Forum Machete,Modelism,Hobby: (Semi- What if) Arado Ar-196 ARR - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

(Semi- What if) Arado Ar-196 ARR Revell 1/32

#1 Useril este offline   Vali 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 694
  • Inregistrat: 06-October 05
  • Location:Lugoj

Postat 15 July 2012 - 06:51 PM

Salut!
De ce "semi-what if"? Fiindca am purces la constructia acestei machete bazandu-ma pe o legenda...L-am contactat pe Dl. Antoniu si iata mai jos ce mi-a raspuns dansul:

-Situatia este partial asa, comanda de 24 buc a fost onorata, 22 buc in lazi au sosit in portul Constanta si au fost transportate la hidroscala Mamaia, iar 2 buc au sosit din Germania pe calea aerului pilotate de doi piloti instructori germani. Dupa amerizare nu au mai apucat sa zboare deoarece celor doi nemti le-a fost frica, frontul era prea aproape si au dat bir cu fugitii. Nu au fost imatriculate cu crucea lui Mihai, apoi au fost capturate de rusi inainte de 23 august.


Deci "semi" fiindca se pare ca totusi au fost si "what if" deoarece inmatricularea e fictiva...
In mintea mea daca tot le-am platit cu petrolul si granele tarii,meritau sa poarte emblemele noastre! Poate apare vreodata o dovada...

Am gasit pe net o poza cu unul sovietic,poate a fost luat din Romania...

Imagine postata

Macheta e revell 1/32 ,superba,am asamblat-o cu minime modificari ,folosind pentru cruci ,decaluri editate de Radu Branzan.

Am incercat sa redau structura interioara prin mascare si vopsire:

Imagine postata

Macheta are superb redata structura de tevi de otel sudate si vopsite in gri-verzui RLM 02

Imagine postata

Inainte de inchiderea fuzelajului:

Imagine postata

Am incercat sa-i detaliez mitraliera principala cu o sita ramasa de la un blindat...

Imagine postata

Culorile de marina germane sunt mai ciudate ,dupa cat am vazut niste mostre,seamana cumva cu verdele american. Asadar am amestecat Revell 67 ,o parte cu gri si o parte cu verde foarte inchis. Ce a iesit vedeti mai jos ,fara a avea pretentia de acuratete deplina...

Imagine postata

Au urmat decaluri,fire,lacuri,detalii si macheta gata. Fara pretentii de uzura ca si cand a fost tocmai scoasa din lada...

Si pentru a evidentia legenda i-am decupat din hartie autocolanta un mare semn de intrebare in locul unde ar fi trebuit sa fie numarul!

Imagine postata

Macheta:

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

In speranta ca va place si acesta macheta, va doresc spor la machetit!

Vali

#2 Useril este offline   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4943
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2012 - 08:27 PM

Hei Vali!

Stiu ca nu e o critica foarte constructiva acum la final, dar de data asta cred ca ai plecat mult pe cimp cu culorile.
E what'if, stiu ... dar culorile de pe asta erau RLM 72/73, care semanau oarecum cu 70/71 (la fel de inchise) dar as putea zice , mai reci , mai putin saturate . Oricum contrastul dintre ele trebuia sa fie mai mic ; in multe poze, chiar color, se observa greu diferenta.

Altfel, macheta reusita. Ar merita poate o usoara evidentiere a panourilor (macar partile mobile) si ceva mai multa grija la vopsirea tricolorului de pe directie.

Neimportant la 72, dar la 32 ar trebui poate sa se vada mai bine cele doua prize din carenajul motorului (imediat deasupra si in spatele coafei elicei) si mecanismele de schimbare a pasului, care se vad argintii din coafa elicei. Aici e un exemplu.

Voie buna!

#3 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 15 July 2012 - 09:26 PM

Felicitari!!!!! Tii-a iesit superb macheta! Poti sa-mi spui te rog ce culori/vopsele ai folosit. Urmatoarea macheta pe care vreau sa o fac este tot un arado insa scala v-a fii 1/48.

Aceasta postare a fost editata de vishzu: 15 July 2012 - 09:27 PM


#4 Useril este offline   Vali 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 694
  • Inregistrat: 06-October 05
  • Location:Lugoj

Postat 15 July 2012 - 09:58 PM

Multumesc pentru ca priviti acest topic.

109-- da ai perfecta dreptate ,era bine sa fie mai inchise nuantele. Asa va ramane. Cele doua prize din motor au o sita, era minunat sa fi avut o PE. Poate la urmatorul...
vishzu--toate nuantele au fost obtinute din combinatii de culori era ideal sa fi avut vopsele standard,dar cam greu gasesti vopsele de marina germane din WW2...

Vali

Aceasta postare a fost editata de Vali: 15 July 2012 - 10:20 PM


#5 Useril este offline   horia 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2971
  • Inregistrat: 24-April 05

Postat 15 July 2012 - 10:11 PM

Frumos Vali. Imi place. NU inceta sa speri ca vor aparea si pozele cu acest avion. Asa cum anul asta au aparut pozele astea minune cu IAR 12 asa pot aparea oricand poze si cu Arado.

#6 Useril este offline   Blue-Max 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2473
  • Inregistrat: 06-December 04
  • Location:Lugoj

Postat 16 July 2012 - 06:50 AM

Imagine postata minunat !!
Stii cum se zice: never say never !! Poate intr-un weekend morocanos de toamna te vei apuca sa-i schimbi culorile ... Imagine postata

#7 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 16 July 2012 - 07:18 AM

Ti-a iesit frumos dar poate putin prea curat! Pentru scara la care lucrezi macar ceva preshading si accentuare a linilor de panou n-ar fi stricat!
Culorile de care zici le-ai amestecat asa cum a dat Revell in instructiuni?

#8 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 16 July 2012 - 09:15 AM

Ti-a iesit foarte frumos, din pacate vopsirea... Cum zicea si 1-0-9, RLM 72/73, dupa nume Grun amindoua, sunt culori foarte reci, mai reci decit 70/71. MM are niste culori RLM72/73, le puteai folosi foarte bine dar ...invers. Contrastul intre aceste culori este mult mai mic decit la RLM 70/71.

Imagine atasata: 1-Arado-Ar-196A-II.KuFlgGr706-01.jpg

Imagine atasata: 300px-Ar196.jpg

Totusi in unele fotografii de arhiva cu He-115, apare un contrast mai mare. Explicatia ar fi degradarea unei dintre culori sub influienta conditiilor climatice, probabil fiind de calitate mai prosata.

Imagine atasata: aes.jpg

Imagine atasata: he115.jpg

#9 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 16 July 2012 - 09:52 AM

Vali, Vali, Vali,,,
Inca o data, absolut "eronat" :lol:

Imi place foarte mult ideea semnului de intrebare, la fel cum imi place maniera foarte curata a asamblarii dar si a vopsitului. Mi-ar placea sa am asa ceva in vitrina! :good:

Niki

#10 Useril este offline   claudiu_ne2000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 599
  • Inregistrat: 09-July 07
  • Location:Deva

Postat 16 July 2012 - 10:27 AM

...Ca de obicei foarte frumos exemplarul...felicitari Vali...

Referitor la culori...

sursa: http://wp.scn.ru/en/ww2/h/21/12/0
Imagine postata
e un profil desenat de Dl. Bogdan Patrascu referitor la unul din cele 2 Arado-uri confiscate

Aceasta postare a fost editata de claudiu_ne2000: 16 July 2012 - 10:27 AM


#11 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 16 July 2012 - 11:29 AM

E un avion frumos tare, pe care as vrea sa-l am in colectie, dar la 72.
Exact cum zicea si osutanoua, macar suprafetele mobile trebuiau subliniate, cu atat mai mult cu cat scara aleasa e imensa.
Flotoarele sunt centrate/aliniate prost, sau e din cauza pozei (cea din fata)?

#12 Useril este offline   Vali 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 694
  • Inregistrat: 06-October 05
  • Location:Lugoj

Postat 16 July 2012 - 06:31 PM

Merci ,baieti pentru comentarii.

alexelu_marinelu -- am centrat flotoarele pe suportul dat de Revell,eu le vad perfect aliniate. E normal in foto vazut din fata sa o ia unul in dreapta si celalalt in stanga ! La fel si bombele si va asigur ca stau bine la locul lor...

Chiar daca nu am nimerit pe deplin culorile,uitati o poza din fabrica cand erau noi si se vede destul de bine contrastul in alb/negru. Iar daca ma uit la ultima poza pusa de Z,cu He-115,al naibii ce seamana cu al meu...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: air_me109_51.jpg

Aceasta postare a fost editata de Vali: 16 July 2012 - 06:32 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi