Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfantul Ioan Botezatorul - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfantul Ioan Botezatorul Sarcina de partid

#761 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 25 March 2011 - 11:48 PM

Vezi postarearaducindrea, la 25 Mar 2011, 08:31, a spus:

c. E lipita si stiu ca mai sint de decupat cele doua minuni; insa am un plan maret de a le decupa :ph34r: Sper sa imi si iasa! (o sa pun deseara pozele, dupa ce lipesc si traversele).
Am si eu o intrebare la matale: sipca aia transversala pe care ai pus-o peste despartitura intre punti - e din ceva resturi din kit - sau ai construit-o din stocul propriu? Ca ma tot uit la cum se vede desincronizarea aia la mine - si ma gindesc ca poate ca ar mai masca-o, o solutie de genul asta...


Am promis sa pun pozele - asa ca here they are: cu decupaciunile, lipiciunile si ultimele traverse :rolleyes:

Cit despre acoperirea transversalei aleia - m-am hotarit s-o las asa; nu-mi place cum arata fila aia pusa peste; e clar ca nu e de acolo....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: sd_002.jpg
  • Imagine atasata: sd_003.jpg
  • Imagine atasata: sd_004.jpg
  • Imagine atasata: sd_005.jpg


#762 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 26 March 2011 - 09:19 AM

Vezi postareaLeo2003, la 25 Mar 2011, 21:30, a spus:

........ precis chiar sunt cel mai batran.....


Oare??

#763 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 26 March 2011 - 10:17 AM

Vezi postareatraian, la 26 Mar 2011, 09:19, a spus:

Oare??

Parol. Dar am inima tanara si asta este cel mai important. :rolleyes:
Sunt chiar bunic. In fotografia de la avatar este nepotica mea Iona impreuna cu cainele meu Ozzy.
Dar hai sa n-o mai aburim cu varsta ca fetele batrane. Anul asta, in noiembrie fac 57 de ani.
Oricum toata lumea imi spune Leo, de la nepotica mea pana la ultimul student-aspirant angajat in institutul in care lucrez. Asa i-am obligat :ph34r:

#764 Useril este offline   Mioriticul 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 31-January 11
  • Location:Bruxelles

Postat 26 March 2011 - 10:40 AM

Hmmm... si eu care ma consideram al doilea ca varsta :) Multumesc, Leo... mi-ai inseninat ziua, care-i oricum senina ca e ziua de nastere a fetei mele.

Oricum, Traian se afla si in postura fericita de a fi un 'veteran' al modelismului... deci ne are la degetul mic. Iar vocabularul meu nautic, chiar daca nu este limitat (multumita lecturilor adolescentine din Jules Verne sau Radu Tudoran) este departe de a se compara cu al lui.

Vant din pupa :)

#765 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 26 March 2011 - 12:26 PM

Vezi postareaMioriticul, la 26 Mar 2011, 10:40, a spus:

...Leo... mi-ai inseninat ziua, care-i oricum senina ca e ziua de nastere a fetei mele.

Sa-ti traiasca micuta!!! :rolleyes:

Vezi postareaMioriticul, la 26 Mar 2011, 10:40, a spus:

Oricum, Traian se afla si in postura fericita de a fi un 'veteran' al modelismului... deci ne are la degetul mic.

Asta este indubitabil.

Io zic ca niciodata nu-i tarziu sa inveti ceva nou.

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 26 March 2011 - 12:28 PM


#766 Useril este offline   heltauer 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 26-February 11
  • Location:Heltau

Postat 26 March 2011 - 12:49 PM

Vezi postareaLeo2003, la 26 Mar 2011, 12:26, a spus:

Sa-ti traiasca micuta!!! :rolleyes:
Asta este indubitabil.

Io zic ca niciodata nu-i tarziu sa inveti ceva nou.


Chiar si atunci cand mai ai un minut de trait mai inveti. Inveti sa mori :ph34r: :) Cam lugubra gluma, stiu, dar nu m-am putu abtine :pardon:

P.S. Promit sa nu mai scriu off-topic :rofl:

#767 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 26 March 2011 - 01:00 PM

Vezi postareaheltauer, la 26 Mar 2011, 12:49, a spus:

P.S. Promit sa nu mai scriu off-topic :ph34r:

E weekend, treaba la corabie ne-am terminat-o, asa ca e voie... pana nu ne luam ban de admin si devenim din "postaci" "citaci". :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de Leo2003: 26 March 2011 - 01:02 PM


#768 Useril este offline   eddie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 243
  • Inregistrat: 21-February 11
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2011 - 02:04 PM

Vezi postareaMalasorteChris, la 25 Mar 2011, 18:34, a spus:

:ph34r: "Rabdare" e numele meu mic..... :pardon: Nici nu am desfacut pungile.......
Atasament IMG_0864.JPG


Desi ma consider si eu o persoana cu foarte multa rabdare, totusi nu am avut stare si am desfacut pungile :rolleyes:

#769 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 26 March 2011 - 03:25 PM

Leo - Mioriticul
Multa sanatate, sa va bucurati de copii si de nepoti si de ce nu si de nepotii nepotilor, iar ei la randul lor sa se bucure de viata mai mult decat noi. Si toti sa iubeasca animalele.
Cat priveste degetul mic, sa nu exageram.

#770 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 26 March 2011 - 03:26 PM

Haoleo, Raducule (raducindrea), ai sa te chinui nitelus sa bagi puntile de la pupa intre traverse si capetele la file, ma gandesc ca ai sa ai traverse puse pe care ai sa asezi puntile (2 jumatati), strecurandu-le pe langa capetele alea lungi lasate!! iti tin pumnii stransi si sper sa ai suficienta rabdare!!

#771 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 26 March 2011 - 03:29 PM

Da, cam lungi "mustatile" puntii.

#772 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 26 March 2011 - 03:41 PM

Vezi postareaSorinR, la 26 Mar 2011, 15:26, a spus:

Haoleo, Raducule (raducindrea), ai sa te chinui nitelus sa bagi puntile de la pupa intre traverse si capetele la file, ma gandesc ca ai sa ai traverse puse pe care ai sa asezi puntile (2 jumatati), strecurandu-le pe langa capetele alea lungi lasate!! iti tin pumnii stransi si sper sa ai suficienta rabdare!!


Hmmm...la ast aspect nu m-am gindit :rolleyes: Dar cum cu rabdarea n-am avut niciodata probleme - sint convins ca oi scoate-o la capat cumva...
Si in cel mai rau caz - daca nu si nu si nu - doara le taiem si facem in continuare ca-n revista.... Si asa jumatatea din fata e compromisa....

Aceasta postare a fost editata de raducindrea: 26 March 2011 - 03:42 PM


#773 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 26 March 2011 - 04:15 PM

Puntile le asezi venind cu ele doar pe verticala, de-alungul coastelor, glisandu-le prin lacasele special decupate sa se fixeze intre coaste (am formulat sa stai cu picioarele in apa rece sa descifrezi). Astfel nu poti veni cu puntea din lateral, adica dinspre pupa sa o strecori sub "mustati". Sper insa sa ma insel, am ajuns la concluzia asta doar in urma unui exercitiu de imaginatie al meu!! cei cu experienta ( remarcati ca nu mai pun ghilimele, mi-e suficient ca am creat discutii despre dinozauri si batrani :rolleyes::) ), cred ca pot sa-ti confirme sau infirme ceea ce am afirmat eu!! Daca nu o fac ei, a s-o faca practica!! Spor

de aceea am ales sa mai astept, sa merg cu filele intregi de la prora pana la pupa!! Sa nu intru la integrame cu probleme dintr-astea!!

#774 Useril este offline   SorinR 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 340
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:Bacau

Postat 26 March 2011 - 04:49 PM

Iarasi eu :)))!! Acum ma gandesc ca dupa ce lipesti etanboul, asezi puntile sub file sprijinindu-le cu mana sau cu altceva, apoi introduci coastele sub punte (dupa ce in prealabil ai lipit prima traversa) Asa faci cu fiecare coasta, una cate una! la final dupa ce sunt fixate toate coastele la 90 de grade, nu trebuie decat sa strecori lipici sub punte in dreptul coastelor, ceea ce cred ca e mai usor!!

#775 Useril este offline   raducindrea 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 333
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Location:Bistrita
  • Interests:papercrafting, goblen, origami

Postat 26 March 2011 - 05:51 PM

Vezi postareaSorinR, la 26 Mar 2011, 16:49, a spus:

Iarasi eu :)))!! Acum ma gandesc ca dupa ce lipesti etanboul, asezi puntile sub file sprijinindu-le cu mana sau cu altceva, apoi introduci coastele sub punte (dupa ce in prealabil ai lipit prima traversa) Asa faci cu fiecare coasta, una cate una! la final dupa ce sunt fixate toate coastele la 90 de grade, nu trebuie decat sa strecori lipici sub punte in dreptul coastelor, ceea ce cred ca e mai usor!!


My point exactly :)
Fix la asa ceva ma gindeam si eu; sau - la varianta in care lipesc coastele, pun puntile la locul lor si una cite una lipesc traversele. Cred ca e cam acelasi lucru.
A! Si sa stii ca am priceput postul anterior si fara picioare in apa :ph34r:

Si mnoah... nu stiu altii cum sint - da' io daca nu complic lucrurile si daca nu ma dau singur cu capu' de birna de sus - nu mi-s sanatos :rolleyes:

#776 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din cānd īn cānd "Computer Hardware"

Postat 26 March 2011 - 08:36 PM

Am facut si eu cate ceva in asteptarea numarului unu care nu a sosit inca, poate saptamana ce vine.
Va atasez cateva fotografii cu stilul meu de abordare a problemei. Puntea centrala este lacuita cu lac mat, la fel ca si jumatatea puntii inferioare prova pe care am lacuit-o din greseala. Celelalte piese care apar in foto nu sunt lacuite. Coasta 13 este data cu bait PALISANDRU, la fel ca toate piesele sosite pana acum, mai putin partea superioara a puntilor.
Am pus puntile si una langa alta ca sa vedeti cum imi iese la aliniere, pentru a vedea ca sunt drepte am pus si o nivela laser ca edificare. M-am gandit sa fac cuie si la imbinarea puntilor pentru ca parca nu da bine fara ele, desi filele de punte merg in continuare pe puntea urmatoare conform algoritmului (o fila are 50 mm).
Cam asta ar fi. Scuze daca v-am plictisit.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Punte_lac.JPG
  • Imagine atasata: Coasta_culoare.JPG
  • Imagine atasata: Punti_potrivire_1.JPG
  • Imagine atasata: Punti_potrivire_2.JPG
  • Imagine atasata: Punti_potrivire_3.JPG


#777 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 26 March 2011 - 08:56 PM

Nu vad legatura dintre laser si punti, oricum puntea are la montaj o forma concava data de traversele coastelor.
Nivela laser sa o folosesti la alinierea chilei dupa montajul coastelor.
Totusi eu am observat ca oricat de dreapta e chila in anumite cazuri devierea de la axa dreapta o da si puntile, e de ajuns 0,5 mm deviatie de scobitura de locas de coasta in 2, 3 locuri de-a lungul navei si ai un galion stramb rau.
Ceea ce am spus mai sus se intampla destul de rar asa ca nu-ti fa probleme.

Spor la treaba!

#778 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din cānd īn cānd "Computer Hardware"

Postat 26 March 2011 - 09:36 PM

Vezi postareaAdy, la 26 Mar 2011, 20:56, a spus:

Nu vad legatura dintre laser si punti, oricum puntea are la montaj o forma concava data de traversele coastelor.

Ma refeream la alinierea filelor de punte (scandurilor), nu la altceva. Adica scandurile de pe o punte se continua drept pe puntea urmatoare. Oricum puntile si alte scanduri din chit, chiar daca iti vin drepte, plate sau plane, dupa ce le dai cu bait, aracet sau lac se fac concave, convexe, sucite, innadite, indoite, deformate, diforme etc.

Vezi postareaAdy, la 26 Mar 2011, 20:56, a spus:

Nivela laser sa o folosesti la alinierea chilei dupa montajul coastelor.

Marfa ideea asta. Nu m-am gandit la ea. :ph34r: :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de Sfatos: 26 March 2011 - 09:43 PM


#779 Useril este offline   Sfatos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 07-March 11
  • Location:Constanta
  • Interests:Fotografia, navomodelism şi din cānd īn cānd "Computer Hardware"

Postat 26 March 2011 - 10:34 PM

Am uitat sa va intreb ceva.
La partea din mijloc a puntii inferioare, pe care v-am aratat-o mai sus, am constatat ca inelul de catarg are diametrul mai mic decat gaura din punte. Eu l-am asezat cat de cat centrat pe gaura respectiva, dar oare vor fi probleme mai incolo, va trebui largit diametrul? Sau va trebui subtiat catargul?

#780 Useril este offline   Ady 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 29-January 11
  • Location:galati

Postat 27 March 2011 - 12:42 AM

Vezi postareaSfatos, la 26 Mar 2011, 22:34, a spus:

Am uitat sa va intreb ceva.
La partea din mijloc a puntii inferioare, pe care v-am aratat-o mai sus, am constatat ca inelul de catarg are diametrul mai mic decat gaura din punte. Eu l-am asezat cat de cat centrat pe gaura respectiva, dar oare vor fi probleme mai incolo, va trebui largit diametrul? Sau va trebui subtiat catargul?

Nu, parerea mea e ca grosimea catargului la baza e dupa inelul de lemn, adica la inel nu mai ai ce largi, eventual aduci grosimea catargului la baza dupa inel si dupa ce depasesti cu el ultima punte, de acolo incepi sa-l prelucrezi dupa scara modelului.
Oricum daca ai observat la navele din acele vremuri, catargele nu prea erau fusiforme spre varf si erau din 2 sau 3 bucati: cea de la baza mai groasa, mai subtire la mijloc... per ansamblu dadea impresia de descrestere spre varf.
Oricum mai ai pana atunci si parerea mea ca inelele trebuiesc lipite la sfarsit dupa ce frezezi sau pilesti gaurile ca sa-ti intre catargele cum trebuie.
Noroace!

Arata acest topic


  • 355 Pagini +
  • « Prima
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

5 useri citesc topicul
0 membri, 5 vizitatori, 0 utilizatori anonimi