Forum Machete,Modelism,Hobby: GAZ AAA Bz 38/3 Fuel Tank (sau Бензобак) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

GAZ AAA Bz 38/3 Fuel Tank (sau Бензобак) Conversie Zvezda/Miniart/Armo

#1 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 31 March 2012 - 12:08 PM

O conversie,dintre multele posibile , a simpaticului Gaz pe trei axe (carevasazica AAA) in scara 1/35.
Mi-am dorit de multa vreme sa "acaparez"in colectia mea,un asemenea model ,insa nu a fost posibil(scratch nu intra-n discutie),pana cand polonezii de la Armo ,nu au dat "la gata" kitul de conversie propiu zisa.Este din rasina(se stie,pe net exista destule imagini cu el).
De ce Zvezda ? Pentru ca era cel mai accesibil -de fapt cam singurul disponibil- la momentul la care l-am achizitionat ,inca Miniart nu scosesera kitul lor de AAA(in treacat fie spus ,este net superior kitului Zvezda ,dar costa cam dublu).
De ce Miniart ? Simplu : sunt cele mai bune "roti" de GAZ AAA ,la momentul acesta pe piata(chiar incluzind aici si conversiile/upgrade din rasina). Are un pret rezonabil ,se compune din nu mai putin de 256 de parti componente(12 roti cu janta cu tot,din care doua rezerve). Era absolut necesar (dupa opinia mea),avind in vedere calitatea slaba a rotilor din kitul Zvezda(in special din p.d.v.al pneurilor).
De ce Armo ? pentru ca este singurul (la 1/35) si are o calitate peste medie , spre +.
Istoria masinii... nu este glorioasa ,deci nici cine stie cat de cunoscuta. O masina oarecare,o cisterna de front (putea la fel de bine sa deserveasca si scopuri civile) ,adica nimic spectaculos.Totusi o masina pitoreasca ,cu un aspect de Belle Époque ,un look grav ,dar in acelasi timp burlesc.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 31 March 2012 - 12:53 PM


#2 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 31 March 2012 - 12:51 PM

Prima piesa care trebuie schimbata,este podeaua,impreuna ca aripile fata (piesa F10 din kitul Zvezda).
Intre aceasta piesa si substitutul ei ,din rasina,nu exista absolut nici o diferenta.De remarcat calitatea turnarii.
Armo si-au facut treaba ,pana aici ,foarte bine.
Imagine atasata: Picture 057.jpg Imagine atasata: Picture 058.jpg
La versiunea Bz 38 ,rotile de rezerva erau purtate pe aripi;de-aici cele doua alveole stanga/dreapta. In rest ,nu sunt diferente.


Si micul motor,vopsit "de baza" ,isi asteapta "ruginile'
Imagine atasata: Picture 059.jpg

#3 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 31 March 2012 - 01:47 PM

Longinus! Interesant subiect! o sa urmaresc cu interes topicul!

#4 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 01 April 2012 - 03:48 AM

Citeaza

Gaz pe trei axe (carevasazica AAA)

Intotdeauna m-a distrat numele lor . Iti dai seama ce picior o fi "facut" dupa aia tovarasu' care i-a dat numele ... :lol:
Interesant proiect , te voi urmari si eu placere . Apropos , ceva camo sau eternul 4BO ?

Aceasta postare a fost editata de dany: 01 April 2012 - 03:50 AM


#5 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 01 April 2012 - 09:06 AM

Vezi postareadany, la 01 April 2012 - 03:48 AM, a spus:

Apropos , ceva camo sau eternul 4BO ?

Multumesc pentru interes,baieti.
Dany ,nu-l vopsesc in trei nuante,daca asta ma intrebi. La un moment dat ma gandeam la un alb/de iarna - varuiala mimetica peste verdele original,spalat de zoaie,etc. Neh.Nici asa. :nea:
Ramane "stilizat" in verdele original reprezentind o cisterna ingrijita,pe inventarul Armatei Rosii,la "vreme calma".
La drept vorbind ,am vazut prea putine poze de front cu masina asta.Cum spuneam : fara glorie,dar interesanta.
Am studiat vopsirea masterului polonez (pe capacul cutiei kit Armo) ,si am vazut o interpretare cu care nu prea sunt de acord.Multe zgarieturi si multa tabla goala ,la vedere.
Il vedeti aici http://ost-front.ru/...07/15/news-40/. Eu cred ca e exagerat de "jumulit". Are efecte,nu zic,dar parca e prea de tot. Da,praf,apa scursa,vopsea mata/decolorata ,ok,asta imi pare in regula,dar julit in felul asta... nu prea.
Sa vedem ce-o sa iasa.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 01 April 2012 - 09:09 AM


#6 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 01 April 2012 - 12:48 PM

Podeaua cu aripile rasionase au la baza tocmai varianta plasticoasa de la Zvezda, prin adaugarea bosajelor pentru rotile de rezerva precum si bridele de intarire a aripilor.
Kamil Feliks Sztarbala (ca el a produs master-ele la seria de 3 conversii) zice ca a lucrat circa 3 ani la ceea ce ne va prezenta Longinus in acest topic. Cam mult pentru o conversie simpla (insa nu sunt eu cel mai in masura sa judec).
Vopsirea ce apare pe fiecare din cele trei conversii (implicit si a subiectului topicului) ii apartine lui Kamil si poate fi mai mult decat subiectiva.
Insa, in functie de placerea sau interesul fiecaruia, se poate vopsi oricum. Imagini cu masina atat curata cat si mai obosita, se mai gasesc.
Mi-ar fi placut sa vad totusi o varianta in trei tonuri la masina asta.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 01 April 2012 - 12:51 PM


#7 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 01 April 2012 - 03:49 PM

Vezi postareaLonginus, la 31 March 2012 - 12:08 PM, a spus:

...Mi-am dorit de multa vreme sa "acaparez"in colectia mea,un asemenea model ,insa nu a fost posibil(scratch nu intra-n discutie),pana cand polonezii de la Armo ,nu au dat "la gata" kitul de conversie propiu zisa.Este din rasina...


Foarte fain subiect, aceasta cisterna pe Fordul sovietizat... ai fost din nou, original si inspirat !
In cazul BZ-38, situatia este mai putin trista pentru preferintele de scara ale Ursului, fata de frustranta realitate a subiectului Diamond.
Chiar daca acest kit pasoptist nu se ridicala nivelul celor orientale... este suficient de simpatic si obscen de ieftin :

http://www.jadarhobb...48-p-18178.html

Ca de obicei, voi urmari cu multa placere, topicul tau.

#8 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 02 April 2012 - 06:20 PM

Maestre, topicul tau a picat la ţanc !Imagine postata
Īn diorama la care lucrez, va fi integrat un GAZ - AAA.(Zvezda 1/35)
Cu permisiunea ta ...Imagine postata mă voi inspira .Imagine postata
Spor la modelit !Imagine postata

#9 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 07 April 2012 - 12:54 PM

"Potrivirile" dintre plastic si rasina sunt bune.Nu se observa nici un fel de diferente.
Pana acum:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Picture 060.jpg
  • Imagine atasata: Picture 061.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 07 April 2012 - 01:07 PM


#10 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 16 April 2012 - 12:36 PM

Am reusit sa pun una peste alta toate feliile care , per ansamblu ,formeaza rotile lui AAA.
Sunt 10 roti,fiecare dintre ele compusa din cate 7 "felii" la care se adauga tamburii de frana(numai pe spate) si "rulmentul" axei - pentru toate rotile(pe spate rulmentii nu se vad) si evident ,jantele (in numar de 10).Am folosit ,cred, 100 de piese pentru roti.
Deci : vopsea Tamyia (rubber black) acrilica,peste pneurile Miniart. Eu zic ca merita folosit kitul ucrainenilor,care - asa cum vedeti mai jos -reprezinta in detaliu ,niste roti de AAA .
Imagine atasata: Picture 062.jpg( o jumatate de roata care este formata din 4 felii plus janta)
Imagine atasata: Picture 063.jpg( aceasi jumatate,intoarsa pe partea cealalta)

si rezultatul:
Imagine atasata: Picture 064.jpgImagine atasata: Picture 066.jpg
Imagine atasata: Picture 065.jpgImagine atasata: Picture 067.jpg
Imagine atasata: Picture 068.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 16 April 2012 - 12:51 PM


#11 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 16 April 2012 - 06:01 PM

Dacă nu aș sti ce urmează sa apară, aș zice ca te-ai dedat la HotRod-uri.

:devil:

#12 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 16 April 2012 - 06:36 PM

Citeaza

Sunt 10 roti,fiecare dintre ele compusa din cate 7 "felii"

Nu prea inteleg de ce le-au complicat asa . Inteleg sa lase janta fara cauciuce > asta te ajuta mult daca doresti sa creezi un model ars , sa zicem , dar sa-ti felieze cauciucul in modul acela mi se pare usor ridicol , ilogic si sadomasochistic, fiindca inafara de a-ti da de lucru suplimentar , de fapt nu ajuta la nimic . ... Sau o fi fost vreo modalitate de-a producatorului de a reproduce cat mai detaliat cauciucul ...sau pentru a le schimba modelul creneleor (?)

Citeaza

Dacă nu aș sti ce urmează sa apară, aș zice ca te-ai dedat la HotRod-uri

Eu ma gandeam la vehicole abandonte / sabotate :-D

Aceasta postare a fost editata de dany: 16 April 2012 - 06:54 PM


#13 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 16 April 2012 - 09:18 PM

Vezi postareadany, la 16 April 2012 - 06:36 PM, a spus:

Nu prea inteleg de ce le-au complicat asa . Inteleg sa lase janta fara cauciuce > asta te ajuta mult daca doresti sa creezi un model ars , sa zicem , dar sa-ti felieze cauciucul in modul acela mi se pare usor ridicol , ilogic si sadomasochistic, fiindca inafara de a-ti da de lucru suplimentar , de fapt nu ajuta la nimic . ... Sau o fi fost vreo modalitate de-a producatorului de a reproduce cat mai detaliat cauciucul ...sau pentru a le schimba modelul creneleor (?)


Si eu cred la fel : din cele 7 felii compui o roata;mai corect spus ,un pneu. Treaba vine cam asa : sunt 7 felii numerotate individual ; primele trei formeaza jumatatea dreapta (sa zicem) > partea dinspre exterior; ultimele trei formeaza jumatatea interioara; a saptea feliuta,de fapt a patra in ordinea montarii,reprezinta sectiunea centrala >sa zicem axa de simetrie a pneului.Primele trei ,reunite ,intra pe janta de afara spre inauntru ,se prind de sectiunea centrala ,iar ultimele trei,reunite,se monteaza dispre interior spre inafara,pe janta. Cand se intalnesc ,trebuie sa calce PERFECT. Fiecare felie are cam 0,5 mm grosime si are niste gaurele de ghidare; partile exterioara au cate doi pini de ghidare ."insirate" in ordine (atentie !!! ordinea trebuie respectata cu sfintenie) compun modelul pneului(amprenta).Daca gresesti si schimbi ordinea (sa zicem lipesti felia 3 in loc de 2) sau schimbi sensul ,te-ai ars : pneul o sa semene a ... nimic. De asemenea ,daca nu slefuiesti LA SANGEEEE ,fiecare fata a unei "felii" ,sau daca-ti scapa "praf" din ce-ai slefuit ,va ramane distanta intre ele ,iar la final o sa obtii un pneu...crapat pe intreg diametrul.Toata figura asta ,trebuie repetata ,cum spuneam ,de 10 ori.Din pozele zoom x10 se poate vedea ca nu-i de gluma.
La final,insa, o sa-ti iasa niste roti de AAA ,"la fix" cum se zice ,kitul up/grade de la Miniart putind sa stea cu fruntea sus langa orice set din roti resin,mai cu staif si mai scumpe.Oricum ,eu am scapat.
Adica nu: mai am un AAA care va fi...altceva.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 16 April 2012 - 09:29 PM


#14 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 16 April 2012 - 09:36 PM

Longinus- looking good! Imi place!, ce urmeaza?



#15 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 17 April 2012 - 09:01 AM

Vezi postareaOdlHammer, la 16 April 2012 - 09:36 PM, a spus:

Longinus- looking good! Imi place!, ce urmeaza?

Ma bucur ca-ti place rezultatul.
Pai...vine asamblata cabina,care dupa cum stii,in cazul lui Zvezda ,nu este tocmai un model de precizie a imbinarii.
In fapt ,cabina am cam asamblat-o,deja si am fixat-o peste sasiu/podeaua masinii. Am mai fixat si radiatorul (voi pune si foto,poate chiar astazi) si acum lucrez farurile.
Aici putina atentie pentru ca ,la urma urmei,farurile dau toata "expresia" masinii.
Cand toate acestea vor fi gata,voi asambla cisterna de la Armo - conversia propriu-zisa - care vine turnata dintr-o singura bucata(cu exceptia micilor detalii).
Chiar la final vor fi puse una peste alta micile piese PE care reprezinta senilele de pe axele spate. Ele (senilele) pot fi montate peste roti sau in pozitia de transport.Eu optez sa le reprezint "anexate" pe aripile spate; daca le-as asambla peste rotile spate,as anula in mare masura detaliile pneurilor,in fapt toata munca mea si a celor de la Miniart.; ar fi pacat.

#16 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 17 April 2012 - 06:30 PM

Cam asa vine cabina.Desigur inca-i lipsesc detaliile si nu are rotile de rezerva puse la locul lor. Sticla farurilor nu ma multumeste defel; pare prea ...grosiera,in special striurile. In lipsa de ceva mai bun,insa...
Imagine atasata: Picture 069.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 17 April 2012 - 06:31 PM


#17 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 17 April 2012 - 07:18 PM

Longinus - eh... arata foarte bine gazonu' )

O sa mi-l iau si eu de la Zvezda pe asta cu 3 axe. Eu la al meu cu 2 axe i-am prafuit optica din fata si nu se prea observa desenul asta grosolan. Dupa cit mai tin minte i-am fac si bamperul din fata mai subtire si am adincit un pic linia de la usa- sa fie mai vizibila.

#18 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 17 April 2012 - 08:08 PM

OdlHammer multumesc pentru apreciere. Eu te-as sfatui ceva : pentru viitorul tau "trei de A" orienteaza-te spre kitul Miniart( in special 35136).Sunt sigur ca-l cunosti. Eh,e mai scump , de acord,dar e cu cel putin trei clase peste cel vechi ,de la Zvezda.
Eu pentru el optez,la urmatoarea conversie AAA. Cu asta de la Zvezda ,nu sunt prea fericit ;il stiam,l-am mai lucrat de vreo trei (chiar patru ori,daca-l includ si pe MM),insa la vremea cand l-am cumparat(sta in stiva de vreo... ani) ,Miniart inca nu scosese pe piata kitul lor.
Pentru AA (dublu A),ucrainenii numai cat l-au scos la vanzare noul lor kit 35124 (http://www.perthmili...ws/miniart.html).E cald,caldut si proaspat si arata,dupa cum vad eu boxart-ul...de nota 10.

P.S. am indreptat "sticla" de pe partea stanga.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 17 April 2012 - 08:17 PM


#19 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 17 April 2012 - 08:18 PM

Longinus - stiu de Miniart, il am in wishlist dupa Opel Blitz in 35. Eu de ce zic de Zvezda... pentru ca imi plac kit-urile simple si am primit mare placere de la kitul Zvezda AA. Eu le zic kit-uri de weekend)


#20 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 21 April 2012 - 06:50 PM

Am adaugat rotile de rezerva (sunt ARMO ,din resin si au fost turnate/copiate dupa originalele Zvezda). Manerele de la usi impreuna cu para claxonului ,sunt prezente si ele.
Imagine atasata: Picture 080.jpg
Imagine atasata: Picture 074.jpg

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi