Forum Machete,Modelism,Hobby: barca din chioscul cu ziare, mari corabii - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 30 Pagini +
  • « Prima
  • 28
  • 29
  • 30
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

barca din chioscul cu ziare, mari corabii

Sondaj: Se va cumpara? (295 membri au votat)

Se va cumpara?

Nu puteti vedea rezultatele acestui sondaj, pana cand nu votati . Va rugam sa va logati si sa va exprimati votul dvs. pentru a vedea rezultatele acestui sondaj.
Voteaza Vizitatorii nu pot vota

#581 Useril este offline   johnny_crow2003 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 17-April 11
  • Location:Timisoara
  • Interests:Animation/Game/Movie

Postat 17 April 2011 - 02:12 PM

Salutare tuturor membrilor acestui forum interesati de colectia "Mari Corabii"!
Un nou user/membru pentru acest spatiu virtual: johnny_crow2003 (este si ID de Mess).

In Timisoara atat Mari Corabii, cat si Bismarck pot fi gasite in Hipermarketul Auchan (deci se da bon fiscal in ambele cazuri). Ultima data cand am fost in Auchan am gasit numerele 3 si 4 pentru Bismarck, iar Mari Corabii era la numarul 10 (cu toate ca yo deja am gasit in alta parte nr.11 si miercuri astept sa vina nr.12). Din motive financiare cumpar doar Mari Corabii si de data aceasta chiar am incredere in DeAgostini ca va publica cele 100 de numere. Navomodelismul si aeromodelismul m-au atras de mic inca din clasa I (am cateva machete acasa - nu la nivelul galionului, insa multe dintre ele mi le-a ros cainele cu mult timp in urma), deci sa zic ca am ceva experienta.

Inca nu m-am apucat sa construiesc galionul (o sa incep sa-l fac in vara) cu toate ca am timp si uneltele necesare, dar in Timisoara stau in chirie (sunt student) si as vrea sa finalizez corabia in localitatea in care merg la parinti (orasul Corabia, judetul Olt, localitatea in care m-am nascut) si tot acolo o sa incep construirea galionului, deci daca as incepe acum in Timisoara sa fac galionul peste 2 ani va trebui sa-l duc acasa si nu stiu cat de usor o sa-mi fie avand in vedere ca merg cu trenul ca tot am reducere (masina personala este doar in mintea mea).

Numele meu real este Ionut-Florin CIOARA, iar numele oficial al galionului este Sf. Ioan Botezatorul; multi dorim sa construim o corabie, iar yo m-am nascut si am locuit in orasul Corabia pana sa plec la facultate; un galion are nevoie de apa pentru a se deplasa, iar orasul Corabia este port la Dunare; denumirea localitatii este "Corabia", iar denumirea colectiei este "Mari Corabii", deci parerea mea este ca toate aceste coincidente o sa ne aduca noroc si cu siguranta o sa ajungem la ultimul numar fara intreruperi (sanatosi sa fim, sa avem bani, entuziasmul sa ramana ca la inceput si interesul fata de aceasta colectie sa nu se piarda).

Si ca o completare a acestei colectii as dori sa realizez un model 3D al galionului intr-un program de grafica 3D, insa nu stiu cand o sa incep pentru ca momentan la master am destule proiecte de facut. Yo mai intai o sa realizez modelul 3D pentru vizualizare (imi este mai usor) si apoi cum am spus mai sus o sa-l construiesc si in realitate dar ceva mai tarziu.

Numai bine!

Aceasta postare a fost editata de johnny_crow2003: 17 April 2011 - 02:13 PM


#582 Useril este offline   johnny_crow2003 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 17-April 11
  • Location:Timisoara
  • Interests:Animation/Game/Movie

Postat 18 April 2011 - 10:46 AM

Vezi postareatomcat, la 19 Mar 2011, 11:32, a spus:

Am ratat nr.7 , as dori sa-l iau daca il are cineva dublura....
Multumesc!


Vezi postareageorge_s, la 15 Apr 2011, 19:12, a spus:

Are cineva idee unde mai pot sa gasesc primul numar din SIB? Am o problema cu chila care e mai subtire decat celelalte 2 segmente si nu vreau sa fac improvizatii iar daca il comand probabil ca in 4 saptamani imi ajunge si numarul meu, asa deci HELP!


Numerele 1 si 7 cu siguranta nu le mai gasiti prin chioscuri, magazine, supermarket, n-aveti decat sa sunati la ei si sa le spuneti exact ce numere vreti. Dureaza cam 3 saptamani pana ajung, yo zic ca puteti sa asteptati pentru ca dupa o sa aveti mai mult de lucru (nu doar 5 min). Yo deocamdata citesc ce au in reviste, ma apuc de galion mai tarziu...

Sau poate gasiti o solutie mai rapida aici:
http://www.okazii.ro/catalog/54256558/revi...ri-corabii.html
http://www.okazii.ro/catalog/53536561/cole...d-agostini.html
http://www.rhcforum.ro/topic/38034-cererio...n-mari-corabii/
http://www.cartula.ro/forum/Vand-Mari-Cora...1-10-t8257.html
http://www.cartula.ro/forum/Vand-colectia-...-1-6-t8141.html

Aceasta postare a fost editata de johnny_crow2003: 18 April 2011 - 11:11 AM


#583 Useril este offline   tomcat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1324
  • Inregistrat: 21-November 07
  • Location:Ludus
  • Interests:Aviatie, blindate, PC, lectura

Postat 18 April 2011 - 01:05 PM

Am eu dubluri la numerele 1-6, problema e ca numerele 1-4 sunt din prima serie, cea de testare a pietei, deci nr.2 nu are dvd-ul...Daca le doreste cineva, sunt disponibile la pretul din chiosc.

#584 Useril este offline   johnny_crow2003 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 17-April 11
  • Location:Timisoara
  • Interests:Animation/Game/Movie

Postat 18 April 2011 - 09:33 PM

"Numerele 1 si 7 cu siguranta nu le mai gasiti prin chioscuri, magazine, supermarket, n-aveti decat sa sunati la ei si sa le spuneti exact ce numere vreti. Dureaza cam 3 saptamani pana ajung, yo zic ca puteti sa asteptati pentru ca dupa o sa aveti mai mult de lucru (nu doar 5 min). Yo deocamdata citesc ce au in reviste, ma apuc de galion mai tarziu..."

Azi am fost in Piata Victoriei, Libertatii, 700 (Timisoara) si am vazut numerele 2, 4, 5, 7 ,9, deci am subestimat chioscurile (cu toate ca la inceput abia gaseam numerele care apareau). Prin urmare cei care locuiesc in orasul asta si au ramas in urma cu colectia pot sa mearga sa verifice...

Aceasta postare a fost editata de johnny_crow2003: 18 April 2011 - 09:37 PM


#585 Useril este offline   george_s 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 86
  • Inregistrat: 09-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 18 April 2011 - 10:49 PM

Vezi postareajohnny_crow2003, la 18 Apr 2011, 11:46, a spus:

Numerele 1 si 7 cu siguranta nu le mai gasiti prin chioscuri, magazine, supermarket, n-aveti decat sa sunati la ei si sa le spuneti exact ce numere vreti. Dureaza cam 3 saptamani pana ajung, yo zic ca puteti sa asteptati pentru ca dupa o sa aveti mai mult de lucru (nu doar 5 min). Yo deocamdata citesc ce au in reviste, ma apuc de galion mai tarziu...

Multumesc pentru idee, am inceput constructia asa cu chila mai subtire, m-am cam chinuit sa o centrez, am sa revin cu imagini, pana atunci o seara buna!

Aceasta postare a fost editata de george_s: 18 April 2011 - 10:51 PM


#586 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 19 April 2011 - 07:52 AM

Doar magazinele proprii ale Hachette au clauza de retur cu DeA pt numerele nevandute. Celelalte firme de distributie presa (gen Rodipet) fac comenzi pt fiecare numar si cele nevandute raman in stoc (nu se returneaza la DeA). Asa ca, incercati la chioscurile Rodipet poate mai au numere care va lipsesc.

#587 Useril este offline   johnreno36 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 542
  • Inregistrat: 27-February 11
  • Location:Bucuresti si Breaza

Postat 19 April 2011 - 09:26 AM

Salut.Pentru bucuresteni am vazut nr 7 la metrou Stefan cel Mare, nr 9-10-11 Aparatorii Patriei.

Aceasta postare a fost editata de johnreno36: 19 April 2011 - 09:28 AM


#588 Useril este offline   johnny_crow2003 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 17-April 11
  • Location:Timisoara
  • Interests:Animation/Game/Movie

Postat 19 April 2011 - 11:36 PM

Vezi postareageorge_s, la 18 Apr 2011, 23:49, a spus:

Multumesc pentru idee, am inceput constructia asa cu chila mai subtire, m-am cam chinuit sa o centrez, am sa revin cu imagini, pana atunci o seara buna!


Cu placere, prietenul pe forum se cunoaste...dar si la nevoie :)

#589 Useril este offline   ButonEL 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 110
  • Inregistrat: 30-December 07
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2011 - 07:32 AM

Pentru cei care mai doresc numerele 2, 3, 4, 10 si 11, acestea se mai gasesc la chioscul de ziare aflat la intersectia strazilor Sapte Drumuri cu, Campia Libertatii in sectorul trei. Astazi la ora 07:30 cand am trecut pe acolo erau puse la vedere. Respect! :clapping:

#590 Useril este offline   NNegoita 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 39
  • Inregistrat: 12-July 11
  • Location:Călăraşi
  • Interests:Cum există(orice!) - curiozitate profesională(fizicant)

Postat 12 July 2011 - 10:04 PM

Stimaţi domni,

Am foiletat subiectele ce mă interesează din forumul dvs. şi am fost foarte încântat.
Vă mulţumesc că existaţi şi că am primit aprobarea să fac parte din această comunitate.

Cu stimă, Nicolae Negoiţă.

P.S. Cu dorinţa de a nu fi interpretat greşit mi-ar plăceasă ştiu de ce nu se acceptă scrierea cu toate
caracterele româneşti în formularul de înscriere?

#591 Useril este offline   Olandezul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 10-December 11

Postat 26 December 2011 - 07:16 PM

eu colectionez nava asta este frumoasa putin grea si te avertizez ai grija vrei sfaturi contacteazama eu o am aproape gata facuta de mine.

Arata acest topic


  • 30 Pagini +
  • « Prima
  • 28
  • 29
  • 30
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi