Forum Machete,Modelism,Hobby: Tommy vs. DAK - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Tommy vs. DAK Ceva la scara 1/35

#1 Useril este offline   Cristid 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 22-March 10
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2012 - 02:15 PM

Inspirat fiind de „decorurileˮ realizate de Darius Miniatures, am încercat să fac propria versiune low-cost. Pentru asta am folosit o bază de răşină de la o altă figurină şi un Kubelwagen, modelul 82 de la Italeri pe care îl aveam de foarte multă vreme şi pe care l-am sacrificat fără ezitare. Am adăugat o figurină de la Warriors, ceva resturi de plastic şi un plafon zdrenţuit făcut din hârtie întărită cu aracet. Fierătania era vopsită cu enamel şi m-am ocupat doar de învechire. Figurina a fost pictată cu acrilice Vallejo şi uleiuri. Am folosit pentru prima dată retarder la acrilice şi pentru mine s-a dovedit destul de util. După pictare am aplicat un lac lucios, două-trei wash-uri cu negru, un strat cu lac mat şi pigmenţi. Cu toate că lacurile sunt incolore, pot să spun fără ezitare că a fost influenţată culoarea pe care au fost aplicate, aşa că nu cred că voi mai folosi metodele astea pentru figurinele viitoare. Pentru fixarea pigmenţilor care necesitau mai mult decât pensulare am folosit substanţa incoloră care se separă la aracetul ce nu a fost folosit o perioadă de timp, pe care am diluat-o cu apă. Fotografiile mi-au fost făcute de un prieten mult mai priceput decât mine în acest domeniu, cu un aparat Nikon D3100. Cam atât deocamdată. Aştept criticile, întrebările şi sugestiile tuturor celor interesaţi.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg
  • Imagine atasata: 6.jpg
  • Imagine atasata: 7.jpg


#2 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 10 June 2012 - 03:14 PM

Felicitari Cristid!!! :-)
Imi place vignetta. Compozitia este f. reusita. Figurina are o postura naturala si impreuna cu Kubelwagen-ul distrus spun o mica poveste.
Imi place cum arata Kubelwagenu-l distrus.
Figurina arata bine, in ansamblu.
Uite cateva idei pe care sa le iei in considerare pt. viitoarele vignette sau figurine pe care le vei lucra:
1. Evita washul cu negru. Daca chiar vrei sa folosesti aceasta tehnica, foloseste noante de maro inchis (in caz ca mai faci lucrari cu aceeasi tema)
2. Controleaza washul. Aplica-l in zonele in care vrei si indeparteaza-l din zonele unde nu vrei sa fie prezent.
3. Ia controlul vopselelor acrilice (dilutie) si incearca sa creezi lumini si umbre mai accentuate.

Imi plac rezultatele pe care le-ai obtinut deja. Aceasta vignetta o spune, fara discutie. Pe masura ce vei lucra mai mult, rezultatele vor fi din ce in ce mai bune.
Iti doresc mult succes si daca ai intrebari nu ezita. :hi:

#3 Useril este offline   Cristid 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 22-March 10
  • Location:Bucuresti

Postat 10 June 2012 - 03:41 PM

Multumesc pentru sfaturi si aprecieri LAV-Z. Intr-adevar wash-ul negru a ramas mai mult decat as fi vrut in unele locuri. Cred ca nu am reusit sa lacuiesc foarte bine cu lac lucios fiindca nu am mai putut sa indepartez culoarea neagra din anumite zone. Din pacate straturile de lac au avut ca efect si estomparea luminilor si umbrelor initiale. Oricum am mai invatat cate ceva si cred ca asta e cel mai important.

#4 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 10 June 2012 - 04:18 PM

Mie, cel mai mult imi place epava de VW. As avea o sugestie : aplica-i ceva praf peste, cam straluceste. In rest numai de bine.
Mentiune speciala pt. placa numarului de inmatriculare. Foarte faina.

#5 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 10 June 2012 - 09:43 PM

Felicitari pentru vigneta. :clapping:
Subscriu la tot ce au spus colegii mei mai devreme , asa ca nu mai repet, ci voi face doua observatii.
1) Nuanta pielii mie mi se pare prea rozalie pentru un soldat care sta foarte mult prin soare.
2) Lacul lucios este prea puternic. Lucesc prea tare si zone care nu ar trebui sa luceasca. De exemplu, intruna din poze pielea gatului luceste de parca ar fi de plastic.
Cel mai mult imi plac compozitia vignetei si epava. Ai potential, sunt convins ca urmatoarea va fi si mai buna. :clapping:

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12631
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 June 2012 - 10:40 AM

Excelenta lucrare, felicitari! :hi:

#7 Useril este offline   Cristid 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 22-March 10
  • Location:Bucuresti

Postat 14 June 2012 - 09:31 AM

Multumesc celor care au avut amabilitatea sa posteze sugestii si aprecieri. Pentru urmatorul proiect cred ca voi incerca si un WIP pentru a putea face corectiile ce se impun pe parcursul lucrarii. Mult spor la modelit tuturor!

#8 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 30 June 2012 - 11:08 AM

Excelent! :good:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi