Forum Machete,Modelism,Hobby: T-34/85 Zvezda 3533 1/35 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

T-34/85 Zvezda 3533 1/35 Tnac mediu T-34/85

#1 Useril este offline   Dady22 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 15-January 12

Postat 29 March 2012 - 11:05 AM

Salutare! Imi incep si eu incursiunea in lumea machetelor la scara 1/35 cu acest T-34/85 Zvezda. Imi asum statutul de incepator asa ca orice critica sau comentariu imi sunt de folos. Deocamdata incep cu prezentarea kitului si pe masura ce lucrez o sa postez.

Doamne ajuta si mâini făra tremurici!

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#2 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 29 March 2012 - 12:48 PM

Salutare!
O sa-l faci out of the box? Sau o sa atingi serios partea tehnica?
Succes in asamblare, o sa urmaresc topicul!

#3 Useril este offline   Dady22 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 15-January 12

Postat 29 March 2012 - 05:58 PM

Salut. Deja am cercetat multe site-uri despre acest tanc.

Imagine postata Early Dished Wheels

The "Early Dished Wheel" was a solid dished steel wheel with a solid rubber tyre. The tyre was perforated at the edges and along the outside walls. These wheels were commonly seen on Model 1943 and Model 1945 T-34/85s.




Imagine postataHalf Spider Wheels

The "Half-Spider Wheel" was a cast steel wheel featuring 12 large lightening holes around the outer edge of the rim, 6 smaller lightening holes closer to the hub, and 6 narrow reinforcing ribs radiating out from the hub to the rim between the holes. The rubber tyre was perforated in the same manner as the "Early Dished Wheel". "Half-Spider Wheels" entered production in late 1943, and therefore may have been fitted to any T-34/85 variant. (Photograph Courtesy Andreas Lärka)




Imagine postataFull Spider Wheels

The "Full-Spider Wheel" was similar in design to the "Half-Spider" variety, but with 12 small lightening holes close to the hub instead of 6. The full-radius reinforcing ribs also doubled to 12. The "Full-Spider" tyre was solid rubber with no perforations. Curiously, the Full-Spider Wheel" entered production at about the same time as the "Half-Spider" variety, although it is more common to see this type of wheel installed on very late-war and post-war vehicles.


Imagine postata





Starfish Wheels

This cast steel wheel is reinforced by incorporating a "wave" pattern around its radius. One lightening hole correspond to the highest point of each of five "waves" near the wheel's rim. Tyres are of the non-perforated variety. It is possible that some late-war vehicles may have been fitted with this style of wheel. There is at least one photograph which seems to support this claim. However, it is more usual to find this style of wheel on very late post-war vehicles.


Kitul arata asa:Imagine postata


Intrebare pentreu cei experimantati.
Imagine postata



#4 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 29 March 2012 - 06:41 PM

Da, cele două părţi ale galeţilor se lipesc între ele.
Repet întrebarea lui Hammer, în altă formă: te mulţumeşti cu ce ai cumpărat, sau te înhami la muncă grea să scoţi mai mult din acel kit?
Să ştii că, în privinţa îmbunătăţirii, nu e chiar foarte greu. Nu mă bag însă la vopsire!

#5 Useril este offline   Dady22 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 15-January 12

Postat 29 March 2012 - 06:47 PM

O sa ma straduiesc sa scot mai mult cu toate ca sunt la inceput. Insa cat traim invățăm. De vopsit imi este si mie teama insa o sa incerc. Zvezda recomanda vopsea Model Master si eu pana acum am folosit Revell aqua.

#6 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 29 March 2012 - 06:55 PM

Bun, acum să te văd!
Ai curajul să arunci lateralele alea ale cutiei blindate şi să faci altele? Că alea, cu balansorii integraţi, sunt oribile. Pe mine, care mi-am făcut mâna, ca tanchist, pe T-34/85, mă oripilează!
Din fericire, nu e o treabă prea grea. Ai nevoie de nişte ABS, un cutter, burghie şi nişte pile. Iar balansorii şi carterul demultiplicatorului, îi poţi recupera, îmbunătăţi şi refolosi.
Dă-mi un PM cu adresa ta poştală. Funcţie de stadiul constructiv la care ajungi, am să-ţi trimit copii xerox din manualul T-34, plus altele.
Şi, dacă ai privire bună, răbdare şi îndemânare, ai să te miri şi tu la ce poţi ajunge!
S-ar putea să mai arunci câte ceva, nu te descuraja!

#7 Useril este offline   Dady22 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 15-January 12

Postat 29 March 2012 - 07:17 PM

Pe viitor de acord. Insă acum nu cred ca sunt in stare de asa ceva. Oricum "mânerele" de pe tanc vroiam sa le fac eu din sârma. De asemenea si plasa de la motor vreau sa o tai si sa schimg. Dar mai este pana acolo.
Nu am gasit Model Master 1710 (dark green). O sa mai caut.
De asemenea la unele T34 am vazut că acel cauciuc de pe roti este dințat pe altele nu. O sa ma documentez.

#8 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 29 March 2012 - 07:19 PM

HMMMM...

Nu stiu daca merita Zvezda atita chin, e primul kit care-l faci? Daca e printre primele eu l-as stringe out of the box, si as opta data viitoare pentru un kit mai avansat ce tine de partea tehnica.
Zvezda face repack la vopseaua model master-> revell aqua e vopsea destul de buna si nu cred ca ar fi cazul sa schimbi producatorul din cauza instructiunii.

Daca te intereseaza partea tehnica eu am citeva carti interesante pe care le-am acumulat atunci cind cautam info despre T34 76, daca te intereseaza zi-mi si le upload-ez pe rapidshare.

#9 Useril este offline   HIND 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 29 March 2012 - 08:59 PM

Macheta de la Zvezda se pare ca este o replica destul de apropiata de ceea ce fabrica uzina 183 pe la inceputul lui 1944.
Anul trecut am facut si eu aceiasi macheta, cu inmatriculari romanesti . Spre norocul meu am descoperit ca am avut in dotare acea versiune . Spre exemplu este unul sectionat la MM iar altul intreg la Arsenal Parc in Orastie, jud. Hunedoara. Despre o inmatriculare reala a acestei versiuni(construita de fabrica 183) in Armata Romana, nu am gasit referinte; in concluzie l-am inmatriculat fictiv :pardon: .
Imbinarile la cutia blindata o sa-ti dea putin de lucru , mai ales placa de blindaj din spate, unde vin esapamentele . Aceasta nu o sa se imbine foarte bine cu lateralele. In consecinta cand vei aplica kit s-ar putea sa pierzi o serie de nituri. Nu te chinui sa le salvezi, mai bine reconstruiestele.
Alta problema este cordonul de sudura de pe turela ; nu este foarte corect ca pozitionare. Vezi planuri sau foto.
De asemeni senila este oribila. Doar daca o lipesti de galeti, in partea superioara, va avea o forma corespunzatoare

In privinta galetilor, depinde ce versiune vrei sa faci. Din cate mai tin minte pe T34 (toate variantele: 76 si 85) au fost peste 20 de tipuri de galeti. La variantele utilizate pana tarziu dupa WW II vei gasi galeti chiar si de T54 si T55.

Daca crezi ca te pot ajuta cu ceva documentatie, inclusiv planuri in scara, da-mi un PM.

#10 Useril este offline   Sheniloiu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 326
  • Inregistrat: 03-December 08
  • Location:Timisoara

Postat 29 March 2012 - 09:59 PM

În armata română au fost tancuri T-34/85 fabricate la toate uzinele din URSS, în toate configuraţiile (mai puţin prima serie apărută, cu un tun diferit şi cupola comandantului mai în faţă, plus tancuri produse în Cehoslovacia. Aşa că vei întâlni o grămadă de variaţii.
Tancul ăla de la Zvezda ar putea fi şi unul fabricat în Ceho, dar alea aveau o diferenţă - plăcile blindate din faţă se îmbinau direct, fără piesa de legătură rotunjită.
Când T-34/85 stocate la Buziaş au fost trimise la casat, în primăvara anului 1995, m-am dus să fac ceva poze. Am rămas surprins de varietatea de detalii întâlnite, inclusiv în ce priveşte sudurile la turelă! Erau chiar şi în varianta prezentată pe cutia Zvezda. Dar este posibil să difere în alte detalii.

#11 Useril este offline   Dady22 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 15-January 12

Postat 06 April 2012 - 02:34 PM

Am nevoie de un pic de ajutor. Am luat vopsea verde 363 email de la Revell si diluant D509. Am facut ceva teste pe interiorul tancului si din cate observ am 2 probleme:
- am amestecat vopsea si diluant in proportie de 50-50% insa se usuca foarte repede...
- raman urme vizibile de la pensula.
In schimb acrilica (Rust, Vallejo) se usuca uniform si fara urme, insa are rezistenta mecanica redusa.

Ce ma sfatuiti?

#12 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 06 April 2012 - 02:51 PM

Dady22, trebuie sa faceti o baie la piese- apa calda+ sapun sau fairy. Inainte de vopsire dati cu grund. Daca e interior rezistenta mecanica nu e numaidecit sa fie inalta. Daca dati cu Revell + diluant puneti 10% diluant restul vopsea. De urmele pensulei e foarte greu de scapat...

#13 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 06 April 2012 - 05:28 PM

Daca il vopsesti la pensula iti recomand tehnica folosita de colegul nostru Dani, si anume tufuirea. Are niste rezultate exceptionale pentru ceva non-aerograf.
Si eu sunt de aceeasi parere cu OdlHammern in ceea ce priveste efortul pentru kit-urile slabe(sau "mai" slabe).

Aceasta postare a fost editata de tgr: 06 April 2012 - 05:30 PM


#14 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 06 April 2012 - 10:48 PM

Salutare!
Daddy22 ,parerea mea personala,e ca poti sa faci linistit kitul direct din cutie,are tot ce-i trebuie.Cu putin kit pe la imbinari si ceva ace deasupra senilelor,iasa ceva frumos-l-am facut si eu pt un client,cu vreo 2 ani in urma...
In privinta vopsirii eu iti recomand acrilicele ModelMaster,iar ca modalitate de vopsire la pensula iti recomand tutorialul asta:


...nu-i nevoie sa intelegi ce spune,se vede clar ce face.E aceasi tehnica folosita si de mine pt toate scarile,si crede-ma ca nu ramane nici urma de "pensulit".
Spor sa ai!

#15 Useril este offline   Dady22 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 15-January 12

Postat 07 April 2012 - 04:17 PM

Am lucrat ceva-ceva la turela. Am aplicat niste chit ( Vallejo plastic putty ) si am facut "mânerele" din sârmă. Orice observatii sunt binevenite.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: image_3.jpg
  • Imagine atasata: image_2.jpg


#16 Useril este offline   Dady22 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 15-January 12

Postat 06 May 2012 - 07:03 PM

Salutare.
Dupa îndelungi teste cu aerograful am mai lucrat ceva-ceva la tanc. Merg pe o variantă de light weathering. La turelă am folosit metoda cu sare si a cam ieșit ce am vrut.

Aștept păreri.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: image_1.jpg
  • Imagine atasata: image_2.jpg
  • Imagine atasata: image_3.jpg


#17 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 06 May 2012 - 09:58 PM

Dady22- salutare!
Incearca sa fac fotografii mai clare un pic!
Un wash ar fi numai bine! Si un dry brush la fel...

#18 Useril este offline   Dady22 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 15-January 12

Postat 07 May 2012 - 08:42 AM

Sper ca pozele astea sa fie mai clare.


Imagine postata


Imagine postata


Imagine postata

Imagine postata

#19 Useril este offline   Dady22 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 37
  • Inregistrat: 15-January 12

Postat 13 May 2012 - 06:19 PM

Mic update. Turela e aproape gata ( cred eu ). Wash cu rust. Ceva spot-uri de uzură cu vopsea pe ulei. Decalurile sigilate cu Clear Gloss Revell.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

#20 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 13 May 2012 - 08:35 PM

Tzapan)!
Mie-mi place! Ce se aude cu restul tancului?

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi