oficial, pānă prin anii 50 Mizilul a executat doar reparaţii la tehnica ruşilor. Să fi rămas şi ăsta la noi, după plecarea ruşilor? Iar cartea de exploatare a fost duplicată, adică tradusă īn romānă din rusă?
Vă daţi seama că e greu de descoperit adevărul. Nimeni nu a fost preocupat de latura istorică, ar trebui săpat īn arhive, să găseşti actele originale de predare/primire īntre diversele unităţi pe unde a trecut scula aia.
Cu scula asta am cāteva poze, īncă pe film. Trebuie să īmi fac timp să le trec īn format digital!

#13 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2468
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2012 - 10:17 PM

Vezi postareaSheniloiu, la 26 March 2012 - 06:36 PM, a spus:


Era un tanc cu porţiuni din el secţionate, era folosit ca material de studiu.
Nu ştiu ce s-a īntāmplat cu scula aia, dar probabil a fost casată. Ceea ce ar fi păcat, dar īn armată nu sunt mulţi interesaţi de păstrarea īn colecţii a unor exemplare din tehnica din dotare.

Sectionat si tinut in aer liber?

#14 Useril este offline   Mircea87 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 67
  • Inregistrat: 30-July 10
  • Location:CT
  • Interests:Tehnica militara din dotarea Armatei Romane si vehiculele blindate.

Postat 26 March 2012 - 10:26 PM

Legat de T-34/76, e un document "secret" din 15 ianuarie 1951 publicat in Revista Document nr. 2-3 din 1998 la pagina 76 (aici). Nu cred ca cifrele din document au fost respectate in totalitate. Sursele din vest (SIPRI) vorbesc de 250 de tancuri T-34/85 livrate din fabricile cehoslovace. Posibil deci sa se fi schimbat multe lucruri din acel document. Ca tot suntem la raritati, stie cineva cum arata acel tractor ATU ZS 15? N-am auzit de asa ceva.

In 1984 s-a propus modernizarea tancurilor T-34/85 cu urmatoarele:

- telemetru laser
- stabilizator in 2 planuri pentru tun, mitraliera AA de 12,7mm
- proiector infrarosu Luna
- manson termic pentru tun
- sorturi laterale din covor de cauciuc
- grenade fumigene
- putea fi dotat cu lama de buldozer
- motor de T-55 (580 CP)
- senile moderne (art. metal-cauciuc, identice cu cele ale tancului T-55, pana si galetii urmau a fi preluati de la T-55)
- amortizoare mai bune

Sursa: Jurnalul lui Urdareanu, nu-mi amintesc exact pagina. Bineinteles, imbunatatirile nu s-au concretizat si spre sfarsitul anilor 1980 a inceput programul SOL ( transformarea tancurilor T-34 in utilaje pentru agricultura dupa un "referendum privind reducerea efectivelor armatei"). S-a incercat si montarea sistemului de conducere a focului Ciclop pe T-34, insa nu prea se potriveau piesele (turela e mai mica) si s-asa era in urma productia pentru TR-800.

#15 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 27 March 2012 - 09:47 PM

Un T-34/85 a fost modernizat īn stilul ăsta, inclusiv cu SCF, şi a ajuns la şcoala de ofiţeri de la Piteşti. Eu nu l-am văzut, am terminat şcoala īn 1983. Colegii mei mai tineri, care l-au prins īn şcoală, spuneau că arăta de-a dreptul ciudat. Mai ales interiorul, unde cutiile de lovituri de tun de pe podea fuseseră eliminate (muniţia era dispusă īn rastele, asemănător cu cele de pe T-55), brusc spaţiul pe verticală se mărise mult şi era cam greu să ieşi din el.
Ar fi interesant ce s-a īntāmplat cu scula asta. O fi ajuns şi ea la fier vechi?

#16 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 29 March 2012 - 06:08 PM

Salutare . Am si eu cateva intrebari daca se poate . Regimentul in care a-ti activat era in oras Timisoara sau cel care a fost la Buzias . La Buzias ce era de fapt ? Ce alte vehicule erau in dotarea unitatii si ce armament antitanc avea un astfel de regiment tunuri si vehicule at . Sanatate si cer senin

#17 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 04 April 2012 - 02:45 PM

Timisoara.
Cu exceptia a trei AG-7 la plutonul cercetare, nici un fel de alte arme A.T. Tunurile de pe tancuri erau suficiente.
La Buzias era un centru de instructie echipaje, ce forma comandanti de tancuri si mecanici conductori militari in termen.

#18 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 04 April 2012 - 05:25 PM

Cei de la Caracal aveau si tunuri Atntitanc si de aia am intrebat ,dar o alta curiozitate , erau si tancuri T-55AK?

#19 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 04 April 2012 - 07:08 PM

Normal, K-urile erau tancurile comandantului de regiment si ale comandantilor de batalioane.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi