Forum Machete,Modelism,Hobby: Barcuta de la SIB - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Barcuta de la SIB Constructie, planuri, pareri, propuneri!

#1 Useril este offline   george_s 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 09-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 04 May 2012 - 10:36 PM

Salutare, deschid un topic nou dedicat barcutei pentru ca nu doresc poluarea topicului dedicat SIB-ului, ma gandesc ca vor venii si cu alte propuneri si variante de barcute, asa ca am sa incep cu varianta mea inspirata de metoda lui Alex Baranov gasita pe net, nu stiu cam ce dimensiuni trebuie sa aiba, barcuta a iesit la 10cm lungime cu 3,5cm latime si 2,5cm adancime, deocamdata am lucrat doar ce se vede in imagini, am sa revin cu update-uri si sper sa primesc si sfaturi de la domniile voastre, repet, e doar prima varianta probabil din multe altele ce vor veni!
Ca si materiale am folosit ce aveam prin casa, resturi din filele de bordaj de la sib, o bucata de scandura din lemn de brad, niste folie de aluminiu pentru alimente, aracet si ceva coli de hartie inmuiate in apa:

1)am inceput prin trasarea si slefuirea unei bucati de scandura din lemn de brad
Imagine atasata: 1.JPG

2)am acoperit zona cu folie de aluminiu pe care am pus foii de hartie umede pentru o mai buna priza si un mulaj mai bun (partea cu folia de aluminiiu am uitat sa-i fac poze :D )
Imagine atasata: 2.JPG

3)am asteptat sa se usuce, dupa care am decupat marginile Imagine atasata: 4.JPG Imagine atasata: 3.JPG Imagine atasata: 5.JPG

4) am scos mulajul Imagine atasata: 6.JPG

5) am inceput filarea exterioara cu filele de bordaj de la sib si am ajuns in acest stadiu deocamdata Imagine atasata: 7.JPG Imagine atasata: 8.JPG Imagine atasata: 9.JPG Imagine atasata: 10.JPG, cam atat a reusit intr-o zi de bibilit, urmeaza si bordarea interioara si restul elementelor pe care habar nu am deocamdata cum am sa le fac, sper sa va placa si astept sfaturi si idei, o seara placuta!

#2 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 05 May 2012 - 12:50 AM

metoda prezentata de tine a fost postata acum citeva zile pe topicul http://www.cartula.r.../page__st__4760 .la postarea 4765 o sa gasesti exact aceasta metoda.

pentru filarea barcutei pe interior, poti folosi doua metode.prima ar fi sa iti faci sabloane pentru fiecare lungime si forma de fila din carton,apoi sa le traspui pe furnir.o alta metoda ar fi sa faci filele din interior din doua sau mai multe bucati,si atunci iti v-a fi mult mai usor.

"coastele"le poti confectiona tot din fisii de furnir .in felul acesta le poti confectiona tot din doua bucati,sau dintr-o bucata folosind sablonul pentru curbarea lor.

pentru trasarea suportilor ce sustin bancile,eu am folosit o seringa cu care am bagat apa in barcuta.apa v-a stabili un nivel drept in interiorul barcutei,dupa care poti lipi suportii bancutelor..tot cu ajutorul seringii am scos apa din barcuta.sfatul meu ar fi sa misti repede ca sa nu lasi apa prea mult in interiorul barcutei.exista riscul sa dezlipeasca fisiile de furnir.



#3 Useril este offline   george_s 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 09-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2012 - 10:14 PM

Buna seara, nemultumit de primul proiect, cam asta mi-a iesit:
Imagine atasata: 0.JPG
deh... mi-am facut mana, am decis sa incerc si metoda Gabier (cu mici retusuri personale) si cam asta e ce mi-a iesit, sper sa va placa si astept propuneri...
Imagine atasata: 1.JPG
Imagine atasata: 2.JPG
Imagine atasata: 3.JPG
Imagine atasata: 4.JPG
Imagine atasata: 5.JPG
Imagine atasata: 6.JPG
Imagine atasata: 7.JPG
Imagine atasata: 8.JPG
Imagine atasata: 9.JPG

si finalul...
Imagine atasata: 10.JPG
Imagine atasata: 11.JPG
Imagine atasata: 12.JPG
mai am ceva finisari dar in mare e gata!

Aceasta postare a fost editata de george_s: 17 May 2012 - 10:14 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi