Forum Machete,Modelism,Hobby: Chiraielile virginei violate... - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Chiraielile virginei violate...

#1 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 11 April 2010 - 09:04 PM

Cu toata penibila prestatie a mult prea iezuitilor nostrii proaspeti moderatori...

http://www.cartula.ro/forum/Regulament-t68...273#entry109273

... care nu au avut decenta sa rezolve intr-un mod rezonabil, civilizat si impartial aceasta situatie (ca si multe altele in ultima vreme)… exprim totusi speranta ca vor da dovada macar de o minima onoare si vor purcede sa-mi OBLITEREZE DEFINITIV contul in acest forum, dimpreuna CU ABSOLUT TOATE POSTARILE MELE !

Decid sa urmez aceasta cale, nu pentru ca respectivul topic a fost sters; nu eram nici foarte mandru nici foarte fericit, de lantul de mitocanii care l-a generat. Chestiunea este ca, nici unul din cei care au decis asta FARA SA MA CONSULTE, nu era in pozitia morala sa o faca, pentru ca nu aveau in mod notoriu, binecuvantarea IMPARTIALITATII.

Au preferat sa reactioneze ‘’absolut din intampalre’’, la glasciorul plin de draci al maniei proletare, ridicat la rangul chiraielilor de virgina violata. Poate ar fi meritat sa studieze oleaca, inainte de vitejeasca hotarare, cine-i virgina si cine-i ciocoflenderul. Si de ce.

Ma bucur sincer ca prin plecarea mea, aduc oleaca de usurare si fericire in micilelumimari ale unora p’acilea, cat si a celor din dosul lor… ca doar de atatea testicole dispun…

O sa-mi fie dor de majoritatea, dar, ne vom mai intalni poate pe alte meleaguri…

Singurul MARE REGRET, este alaturi de doi prieteni si oameni, pentru care eu am un mare respect : Cartula si Crios. Va multumesc pentru locul de joaca, care ODATA, a fost asa de minunat…

..........................

PS. Sper ca barbatia moderatorilor sa fie suficienta, macar pentru a le da un dubiu IN A STERGE IMEDIAT ACEASTA POSTARE…

Aceasta postare a fost editata de GRIZZLEA: 11 April 2010 - 09:07 PM


#2 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 11 April 2010 - 10:07 PM

Citeaza

Cu toata penibila prestatie a mult prea iezuitilor nostrii proaspeti moderatori...

O sa ma prefac ca nu-mi este adresat.

Nu stiu de ce sunteti certati si nici nu-mi pasa.
Daca am gresit fata de tine imi cer scuze. Nu asta a fost intentia cand l-am sters. Doar ca nu avea rost sa fie acolo.

Fostul topic nu are legatura cu Sherman. Ti-l repostez in Discutii libere unde este locul lui, tot inchis cum era. Asa zic ca sunteti amandoi multumiti.

Scuze inca o data dar cred ca ai interpretat gresit.

tgr

http://www.cartula.ro/forum/topic-foarte-S...anta-t6475.html

#3 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 11 April 2010 - 10:55 PM

Inteleg ca multi sunt nemultumiti de anumite decizii.

Problema diecast s-a terminat destul de bine cum s-a dorit de catre majoritatea membrilor.

Daca exista si alte probleme si plangeri, spuneti aici la Mesaje pt. administratori. Ca sa stim toti trei care e problema si sa se solutioneze sau folositi butonul Report care trimite catre toti acel mesaj.
Ar fi bine un mesaj cat mai clar pentru ca, daca nu sunt in tema cu problema, trebuie rascolit o gramada.

Inca ceva:
Discutiile si problemele se vor discuta decat daca au legatura directa cu forumul asta. Nu conteaza ce s-a intamplat in particular sau pe alt forum.

Si ca incheiere va pun o intrebare pe care am mai folosit-o:
Daca in piata te supara unu' nu mai vii deloc in piata? Sau nu mai vorbesti si cumperi doar de la el?

#4 Useril este offline   jeli 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 361
  • Inregistrat: 06-March 09
  • Location:sibiu

Postat 12 April 2010 - 01:36 AM

Daca in piata te supara unu' nu mai vii deloc in piata? Sau nu mai vorbesti si cumperi doar de la el?
[/quote]
  depinde cine este acel "unu'"daca ii vinzator,normal  ca  nu o  sa cumpar de la el.ma duc la altul.in acest caz,puteam sa  asociem si altfel lucrurile,si anume:piata=net,acel "unu'" = un forum oarecare.
  probabil  ca  tu ai gindit altfel problema,si cred ca te-ai gindit la varianta,piata=un forum oarecare,iar acel "unu'"= membru al acelui forum oarecare.
  eu cred ca te-ai gindit la  a doua varianta cind ai pus aceasta  intrebare.daca cumva gresesc,imi cer scuze.

Citeste te rog asta http://www.cartula.ro/forum/Sfaturi-pe-muc...-in-forum3.html par.2. lit b) si c).
Z-mare


#5 Useril este offline   michi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 228
  • Inregistrat: 29-June 08

Postat 12 April 2010 - 06:19 AM

Vezi postareatgr, la 11 Apr 2010, 23:55, a spus:

Problema diecast s-a terminat destul de bine cum s-a dorit de catre majoritatea membrilor.


ce inseamna ca s'a terminat destul de bine?

#6 Useril este offline   VIPER 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 18-March 06

Postat 12 April 2010 - 07:33 AM

Inseamna ca s-a terminat prin jigniri repetate aduse TUTUROR posesorilor de MACHETE diecast (sublinierile nu sunt intamplatoare!), chiar daca nu toti acesti colectionari au generat neplaceri. Jigniri repetate si trecute cu vederea permanent, ba chiar aplaudate si alimentate de multi dintre membrii de vaza de p'aci. Chiar daca ma jurasem sa nu mai scriu (stiu, mare paguba...), deja devine suparator acest mod de a arata cu degetul, de a scrie "paria" pe noi, colectionarii de diecast, de a jigni permanent cu "masinute din benzinarii" sau "colectii de raft" samd. Poate ar fi mai elegant si intelept sa filtrati aceste jigniri si cuvinte aruncate total aiurea, si sa le indreptati strict catre cei ce v-au suparat. Cum poate stiti, am votat si eu pentru modificarea ceruta de Dvs, chiar daca intr-un fel ma "lovea" pe mine. Lipsa mea de aici nu va fi o pierdere pentru nimeni, prefer sa fie liniste si sa intru ca vizitator sa admir anumite lucrari.

Imi cer scuze fata de Crios si Cartula, cu care am avut niste discutii superbe pe tema asta, aveti tot respectul meu pentru ceea ce ati facut.

Sa explic sublinierile (nu-mi plac lucrurile in coada de peste):

TUTUROR = ati pus diverse nume pe colectionarii de diecast, am amintit mai sus, si astfel ati lovit in toti. Neplacut.

MACHETE = cautati in DEX, si nu puneti DOAR prima explicatie iesita in cale, cea care va avantajeaza!
"MACHÉTĂ, machete, s.f. Reproducere, de obicei la scară redusă, a unei lucrări de urbanistică, a unei piese tehnice, a unei opere de artă etc."
"MACHÉTĂ ~e f. 1) Model redus, care respectă fidel proporția dimensiunilor și aspectul exterior (al unui decor, construcții, aparat sau opere de artă)."

Succes la modelit.

#7 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2010 - 07:49 AM

Aici insa nu se discuta problema diecast, ci despre marlanie si aschii din ochi.

Problema diecast (din punctul meu de vedere) s-a rezolvat atunci cand topicurile care prezentau colectii erau nesfarsite si agresive ca numar de postari, iar pozele erau facute dupa cum stiti, prost.

Cat despre etichetarea gresita a unora, probabil ca asa a fost. Oricum, au plecat (s-au simtit) primii, exact aia care erau cel mai putin sau deloc vizati. Nesimtitii au pielea groasa si folosesc limbaj santieristic.

O sa observati ca acestia gandesc cam asa: - A violat-o !? Da-o dracu ca si ei ii place, altfel de ce si-ar pune fusta scurta si s-ar coafa. Bine le face ! Virginele dracu !

#8 Useril este offline   soricelul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 265
  • Inregistrat: 19-August 05

Postat 12 April 2010 - 08:21 AM

Hai toate fetele, mainile sus! Tota lumea cantaaaaaaaaa!!!!!!!!

Deep inside, you cry cry cry
Don’t let your hopes,die die die
Deep inside, you cry cry cry
Don’t let your hopes,die die die

#9 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 12 April 2010 - 09:18 AM

"Fostul topic nu are legatura cu Sherman. Ti-l repostez in Discutii libere unde este locul lui, tot inchis cum era. Asa zic ca sunteti amandoi multumiti."-Mi se pare o solutie corecta si impartiala[am si incercat sa sugerez asta in topicul cu pricina].In momentul cand a fost expus noul regulament, se stipula clar ca nu se accepta nici o discutie menita sa genereze scandal...asa ca nu prea inteleg unde e ofensa.Regulamentul e acelasi pt toti!!!

Teoretic ar trebui sa-i raspund intelectualei "virgine violate" [de stergerea imberbului si futil topic].Cand am citit titlul topicului[care se si potriveste ca o manusa] m-a pufnit rasul.Printre "chiraieli" si "droaia" de jigniri,titlul si cuvintele cu conotatie sexuala,ma duc cu gandul la anumite frustrari ,de oaresce natura,asa ca n-are sens sa ma mai obosesc...totusi refularea publica,in acest mod,n-ar trebui permisa.In schimb, ii sugerez lui Grizzlea sa incerce sa-si expuna ideile si opiniile ferme[ vizavi de unele aspecte ale machetitului],in acelasi mod jignitor si autoritar,pe forumurile de pe alte meleaguri....in scurt timp va fi nevoit sa-si creeze propriul forum. :thumbsdown: .

Ave Grizzlea[Caesar],proletarii[sau plebea,mi-e indiferent] te saluta!

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 12 April 2010 - 11:24 AM

Inca nistre discutii care, dupa parerea mea nu-si au rostul.

Citeaza

Chestiunea este ca, nici unul din cei care au decis asta FARA SA MA CONSULTE
Fara suparare, dar moderatorul consulta doar Regulamentul si/sau, eventual, pe ceilalti moderatori. Daca moderatorul/modratorii a(u) considerat ca acel topic nu-si mai avea rostul acolo, a(u) avut dreptul si obligatia sa-l mute/stearga in conformitate cu Regulametul. Greseala moderatorului a fost ca nu a argumentat, in citeva cuvinte, motivul pentru care a luat aceasta decizie.
Viper, nu te supara, dar un adevar spus pe jumatate e tot o miciuna. Primul punct din Regulament spune: Forumul cartula.ro este un forum destinat modelistilor interesati de realizarea machetelor statice. Acum putem face si referire la dictionare:
MODELÍSM s.n. Activitate de construcție a unor modele (1) de mașini și aparate (în special la demonstrațiile din cadrul unor discipline școlare). – Model + suf. -ism.
MODELÍSM s.n. Tehnică de reproducere a unor mașini și aparate la scară redusă (mai ales în vederea folosirii acestora la demonstrațiile din cadrul unor discipline școlare)
MODELÍSM s. n. activitate de construire a unor modele de mașini și aparate la scară redusă. (< it. modellismo)
Sursa: MDN
MACHETÁ, machetez, vb. I. Tranz. A concepe și executa macheta unui obiect, a unui proiect etc. – Din machetă.
Sursa: DEX '98
In conformitate cu Regulamentul, ne folosim de definitiile de mai sus!
Percefct adevarat ca:
MACHÉTĂ, machete, s.f. Reproducere, de obicei la scară redusă, a unei lucrări de urbanistică, a unei piese tehnice, a unei opere de artă etc, dar asta nu este in concordanta cu Regulamentul forumului.

Pentru ca subiectul sa nu se inflameze inutil, las lui GRIZZLEA si Viper dreptul la replica pina miine, dupa care postul va fi inchis, idiferetnt daca acestia si-au exercitat sa nu acest drept. Orice alte inteventii vor fi considerate inutile si ca atare vor fi sterse.

#11 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:122123
  • Interests:club, discussion

Postat 12 April 2010 - 02:05 PM

Ma bag in seama iar......

1. Daca tot se sterg topicele, de ce sa mai scriem????

2. Jeli scrie si e atentionat de Z-mare......

soricelul scrie:
Deep inside, you cry cry cry
Don’t let your hopes,die die die
Deep inside, you cry cry cry
Don’t let your hopes,die die die
si......

sa inteleg ca par.2. lit b si c din regulament e valabil numai pentru unii....sau numai pentru aia care scru in romana

jeli.... soricelul...scuze, a dost doar un simplu exemplu
nu am nimic personal cu voi

bafta

#12 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 12 April 2010 - 04:15 PM

Am mai spus-o si am sa o repet din nou: mai oameni buni, de ce ne aruncam atat cu sare in ochi in loc sa ne bucuram de, poate mai mult decat, pasiunea care ne uneste pe toti sub acoperisul acestui forum. Normal ar fi sa felicitam o lucrare impecabila sau bine facuta, si sa incurajam si sa sfatuim pe cei cu mai putina experienta (caci nu poti fi mare daca nu esti mic). Numai ca unii au un orgoliu mai cocosesc si nu pot sa spuna "am gresit, pe viitor voi fi mai atent" si nu as vedea nimic rau in a intoarce si celalalt obraz daca primesti o palma. Cred ca asa multe vorbe dureroase si care nu ar trebui sa fie obiectul acestui forum vor ramane pe veci nespuse/nepostate. A avea o experienta mai indelungata si a fi un artist de exceptie, pot spune, in arta modelismului (static in cazul nostru), nu trebuie sa creeze un orgoliu personal care sa fie pus mai presus de orice si care nu face altceva decat sa creeze mandrie si parere buna de sine. Nu urmaresc sa dau lectii de moralitate si nici sa ofensez pe unii sau pe altii, ci doar imi doresc sa nu mai avem parte de mitocanii si sa ne bucuram mai departe de, as numi-o, "fratia machetismului".

#13 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 12 April 2010 - 05:22 PM

Nenumarate invective, jigniri si un puhoi de useri noi-nouti care nu au postat mai nimic niciodata dar se simt jigniti din orice. N-ar fi nici o problema daca asta nu ar fi dus la o degradare a forumului.
Forumul asta e un bun in folosinta privata (chiar daca se cheama forum) iar atacurile la adresa celor ce au cumparat si intretinut acest forum si site mi s-au parut o mare dovada de lipsa de bun simt. Administratorii si moderatorii ar trebui sa se poarte in directia asta si sa scurteze anumite discutii fara prea multe comentarii pt. ca altfel se alege praful de tot, democratie nu inseamna tribuna nebunilor.
Iar cei carora nu le convine nu au decat sa nu mai posteze si sa se retraga in liniste fara imprecatii sau auto-incendieri in piata publica. Fara rugaminti de genul "omorati-ma, scoateti-ma de pe forum, injunghiati-ma ca sa simt si eu ca mor ca un martir, samd. Astea-s probleme ce se pot rezolva pe PM sau mail nu in public.
Fiti barbati si asumati-va parasirea forumului sau ramanerea pe el fara retrageri de opereta care sa aduca dupa ele corul de rugaminti din partea colegilor "vai, mai ramai, te regretam, etc". Pacat ca unii din cei care s-au retras la modul asta au fost unii dintre membrii vechi si pentru care eu personal aveam respect. Ma rog, alegerea lor.
Fac un apel totusi la cei se simt adulti in sensul bun al cuvantului sa se comporte ca atare; pe forum intra multi copii, tineri, incepatori, care-si doresc sa afle informatii si sa gaseasca indrumare, nu balacareala si dramolete.
Va multumesc.

Aceasta postare a fost editata de MiG: 12 April 2010 - 05:23 PM


#14 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 12 April 2010 - 09:05 PM

:-D Ce reactii. Fiti mai calmi oameni buni!
Raspund pe rand:
-jeli piata=un forum oarecare,iar acel "unu'"= membru al acelui forum
-michi S-a tinut cont de dorinta majoritatii.
-VIPER Nu te-am jignit pe tine , pe nici un pasionat de diecast si pe nimeni de pe acest forum

Forumul nu se ocupa cu collectibles de nici un fel, pot sa fie statui, machete de avioane sau masini, chiar nu conteaza.Cata vreme nu s-a investit nimic personal in produsul respectiv, nu au ce cauta aici.
Ceea ce dorim noi de la forumul cartula:
http://www.kitmaker.net/

Care are si o sectiune Auto, unde nu sunt diecast:
http://automodeler.kitmaker.net/

Forumul este de modelism, nu orice macheta si orice hobby.In revista Modelism apar si modele diecast auto? Exista alte locuri mult mai indicate decat cartula.ro pt. colectii de statui, masini diecast etc.
Nu va jignesc, imi plac si mie modelele diecast dar nu e locul lor aici.

-soricelul De data asta ai gresit :lol:, cred ca stii...dar ti-am zis, e doar o avertizare.
-dani Nu ar trebui permisa da, dar pt. mine niciunul din voi doi nu a gresit cu nimic. Mi-ar lipsi povestile cu talc si modelele lui, si cum eu, cel care a sters topicul nu ma supar astept sa vad care e reactia si decizia lui.
-corsar Am scris putin mai sus, deci nu mai repet.
-gabriel chelaru Ai dreptate, dar nu se poate.
-MiG :thumbsdown: Bine zici. E bine totusi si un topic ca asta, sa raspundem la anumite lucruri care fie nu s-au inteles fie nu sunt pe placul unora. Dar mai bine ar fi daca s-ar vorbi fara nervi.

#15 Useril este offline   balki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 240
  • Inregistrat: 12-August 06
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2010 - 09:34 PM

uite ca si din certuri se invata ceva :)
@tgr, multumesc pt kitmaker, nu stiam de el :)

#16 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 12 April 2010 - 10:40 PM

Patetic esti, Zetule draga...
Personal, NU AM NEVOIE de un ''drept la replica'' oferit de matale.
Pur si simplu, pentru ca nu esti in postura morala sa mi-l oferi.
Asa ca, purcede si fa... ce-i de facut.
Pastreaza linstea si ordinea. Si dormi linistit.

#17 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2010 - 09:15 AM

Nu stiam ce pute....

#18 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 13 April 2010 - 09:17 AM

Patetic sau nu, o să pun capăt discuţiilor, aşa cum am promis.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi