Forum Machete,Modelism,Hobby: Problema circular rusesc - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Problema circular rusesc

#1 Useril este offline   mmylost 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 27-July 12
  • Location:Bucuresti

Postat 08 August 2012 - 09:29 PM

Am un circular din acela rusesc folosit in trecut la Casa Pionierului.
Am urmatoarea problema: gulerul de dupa filet, in care se opreste flansa de fixare a panzei, nu este regulat, asa incat ansamblul flansa-panza-flansa nu este perpendicular pe axul de rotatie. Efectul este ca in timpul rotirii panza "bate" in lateral.
Aveti vreo sugestie despre cum pot remedia problema? Mi-as dori o solutie care sa nu presupuna demontarea axului si rectificarea lui la strung.
Multumesc.

#2 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 11 August 2012 - 02:27 PM

Vezi postareammylost, la 08 August 2012 - 09:29 PM, a spus:

Aveti vreo sugestie despre cum pot remedia problema? Mi-as dori o solutie care sa nu presupuna demontarea axului si rectificarea lui la strung.



Ar fi doua posibilitati dar ai nevoie de un strungar bun. Prima, o bucsa strict la cota care sa intre fortat pe ax pe portiunea mai groasa pana la nivelul gulerului si la care dupa fixare pe pozitia optima dai 2 afturi cu electricul pe latura dinspre motor, scurt ca sa nu infierbanti axul (eventual poti inveli axul spre motor cu o carpa uda) iar a doua, tot o bucsa de 8-10 mm, care sa intre fix pe portiunea subtire si sa iti dea un alt guler dar asta inseamna modificarea fantei din masa sau o alta masa. E de preferat prima.

#3 Useril este offline   Calauza 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 08-December 10

Postat 11 August 2012 - 05:13 PM

Haftul de sudura poate surcicuita bobinajul motorului. Nu stiu cat de dur este axul, dar as incerca sa rectific umarul cu o pila. Pila trebuie sa aiba dantura numai pe partea cu umarul, partea care se sprijina pe ax nu trebuie sa aiba dantura, pentru a nu subtia axul; axul se poate proteja cu o tabla subtire (0,1-0,2) de alama. Deasemenea pila (partea cu dantura) trebuie tinuta perpendicular pe ax. Dupa rectificare se calibreaza panza cu o saiba de grosimea materialului dislocat.

#4 Useril este offline   Calauza 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 08-December 10

Postat 11 August 2012 - 05:28 PM

Uite o schita.

Fisiere atasate



#5 Useril este offline   Calauza 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 17
  • Inregistrat: 08-December 10

Postat 11 August 2012 - 05:53 PM

Mai poti face o bucsa cu umar, care sa se centreze pe partea groasa a axului. Ca in schita. Dar asta poate inseamna modificarea fantei din masa, asa cum spunea d-l Traian, functie de jocul pe care il ai la masa.

Fisiere atasate



#6 Useril este offline   mmylost 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 27-July 12
  • Location:Bucuresti

Postat 12 August 2012 - 12:31 AM

Multumesc pt idei. Varianta cu pila seamana cu ceva la care ma gandisem eu: sa tratez axul ca si cum ar fi o piesa prinsa deja intr-o mandrina de strung si sa folosesc un cutit de strung sa refac umarul acela. Identificasem insa 2 dificultati:
1. cred ca viteza de rotatie a axului este prea mare fata de cat ar trebui;
2. nu stiu ce metoda sa folosesc ca sa ma asigur ca suprafata generata va fi perpendiculara pe axa de rotatie. Chestia asta e valabila si in cazul folosirii unei pile pt rectificare.
Mersi inca o data.

#7 Useril este offline   traian 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1218
  • Inregistrat: 01-May 08
  • Location:Orsova
  • Interests:Nave-navigatie clasica

Postat 12 August 2012 - 07:47 PM

Vezi postareammylost, la 12 August 2012 - 12:31 AM, a spus:

Multumesc pt idei. Varianta cu pila seamana cu ceva la care ma gandisem eu: .............


Nu m-as risca la asa ceva decat in conditia in care as fi foarte sigur de ,,mana'', in plus toate pilele au o zona ,,moarta'' la muchii si o sa rezulte un guler cu ,,plinta'' care duce la o alta uzura.
Punctele de sudura nu au cum scurtcircuita bobinajul din trei motive : bobinajul e pe stator si nu e in contact cu bornele aparatului, rotorul nu are bobinaj iar curentul circula prin ax doar intre clestele de masa si electrod, arcul producandu-se doar in punctul de contact.
Faci cum crezi, ai cerut un sfat, am spus ceea ce am considerat ca e mai simplu si eficient.

#8 Useril este offline   l0ngh0rn 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 04-February 11
  • Location:Pitesti

Postat 27 January 2013 - 07:30 PM

Ai rezolvat problema?
Cum?

#9 Useril este offline   KIT 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 534
  • Inregistrat: 22-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 18 July 2015 - 06:00 PM

eu m-am lasat pagubas in incercarea de a rezolva aceasta problema. m-am hotarat sa folosesc motorul pentru un viitor multifunctional cuprinzand un slefuitor cu banda si unul cu disc.
pentru un circular de modelism la care sa pot folosi panzele cumparate de la Proxxon, voi face un ansamblu antrenat de masina de gaurit. e cel mai simplu proiect posibil.ceva in genul asta:
https://www.youtube....h?v=oO26LXrxAHk

Aceasta postare a fost editata de KIT: 18 July 2015 - 06:01 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi