Forum Machete,Modelism,Hobby: The Battle of the Bulge Ardennes 1944 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

The Battle of the Bulge Ardennes 1944 Diorama in lucru scara 1/35

#21 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 11 April 2012 - 08:04 PM

Buna seara,
Am sa atasez niste poze facute in seara asta cu aparatul de fotografiat:

Imagine atasata: DSC00838.JPG Imagine atasata: DSC00839.JPG
Vopsirea a radiatoarelor motorului a fost facuta cu Gun mettal de la Humbrol din seria vopselele metalizate.

Imagine atasata: DSC00840.JPG Imagine atasata: DSC00843.JPG

Imagine atasata: DSC00844.JPG Imagine atasata: DSC00845.JPG

Si camuflajul de pe Panther a fost facut tot cu vopselele Humbrol cu codurile 150,102 si 83.
As avea nevoie de ajutor vostru mai vreau sa adaug 2 figurine Waffen Tank Crew 1944/1945 figurinele provin de la kitul dragon http://www.1999.co.j.../10118805b/30/1 si as vrea sa stiu cum erau vopsite Pantherele G Steel Road Wheels in interior am sa atasez 2 poze mai jos.Pozele provin din Osprey Modelling 30 - Modelling the Panther Tank si as vrea sa stiu care este cea corecta

Imagine atasata: clip_image002.jpg Imagine atasata: clip_image002.jpg

O sa astept in continuare sfaturile voastre cat si critici in legatura cu aceasta diorama.

Va multumesc sa aveti o seara buna,
Darla Mihai

#22 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 14 April 2012 - 11:55 AM

Buna ziua,
Am sa atasez niste poze cu Panther G Steel Roade Wheels facute azi cu aparatul de fotografiat:

Imagine atasata: DSC00852.JPG Imagine atasata: DSC00853.JPG

Imagine atasata: DSC00854.JPG Imagine atasata: DSC00855.JPG

In urmatoarele poze am adaugat doua figurine Waffen Tank Crew 1944/1945,figurinele provin din kitul Super Value Pack Dragon s.Sp.Artillerienwagen cu codul 9120,a doua figurina care nu apare in poze o voi face in urmatoarele zile si o voi vopsi cu vopselurile Model Color de la Vallejo.

Imagine atasata: DSC00856.JPG Imagine atasata: DSC00857.JPG

Imagine atasata: DSC00858.JPG Imagine atasata: DSC00859.JPG

Imagine atasata: DSC00860.JPG

O sa astept in continuare ajutorul vostru cat si sfaturile voastre in realizarii acestei diorame.

Va Multumesc,
Darla Mihai

#23 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1772
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 14 April 2012 - 12:24 PM

Vezi postareajiju, la 14 April 2012 - 11:55 AM, a spus:

... am adaugat doua figurine Waffen Tank Crew 1944/1945, figurinele provin din kitul Super Value Pack Dragon s.Sp.Artillerienwagen cu codul 9120,a doua figurina care nu apare in poze o voi face in urmatoarele zile si o voi vopsi cu vopselurile Model Color de la Vallejo.
O sa astept in continuare ajutorul vostru cat si sfaturile voastre in realizarii acestei diorame.

Incearca totusi la a doua figurina sa nu-i mai faci camasa "a la prigoana". In niciun caz nu erau negre. Gri,

#24 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 14 April 2012 - 06:27 PM

Buna seara,
Va salut Dl alexelu_marinelu inspiratia mea cu tanchistul de la turela Panther G a provenit din cartea Osprey - Elite 011 - Ardennes 1944 Peiper And Skorzeny daca o stiti am sa atasez poza mai jos.

Imagine atasata: clip_image002.jpg

Va Multumesc,
Darla Mihai

#25 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 14 April 2012 - 06:46 PM

Salutare Jijule!
Cateva sfaturi,unele poate tarzii...
1.Incearca sa respecti schema de camo,ce ai facut tu acolo nu prea bate cu profilul din poze.
2.Liniile camo-ului de ambuscada german aveau o anumita continuitate,nu se opreau brusc...Daca cumva te gandesti sa refaci camo-ul ,ar trebui sa tii cont de treaba asta.
3.Daca n-ai lipit galetii definitiv,da-i jos si fa-ti prima data wheathering-ul cu pigmenti[sau ceva wash-uri cu negru,ruginiu-pamantiu],pe trenul de rulare...acelasi tratament e indicat si la galeti inainte de montaj
4.Roata dintata[tractoare,cea din fata],roata intinzatoare[cea din spate],galetii-toate sunt metalice,asa ca inainte de a-i monta,vopsestele "talpile"[zona care intra in contact cu senilele],respectiv "dintii" rotii tractoare,cu gun-metal.
5.Culoarea de interior era ivory=alb-bej,dar poti linistit sa-i faci interiorul alb,si apoi sa vii cu un wash cu umbra arsa si vei obtine acel ivoriu.
6.Vizavi de figurine...Cel mai simplu mod de evidentiere a luminilor si umbrelor e urmatorul:incepe cu fata[culoarea pielii],camasa[gri deschis],cravata[negru],uniforma[negru],apoi bocancii[negru].Faci un wash la fata cu maroniu si ,inainte de uscarea totala,cureti c-o pensula curata zona fruntii,pometilor,nasului si a barbiei-vei obtine o fata cu "expresie",cel mai basic mod de evidentiere a detaliilor fetei.Un alt wash cu negru foarte diluat ii faci apoi de la gat in jos,de unde incepe camasa.Pt uniforma si bocanci, fa-le un dry-brush finut cu un gri mai inchis,vei observa o evidentiere fina a detaliilor.Dupa ce-ai trecut etapele astea,poti linistit sa te apuci de adaugarea detaliilor:nasturi[c-un varf de scobitoare inmuiat in argintiu],epoleti[negri cu "bordura" alba],etc.

Daca mai ai ceva neclaritati,intreaba-ma inainte si te ajut cu placere,teoretic-din pacate doar teoretic pt asta exista forumurile.
Spor!

#26 Useril este offline   kamikaze 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 308
  • Inregistrat: 28-September 05
  • Location:Acasa
  • Interests:Prea multe... prea putin timp

Postat 14 April 2012 - 07:30 PM

Vezi postareadani, la 14 April 2012 - 06:46 PM, a spus:

epoleti[negri cu "bordura" alba],etc.

Salut! Cred ca Dani a vrut sa zica "bordura" roz, albul era culoarea infanteriei. Ca sa vezi mai exact da o cautare pe google si ai destule poze de uniforme. Pe langa ce au zis ceilalti, m-as lega un pic de ochi. Daca ai sa te uiti in oglinda o sa vezi ca irisul se vede destul de rar perfect rotund. Deci in nici un caz cum i-ai facut tu. Cum procedez eu: intr-un fel cam ca tine, adica fac irisul rotund, in culoarea dorita, apoi, cu aceeasi culoare ca a fetei dau un pic peste partea de sus si de jos, dupa forma pleoapelor. Stiu ca e destul de greu, dar merge mult mai bine decat daca ai incerca sa faci din prima forma irisului asa cum trebuie. Sper ca ai inteles ce am vrut sa zic. Mult succes!

#27 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 14 April 2012 - 07:44 PM

Salut dani
Mersii pentru sfaturi care le-ai dat.La camoul Pantherului am incercat sa il fac cat de bine am putut pentru ca am probleme cu aerografu cand vreau sa vopsesc iese vopseaua prea tare si mai sar mici picaturi de vopsea la vopsire si deacea am mari probleme dar o sa incerc sa repar cat de cat camoul de la Panther G Steel Roade Wheels.
La partea cu wheathering cu pigmenti eu am facut ceva,eu am doar o metoda de wheathering prima este pun pensula in alcol etilic tehnic dupa care dau cu pensula in locurile potrivite si presar pigmenti sau creta pastel si dupa uscare iau usor cu o pensula curata si curat pigmenti sau creta pastel care sa adunat in exces.
La partea cu Roata dintata,roata intinzatoare si galetii de la tanc sunt lipite dar pot sa fac uzura,uzura de la senile era cumva Gun Metal sau Silver ca am mai cauta pagini de internet cu tancul respectiv si erau vopsite in silvering.
La vopsirea figurinelor si wash acestora voi face exact ce face acest domn dupa acesta pagina de internet "http://www.youtube.com/watch?v=_aP6-Z3wxpI&feature=relmfu".
Si mersii pentru sfatul care l-ai dat kamikaze acuma vad ca ai postat inaintea mea o sa iti ascult sfatul care l-ai dat.
Va multumesc inca odata o sa astept in continuare ajutorul vostru pentru realizarea dioramei.

Aceasta postare a fost editata de jiju: 14 April 2012 - 07:49 PM


#28 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 14 April 2012 - 08:17 PM

"Cred ca Dani a vrut sa zica "bordura" roz, albul era culoarea infanteriei"-corect,viteza a fost de vina.
Cu senilele,eu zic sa le vopsesti ruginiu,apoi le dai pigmenti,iar ,la final le faci un dry-brush cu steel.
Cu figurinele ,eu ti-am explicat doar cel mai facil si mai basic mod de-a le vopsi[in jumate de ora le-ai vopsit pe amandoua],dar daca vrei un nivel de detaliere mai ridicat io-te aici,explicit si pe deasupra si in romaneste:
http://www.cartula.r...st-franta-1940/

Spor!

#29 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 20 April 2012 - 12:12 PM

Buna ziua,
Mersii pentru sfatul si ajutorul care l-ai dat dani eu am incercat sa fact fetele soldatilor nemti cu culori acrilice de vallejo Model Color nu stiu cat de bine mi-a iesi fata soldatului pe timp de iarna si iti cer parerea si sfatul,imi pare rau ca raspund asa de tarziu a fost pastele si de martea care a fost am fost la munca pana tarziu si deacea nu am putut raspunde.Am sa atasez niste poze cu ce am mai lucrat in vacanta de pasti pe care am avuto:

Imagine atasata: DSC00861.JPG Imagine atasata: DSC00862.JPG

Imagine atasata: DSC00863.JPG

In pozele de mai sus am aplicat o metoda de a mea,am inmuiat pensula in alcool etilic tehnic 80% vol si am dat cu pensula pe galetii dupa care am venit cu alta pensul uscata care am bagato in creta pastel de culoare maro si am presarat pensula cu creta pastel pe galetii tancului si in spatiul dintre galeti si blindajul tancului,dupa care am diluat vopsea acrilica de la Vallejo Panzer Aces Dark Mud dilutia vopselei acrilice sa facut cu alcool etilic tehnic cu 80% vol si dupa acea am vopsit cu aerografu galetiile tancului si spatiul dintre galeti si blindajul tancului si a ies bine zic eu astept parerile voastre.

Imagine atasata: DSC00864.JPG Imagine atasata: DSC00865.JPG

Si am ajuns la pasul la care va cer sfatul si ajutorul vostru am incercat sa realizez fata unui soldat neamt pe timp de iarna si va cer ajutorul si sfatul vostru sa imi spuneti ce am facut bine pana acum si ce nu am facut.

Imagine atasata: DSC00868.JPG

Imi pare rau ca pozele nu au o claritate buna si sunt facute cu aparatul de fotografiat pe care trebuie sa il mai studiez putin sa faca poze de calitate buna.

#30 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 20 April 2012 - 07:32 PM

Salutare!
Pt modul in care i-ai aplicat pigmentii pe trenul de rulare,nu pot sa spun decat ...excelent :good: .
Fata aia ar mai avea nevoie de un wash cu un maroniu.
Spor sa ai in continuare! :friends:

#31 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 20 April 2012 - 07:54 PM

Mersii dani pentru lauda care mi-ai dato :-D ,voi incerca maine dimineata sa fac fata la soldat cu un wash maroniu si voi astepta in continuare ajutorul si sfaturile de la tine si de la persoanele dupa acest sit.
Va Multumesc,
Darla Mihai

#32 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 22 April 2012 - 08:37 PM

Buna seara,
Am realizat in acest weekend washul pe fata soldatului,washul a fost facut cu Vallejo Wash Black Shade voi astepta pareri,critici si sfaturi in legatura cu washul facut.Am sa atasez niste poze facute cu aparatul de fotografiat.

Imagine atasata: DSC00871.JPG Imagine atasata: DSC00873.JPG

Imagine atasata: DSC00874.JPG Imagine atasata: DSC00876.JPG

Aceasta postare a fost editata de jiju: 22 April 2012 - 08:38 PM


#33 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 24 April 2012 - 03:21 PM

Alta viata :good: ,ce zici?
Din stadiul asta poti sa mai vii c-un dry-brush finut pe pometi,barbie,frunte si nas.
Spor!

#34 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 24 April 2012 - 06:05 PM

Mersi dani :friends: o sa fac in urmatoarele zile dry-brushul pe fata soldatului in zonele indicate de tine.

#35 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 01 May 2012 - 09:43 PM

Mihai ,daca vrei sa plasezi actiunea in Ardeni ,eu te-as sfatui ceva : Divizia a 3 SS Totenkopf nu a luptat niciodata in Ardeni (in vara- toamna-iarna lui 44 erau in Polonia-au participat la lichidarea revoltei din Varsovia,apoi pe frontul rus-operatiunea Bagration si mai apoi in jurul Budapestei).
Deci ,nu folosi kitul Dragon la batalia pentru Ardeni.-

#36 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 01 May 2012 - 11:16 PM

Vezi postareaLonginus, la 01 May 2012 - 09:43 PM, a spus:

Mihai ,daca vrei sa plasezi actiunea in Ardeni ,eu te-as sfatui ceva : Divizia a 3 SS Totenkopf nu a luptat niciodata in Ardeni .
...


Mai mult decat corect.
Insa atat in profilul postat de catre Dragos cat si prin imaginea cu masina reala postata de mine, s-a sugerat o inmatriculare a masinii ce tinea de 1e SS PzDiv., nu de 3 SS.

Stiindu-se ca prin zona in care Jiju vrea sa isi plaseze diorama misunau (pe langa unitatile "regulate") si unitatile 1e SS PzDiv. LSAH, 12 SS PzDiv. H.Jugend, 2 SS PzDiv. Das Reich si 9 SS PzDiv. Hohenstaufen, eu zic ca ar trebui sa se potriveasca sugestia de care am pomenit anterior cu kitul dragonez.
Cu conditia ca masina sa fie inmatriculata in prima din cele 4 unitati aratate mai sus - existand la indemana atat profilul corect cat si imaginea reala a masinii.

#37 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 02 May 2012 - 09:02 AM

Ca sa fiu mai precis :
ma refeream la acest kit.
Imagine atasata: DSC00809.JPG

#38 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 02 May 2012 - 10:52 AM

Buna ziua,
Longinus stiu ca trupele SS Totenkopf nu au luptat in ardeni dar erau singurele figurine pe care le gasisem la modelism cu uniformele de iarna care semanau la fel cu aceste figurine de la dragon care le vroiam eu sa le aplic in diorama (http://www.yahobby.c...115-p-1271.html),daca e nevoie sa modific ceva la aceste figurine pe care le am sa imi spuneti cam ce modificari as putea face la ele.
AdiP macheta tancului este facuta dupa profilul dat de Dragos si tine cel cu galetiile de otel,voi astepta in continuare ajutorul vostru pentru a realiza aceasta diorama.

#39 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 02 May 2012 - 12:05 PM

Armele sunt in regula,corespund perioadei si dotarii unitatii(un Stg 44,doua faust-uri,un MP 40 si un Kar 98,plus grenadele de mana). Problema ar fi la : caciulile de blana cu clapete ridicate si suba imblanita de pe sergent ,erau tipice frontului de est. Mantalele si scurtele de mascare (vezi kitul Volksgrenadire)- erau raspindite in zona Ardeni ( bogat impadurita). In rest n-ar fi probleme.
cam asa ca pe coperta:
http://sixtwentyeigh...d-now-book.html
sau mai precis
http://community.ima...7/original.aspx

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 02 May 2012 - 12:17 PM


#40 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 02 May 2012 - 12:29 PM

Cred ca m-am cam alambicat in explicatie
Imagine atasata: DSC00809.JPG

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi