Forum Machete,Modelism,Hobby: caut sa cumpar asa ceva - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

caut sa cumpar asa ceva ma poate ajuta cineva

#1 Useril este offline   military 

  • Membru deplin
  • Grup: Banned
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 04-March 06

Postat 22 March 2006 - 09:57 PM

caut sa cumpar asa ceva la scara de 1.35 dar si la 1.72.ma poate ajuta cineva :-?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 007.jpg


#2 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 23 March 2006 - 08:32 AM

Hasegawa are la 1/72, M3A1 si M4A1
Imagine postata
Imagine postata

#3 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 23 March 2006 - 08:35 AM

mai are si revell ceva http://www.revell.ro...p?prod=11010062

#4 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 23 March 2006 - 09:09 AM

Despre 1/35... nu ma bag. Sa-ti zica fratiorii afevisti din "dark side of the force" !

In scari mici, pe langa cele doua Hasegawa la 1/72, amintite de fratele Marhaba, mai exista trei kituri la 1/76.
Trebuie sa-ti atrag atentia, cele doua Hasegawe sunt cam mari pt. scara declarata, in mod real sunt cam 1/69-70. Dar asta-i o boala cam generala la Hasegawa...

Respectivul kit Revell de M-16, este declarat mincinos ca fiind 72, de fapt este o reinbuteliere Matchbox, curat 1/76 !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 78.jpg.jpeg


#5 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 23 March 2006 - 09:12 AM

Salut,
Iata si colectia primavara-vara, 1/35, Tamiya :-D :-D
M3A2 personnel carrier:
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Kituri ieftine de prin anii 70' Le gasesti rentabil pe la baietii din Hong Kong :-D
SPor,
Bill :-)
P.S. si prima poza e luata de pe net. As vrea eu sa lucrez asa bine... :-D

Aceasta postare a fost editata de Bill: 23 March 2006 - 09:22 AM


#6 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 23 March 2006 - 09:26 AM

Alt kit pe care-l poti gasi usor pe la noi este Airfix. Si astia mint cand scriu pe cutie 1/72.
TOATE Airfixurile vechi sunt 1/76 !
Mai este o problema cu acest plastic. Este o amestecatura de M-3 cu M-5. Daca-l faci, trebuie sa consulti ceva documentatie si sa-l convertesti ori/ori.

Cea mai buna optiune, cu ce se gaseste pe la noi, este sa grefezi la M-16 Revell (Matchbox), trenul de rulare de la Airfix, care este superior si eventual si semitrailerul, care are o vaga asemanare cu un "Ben-Hur"... dar poate fi inbunatatit !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2318.jpg


#7 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 23 March 2006 - 09:31 AM

Iata, ca ai aflat si la 1/35...

La 1/76, mai este si kitul Fujimi, mai greu de gasit pe la noi si mai scump, dar nu negasibil... Incearca la Traks&Troops.
Acesta este la origine Nitto. Asta-i o marca inghitita de mult de Fujimi !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 76069.jpg

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 23 March 2006 - 09:37 AM


#8 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 23 March 2006 - 10:48 AM

Iata si varianta 1/32, din metal, cu senile din cauciuc si ... baterii :-D
Imagine postata

#9 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 23 March 2006 - 10:33 PM

marhaba, la Mar 23 2006, 10:48 AM, a spus:

Iata si varianta 1/32, din metal, cu senile din cauciuc si ... baterii :-D
Imagine postata

Mos Craciun a adus la copii, acum pandesc plictiseala sau stricaciuni = rechizitionare si....diorama :-D

#10 Useril este offline   Pletila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 323
  • Inregistrat: 14-January 05

Postat 23 March 2006 - 10:53 PM

Nu pot sa cred ce faci alexie...cumperi jucari copiilor dupa propriile necesitati? :-D Sa-i treci pe pusti la furnizori cind mai descri de unde ai piesele de diorama. :-D :-D :-D

Kit-ul de la matchbox il am si eu.Din pacate e facut in "epoca montarilor ultraapide" si acum e bun doar sa doneze organe.Daca e cineva interesat de el sa ma anunte.

Constat insa din discutii ca declaratele 1/72 sunt de fapt 1/76 cam peste tot.incep sa ma gindesc serios daca exista si kit-uri la 1/72... :-)

#11 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 24 March 2006 - 07:43 AM

Frate Pletila, pe undeva este natural sa fie asa... am mai dat io explicaciuni despre chestiune, prin alt(e) topic(e).
Moda afeveurilor in scara mica, prima si intaia data, au inventat-o inglezii. Iar pentru ei, scara standard, este cea feroviara "OO", adicatelea 1/76. Pe vechile cutii Airfix, cele initiale, chiar asa scria, "HO/OO". La trenulisti "HO", scara europeana, este 1/87, dar foloseste in comun cu "OO", scara inglezeasca, sine cu acelasi ecartament, de 16mm.
De abia apoi, din motive de marketing, Airfix a inceput sa minta, scriind pe cutii 1/72.
Acelasi lucru s-a intamplat cu Revell, care pe langa seria lor originala la 1/72, a inbuteliat acele "combo-kit"-uri in care au pus un set de figurine proprii din vinil, la 72, dimpreuna cu un vechi Matchbox, la 76. Si au trecut si ei pe cutie, mincinos, 1/72.
Totusi, de 'fun an si ceva au inceput sa reediteze kituri Matchbox, singurele si au hotarat sa fie sinceri. Pe respectivele cutii este scris corect 1/76.

Deci, din firmele initiale care au editat AFV, in scara mica, Airfix, Matchbox si Fujimi (care a ingitit Nitto), au scara 1/76.
Esci si Hasegawa, au scara 1/72.
Din motive numai de ei stiute, majoritatea kiturilor Hasegawa vechi, tind sa fie cam mari, in jur de 1/68/69/70. Compara de curiozitate M-16le tau, cu M3/4 Hase si ai sa vezi ca diferenta este ridicol de mare.
Kiturile Esci, care au fost/inca sunt o legenda in sine, respecta cu destul de multa acuratete scara 1/72. Din fericire, de ceva vreme au inceput sa fie reeditate de Italeri. Chiar daca acum exista pe piata, la unele dintre ele, optiuni mult mai moderne si mai bune, au totusi dulceata lor. Dar, unele dintre ele, mai ales cele aliate, sunt in continuare UNICATE, singurele optiuni... si probabil in viitorul previzibil nu vor avea concurenta !
Deci, majoritatea gamei Italeri este formata de fapt, din kituri de origine Esci, in afara de cateva exceptii (Kubel, M-8, Puma, DUKW, Sd.Kfz. 232) care sunt original Italeri.

Io-te aici o poza cu semisenilatul american Airfix, in ambalajul original al primei editii. Pe acesta l-am primit cadou, sigilat, de la fratele Blue-Max.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: M3A1_25_pg.jpeg

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 24 March 2006 - 07:55 AM


#12 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2006 - 02:53 AM

Iata cea exista si specialitatea numita "Istoria Machetismului".
Toate sansele unui fabricant de a minti cu privire la provenienta unei matrite s-au spulberat, asa ca au fost nevoiti sa inceapa a scrie - pe bune - ce e in cutie.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi