Forum Machete,Modelism,Hobby: Masina pentru gravare - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Masina pentru gravare

#1 Useril este offline   Fritzx88 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 154
  • Inregistrat: 10-June 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Filatelie

Postat 19 February 2015 - 05:46 PM

Salve

Am achizitionat de la LIDL ( Titan) masina pentru gravare la pretul de 90 de lei. Destul de finuta si usor de tinut in mana. Mai au si un set separat cu tot felul de accesorii la 50 de lei

Bafta!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: SAM_1775.JPG
  • Imagine atasata: SAM_1776.JPG

Aceasta postare a fost editata de Fritzx88: 19 February 2015 - 05:47 PM


#2 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2015 - 08:13 AM

Chestia asta a aparut in diferite culori / branduri / ambalaje, pe la toate hypermarketurile.
Ce ai luat tu e cea mai buna alegere:
- e alimentata la priza, deci n-ai probleme cu durata de viata a acumulatorului
- are potentiometru (sper ca-i corect), deci numarul de rotatii il hotarasti tu
- frezele se schimba extrem de usor
Daca e centrat bine, te-ai scos cu 90 de lei. Va trebui pe parcurs sa investesti in accesorii, pentru ca vei vedea ca cele "din stoc" sunt proaste si limitate ca posibilitati.
S-o folosesti cu placere...

#3 Useril este offline   Popey1968 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 76
  • Inregistrat: 01-September 13
  • Location:Galati

Postat 21 February 2015 - 10:13 AM

Am cumparat-o si eu de ceva vreme. E foarte utila, mai ales la banii astia.

#4 Useril este offline   ahab 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 08-September 13

Postat 21 February 2015 - 01:46 PM

Trebuie sa-ti spun, oricum ti-ai fi dat seama, ca nu ai facut o afacere. Cu 22w nu prea ai ce face in modelism si nici turatia nu e prea mare. E facuta pentru gravarea pe sticla si nici pentru asta nu e buna avand in vedere turatia. Dintre minipolizoare cele mai bune sunt einhell. Am folosit si folosesc intensiv una de 10 ani, galbena, bineinteles o mai las sa se raceasca, e mai buna si decat proxxon. Singura problema sunt accesoriile care sunt descentrate, dar am inlocuit mandrina, cu una de la proxxon si tijele pentru prinderea discurilor abrazive, deasemeni proxxon, in schimb varfurile diamantate sunt bune. Cu proxxon datorita turatiei maxime de 20000 rot/ min nu pot folosi varfurile diamantate corespunzator.

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 February 2015 - 10:22 AM

Am si eun una, si am mai avut una care si-a cam dat duhul. Asta dupa ce am taiat tevi de otel (mobila) si am facut gauri in faianta si in ceramica de chiuveta. Pentru uzul machetistic, unde plasticul trebuie frezat/pilit/lustruit cu viteze mici si nici nu trebuie nu stiu ce cuplu, isi face toti banii. Normal, vrei mai in fata, dai mai multi bani!

#6 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 24 February 2015 - 01:01 PM

Am cumparat si eu exact modelul asta prin noiembrie si e foarte utila. Inainte am avut-o pe cea cu acumulator NiMh, dar s-a ars electronica dupa vreo 7 luni. Partea buna la Lidl e ca daca se strica in garantie poti sa-ti ceri banii inapoi si sa iei alta noua. Eu asa am facut.

Un lucru ciudat este ca, desi are turatia maxima mai mica, modelul asta cu transformator e mai galagios si vibreaza mai tare decat cel cu acumulator...

#7 Useril este offline   BFlorin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 16-December 14

Postat 18 March 2015 - 09:39 AM

Pentru categoria sa de micromotor este excelent ca raport calitate/ pret. Atata timp cat se folosesc accesorii de calitate, care sunt bine centrate/echilibrate, masinaria isi face treaba foarte bine. Singurul dezavantaj din aceasta trusa sunt pensetele de prindere (destul de proaste), insa cu o mandria rapida Dremel care are filetul perfect pentru acest model, pot da gauri precise de 0,5 mm.




Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: WP_20150318_09_24_16_Pro.jpg
  • Imagine atasata: WP_20150318_09_25_36_Pro.jpg


#8 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 04 July 2015 - 02:13 PM

Salut, am si eu minifreza aceasta si mi s-a stricat filetul piulitei de strangere. Nu stiti de pe unde as putea facerost de alta? Ar fi pacat sa arunc toata scula pentrun un maruntis de genul asta.


@BFlorin, de unde ai luat mandrina aceea si cat a costat? Sunt cumva mai multe modele?

#9 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 05 July 2015 - 03:41 PM

Sculele produse de firma in cauza, care sunt vandute prin lantul LIDL, sunt foarte bune pentru utilizarea in regim de amator, in sensul ca se ridica deasupra unor gioarse noname de prin magazinele de bricolaj. In general, pentru modelism, sculele pentru domeniul nonprofesional sunt utile, gradul de uzura nefiind unul ridicat. Sculele profesionale sunt evident mult mai scumpe, dar asa cum spune si numele, se utilizeaa pentru domeniul activitatilor profi, de unde se scot si bani in ideea de a amortiza scula sau utilajul in cauza. In general, merg pe acelasi principiu si la scule ca si in domeniul machetelor, cand se poate, adica nici cele mai scumpe, nici cele mai ieftine.

#10 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 05 July 2015 - 08:32 PM

Pai tocmai de aceea as vrea sa stiu daca pot folosi o mandrina Dremel la ea. Isi face treaba destul de bine, ar fi pacat sa o arunc pentru o amarata de piulita de strangere.

#11 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2463
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2015 - 09:18 PM

 bubba_000, la 05 July 2015 - 08:32 PM, a spus:

Pai tocmai de aceea as vrea sa stiu daca pot folosi o mandrina Dremel la ea. Isi face treaba destul de bine, ar fi pacat sa o arunc pentru o amarata de piulita de strangere.

La Hornbach am vazut mandrine de la Proxxon daca imi amintesc bine.

#12 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 05 July 2015 - 09:35 PM

Dar nu stiu daca s-ar potrivi. BFlorin a spus mai demult ca el foloseste una de Dremel, dar nu stiu daca nu cumva sunt mai multe modele. Am masurat axul sculei si are vreo 6-7 mm grosime.

Aceasta postare a fost editata de bubba_000: 05 July 2015 - 09:50 PM


#13 Useril este offline   ahab 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 35
  • Inregistrat: 08-September 13

Postat 06 July 2015 - 10:05 AM

 bubba_000, la 05 July 2015 - 09:35 PM, a spus:

Dar nu stiu daca s-ar potrivi. BFlorin a spus mai demult ca el foloseste una de Dremel, dar nu stiu daca nu cumva sunt mai multe modele. Am masurat axul sculei si are vreo 6-7 mm grosime.


Se potriveste cea de Proxxon si e suficient de precisa si de ieftina, in jur de 20 de lei la Hornbach.

#14 Useril este offline   dan2du 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 182
  • Inregistrat: 25-August 09
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2015 - 11:30 AM

Salut,
Cel mai bine este sa mergi cu freza la un magazin si sa probezi, eu am avut surpriza ca o mandrina pentru Dremmel sa nu se potriveasca la filet pe o minifreza no name de la Auchan, cu toate ca par la fel. De asemenea, au filet diferit si la piulita de la extensia pentru banc. Iar la mandrine, dupa ce am schimbat vre-o trei no name la defunctul OBI, pana la urma am luat una originala de la Dremmel care nu are fir de bataie Imagine postata.

Spor la modelit,

#15 Useril este offline   BFlorin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 16-December 14

Postat 07 July 2015 - 05:53 AM

 bubba_000, la 05 July 2015 - 09:35 PM, a spus:

Dar nu stiu daca s-ar potrivi. BFlorin a spus mai demult ca el foloseste una de Dremel, dar nu stiu daca nu cumva sunt mai multe modele. Am masurat axul sculei si are vreo 6-7 mm grosime.

Buna.
Pentru acest model de micromotor folosesc mandrina de la Dremel. Este perfecta.
Pentru micromotoarele ce nu au transformator de AC/DC, (no name), se pare ca au filet putin mai mare (cred ca diferenta este de un max 0,5mm) folosesc una de Proxxon. Recent am luat una si am constatat ca NU au dimensiunile identice.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: WP_20150707_06_40_32_Pro.jpg


#16 Useril este offline   bubba_000 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 201
  • Inregistrat: 05-December 08
  • Location:Alba Iulia

Postat 07 July 2015 - 10:28 AM

Ok, multumesc. Oare se gaseste la Dedeman Cluj?

Parca am vazut ca au un raion cu produse Dremel.

#17 Useril este offline   BFlorin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 16-December 14

Postat 07 July 2015 - 10:57 AM

Daca au stand de Dremel, este foarte probabil sa aibe acest articol expus.
Ca pont, iti recomand, in masura in care este posibil sa identifici magazine de profil care au marfa la "lichidare stoc" , caci sunt mari sanse sa iei acelasi articol la un pret bun. In cazul meu, am prins mandrine Dremel la 35 lei/buc la lichidarile Baumax din Timisoara.

#18 Useril este offline   BFlorin 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 60
  • Inregistrat: 16-December 14

Postat 07 July 2015 - 11:07 AM

 dan2du, la 06 July 2015 - 11:30 AM, a spus:

Salut,
Cel mai bine este sa mergi cu freza la un magazin si sa probezi, eu am avut surpriza ca o mandrina pentru Dremmel sa nu se potriveasca la filet pe o minifreza no name de la Auchan, cu toate ca par la fel. De asemenea, au filet diferit si la piulita de la extensia pentru banc...


Probabil ca sunt filete diferite (ISO Metric si Unified). O mandrina o fi in metric si alta in inch.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi