Forum Machete,Modelism,Hobby: Jagdtiger-Dragon 1/72 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Jagdtiger-Dragon 1/72

#1 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 04 September 2006 - 08:15 PM

Unul dintre cele mai "tari' kituri pe care le-am montat vreodata. Un chit deosebit, usor de montat, cu imbinari perfecte. Montat "in the box" mi-a luat cca. 3 ore, asamblarea lui completa. Vineri am ridicat macheta de la posta, iar sambata dimineata era gata. Atat de "uratele" senile sunt chiar superbe si mult mai usor de montat decat cele bucata cu bucata. Singura problema pe care am avut-o cu acest kit a fost fotoetch-urile, cel putin carligele de ancorare din spatele cutiei blindate. Dupa vreo ora de chin am renuntat la ele. Oricum rezultatul final a fost mai mult decat satisfacator, zimmeritul de pe kit fiind absolut cool. Vopsirea s-a facut cu Revell 16 dupa care a urmat cateva "spalari" cu negru, prafuit la final cu sand de la Model Master semiuscat.
Concluzie finala: un kit deosebit, usor de ansamblat, putina munca si rezultate deosebite. "Highly Recomended" pt. incepatori (ca mine). Urmeaza imaginile si astept parerile voastre.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Image031.jpg


#2 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 04 September 2006 - 08:17 PM

...alta poza...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Image035.jpg


#3 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 04 September 2006 - 08:18 PM

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Image041.JPG


#4 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 04 September 2006 - 08:20 PM

... :-x

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Image042.JPG


#5 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 04 September 2006 - 08:22 PM

...si cu asta am terminat.Un kit super-parerea mea... :-D

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Image043.JPG


#6 Useril este offline   Volans 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 31-January 06

Postat 04 September 2006 - 08:48 PM

Arata bine, felicitari. Insa niste imagini mai clare ne-ar fi ajutat mai bine sa apreciem rezultatul final.

#7 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 04 September 2006 - 09:30 PM

Din pacate,am aceasi camera web...cu toata straduinta,mai bine de atit...sorry :evil:

#8 Useril este offline   pavlos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 141
  • Inregistrat: 17-July 06
  • Location:bucuresti

Postat 04 September 2006 - 10:39 PM

Va rog sa observati cit de nerealist sta intinsa senila in foto 3, jos linga roata de intindere....Eu nu sint asa de entuziasmat....
parerea mea....
Dragos, tu esti cu 72-urile parca...zi ceva.

#9 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 05 September 2006 - 05:57 AM

Deoarece sunt un admirator "secret" al colectiei enorme de afv-uri 72/76, adunata si construita de Dani... posibil sa nu fiu un observator "impartial"...

Kitul este intr-adevar superb, ca toate cele din ultima generatie Dragon. Datorita tehnologiei "slide-moulding", acum pot face si zimm-ul direct in stiren, absolut realist si extrem de fin.
Ma deranjeaza (la acest kit) doua chestii. In primul rand ca au ales sa reprezinte o masina cu suspensie Porsche. Din cele 90 si ceva de piese construite, doar cateva aveau aceasta suspensie, majoritatea au fost cu clasica suspensie Henschel (ca la KoenigTiger). In al doilea rand sunt tocmai aceste senile din noul si "revolutionarul" material DS 100. Sincer, a inceput sa-mi placa si mie... dar functioneaza bine doar la senilele inguste si cu "pasul" patinei mic, ca la Sherman sau familia Pz.IV. In cazul acestor senile late... mai putin. Observatia lui Pavlos ar fi fost evitata, daca Dani ar fi lipit totusi senila pe rotile motoare si intinzatoare, INAINTE sa o vopseasca.
DS 100, desi flexibil se lipeste ca si stirenul, cu adeziv "obisnuit" si accepta vopseaua foarte bine... nu ca vinilul.
In rest, ca de obicei rezultatul obtinut de Dani, placut mi-este. Sa nu uitam ca Dani nu are aerograf si vopseste LA PENSULA ! Totusi... desi viteza lui este uimitoare, mi-as permite sa-l sfatuiesc s-o mai domoleasca nitel... de multe ori, amanuntele conteaza, vezi pardalnicele alea de fotoincizii !

In concluzie... din punctul meu de vedere... felicitari Dani !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 7291.1.jpg.jpeg

Aceasta postare a fost editata de DRAGOS: 05 September 2006 - 05:59 AM


#10 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 September 2006 - 07:43 AM

Faina macheta, pacat de poze... :-?
Si poate nitica rabdare in plus:

Citeaza

cel putin carligele de ancorare din spatele cutiei blindate. Dupa vreo ora de chin am renuntat la ele
.

#11 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 05 September 2006 - 08:12 AM

Mi se pare ca n-arata rau. Desigur pacat de fotografii. Am si eu unul care asteapta, e vorba de cel scos de Italeri. Daca l-ati facut careva, ce parere v-a lasat?

#12 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 05 September 2006 - 01:00 PM

Fratilor,scuza-ti putin entuziasmul,dar...In primul rind, e primul meu kit Dragon,nu foarte laudat pe On the Way,in al doilea rind imbinarile sunt perfecte si in al treilea rind zimmeritul e absolut superb-cine are kitul poate confirma. Stiu ca nu e perfect[lipsesc ceva nituri,trapele ar fi putut sa fie deschise,un tanchist-doi-n-ar fi stricat],dar per ansamblu e un kit apreciabil.Viteza de montare se datoreaza acestui lucru.
Revin la zimmerit,pt.cei care au incercat sa creeze zimm-ul pe un 1/72,nu cred ca le-a reusit asa cum arata cel de pe acest kit.Si aici vorbesc din proprie experienta...Ultimul kit pe care an facut aceasta "experienta" a fost Jagdpanzer IV,de la Italeri,mi-a luat o noapte intreaga "scrijelirea" zimm-ului...Priviti imaginea si faceti o comparatie cit de cit...Parerea mea e ca nu incape comparatie...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Image218.jpg


#13 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 05 September 2006 - 01:01 PM

Frate Marhaba, desi vechiul kit Esci reinbuteliat de Italeri, inca arata foarte bine... isi arata totusi varsta si are destul de multe probleme...
Pe langa senilele "chele" pe fata interioara si galetii (desi frumos detaliati) care in loc sa fie dublii, sunt simplii dar AU GROSIME DUBLA, pe langa roata motoare cu 18 dinti in loc de 9, cea mai grava chestie este ca are sasiul comun cu KoenigTiger-ul de la aceeasi firma. Iar JagdTigerul era mai lung, se observa asta cel mai bine in distanta dintre ultimul galet si rola intinzatoare.
Dar uite ce zice Doug Chaltry :

http://www.ontheway....gdtigerprev.htm

Din pacate... singurul JagdTiger la 72 CORECT (si care inca se gaseste), pe sasiu Henschel este acesta :

http://www.ontheway.org.uk/reviews/MrModel...gdtigerprev.htm

Dar, probabil ca Dragon vor scoate in viitor si versiunea pe sasiu Henschel, dupe aceasta pe Porsche. Si SIGUR va fi corect !

Reinbutelierea Italeri :

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IT_JgdTg_7030.jpg


#14 Useril este offline   curec_christian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 606
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 05 September 2006 - 01:28 PM

Salut Dani,


Nu am realizat pana acum nici un AFV la scara 1/72. De aceea imi este greu sa emit o parere cit de cit pertinenta, dar o sa incerc sa fac citeva observatii legata de macheta si constructia ei.

Jagdtigerul avea o gramada de element de prindere pe exteriorul carcasei (cirlige) pe care la macheta ta nu le observ. Probabil ca producatorul le putea include in kit dar din motive de pret a renuntat la ele. Poate se puteau confectiona ulterior pentru ca ele sunt sarea si piperul machetei.

Macheta ta nu are cablurile de remorcare ???. Nu cred ca exista vre-un tanchist atit de nebun incit sa plece la lupta fara ele. La orice pana singura solutie era sabordarea tancului. Ca sa nu mai vorbesc de a ramine impotmolit - lucru la care Tiger-urile se pricepeau de minune.

Acelasi lucru privind niste zale de rezerva pentru senile. Nici macar o trusa de scule nu exista pe tanc.
Oricum tancul pare cumva "nepopulat :-D " nu de alta dar toate echipajele aveau cite ceva aruncat pe tanc. Prelate, casti...

Si culmea lipsesc galetile, (in majoritate cite doua bucati per tanc). de, cind jucaria halea 700-900 litri/ 100km galetile si chiar butoaiele suite pe tancuri erau o necesitate si aproape permanent utilizate.

Mai exista ceva care mie nu mi se pare natural - partea de jos a machetei pare prea curata - e la fel de murdara ca si restul blindatului. In general noroiul si pamintul se depun pe tren si pe toata partea inferioara a tancurilor.


Dar la scara asta macheta arata foarte bine. Felicitari.

Christian

Aceasta postare a fost editata de curec_christian: 05 September 2006 - 01:30 PM


#15 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 05 September 2006 - 01:45 PM

Pai... cum ziceam mai sus... "pardalnicele alea de fotoincizii" si viteza...
Sigur ca are cabluri, livrate chiar in cutie si chiar din sarma impletita...

#16 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 05 September 2006 - 02:11 PM

Cristian, ai si nu ai dreptate. Sunt unele discutii pe alte forumuri cum ca modelistii exagereaza cu depozitarea obictelor auxiliare pe tancuri. Unii veterani care chiar au condus chestiile astea spun ca nu existau atatea cabluri, lanturi, galeti etc pe cate se vad pe modelele noastre. Principiul era ca tot ce nu era foarte bine prins pe tanc era pana la urma pierdut sau rupt. Mai mult, unele obicete puteau fi prinse accidental in sistemul de rulare si rupe senila. Cablul de tractare nu era neaparat necesar, vehicolele de remorcare aveau oricum asa ceva. Iar un Jagdtiger blocat era extrem de greu de miscat, indiferent de cabluri. Galetile agatate neglijent pe spate erau iarasi rare -prea usor de pierdut.
mai mult, obiceiul de a depozita tot felul de bulendre personale pe vehicol era mai rar la nemti decat la americani. O exceptie ar fi Stugurile.

Oricum, mie mi se pare EXTREM de greu de judecat modelul dupa pozele astea. Cu toate scuzele, dar nu pot sa imi fac nici o parere...

#17 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 05 September 2006 - 06:46 PM

Fratilor,m-ati inteles gresit.Eu nu-mi laudam "lucrarea",ci kit-ul efectiv.Bineinteles ca are si cablurile de remorcare,senilele de rezerva,Mg-ul din spatele cutiei blindate si in plus,o teava de 88 mm super,dar, asa cum am mentionat la inceput,montarea s-a facut in the box,urmind strict instructiunile.Sper sa nu supar pe nimeni,dar Jagdtiger-ul era aproape imposibil de tractat,de cele mai multe ori cablurile de remorcare avind alte utilizari.Daca pt. un Tiger de 56 t erau necesare 2-3 Famo-uri,imaginati-va pt. "monstrul" asta de cca 70 de tone...

#18 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 05 September 2006 - 08:11 PM

Inclin sa-i dau dreptate lui Ahmed...
Dar pana la un punct, nu se pune problema "utilitatii" si "realismului" cu orice pret.
Adevarul este ca orice afv arata mai bine, incarcat de tot felul de bulendre, accesorii si unelte.
Si Dani are dreptate intr-un fel apropo de cablurile de remorcare... dar accesoriile care le primeste in cutie arata ATAT DE BINE, incat este pacat sa nu le puna !
Cat despre alimentarea cu benzina a acestui monstru la galeata sau canistra... io nu zic ca nu s-a intamplat... dar baietii aia faceau muschi nu gluma ! Si dedestul de des intr-o zi, la cat consuma .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: b_jagdtiger.jpg


#19 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 05 September 2006 - 08:17 PM

In planul de mai sus este un JgdTg cu suspensie "de productie", Henschel.
Observati spatiul dintre ultimul galet si rola intinzatoare. Cum spuneam sasiul este cel de KoenigTiger, dar alungit. La KT, spatiul respectiv nu exista.
Multe firme care au facut modelul, s-au lasat prada "tentatiei" si au folosit sasiul standard KT, pe care-l aveau, scurtand in consecinta si corpul. Este cazul si la Esci-Italeri.

O fotografie cu aceasta versiune, de la Bovington :

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: jagTgHs.jpg


#20 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 05 September 2006 - 08:21 PM

Mai jos este o fotografie cu versiunea timpurie, cu suspensie Porsche. Acesta, are si roata motoare cu 18 dinti. Cele Henschel aveau cu 9.
Versiunea aceasta este reprezentata de frumosul kit Dragon, construit de Dani.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: jgTgPs.jpg


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi