Forum Machete,Modelism,Hobby: Panzer Grenadier - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Panzer Grenadier inceput promitator

#1 Useril este offline   buha 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 266
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Location:Iasi / Botosani

Postat 07 November 2010 - 11:56 PM

Aceasta este prima figurina din rasina pe care o vopsesc. Este produsa de Warriors la scara 1/35. Am luat-o impreuna cu altele de la danusmaximus, la promotie. :hi: Fata de cele din plastic pe care le-am vopsit pana acum, pot spune ca rasina este meserie. :hi:
Am incercat sa valorific komatex-ul primit de la corsar facand baza vignetei si am folosit pentru prima data "prafuri": patinatori de la Agama si creta pastel. Am vopsit folosind acrilice de la Agama, Model Master, Tamiya si spray-urile Tamiya cu grund si lac.
Am confectionat burlanul dintr-un pai, tapetul l-am tiparit la imprimanta, parchetul, plinta si tocul ferestrei le-am facut din baghete.
Am decis de la inceput ca vigneta sa nu contina ruine, lemne arse, caramizi, cutii sparte, etc. deoarece am vrut doar sa imi dau mana; imi voi perfectiona tehnica la urmatoarele lucrari.

Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postataImagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata Imagine postata

Am uploadat imaginile si pe imageshack intr-o galerie: link.

Aceasta postare a fost editata de buha: 07 November 2010 - 11:58 PM


#2 Useril este offline   Razvan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 10-July 06
  • Location:sect 3 Bucuresti

Postat 08 November 2010 - 10:07 AM

Felicitari !
De ce nu incerci sa o mai imbunatatesti ? Este pcat ca din ceva frumos sa nu se transforme in SUPER .

Aceasta postare a fost editata de Razvan: 08 November 2010 - 10:08 AM


#3 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 09 November 2010 - 01:19 AM

Draga buha,

Asa cum am mai vorbit, lucrarea mi se pare foarte reusita, dar... neterminata. Este o scena de razboi iar "curatenia" dioramei este tip top. Razvan are dreptate cand te intreaba de ce nu vrei s-o mai imbunatatesti. Am inteles decizia ta de a nu adauga detalii bazei. Dar ce nu am inteles este de ce te-ai oprit; "imi voi perfectiona tehnica la urmatoarele lucrari." - de ce nu acum? Crezi ca o strici? Crezi ca a fost un accident faptul ca a iesit atat de bine?

Eu te incrajez sa reconsideri pozitia. Trebuie sa vina ziua cand vei dori sa faci pasul mai departe si eu cred ca ziua a venit. Lucrarea este foarte faina si poate deveni exceptionala. Stiu doar un modelist care poata sa o faca asa.

Succes.

#4 Useril este offline   buha 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 266
  • Inregistrat: 31-December 08
  • Location:Iasi / Botosani

Postat 09 November 2010 - 10:21 AM

Vezi postareaLAV-Z, la 9 Nov 2010, 01:19, a spus:

Crezi ca o strici? Crezi ca a fost un accident faptul ca a iesit atat de bine?


Sa fiu sincer, DA! :hi:
Imaginatia mea nu este prea bogata si nu stiu cum sa umplu spatiul din interior. Ca piese de mobilier m-am gandit la:

Imagine postata

Dulapul l-as vopsi intr-o nunata de maro, as adauga un portret alb-negru deasupra dar parca mai lipseste ceva. Pentru a nu lasa impresia de cabana as pune un covor pe jos.
In exterior o sa fac putina mizerie: ceva moloz si poate o cutie din lemn sparta.

Aceasta postare a fost editata de buha: 09 November 2010 - 10:23 AM


#5 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4779
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 09 November 2010 - 08:41 PM

Chiar ca arata bine . Felicitari Buha ! :hi: .Eu zic sa nu-i mai faci nimic deocamdata . . O idee fata de subiectul abordat de tine ar fi , avand in vedere ca omu ' se pare ca tine o " balalaica " , ar fi sa plasezi subiectul sa zicem in Romania ( 23 august '44 ) sau Cehia '45 . Pe jos poti sa pui pe langa praf si putin moloz pe langa zidul casei , eventual sange ( vezi urmele de gloante din zid ) pe caldaram ( curs atat spre stada , cat si dare spre coltul cladirii , ca si cum cineva a tarat ranitul ) . Apoi , sa zicem un obiect personal - un pantof , sau palarie , hartii sau bucati de ziare pe jos . Un afis rupt pe zid sau un slogan scris in graba . In casa poti sa mai pui ( pe langa altele... ) un radio pe dulapior , la care un civil asculta apelul tarii la dezrobire ( ...). Daca e partizan sau luptator civil poti sa-i pui ( sa zicem) o casca germana cu un steag al tarii sale pictat pe ea , o brasarda pe maneca , etc . Si idei ar mai fi multe ...

Aceasta postare a fost editata de dany: 09 November 2010 - 08:42 PM


#6 Useril este offline   OlafTheViking 

  • Olaf cel degraba de sange varsatoriu
  • Grup: Banned
  • Postari: 2460
  • Inregistrat: 02-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:figurine, diorame

Postat 10 November 2010 - 05:59 PM

Vezi postareadany, la 9 Nov 2010, 20:41, a spus:

eventual sange ... curs atat spre stada , cat si dare spre coltul cladirii , ca si cum cineva a tarat ranitul


jumatate de stomac, un plaman perforat, niste intestine incurcate in burlan, cateva degete presarate din abundenta, un ochi scurs, etc.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi