Forum Machete,Modelism,Hobby: Si fuse vernisaju'....... - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Si fuse vernisaju'.......

#1 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 March 2006 - 04:39 PM

Da, chiar daca cu o ora intirziere, de asa se poarta la casele mari, fuse vernisajul.
In primul rind cred ca trebuie multumit celor trei: Cartula, Crios si Olaf (in ordine strict alfabetica) care s-au straduit din rasputeri ca totul sa fie OK!
In deschidere s-a vorbit despre zborul lui Vuia de pe cimpul de la Montesson de acum o suta de ani si despre prioritatile realizare de acesta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: vernisaj.01_1.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 16 March 2006 - 05:00 PM


#2 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 March 2006 - 04:44 PM

Domnul ambasador Dumitru Prunariu vororbeste despre zborul lui Vuia precum si despre brevetele acestui ingenios mester

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: vernisaj.02_1.jpg


#3 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 March 2006 - 04:45 PM

Crios vizibil emotional..........

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: vernisaj.03_1.jpg


#4 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 March 2006 - 04:47 PM

se vorbeste despre cartea Construcii Aeronautice Romanesti (sper ca am tinut corect minte titlul ( :-? ).....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: vernisaj.06_1.jpg


#5 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 March 2006 - 04:50 PM

...iar domnul Dan Antoniu aduce complecatri vizavi de munca extraordinara depusa pentru relizarea ei....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: vernisaj.04_1.jpg


#6 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 March 2006 - 04:51 PM

...Wuger da explicatii despre ce si cum cu modelismul

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: vernisaj.05_1.jpg


#7 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 March 2006 - 04:53 PM

intre timp Alexie...pune de marea evadare!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: vrenisaj.07_1.jpg


#8 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 March 2006 - 04:57 PM

Si, pina una alta, dati-mi voie sa-l citez pe Crios (cu Bafta cu tot), ce de data asta, a lasat emotiile la deoparte:

Citeaza

Intradevar a fost frumos si pe o parte ma bucur ca am putut ajunge, pe de alta parte nu mi-a picat prea bine pentru ca a trebuit sa vorbesc la deschidere asa ca am trecut prin niste emotii de nici nu stiu ce tampenii am spus mai ales ca nu eram pregatit pentru asa ceva.
Mi-a facut insa placere revederea cu o parte din expozanti (cei care au putut veni) si mai ales revederea cu generalul Guzu (unul dintre fostii mei colegi de club si de echipa de modelism).
Am tras asa cu ochiul prin multime si m-am bucurat surprinzandu-l cu coada ochiului pe Wurger dand un interviu nu stiu cui (de parca mai conteaza).
AlexPl a filmat si el deschiderea si vitrinele asa ca vom avea si CD-ul cu filmul.
S-au facut o multime de poze din toate partile.
Vreau sa spun ca expozitia arata super. Este prima expozitie adevarata de machete facuta de cativa ani incoace.
Vreau sa spun ca nu m-as fi descurcat fara Cartula si Olaf (adica n-am fost nici un moment "singurul"), iar meritul acestei expozitii apartine forumului cartula.net, tuturor expozantilor, Muzeului Militar National, generalului Guzu, adjunctului secretarului federal al Federatiei Romane de Modelism - domnul Marius Conu si domnului Cristian Craciunoiu. Afisul deja stiti ca este creatia lui Toni, iar mare parte din afisele tiparite i se datoreaza lui Eugen.
Eram dator cu aceste explicatii 
Cu Dan Antoniu am avut cateva vorbe care se pare ca in final se vor concretiza in decernarea a patru premii pe care le vor primii patru dintre expozanti (inca nu stiu care). Premiile constau in ultima aparitie editoriala semnata de Dan Antoniu. Sincer asta nu mi-o doream pentru ca poate naste discutii, dar Antoniu a insistat desi i-am explicat ce discutii pot iesi din asta.
Ma cam opresc (pentru moment) si ...
Bafta!


Restul simbata, ca am ramas fara .....memorie :-D

#9 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 16 March 2006 - 10:09 PM

Z-mare, la Mar 16 2006, 04:57 PM, a spus:

Restul simbata, ca am ramas fara .....memorie :-D

Abea astept sa aflu cum si-au luxat mainile, distinsii invitati, scriind la autografe pe afise. :-D
Felicitari tuturor participantilor (care cu gandul, care cu fapta) si in 17.03.2006 ma prezint cu blanck-ul "in dinti" sa vad cu ochii mei.



P.S. Am auzit ca un distins invitat a venit cu propunerea ca diorama din foto sa fie pusa in CAPSULA TIMPULUI 8-)

#10 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2006 - 01:44 AM

Impresionant ca a reusit in felul asta....Si totusi noi suntem romani. Si gandindu-ne la Vuia mai zic o data altfel: Si noi suntem romani (ca si el adica). Si Cosmonautul - General - Ambasador Dumitru Prunariu, care intr-adevar si-a scrantit mana dand autografe la toata lumea. Va dati seama ca daca americanii ar fi avut un singur cosmonaut cu autograful lui ati fi putut cumpara .....Las Vegasul, sa zicem.
Merita vazuta emulatia (macar pentru o zi) a profanilor cu "profesionistii". Merita vazut baiatul lui Marian Panait care dadea interviu unui nene de la o televiziune si spunandu-i (la cei 9 ani ai sai) ca el e modelist de cand era mic :-D , si intrebat care e ultima lui lucrare a raspuns (pe drept cuvant) - Tancul IS-3 de la Roden la 1/72 si acum lucrez la un He 51....De a ramas nenea cu gura cascata si cu un zambet incredul. Asta intamplandu-se in timp ce in sala de expozitii erau cativa machetisti care ar fi putut sa-i fie bunici.....Si toata lumea vorbea la per-tu si nimeni nu afisa o morga din aia de ministru al machetismului.
Multumesc Cartula - pentru chinul cu etichetele si organizarea (imi pare rau ca nu ai putut veni). Multumesc Crios - tot pentru organizare si pentru modestie si pentru cuvintele foarte legate si pline de sens din deschidere (Da-da, eu chiar ma uitam in spatele lui Antoniu sa vad unde au pus promterul). Multumesc Olaf - ca ai pus umarul si ai lasat cumva impresia ca toti expozantii au fost interesati de bunul mers al expozitiei ( :-D ), si pentru spiritul tanar si optimist pe care reusesti sa-l insuflii grupului.
Multumesc Toni - pentru afisul pe care lumea s-a batut si care a aratat BESTIAL si, n-as vrea sa fac un pacat dar m-a strigat sotia cand la promo pe TVR intr-o pauza la meci se PROMO-va expozitia (sau centenarul) si cred ca am vazut EZACT afisul tau (cel putin culorile alea erau) (si nu cred ca o sa iei ceva drepturi - da, tu sa fi sanatos)
Multumesc Eugen - ca ai luat in carca benevol, tiparirea si impartirea afiselor, cu multa rabdare chiar daca s-a mai strecurat si cate un personaj mai dubios.
Le multumesc si tuturor expozantilor ca au facut efortul sa se desparta de "COPII" lor pentru o luna, astfel incat sa afle si altii ca exiistam si mai dam si din picioare pe deasupra.
De ce multumesc ? Pentru ca ce am simtit azi la vernisaj m-a incarcat pentru o lunga perioada cu "bile de aparare impotriva marlanismului cotidian si a ignorantei" si acum de cate ori ma voi intalni cu o situatie din asta mai putin placuta, scot o bila d'asta si o trantesc imaginar in mecla idiotului provocator.
Salut ! Ne vedem sambata.

#11 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 17 March 2006 - 07:13 AM

Io-te cum adevarul iese tot timpul la iveala ca undelemnul si cum copilasul romantic si poetic iese la lumina prin armura "de Chitila" a fratelui Wurger !
Caline, fratele mieu, mi s-a furnicat pielicica citindu-ti randurile de mai sus !

Regret ca nu am putut sa vin, dar am fost cu sufletelul acolo. Iar Mihaita, a lui Marian Panait, n-a spus snoave lu' nenea ala. Chiar este "modelist" de mic !

Si io le multumesc fratilor care si-au rupt carca si si-au framantat creerasii pentru ca aceasta expozitie sa existe !

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 17 March 2006 - 07:14 AM


#12 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

  Postat 17 March 2006 - 07:52 AM

Ma bucura f. mult cele citite aici !
Z-mare, excelent "mini-reportajul" !
Sa speram ca acesta e doar inceputul unui "fenomen" frumos, de care insa trebuie sa ne ingrijim.

#13 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 17 March 2006 - 08:22 AM

Salut,
Admirabile eforturile depuse de Cartula, Crios si Olaf dar si ale celorlalti expozanti, invitati,....... Un eveniment cu adevarat frumos la care imi pare foarte rau ca nu am putut participa.
Multumiri tuturor :-D
Spor,
Bill :-D
P.S. frumoase cuvinte Wurger

#14 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 17 March 2006 - 09:23 AM

Felicitari tuturor pentru eveniment! Chiar si de aici de departe se simte emotia si bucuria voastra! Bravo!

#15 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 17 March 2006 - 11:10 AM

Frumos spus Wurger! Iata cum condeiul se impleteste stralucit cu pensula si ...aerografu. :-D

#16 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 17 March 2006 - 12:54 PM

Felicitari celor care au facut posibil acest eveniment!!!Sincer imi pare rau ca nu am putut ajunge.Sper sa vad ceva poze mai multe sa isi delecteze si provincia ochii!!! :-D

#17 Useril este offline   cartula 

  • Administrator forum
  • Grup: Administrare
  • Postari: 4017
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2006 - 01:05 PM

tomcat_ct, la Mar 17 2006, 12:54 PM, a spus:

Felicitari celor care au facut posibil acest eveniment!!!Sincer imi pare rau ca nu am putut ajunge.Sper sa vad ceva poze mai multe sa isi delecteze si provincia ochii!!! :-D

Mai ai inca o luna la dispozitie ca sa ajungi, sa vezi expozitia...

#18 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 17 March 2006 - 01:11 PM

Poate trag o vizita intr-un weekend!!! :hammer:

#19 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 17 March 2006 - 05:48 PM

Citeaza

cuvintele foarte legate si pline de sens din deschidere

N-a fost chiar asa, dar multumesc Wurger. Esti un dragut. :-D
Citind ceea ce ai scris mi-am dat seama dintr-o data ca ai mare dreptate

Citeaza

m-a incarcat pentru o lunga perioada cu "bile de aparare impotriva marlanismului cotidian si a ignorantei" si acum de cate ori ma voi intalni cu o situatie din asta mai putin placuta, scot o bila d'asta si o trantesc imaginar in mecla idiotului provocator.

Ne vedem maine dor ca eu am sa ajung pe la 13.30 (voi fi la scarbici de la 8 :cry: ), dar voi fi duminica la 10.00 :-D
Bafta!

#20 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 March 2006 - 04:46 PM

Citeaza

Restul simbata, ca am ramas fara .....memorie
. Am uitat sa precizez, la aparatul foto! Pai voi ce credeati :-D


Cea mai mare, excelent lucrata, autor Necula Paul

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: expo.01_1.jpg

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 18 March 2006 - 04:48 PM


Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi