Forum Machete,Modelism,Hobby: Care te fac un tabinet!! - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Care te fac un tabinet!!

#1 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 21 June 2012 - 08:18 PM

Am un vecin care ma omoara cu tabinetul lui.....cat i-am zis sa-si vada de viata lui....cat l-am sfatuit sa ma lase-n pace....N-a vrut. Asa ca i-am pus poza pe net ca sa-l vada si altii, sa-l huiduie cand il intalnesc pe strada. Daca nici asa nu se potoleste, ma duc la politie.
Una peste alta, din cand in cand si pe alocuri....cateodata....imi place sa mai schimb cadrul, sa "atac" un subiect care mi se pare amuzant. Sper sa va placa si voua.
:drinks:
P.S. Are fro 17 cm....nu stiu cum se descurca cu nevasta-sa.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg


#2 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 21 June 2012 - 08:56 PM

:dribble: Suuuuupeeeeeeeerrrr!!!!!!!!!!!! :clapping:

#3 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 21 June 2012 - 09:00 PM

Sunt pe spate si eu (si nu, nu joc tabinet)!!!! Un MARE bravo Silviu!!! :clapping: :clapping: :clapping:

#4 Useril este offline   NightAngel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 14-March 07
  • Location:Oradea

Postat 21 June 2012 - 10:01 PM

:rofl: :rofl: :rofl:

ei, acu nu mai ai scuza sa nu-l vopsesti. la asa figurina merge orice culoare oriunde. de la mine ai 10+

#5 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 22 June 2012 - 02:36 PM

Imagine postataImagine postata BESTIAL !!!!!!!!!Imagine postata
Vopeste-l !Imagine postata

#6 Useril este offline   tgr 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 1493
  • Inregistrat: 14-April 07
  • Location:Bucharest

Postat 22 June 2012 - 03:00 PM

Foarte frumos si inspirat!

Mare, mare pacat sa nu-l vopsesti.

Aceasta postare a fost editata de tgr: 22 June 2012 - 03:02 PM


#7 Useril este offline   AlexPl 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 768
  • Inregistrat: 30-November 04
  • Location:Leiden, Olanda

Postat 22 June 2012 - 03:51 PM

Seamana cu un personaj din filmele animate ale lui Tim Burton. Daca il vopsesti, inspirate din unul din filmele sale.

#8 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 22 June 2012 - 06:53 PM

Maammaaa mama....ce va place tabinetu'...
Sincer ma simt foarte bine ca v-a placut ceea ce am facut. Pe mine unu' m-a amuzat destul de tare desenul dupa care m-am inspirat (pentru ca trebuie sa subliniez ca m-am inspirat dupa desenul facut de altcineva....n-am habar cine, l-am luat de pe net), dar pentru ca in sine nu este o figurina care sa exceleze prin detalii complexe nu ma asteptam sa atraga prea tare atentia ....
Deci multe multumiri tuturor! :friends:
Acum m-am inhamat la o treaba noua pentru mine, incerc sa-i fac o matrita, chiar in momentul asta la asa ceva ma chinui. Motivul? Chiar vreau sa-mi incerc norocul si cu pictura, asa ca daca imi iese treaba cu matrita, o sa am pe ce sa exersez.
Acum as vrea sa cer un sfat tuturor celor care au background in domeniul asta (al picturii). Doresc sa-mi iau un aerograf si declar cu inima pe mana.....sau invers.... ca n-am nici cel mai mic habar din ce se compune chestia asta. Am citi postari de aici, am vazut ca sunt o gramada de oameni priceputi care sunt in stare sa-si faca unelte f.bune de lucru.....io-s si lenes si novice. :crazy:
Asa ca rogu-v-as, spuneti-mi si mie de unde pot sa cumpar o "scula" buna....nici ultimul strigat in domeniu, dar nici ceva care sa ma faca sa dau cu el de pereti. Stiu ca pana la urma cel care o utilizeaza este piesa de rezistenta in toata povestea cu vopsitul, dar v-as fi recunoscator daca mi-ati recomanda o firma de incredere. Si cand spun asta ma refer atat la aerograf cat si la compresor....am inteles ca exista aerografe care au palnia aia de umplere (daca asa s-o numi) deasupra , altele lateral sau in jos. As prefera prima varianta.
O alta intrebare ar fi, daca pot utiliza cu acelasi aerograf atat acrilice cat si uleiuri (spre exemplu daca pot sa dau un fis cu uleiuri, spal aerograful, si mai fasuiesc inca odata cu acrilice).
Posibil ca rugamintea adresata sa sacaie (banuiesc ca s-a discutat si rasdiscutat pe tema asta) asa ca imi cer scuze de pe acum, iar daca in loc de un nume de firma , mi se face o trimitere pe forum la un anume topic cu mentiunea "Pune mana si citeste putoare!", io n-am nici un bai si ma conformez intocmai.

P.S. Urati-mi bafta cu matrita (nu-l vacumez, incerc prin pat de plastilina)

#9 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 24 June 2012 - 12:14 PM

Bravo, felicitări! :clapping: :-)

#10 Useril este offline   MiG 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 827
  • Inregistrat: 19-January 05

Postat 24 June 2012 - 03:45 PM

Buna,

Aerografe decente ca pret si performante se gaseau intr-o vreme la hobbyx.ro. Vad ca mai nou nu prea mai au nimic pe stoc la capitolul asta. Mai poti incerca pe colorit.ro. Preturile oscilau intre 100 si 200 lei si erau copii chinezesti ale unor marci de calitate cum ar fi Iwata. E greu de dat un nume..gasesti aerografele astea sub toate numele posibile AB, BeDe, FengDa, dar e vorba despre aceleasi copii. Daca vrei un aerograf de calitate mai buna (mult mai buna as spune eu) ai de ales. Harder&Steenbeck (german, preturi intre 500 si 900 lei functie de varianta, echipare, samd) eu am in Evolution Two-in-One de la Harder&Steenbeck si sunt foarte multumit de el in ce priveste controlul jetului de vopsea, usurinta in curatare, comportamentul cu diverse tipuri de vopsea, samd. Mai sus de Harder&Steenbeck (ca pret) se afla Iwata (japoneze) cu preturi intre 700 si 1000 si ceva de lei, tot asa functie de echipare, varianta, samd. Nu stiu cum se claseaza Iwata fata de H&S dpdv calitativ. Dar pot spune ca in general din discutiile pe forumuri rezulta ca aceste doua marci sunt printre cele mai bune. Pe piata romaneasca mai gasesti relativ usor aerografe Badger precum si Revell. Sunt ceva mai ieftine decat cele doua modele de mai sus dar nu stiu cum e sa lucrezi cu ele. La compresoare..ce sa zic...musai sa aibe rezervor de calmare/presostat/regulator de presiune/manometre de control si recomandabil filtru de ulei/apa. Ca preturi variaza de la 300lei (facut singur cu compresor de frigider) 4-500 de lei - baietii de pe forum si pana la 1000 si ceva de lei modelele serioase de firma.
In legatura cu vopsitul cu alternarea acrilicelor cu ulei - se poate dar ar fi recomandabil sa fii sigur ca nu ramane nici o urma de vopsea si mai ales diluant pe aerograf inainte de a schimba tipul de vopsea. Altfel risti sa se "branzeasca" vopseaua in aerograf si vei avea vreo ora-doua de distractie cu curatatul.

Succes

#11 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 24 June 2012 - 07:10 PM

- pe_dos - Ma bucur ca-ti place :rolleyes:
-MIG - Multumesc foarte mult pentru informatiile oferite, sunt sigur ca ma vor ajuta in achizitionarea unui aerograf care sa ma multumeasca.
:friends: :drinks:

#12 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2012 - 11:46 PM

A'propos de ce vorbeam ultima data....Vezi ce efect are ?
Nu-i nevoie sa-ti rupi cocoasa cu detalii. Poza vinde. Si daca poza de pe cutie e si colorata.....
Ai nimerit bine partea cu cartile. Cand imi spuneai de ea mi se parea ceva prea simetric. Asa arata bine. Oricum, ar fi fost mai bine daca erau mai subtiri.
Adu-ti aminte ce-ti ziceam cu privire la subansamble din alt material si refolosibile. Toata lumea face asa.

#13 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 25 June 2012 - 04:45 PM

Caline, ca sa fac cartile mai subtiri ar fi trebuit sa le fac dintr-un ceva cu intarire la aer....ca sa le fac tot din fimo mi-ar fi fost mai dificil, in sensul ca daca le-as fi subtiat mai mult de atat , as fi avut probleme cand as fi incercat sa le desprind de pe suportul pe care aplatizasem materialul, s-ar fi deteriorat forma. Oricum, problemele au aparut in momentul in care am incercat sa fac matrita. Nu am gandit asa cum trebuie amplasarea patului in zona cartilor, si dat fiind pozitia pe care o au cartile aflate in cadere si a gaurilor care apar intre cartile indoite, siliconul s-a turnat prost. Evident ca si cartile respective s-au dezlipit. Material gramada consumat....deci un mare kkt. Cred ca am sa refac insa figurina, dar la o scara mai redusa, pe undeva intre 7-8 cm inaltime, o sa incerc sa pozitionez altfel mainile si cartile, sau in cazul cel mai bun (sau cel mai rau) sa-i fac mainile separate. Asa sper ca o sa scap de problemele matritarii, mai ales ca figurina neavand un grad mare de complexitate, nu cred sa am alte probleme.
Asa cum bine ai spus, o sa ma gandesc serios si la carti facute din alt material, dan imi sugera din tabla subtire....o sa vad.

#14 Useril este offline   AlexSasu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 28-June 12
  • Location:Edinburgh, Scotland

Postat 28 June 2012 - 11:50 PM

Mi se pare genial modelul. Arata foarte bine. Merita refacuta figurina! :D Si, zic eu, ca nu depinde numai de detalii impactul unei lucrari. Uneori farmecul ei sta in simplitate. :D Spor pentru re-make!

#15 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 30 June 2012 - 10:52 AM

Excelent! :good: :good: :good:

#16 Useril este offline   silviug2009 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 469
  • Inregistrat: 23-May 11

Postat 30 June 2012 - 09:01 PM

-AlexSasu - tipul care a desenat modelul a fost intr-adevar foarte inspirat...mai am cateva lucrari facute de el, o sa le abordez ceva mai incolo. Multumesc frumos pentru apreciere
-dani - Ma bucur ca iti place. Fiecare din noi simtim un sentiment placut atunci cand lucrarile postate primesc cuvinte de lauda.Multumesc frumos.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi