Forum Machete,Modelism,Hobby: D.H. 60 Amodel 1/48 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

D.H. 60 Amodel 1/48

#1 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 29 April 2012 - 06:31 PM

Am prezentat aceasta macheta in numarul 6 al revistei MODEL IST, de aceaa nu mai reiau prezentarea ei aici, mentionez doar ca nu am fost prea impresionat de ea atunci, asa cum nu prea ma imprezioneaza marca AMODEL, insa subiectul mi s-a parut exotic, mai ales ca anul trecut am gasit si o poza, unica in felul ei cu acest avion purtand cocarde militare romanesti.
Avand si nororcul de a publica imaginea colorizata a unicei poze cunoscute cu acest avion purtand cocarde romanesti, realizata de colegul mostru de forum Claudiu Neleaga, am zis, sa incerc sa vad ce pot scoate din macheta. Nici pe parcursul lucrului la macheta nu mi-am schimbat parerea, ba chiar uneori am ramas dezamagit mai rau. Nu enumar greselile, ci doar atrag atentia celor care se mai avanta sa o lucreze sa fie atenti la montarea aripilor de jos care trebuiesc luate la pila serios la imbinarea in fuselaj, altfel nu vor fii paralele cu planul superior. Greseala care m-a distrat a fost, cum veti vedea mai jos in poza, teava de esapament careia ii lipsesc vreo 2 mm sa se imbine in teava de esapament colectoare de la motor. Ma rog, sa incepem cu pozele:
Vopsea folosita: Chrome Silver-Mr.HOBBY
Decaluri: RB production

Am dat initial cu grund negru. Aveam si grund gri, da nu stiu ce s-a intamplat cu presiunea din tub. Tubul este plin da presiune nexam.

Apoi cand ma jucam cu focu' sa intind ata de pescuit cu care am facut cablurile dintre aripi, a avut loc un degajament al unui panou de pe partea stanga a fuselajului. Am chituit si am lipit doua fasii subtiri de aluminiu sa imit panza trasa peste fuselaj asa cum arata initial.

Dupa ce am lipit decaluri am dat un strat de lac mat. In zona flapsurilor/eleroanelor decalul s-a..ars. Ma batea gandul sa-l repar (s-a intamplat doar intro parte - aceeasi cu fuselajul parlit, dar fara nicio legatura), insa imi place efectul de defect rezultat si deocamdata nu fac nimic.

Mai am de pus trenul de aterizare si inca cateva mici chesti.

Scuzati pozele, nu am avut alte posibilitati.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: aaa.jpg
  • Imagine atasata: bbbb.jpg
  • Imagine atasata: 1.JPG
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg
  • Imagine atasata: 6 D.H. 60  Amodel 148.jpg
  • Imagine atasata: 7.jpg
  • Imagine atasata: DSC08370.JPG

Aceasta postare a fost editata de horia: 29 April 2012 - 07:30 PM


#2 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 29 April 2012 - 06:58 PM

Imi place faza cu decalul ars. Eu zic sa-l lasi asa, pare foarte natural.

Florin

#3 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 29 April 2012 - 07:08 PM

Si mie imi place. In ceea ce priveste cocarda nu-mi pot da seama din poza daca erau cu cercul albastru mai mare, vezi poza de mai jos, sau asa cum e decalul. Inclin sa cred ca era totusi cu albastrul mai lat.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC08377.JPG

Aceasta postare a fost editata de horia: 29 April 2012 - 07:09 PM


#4 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 29 April 2012 - 08:41 PM

Salut Horea,

in primul rind cred ca te-ai grabit la macheta asta sau erai deja enervat si ai vrut sa o vezi gata. In poze vad ca suprafata aripilor este foarte rugoasa. Se putea rezolva cu smirghel de 2000 la ud si revopsit! La treaba asta pot fi doua sau poate trei cauze: Grundul aplict de la distanta prea mare sau vopseaua Gunze a fost prea agresiva si ti-a atacat vopseaua de baza, probabil nu sunt compatibile. O a treia cauza ar fi aplicarea defectuoasa a vopselei crom, aripile lipite inainte de vopsire iti pot face suprize la vopsire cu spray sau aerograf. Totusi daca este vopsea crom care se lustruieste atunci este prima cauza din cele enumerate. Decalul sa ars din cauza ca nu era bine lipit de model! Deci ai avut silvering sub el! Daca ar fi fost bine lipit nu pateai asta.

Succes la alte machete!

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 29 April 2012 - 08:44 PM


#5 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 29 April 2012 - 09:03 PM

Da Tibi. M-am cam grabit sa o vad gata mai repede.
Intr-adevar suprafata aripii este foarte rugoasa, am scris asta in revista, in articol. Arata foarte rau, chiar am scris ca arata ca o gheta pe care au patinat copii. Am dat grund si apoi am lustruit cu smirghel de 1500 de vreo 2 ori si a ajuns in situatia in care este acum, iti dai seama cum arata inainte. Aplicarea grundului si a vopselei nu a fost o problema.
Decalul stiu de ce s-a ars. In fanta aia de la eleron s-a acumulat lac mat si a baltit cu cateva secunde mai mult decat in celelate zone. Nu a fost silvering sub el.

P.S. Am cautat pozele mai vechi de cand am inceput sa lucrez si cele pe care le-am publicat in revista insa datorita unei probleme la laptop le-am pierdut.

Detalii cu plasticul si suprafata aripii aici (galeria din dreapta)

http://www.aeroscale...content&id=5527

Aceasta postare a fost editata de horia: 29 April 2012 - 09:29 PM


#6 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 30 April 2012 - 07:10 PM

Bravo Horia,l-ai scos frumusel . La cat de crancene sunt kit-urile de la Amodel nu aveai decat 2 solutii : ori sa-l arunci pe geam , ori sa te impici intr-un proiect de foarte lunga durata si sa-l refaci total.
Insa inainte de toate , ai nevoie de foarte,foarte multa rabdare si nervi.

#7 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 01 May 2012 - 06:14 PM

Intr-un final am reusit sa-i montez teava de esapament chiar daca am desprins un montant incercand sa o conving sa se aseza unde trebuie. Nu am reusit astfel ca i-am adaugat si niste kit pentru a completa spatiul lipsa. Pentru prinderea de fuselaj am improvizat niste suporti din tabla de aluminiu. Am pus si trenul de aterizare, urmeaza cablurile de la comenzile profundorului si a derivei.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: x.jpg
  • Imagine atasata: xx.jpg
  • Imagine atasata: xxx.jpg
  • Imagine atasata: xxxx.jpg
  • Imagine atasata: xxxxx.jpg


#8 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 04 May 2012 - 03:46 PM

Am tras cablurile de la comanda profundorului, am tras niste cabluri intre montantii trenului de aterizare. Am facut si conducta de benzina de la rezervor care intra la mototr, piesa care lipseste din kit.

Am vopsit deriva cu: albastru-AGAMA 05M, galben-Revell SM 310, Rosu-AGAMA 37L (acrilic).

Pe aripa inferiora din dreapta am lipit si suprafata antiderapanta. Am folosit smirghel de 150 dat cu grund negru. Puteam folosi smirghel de 800 de exemplu direct negru, insa mi s-a parut cam subtira.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSCF2556.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2558.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2559.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2560.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2563.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2564.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2565.JPG
  • Imagine atasata: DSCF2571.JPG


#9 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 04 May 2012 - 06:26 PM

...Nu stiu cum, dar nu am reusit sa vad acest topic, decat astazi...ma bucur ca ti-am fost de ajutor si ori de cate ori ai nevoie de ajutor cu cea mai mare placere. Despre macheta...mie-mi place, arata la fel ca si originalul gata scos din cutii si asamblat, nou nout...vroiam sa te intreb daca trenul de aterizare nu-l colorezi ca in poza...adica in culoarea fuselajului?

Bafta...si succes in continuare.

#10 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 04 May 2012 - 07:00 PM

Trenul de aterizare este aceeasi culoare ca si avionul. Poate nu se vede bine in poza. Capacele rotilor le-am murdarit mai mult, doar asa, sa aiba un constrast. Nu stiu montantul stabilizatorului daca este aceeasi culoare sau este mai inchis. Umbra din poza e inselatoare.

PS. Doneaza cineva un decal cu cifra 2 avand caracterul cat mai asemanator cu cel din imagine, dimensiune 3,5 sau 4 mm pe 3,5 sau 4 mm?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg

Aceasta postare a fost editata de horia: 04 May 2012 - 07:01 PM


#11 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 May 2012 - 07:57 PM

Excelent subiect si fain realizat , Horia . Bravos ! :clapping:

Citeaza

Nu stiu montantul stabilizatorului daca este aceeasi culoare sau este mai inchis. Umbra din poza e inselatoare.


Eu zic ca e o culoare inchisa ( posibil negru , la fel ca si teava de espament , sau rosu , la fel ca si numarul ) . Compara-l cu montantii centrali ai aripii , care par sa fie de aceeasi culoare cu avionul ( in epoca exista o ...moda de a vopsi anumite elmente ce nu erau din panza ca de ex. montanti , capote motor, alte elemente de structura in gri deschis , aluminiu sau argintiu ) .
Horia , poti sa-mi detaliezi ,te rog ,ce verde ai folosit la interior si cum ai optat pentru acea culoare pentru interior ?

Aceasta postare a fost editata de dany: 04 May 2012 - 08:22 PM


#12 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 04 May 2012 - 08:53 PM

Toti montanti inafara celui de la stabilizator sunt in culoarea avionului.
Nuanta de la interior este interior green, teoretic. Nu acela clasic din WW2 ci un interior green din perioada interbelica. Nu cred ca poate cineva sa spuna exact cum arata, cred ca fiecare fabricant interpreta cum nimerea nuanta asta. Eu am combinat AGAMA C68P cu AGAMA 06 M acrilic
http://www.parcmodel...ml--7396_1.html
http://obchod.agama-...6-m-zelena.html
toate de la parcmodels, si macheta si avionul

Nu cred ca s-au pastrat multe avioane cu nuanta de interior originala. Uite aici un exemplu de interior insa cred ca este recent revopsit incercand sa imite originalul.
http://www.airliners...475fff7b85910da

si inca una

http://www.airliners...avilland-(LASCO)/0690450/&sid=2c273e97fb2aa9122475fff7b85910da

Aceasta postare a fost editata de horia: 04 May 2012 - 09:15 PM


#13 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 04 May 2012 - 09:49 PM

Multumesc multumesc mult de raspuns , Horia .

Citeaza

Toti montanti inafara celui de la stabilizator sunt in culoarea avionului.

Da , asta spuneam si eu . Pt . cel de la stabilizator , eu as merge pe un rosu ... .

#14 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 04 May 2012 - 09:54 PM

Nu stiu ce sa zic. S-ar putea sa fie chiar negru!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 317714.jpg


#15 Useril este offline   Radu-Dan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 10-December 08

Postat 06 May 2012 - 11:50 AM

Au existat in Romania multe avioane DH-60 civile, fie in posesia unor persoane private sau la asociatiile sportive.
Un exemplu a fost Asociatia Sportiva Politehnica din Bucuresti a carui imatriculare afost CV-ASP, de mentionat ca instructor de zbor a fost Frim Alexandru Dudu.
Constat ca in prezent mitingurile aeriene, devin apanajul avioanelor private. La fel era si in anii 20.
Exemplificare in foto de mai jos, o formatie de 3 DH-60 cu imatriculari din cele mai interesante:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DH-60.011.jpg

Aceasta postare a fost editata de Radu-Dan: 06 May 2012 - 11:53 AM


#16 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 06 May 2012 - 08:55 PM

Din pacate insa pozele cu cele militare sunt extrem de rare. Tocmai de accea e greu de stabilit exact modelul celor militare. Avand o singura poza, si datorita unei scapari din neatentie, am montat trenul de aterizare gresit, desi in kit era dat si cel cu ranforsarea in X. Acu trebuie sa refac.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: frt.jpg


#17 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 07 May 2012 - 10:31 AM

...O sa postez si eu cateva poze folosite ca si inspiratie, sper sa te ajute in finalizarea modelului

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

Aici pentru teava de esapament...

Imagine postata

Sper sa fie de ajutor, bafta

:drinks:

#18 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 07 May 2012 - 01:36 PM

Cunosc pozele astea. Cel inmatriculat ZK-AEJ este varianta remotorizata. Cam toate avioanele care apar in pozele postate de tine au mici modificari fata de original.

#19 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 06 June 2012 - 04:24 PM

Aproape gata. Am tras si cablurile duble de comanda a directiei. A pus si parbrizul la ambele posturi, chestie destul de dificila, a trebuit sa corectez partea de jos ca sa poata fii asezata corect pe fuselaj. mai urmeaza elicea si comanda flapsurilor.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg
  • Imagine atasata: 6.jpg
  • Imagine atasata: 7.jpg


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi