Forum Machete,Modelism,Hobby: need some help... - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

need some help... vopselele... bata-le vina...

#1 Useril este offline   bobbz 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 01-June 09

Postat 01 June 2009 - 01:13 AM

Buna,
Am si eu o nelamurire. De curand am cumparat un airbrush bd180
(http://www.picturaon...0/prod_478.html), impreuna cu niste culori jacquard (http://www.picturaon...-/prod_194.html). Problema esta ca nu pot trasa linii subtiri decat 1-2 secunde apoi se "ineaca". Am incercat alte tipuri de culori, tusuri spre exemplu si se comporta ok. Presiunea nu e o problema deoarece am incercat sa trasez liniile incepand cu 1,5 bar pana la 3,5 bar si nu se observa nici o schimbare. M-am gandit sa diluez putin culorile... le-am diluat din ce in ce mai mult...(fiind pe baza de apa, le-am diluat cu apa) la fel... nici o schimbare. Ce am observat in schimb este ca atunci cand curat aerograful, cand scot acul, daca-l introduc inapoi scoate o putina cantitate de vopsea uscata. Ce as putea face sa pot folosi culorile fara sa intampin acele dificultati?

V-as fi recunoscator daca a-ti putea sa-mi dati niste sfaturi.
Numai bine.


#2 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 01 June 2009 - 01:33 AM

Vechea problema a acrilicelor la aerograf.
1. adauga "retarder" in vopsea, e o solutie care intarzie uscarea vopselei, trebuie sa o iei tot de la producatorul vopselei (jaqard) altfel nu va avea efect, nu am folosit aceasta marca de vopsea dar s-ar putea sa ai putin succes si cu cateva picaturi de detergent lichid adaugate in vopsea
2. foloseste o duza mai mare (0.4mm de exp)

#3 Useril este offline   joccker 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 639
  • Inregistrat: 18-November 07
  • Location:bucuresti

Postat 01 June 2009 - 02:37 AM

Salutare, am si eu acelasi model si oricat ai incerca nu o sa mearga deaorece duza cu care ai cumparat aerograful este 0,2, eu iti recomand sa iti iei o duza de 0,35 dupa care toate problemele tale vor disparea, cu acrilice am incercat si am avut aceeasi problema cu duza cu care am cumparat masinaria, cu cea de schimb totul a fost OK, in schimb cu emanel merge ca uns dar trebuie diluata vopseaua ceva mai mult ca altfel apare alta problema la modul ca incepe sa arunce stropi ptr ca se depune vopsea pe capul aerografului.
Oricum ai facut o alegere fff buna nu o sa fi dezamagit.
Toate bune si spor la modelism.

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 June 2009 - 07:01 AM

Aerograful este bun, vopseaua nu prea. Am mai spus asta, vopselele acrilice au tendinta de a se usca pe ac, infundind astfel duza. Asta se intimpla cu atit mai repede cu cit presiunea este mai mare. Deci tu trebuia sa scazi presiunea, nu sa o cresti. Inceaca 0,6 - O,8 bar si vezi cum se comporta.
Sfatul meu este sa schimbi vopselele.

#5 Useril este offline   bobbz 

  • Nou venit
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 01-June 09

Postat 01 June 2009 - 09:20 AM

Va mulumesc pentru sfaturi... imi sunt de un mare folos.

Toate cele bune.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi