Forum Machete,Modelism,Hobby: barca din chioscul cu ziare, mari corabii - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 30 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

barca din chioscul cu ziare, mari corabii

Sondaj: Se va cumpara? (295 membri au votat)

Se va cumpara?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#1 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 26 September 2005 - 09:02 PM

azi cand am plecat la munca la in chioscul de ziare din statia unde iau eu autobuzul era o macheta de corabie intr-o tipla si am apucat sa citesc pe cartonul pe care era fixata tipla ca este vorba de o colectie de nave care vor aparea in fiecare marti in chioscuri. am inteles ca nava pe care am vazut-o eu este o corabie de sec XVI sau XVII si ca in tipla respectiva este numai o parte din ea (ceva coaste si niste sipci, lipici si o pensule si inca ceva dar nu am apucat sa vad) iar restul martea viitoare. cred ca este un fel de chit dar cu piese din lemn ceva de genul planoarelor faza I "Pescarus" care apareau pe vremuri. pretul promotional pentru primul numar este de 5 RON. daca stie cineva mai multe sper sa ne anunte si pe noi.

#2 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 27 September 2005 - 08:10 AM

Unde s-a intamplat asta?
Da te rog mai multe detalii. Pe mine ma intereseaza si sunt convins ca de "seriale" de genul asta ar mai putea fi interesati si altii.
Bafta!

#3 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 27 September 2005 - 08:14 AM

se intampla la Brasov. imediat plec spre servici si voi revenii cu amanunte.

#4 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 27 September 2005 - 08:16 AM

Eu personal astept cu interes amanunte.
In Bucuresti inca n-am vazut asa ceva.
Servici usor si....
Bafta!

#5 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 27 September 2005 - 08:54 AM

Salut,
Si eu astept cu interes alte informatii. Nici in Cluj nu am gasit nimic la mai multe chioscuri.
Spor,
Bill :angry:

#6 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 27 September 2005 - 02:49 PM

Am luat la rand tot ce inseamna chiosc, taraba, librarie. Cam 20 de toate.
Se uita lumea la mine ca la masini straine. Unul chiar murmura in barba :"e lovit saracul".
Probabil ca este valabil doar in Brasov sau bucurestenii nu sunt interesati ca oricum Burde si alte alea alea (nu dau nume) se vand mai bine.
Bafta!

PS Astep vesti de la Brasov.

#7 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 27 September 2005 - 04:31 PM

am ajuns prea tarziu azi la chiosc. se vandusera toate, iar vanzatoarea mi-a spus ca maine apare munarul 2.asta ma face sa cred ca ce am vazut eu a aparut saptamana trecuta ,dar eu nu eram in tara asa ca nu stiu mai mult. alt chiosc nu am avut in drum azi dar maine sper sa mai gasesc.

#8 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 28 September 2005 - 08:56 AM

M-am uitat si eu pe la chioscuri ieri dupa amiaza. Aceiasi reactie din partea vanzatorilor... :angry:
Oricum, mi se pare foarte riscant sa incerci sa achizitionezi un kit "in serial"!

#9 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 28 September 2005 - 09:26 AM

Salut,
Si la mine s-au uitat vinzatorii ca la "felul trei" :bang:
Sper sa nu fie o gluma proasta :angry: :-o
Spor,
Bill :-o

#10 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 28 September 2005 - 10:52 AM

am cumparat barca. acum sunt la servici si nu o pot desface sa ma uit pe dinauntru dar va pot spune despre ce este vorba. corabia este un "Celebrul galion Sfantul Ioan Botezatorul care poarta steagul Medicilor si a luptat cu pirati". macheta este produsa de firma DeAGOSTINI. scrie aici ca incepand de numarul viitor va avea si un Cd de prezentare a machetei. acesta fiind primul numar a costan doar 5 RON dar icepand cu urmatorul va fii 12,9 RON. are velatura chiar din panza iar acest numar are si ceva pise din plastic (ancorele). contine de asemenea un plan de asamblare foarte detaliat care nu necesita multa experienta pt a-l intelege. mai revin cu amanunte mai pe seara.

#11 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 28 September 2005 - 10:57 AM

Salut,
Lamurit :angry: Am mai primit informatiile ca revista se numeste "Mari corabii" si ca se distribuie prin reteaua Rodipet.
Spor,
Bill :bang:

#12 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 28 September 2005 - 11:05 AM

Nu stiu cum se distribuie pentru ca vad ca in Bucuresti mai subtire cu distributia.
Tocmai am vorbit cu un amic care chiar lucreaza la Rodipet la unul din chioscuri si mi-a spus ca habar n-are de asa ceva.
Horia, ti-am dat un PM.
Bafta!

#13 Useril este offline   Bill 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1879
  • Inregistrat: 06-December 04

Postat 28 September 2005 - 11:13 AM

Salut,
Am vorbit si eu la un chiosc Rodipet si doamna mi-a spus " jamais couche avec" :-o :bang:
Deci nici in Cluj nu exista....
Spor,
Bill :angry:

#14 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 28 September 2005 - 03:26 PM

Am ajuns in sfarsit acasa am mancat (ciorbita de vara si piftele cu sos), iar acum beau o cafea si sunt gata sa va spun tot ce stiu despre dracia asta care tocmai am scos-o din tipla.
Deci care vreau sa zic: colectia se numeste “Mari corabii” si se va gasii in chioscuri in fiecare marti dupa ce vor trece 2 saptamani de la aparitia primului numar.
Acest prim numar nu contine prea multe piese in schimb pe langa pliantul de asamblare si unul de prezentare a colectiei am gasit si o revista despre istoria navigatie(12 pagini) care poate fi colectionata in niste bibliorafturi ce vor putea fi gasite de asemenea la chioscuri. Aceasta serie de reviste va avea 100 de numere (1200 pagini ) si va cuprinde 4 perioade (25 numere fiecare)
1 secolele al XVII-lea si al XVIII-lea
2 secolul al XIX
3 Veliere contemporane
4 de la primele vase cu panze pana la secolul al XVII-lea.

Despre actuala corabie ce pot sa va spun in plus este ca are si va avea piese metalice nu din plastic cum am crezut ca sunt ancorele, velatura va fii din panza iar pe parcurs va avea in cutie lac., lipici, un ciocanel cadou,ata , va avea dimensiune de 78/66 cm.si va fi gata dupa 25 de numere.

Am gasit in pliantul de prezentare un numar de telefon pentru comenzi , sau piese ce trebuiesc inlocuite 021.40.10.888. si am gasit si adresa importatorului:Media Service Zawada S.R.L. adresa: Bd. Natiunilor Unite, nr.8,bl.104.sc C.et.6.,ap.58.sector 5 Bucuresti tel: 021.318.73.98.

Bafta!

#15 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 28 September 2005 - 04:00 PM

horia, la Sep 28 2005, 04:26 PM, a spus:

[...]si va fi gata dupa 25 de numere[...]

:angry: Si daca ai ratat unul sau mai multe numere? Si daca pana la numarul 25 da firma faliment? Si, daca e vorba de 100 de aparitii, iar pentru o macheta sunt necesare 25 de numere, sa inteleg ca vor fi numai 4 machete?
Oricum in Bucuresti nu se gaseste. Sau n-am stiut noi unde s-o cautam!

Cat despre pret... 24*12,9+5=314,6 RON

Aceasta postare a fost editata de eugen: 28 September 2005 - 04:04 PM


#16 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 28 September 2005 - 04:31 PM

Eugen, o astfel de corabie costa mult mai mult.
Arunca-ti si tu un ochi la prturile de pe RHC, dar ai grija sa nu-ti stea "ceasul".
Bafta!

#17 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 28 September 2005 - 07:05 PM

Eugen! daca firma da faliment la numarul 25 abea atunci iti vei putea pune in valoare calitatiile de modelit continuand modelul din faza in care a ramas doar cu ce gasesti pe net. te bagi??

#18 Useril este offline   crios 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4898
  • Inregistrat: 29-November 04

Postat 29 September 2005 - 08:08 AM

Eu unul m-as baga, da' inca n-am gasit posibilitatea cum sa fac asta.
Mai sap.
Bafta!

#19 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 29 September 2005 - 08:12 AM

Poate exista posibilitatea de a se face abonamente in avans pentru toate numerele, sau macar pentru primele 25. Trebuie intrebat la numarul de telefon dat pentru informatii. Poate in acest fel ii si ajutam pe acesti oameni sa nu dea faliment inainte de numarul 25 :angry:

#20 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 29 September 2005 - 09:13 AM

@Horia :angry: Nooo!!! Nu ma bag ca-s prea lenes! Am carcotit si eu nitel! Mai mult de ciuda ca n-am reusit nici macar sa vad despre ce e vorba! Tot nu pricep cum au ajuns in Brasov in timp ce in Bucuresti nu le-a vazut nimeni, nicaieri! Intortocheate sunt caile... Poti sa faci niste poze?
La parerea ca nu-i o afacere sa cumperi un kit in 6 luni nu renunt! Daca era invers... adica in rate... :bang:

Arata acest topic


  • 30 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi