Forum Machete,Modelism,Hobby: Expunere machete aviatie - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Expunere machete aviatie

#1 Useril este offline   Beriba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 520
  • Inregistrat: 06-December 11
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 19 June 2012 - 04:48 PM

Am o intrebare.

De ce mai toata lumea construieste machetele de aviatie cu trenul de aterizare scos?
E ceva regula nescrisa pe care nu o stiu sau e doar lipsa suportului din kit? Sau e datorita detaliilor pe care le adauga trenul de aterizare?

Parerea mea e ca un avion arata cel mai bine in zbor. Sunt singurul care gandeste asa?

#2 Useril este offline   combat18 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 15-May 11
  • Location:Londra

Postat 19 June 2012 - 07:46 PM

nu cred ca e nici una din variantele prezentate de tine,asta depinde strict de fiecare,de cum vrea sa expuna macheta dupa finalizare.parerea mea personala e ca un avion cu propulsie prin elice nu prea arata a fi in zbor cand elicea e stationara,poate numai daca esti asa bun incat sa redai prin ceva trucuri reusite elicea in miscare :crazy: nu cred ca lipsa unui suport in kit e o problema,marea majoritate a modelistilor imbunatatesc macheta in sine cu componente facute de ei,un suport e cea mai mica problema

#3 Useril este offline   Mr32 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1478
  • Inregistrat: 24-December 05
  • Interests:Machete de avioane militare 1/32, aviatie.

Postat 19 June 2012 - 07:50 PM

Vezi postareaseptemberChild, la 19 June 2012 - 04:48 PM, a spus:

Am o intrebare.

De ce mai toata lumea construieste machetele de aviatie cu trenul de aterizare scos?
E ceva regula nescrisa pe care nu o stiu sau e doar lipsa suportului din kit? Sau e datorita detaliilor pe care le adauga trenul de aterizare?

Parerea mea e ca un avion arata cel mai bine in zbor. Sunt singurul care gandeste asa?


In primul rand, daca le expui intr-o vitrina, s-ar putea sa te lovesti de lipsa de inaltime dintre rafturi, daca faci o macheta pe suport(suport care nu este obligatoriu sa fie inclus in cutia machetei, poti sa il confectionezi si singur). Fiecare stie ce vrea, dar parerea mea este ca o macheta de avion arata foarte bine cu renul scos, mai ales ca asa(cu trenul scos) poti sa o faci cu carlinga deschisa, ca sa arati lumii, sau pentru placerea ta personala, detaliile din cockpit. Sau poate ca este , sa zicem, putin complicat sa gasesti centrul de greutate optim pentru o macheta care nu este prevazuta din start sa ii pui suport si ai putin de lucru sa ii faci intarituri in fuselaj pentru suport. Parerea mea. Mie oricum imi place sa le fac cu trenul scos. Si da ai dreptate un avion arata cel mai bine in zbor, dar astea care le facem noi sunt machete statice.

Florin

#4 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 19 June 2012 - 08:43 PM

Hmmm, intrebare e copil pot spune! Nu exista nici o regula cum sa prezinti macheta. O prezinti in primul rind cum iti place tie.
Aproape orice macheta poti sa o prezinti cu trenul de aterizare escamontat sau nu. Singurul lucru este ca trebuie sa ai faci un suport pentru ca la marea majoritate a kit-urilor nu este pus la dispozitie asaceva!
Deci... sa vedem ce ai pe teava! :-)

Aceasta postare a fost editata de tibi22: 19 June 2012 - 08:44 PM


#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 June 2012 - 09:06 AM

Parerea mea: prezentarea unei machete "in zbor", altfel decit intr-o diorama (si aici ar fi de discutat), este un kitsch. De ce? Pusa pe un suport arata ca un ciine in lesa! Apoi, oricit te-ai stradui, nu poti reprezenta veritic o elice care se invirte. Discurile din plastic, colorate sau nu, elicile din PE, oricit de "bluring" ar fi facute, nu fac decit sa strice aspectul machetei. Infigerea unei bucati de stiren transparent in motorul unui jet are acelasi rezultat. Asatfel de prezentari ar merge pe un birou sau in expozitiile gen titguri, nu pentru colectia unui machetist. Din cite expozitii am vazut, pe viu sau prin intermediul internetului, nu am dat de nici o macheta prezentata "in zbor".
Parerea mea. :drinks:

#6 Useril este offline   Beriba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 520
  • Inregistrat: 06-December 11
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 20 June 2012 - 09:29 AM

Vezi postareatibi22, la 19 June 2012 - 08:43 PM, a spus:

Hmmm, intrebare e copil pot spune!


Imi pare rau ca nu ma ridic la nivelul de maturitate pe care il ceri tu. Consider ca nu este frumos sa ma iei peste picior, chiar daca sunt nou pe forum.


Dar consider ca arata mai bine asa:

Imagine postata



decat asa:

Imagine postata


"Tibi draga, nu furam". Deci nu sunt ale mele.

Ca sa evit urmatoarea ta intrebare cu ce modele am facut eu, nu am terminat inca nici unul, am un A10 warthog, un F16, un Ferrari California si un yacht Sunseeker Predator la care lucrez(cand am timp si chef)

Oricum, m-am lamurit, e clar o chestiune de gusturi.



#7 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 20 June 2012 - 10:30 AM

@ SeptemberChild

Vecine, sunt convins ca formularea raspunsului dat de catre colegul Tibi s-a raportat mai degraba la partea a doua a nickname-ului tau nu la altceva. Nu cred e cazul ca cei care inca se joaca sau s-au jucat cu plasticele, sa dovedeasca cuiva gradul de maturitate de care dau dovada, sau nivelul de expertienta acumulat pana la prima postare pe forum. La fel am patit si eu la primele postari pe forum si poate si multi altii.
Majoritatea de pe aici sunt in fapt doar niste copii in straie de adulti.

Strict la intrebarea ta initiala si pentru a nu fi total of topic apreciez ca zburatoarelor scara 1/1 le sta mai bine pe cer , insa celorlalte le sta mai bine in vitrine pe roti, lasandu-ne noua sansa sa ni le imaginam in zbor.

Spor sa ai la machete si sa ni le arati si noua, privitorilor, sa ne putem bucura alaturi de tine.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 20 June 2012 - 10:34 AM


#8 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 20 June 2012 - 10:48 AM

Daca te-am jignit cumva, sincer imi pare rau, nu m-am gindit niciodata ca ceea ce scriu te poate deranja!
Nu stiu daca esti nou sau vechi, asta nu ma intereseaza. Eu ti-am spus numai parerea mea, indiferent de ce scrie unul sau altul. Daca apreciezi sfatul pe care ti l-am scris este ok si daca nu, nu!

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 June 2012 - 10:55 AM

Citeaza

Dar consider ca arata mai bine asa:
Sorry, ai vazut pe undeva un avion, in zbor, avind cupolele deschise? :whistle: E cel putin caraghios!
Nu discut gusturile nimanui, ca pina la urma ...de gustibus non disputandum, dar acela avion, pe pista, chiar avind cupolelel ridicate, arata muuuuul mai bine.

Cit despre intrebare e copil pot spune!, cum spunea si AdiP, crede-ma, Tibi chiar nu a avut, citusi de putin, intentia de a te jigni, il cunost foarte bine!

#10 Useril este offline   Beriba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 520
  • Inregistrat: 06-December 11
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 20 June 2012 - 11:36 AM

Ok, am inteles.

Am crezut ca e ceva legat de modelism si neaparat trebuie facute cu trenul de aterizare scos, dar e clar ca e doar o chestiune de gusturi.

Mie, majoritatea avioanelor, nu imi plac cu rotile scoase, la fel si elicopterele. Le strica forma aerodinamica.
De exemplu, Su-27. Are un design foarte frumos, dar cu trenul adunat. Cu el scos se pierde linia generala a modelului.

Eu le voi face pe toate pe suport, cu cupolele inchise ;)

#11 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 20 June 2012 - 02:07 PM

Uite aici niste exemple cum ai putea prezenta macheta :

http://www.arcair.co...sinadri/00.shtm

sau un P 51 D dar greseala este ca nu are pilot!

http://www.arcair.co...1-Aaron/00.shtm

#12 Useril este offline   Beriba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 520
  • Inregistrat: 06-December 11
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 20 June 2012 - 03:38 PM

Multumesc pentru link-uri. Si mie imi place sa fie pilotul prezent in cockpit. Din pacate foarte putine kituri includ pilot ...

#13 Useril este offline   goposaurus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2091
  • Inregistrat: 22-June 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatia, in general

Postat 20 June 2012 - 05:30 PM

Rogi colegii de forum sa umble la ,,cutia cu maimute'' si, daca au, sa-ti dea si tie cativa pilotei. Sunt convins ca vei gasi ajutor!

#14 Useril este offline   abenader 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 179
  • Inregistrat: 26-February 09
  • Location:Bucuresti

Postat 20 June 2012 - 06:12 PM

Salut prieteni

Dupa parerea mea o macheta de avion da bine a fi prezentata pe propriul tren de aterizare mai ales daca este un avion cu elice ,daca tii neaparat sa-l pui pe un suport este bine ca in locul palelor elicei sa-i faci o (chestie) rotunda transparenta care sa dea impresia de rotatie a palelor .Poate sti si tu acea macheta DDR-ista din vechile timpuri in a carei cutie erau doua randuri de elici si doua randuri de astfel de (chestii) transparente,tocmai pentru cei care ar fi optat pentru una din modalitatile de prezentare.Avionul acela se numea Turbolet L410 parca asa imi aduc aminte ca se numea.Iar un avion ''jet'' mai ales daca este de lupta da bine si pe roti dar si pe suport daca este putin inclinat intr-o parte da senzatia de viteza,mai ales daca vrei sa-l faci cadou cuiva care nu este in <tema> cu modelismul. Cu bine :hi:

#15 Useril este offline   axor 

  • Needs A Life Outside What-If
  • Grup: Members
  • Postari: 1663
  • Inregistrat: 05-June 09
  • Interests:What If - Sci Fi - Aero

Postat 20 June 2012 - 11:04 PM

O macheta isi pierde din farmec in momentul in care o proptesti pe un suport tocmai pentru ca realismul se pierde indiferent cat de bine este realizata.

Exista insa si exceptii (putine) cand poti disimula suportul,iata preferata mea :

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata
http://z12.invisionf...ia/ar/t7286.htm

sau

Imagine postata

Imagine postata
http://www.members.s...awk/Seahawk.htm

Acum,september(de ar veni mai repede :-D )Child,pe tine nu te opreste nimeni sa-ti pui machetele pe suporti,in fond le faci pentru tine,cu noi doar impartasesti pasiunea asta.
Spor la modelit !

Aceasta postare a fost editata de axor: 20 June 2012 - 11:06 PM


#16 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 21 June 2012 - 09:31 AM

Să zicem că aparatele foto care au surprins scenele prezentate de axor (minunate idei, de altfel) au folosit timpi de expunere mai mici de 1/100000 s, astfel s-au redat clar palele elicilor în mișcare. :-P

Bineînțeles, cei ce au fotografiat elici în mișcare știu că aparatele foto digitale sunt excluse în acest caz. :-)

#17 Useril este offline   Beriba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 520
  • Inregistrat: 06-December 11
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 21 June 2012 - 11:22 AM

Da, la urma urmei trebuie sa iti placa tie ce faci.

Un suport ca accesta e foarte bun, nu se vede foarte bine piciorul, iar in cutia in care il pui pe un perete poate fi o imagine cu cerul.

Imagine postata

Aceasta postare a fost editata de septemberChild: 21 June 2012 - 11:26 AM


#18 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 21 June 2012 - 11:50 AM

Dacă vrei să-l pui în cutie de ce nu umpli toată „cutia” cu plastic transparent, și va apărea ca figurile din blocuri de sticlă, iar avionul va părea în zbor, fără suport.

#19 Useril este offline   Beriba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 520
  • Inregistrat: 06-December 11
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 21 June 2012 - 01:13 PM

Sa stii ca nu m-am gandit la asta .. pare o idee foarte buna. Atat doar ca nu stiu cum sa il tin in pozitie pana se intareste .. sau ce plastic transparent sa folosesc.


Si in viata de zi cu zi gasim exemple cu ele expuse .. sau MIGul 21 de la Campia Turzii.


Imagine postata


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi