Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfat achizitionare kit aerograf - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfat achizitionare kit aerograf

#1 Useril este offline   matly 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 349
  • Inregistrat: 27-September 11

Postat 05 September 2012 - 04:43 PM

salut

vreau sa imi iau un compresor cu aerograf si am gasit un model care imi place foarte mult, avand in vedere ca este foarte mic compresorul si are o gentuta frumoasa dar cred ca nu este prea performant.
as dori sa intreb daca este bun pentru scara 1/72 sau mai mult ma incurc cu el.

http://www.ebay.de/i...=item3f1ad2e4a4

Va multumesc
radu

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: aerog.jpg

Aceasta postare a fost editata de matly: 05 September 2012 - 04:44 PM


#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 September 2012 - 11:38 AM

Poti folosi aerograful pentru machete la orice scara.
Aerograful in sine, este o scula buna, un BD-207, dubla actiune independenta, cu alimentare gravitationala, facut, probabil, in China. Duza standard este de 0,2 mm, foarte buna si pentru lucruri fine, dar si pentru suprafete mai mari. I se pot monta si duze de 0,3 si 0,5, daca se comanda separat. Capacitatea cupei, 2 cmc este suficienta pentru aplicatii curente. Din pacate nu are capac. In concluzie, un aerograf bun.
Compresorul, din pacate este mai degraba o jucarie. Este un compresor de tip auto, alimentat la 12V, deci ai nevoie de o sursa de cc de 12V si cel putin 2 A. Nu are rezervor, deci va functiona tot timpul cit pompeaza aer, asta insemnind pauze de cel putin 30 de minute pentru racire. Nu are un regulator de presiune, ceea ce este un impediment major. In concluzie, compresorul nu e de nici o treaba.
Daca ma uit la pret, 32 euro, plus 6 euro transport, merita, totusi, sa fie achizitionat. Din pacate, este nevoie de achizitia unui compresor mai acatarii.

#3 Useril este offline   matly 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 349
  • Inregistrat: 27-September 11

Postat 10 September 2012 - 06:58 AM

multumesc de sfat

probabil o sa mai astept si voi lua ceva bun, sper sa vanda cineva un sistem

radu



#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 10 September 2012 - 09:45 AM

Compresor si aerograf, in kit, ca mai sus, nu cred sa gasesti ceva de caliatate. Parca Revell avea astfel de oferte, nu stiu daca treaba mai e valabila. Sfatul meu este sa cauti sa achizitionezi piesele separat, adica un aerograf (cel de mai sus, e chiar bun) si separat un compresor care sa aiba rezervor de calmare, presostat si regulator de presiune.

#5 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 11 September 2012 - 12:23 PM

Eu am kitul de aerograf + compresor rowi, luat de la modelism.ro. Pana acum sunt foarte multumit. :drinks:

#6 Useril este offline   Lt_Bongwater 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 21-November 12
  • Location:Iasi
  • Interests:WW2 Warbirds, Cold War era Jets, Classic Cars

Postat 21 November 2012 - 11:44 PM

Salut, sunt nou pe forum si as avea nevoie de un sfat pentru achizitia unui kit aerograf. Am gasit acest thread si m-am gandit sa postez aici, pt a evita spam-ul.

Am lucrat mult timp machete, insa m-am lasat de vreo 10 ani si acum m-a apucat din nou febra :). Lucrez (lucram) in special WW2 1:48 si 1:35, insa ma consider incepator. Caut ceva cu care sa pot vopsi pattern-ul de camuflaj german pe avioane 1:48 (am un focke wulf Tamyia cu kit Verlidnen care ma asteapta din liceu..). As vrea sa fac o investitie in ceva de calitate, pentru care sa gasesc piese de schimb relativ usor, care sa fie usor de folosit si intretinut. Ma gandeam la un aerograf Tamya (boala mea), insa am gasit un kit cu tot cu compresor si 2 pistoale, pretul e cam dubios de mic. Ce parere aveti?

http://www.maxxi-sho...s%2F001-18-2-E1

Sunt deschis la orice recomandari si sugestii.

Multam fain

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 November 2012 - 09:05 AM

Curat dubios! Dar nu neaparat inutilizabil. Aerografele par clone Badger mai degraba, facute in China, compresorul este fara rezervor suplimentar. Primul aerograf are duze interschimbabile, ceea ce e foarte bine. Ca si comparatie de pret, un Badger original face in jur de 90 -120 lire iar un compresor bun, cu rezervor, undeva la 100 de euro.

#8 Useril este offline   Lt_Bongwater 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 21-November 12
  • Location:Iasi
  • Interests:WW2 Warbirds, Cold War era Jets, Classic Cars

Postat 22 November 2012 - 11:31 AM

Mersi mult pentru raspuns Z-mare. Sa inteleg ca aerograful (primul) ar fi OK? Dar compresorul, imi fac treaba cu el? Ma gandeam sa iau un kit, pentru ca vine cu toate la pachet, simplifica mult lucrurile (furtune, cuplaje, etc). Daca compresorul din kit e utilizabil, si aerograful e ok pt lucru de detaliu, as prefera sa iau ceva de genul asta, si sa schimb pistolul cu totul cand s-o defecta (din nou, pretul mi se pare f bun..)

Alternativ, am gasit ceva oferte pe Amazon DE, insa fara compresor. Ce stiti despre aerografele Revell? Stiu ca acum 10 ani marca nu era vazuta f bine, nu aveau reputatie f buna pt calitate.

http://www.amazon.de...53576374&sr=1-6

Orice alta sugestie sau sfat e binevenit!

P.S.: Z-mare, posibil sa ne stim de pe airsoftromania.com, esti cumva Wolf ? Eu sunt Bong din echipa Core :)

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 November 2012 - 02:15 PM

Da, primul aerograf este bun, dar si cel de al doilea. Compresorul, neavind rezervor tampon, o sa-ti merga tot timpul cit vopsesti, se incalzeste si, la cam 20 de minute de vopsit, faci o juma de ora pauza, minim.
Noile aerografe de la Revell sunt bune, dar la banii aia poti cumpara un Iwata sau un Evolution, mult mai bune, si cu piese de schimb la indemina. Eu am asta http://www.picturaon...e/prod_346.html dar nu cumparat de la tipi aia, au cam exagerat cu pretul. Eu l-am luat cu 100 de euro.
Vezi si PM.

#10 Useril este offline   corsar 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 465
  • Inregistrat: 07-February 05
  • Location:151124
  • Interests:https://t.me/pump_upp

Postat 22 November 2012 - 03:17 PM

Salutari.....

Inainte de a cumpara arunca o privire si aici:

aerograf

compresor

Z-mare are dreptate in ceia ce priveste compresorul, dar pentru a vopsi o macheta la 1/72 sau 1/48 nu apuca compresorul sa se incalzeasca......
Iar in ceia ce priveste aerograful recomand unul cu dubla actiune, ceva gen BD 180

bafta

#11 Useril este offline   Lt_Bongwater 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 21-November 12
  • Location:Iasi
  • Interests:WW2 Warbirds, Cold War era Jets, Classic Cars

Postat 22 November 2012 - 04:52 PM

Mersi mult pt raspunsuri!


@ Corsar, m-am uitat pe site-urile din RO, si gasisem si optiunile de acolo. Ma atrage kit-ul din germania pt simplul fapt ca vine cu totul la pachet (convenience), in plus vad ca si aerograful din kit (BD134) e cu double action, insa recunosc ca nu itneleg foarte bine ce face (regleaza debitul de aer si vopsea?). Crezi ca nu e potrivit pentru detaliile/suprafetele pe care vreau sa lucrez eu? Posibil sa fi fost conceput special pt Auto, etc?

Mersi fain

#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 November 2012 - 05:07 PM

Poti cumpara kit-ul, si cu o minima investitie ii poti atasa un rezervor de 3 - 4 l si ai rezolvat treaba.
Aerografele sunt de trei tipuri
- mono actiune. Sunt aerografele mai simpe, de tip suflai, mai mult sai mai putin perfectionate. La ele nu se poate regla nici debitul de aer nici cel de vopsea, dar se poate face o setare prealabila a celor doua
- dubla actiune cumulata. La aceste aerografe debitul de aer si vopsea se pot regla dar impreuna
- dubla actiune independenta. La aceste aerografe debitul de aer si vopsea se pot regla independent.
Da, cele cu dubla actiune sunt potrivite pentru machetism si desen grafic ( :-P )

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 22 November 2012 - 05:08 PM


#13 Useril este offline   Lt_Bongwater 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 21-November 12
  • Location:Iasi
  • Interests:WW2 Warbirds, Cold War era Jets, Classic Cars

Postat 24 November 2012 - 03:40 PM

Mi-am luat asta pana la urma, m-am mai documentat putin

http://www.airbrush-...00-800/a-13946/

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 November 2012 - 10:01 PM

Buna achizitie. Daca compresorul avea rezervor tampon era si mai bine!

#15 Useril este offline   promo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 24-March 07
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2012 - 08:00 PM

salutare,

ca sa nu deschid alt topic, si cineva poate da un sfat.

am luat un airbrush iwata neo si am gasit in afara un compresor AS 186 ; voiam sa stiu daca sunt probleme cu aceste compresoare si sa cumpar din tara pentru garantie...sau pot sa cumpar de afara ?

multumesc.

#16 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 29 December 2012 - 11:20 AM

Din punctul meu de vedere este un compresor foarte bun pentru un modelist. Are presostat, are rezervor tampon, debit suficient, regulator de presiune. La o exploatare coretcta nu-ti va face probleme.
Alte pareri:
- http://www.amazon.co...s/dp/B004XP7K9W
- http://www.britmodel...showtopic=65847
-

#17 Useril este offline   promo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 219
  • Inregistrat: 24-March 07
  • Location:Bucuresti

Postat 31 December 2012 - 02:57 AM

multumesc. o sa il cumpar. ... sa speram ca o sa fie bine ...:)

#18 Useril este offline   panzer 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 25-December 10

Postat 11 January 2013 - 02:19 PM

Am văzt acest aerograf pe ebay și vreau să ce opinia voastră că ce calitate are http://www.ebay.de/i...=item2c652c8d48

#19 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 11 January 2013 - 07:19 PM

Aerograful este o copie BD (probabil) dar e bine facut, merita investitia.
Insa pretul ...suspect de mic.
Am vazut insa ca preturile sunt foarte mici in general: un Evolution Silverine la 33 euro, cind pretul obisnuit este undva peste 100 de euro, sase aerografe la 90 euro???? :whistle:

#20 Useril este offline   panzer 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 21
  • Inregistrat: 25-December 10

Postat 28 January 2013 - 01:18 PM

Ce ziceți despre acest aerograf are numme cam nasol dar cine știe

http://www.ebay.de/i...b2a50b57&_uhb=1

și despre weda http://www.ebay.de/i...c4dbea2d&_uhb=1

Aceasta postare a fost editata de panzer: 28 January 2013 - 01:20 PM


Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi