Forum Machete,Modelism,Hobby: Sfat achizitionare kit aerograf - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sfat achizitionare kit aerograf

#41 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2013 - 09:39 AM

Repet ce s-a scris mai sus dar dau si niste detalii.
In talciocul de la Valea Cascadelor se gasesc aerografe cu 80-100 de lei.
Pentru cei care sunt din Bucuresti eu zic ca merita sa sacrifice 2 ore cu tot cu deplasare ca sa ajunga acolo.
In mijloc langa o ghereta care vinde CD-uri pirat cu manele e o tanti care vinde aerografe, furtune, pistoale de vopsit si piese pt compresoare.
Aerografele (toate) sunt facute in China. Probabil sunt aduse din Ungaria.
Tot ce vedeti adus din Austria, Dubai, Thailanda, Ungaria.....You name it sunt acelasi lucru indiferent de ce scrie pe ele.
Daca o firma se apuca sa importe aerografe de la producatorul din China ii poate cere ca lotul sau sa fie inscriptionat cu "Avântul Vasile" sau ce vrea el. Un astfel de batch contine niste sute de aerografe (am uitat precis cate de cand am vorbid cu Chinezul de la FengDa), deci efortul nu e exagerat. Costa ceva mai mult de 2 euro direct de acolo.
In China e un retailer care le inscriptioneaza BD si care lucreaza cu cantitati mai mici. Daca nu ai putere economica mare si dever la vanzare nu te apuci sa iei 1000 de aerografe ci iei cateva zeci cu 10-12 eur si le dai cu 100% adaos.

Kaka litate normal ca la banii astia nu sunt Iwata. In plus mai conteaza si lotul, ca masinile se mai deregleaza si 0,3 ajunge 0,35 sau chiar 0.4. Dar asta conteaza prea putin la lucru si depinde si ce vrei sa faci cu el - voblere, casti moto, masini, avioane de la 1/144 la 1/24, design postere.....
Spre deosebire de cele de firma, majoritatea garniturilor sunt din cauciuc ceea ce inseamna ca la solvent (adica daca le tii 2 ore in solvent) se pot umfla si nu mai functioneaza in parametrii. Eu am avut de la Dan Melinte (Cantacuzino) niste fâşii de teflon de 2-3 mm grosime si mi-am schimbat ce se putea schimba cu garnituri custom made din teflon si nu mai am probleme la spalare.
Piesele de schimb se potrivesc ca filete si diametre de la unul la altul dar pot exista mici diferente. Asta inseamna ca acul luat de la HobbyX sau de la ColorIT sa fie cam subtire si sa intre mai mult in duza - adica sa-i iasa varful mai mult inafara. Dar de mers merge. Nu va ganditi ca la BD standardizarea pieselor e nemţească sau japoneză.
Orice aerograf si mai ales unul din asta mai "pirat" (ca sunt copiate dupa Iwata ca si conceptie), cu cat e mai complex la reglaje si optiuni, cu atat creste posibilitatea aparitiei unor defectiuni sau disfunctionalitati.
Arcurile sunt mai tari, butoanele mai neergonomice, cursele mai mici....Deci finete si control in lucru ca sa poti scrie cu el sloganuri pe avioane 1/72 ..... Nu prea.
Dar pentru lucru de bun-simt este net superior celor rusesti cu simpla actiune ce se vindeau prin anii '90.

Deci, daca nu ti-ai propus sa traiesti cu ajutorul acestui aerograf - adica sa faci chestii lucrative - este cea mai buna alegere sub raport calitate / pret.

Conteaza mult dupa aia ce vopsele folosesti si cat pot fi diluate. Fizic vorbind, aerograful nu e un Zeu mecanic.
In viata mea am vazut oameni nemultumiti ca i-a pacalit vanzatorul si aerograful nu mai merge si cand l-am vazut, abia se distingea din vopseaua intarita.

SUCCES LA CUMPARATURI !

Aceasta postare a fost editata de wurger: 19 June 2013 - 09:43 AM


#42 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 19 June 2013 - 10:00 AM

Uite si o adresa de la Chinezi:

http://www.cnbida.com/

Mai era una dar nu o mai gasesc. Daca dati mail, aflati cu cat puteti importa.

#43 Useril este offline   dragoshyo 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 26-November 13

Postat 29 November 2013 - 01:26 PM

Salut tuturor, sunt nou in domeniu, dar am citit destul de multe topicuri de pe forumul acesta si am ajuns la concluzia ca sigur pot primii raspunsurile corecte la intrebarile mele de la voi.
Ma intereseaza sa imi achizitionez un airbrush cu compresor, dar nu vreau ceva foarte scump dar nici ceva prost calitativ ( asa cred ca vrea multa lume). Vreau sa le folosesc pentru "colorat" niste machete de masini, dar ma intereseaza mult daca cu ajutorul unui airbrush pot reconditiona unele masini de jucarie ale nepotului meu (am atasat un exemplu de masinuta).Si desigur daca, mai tarziu, il pot folosi pentru mai mult, adica design pentru motocicle si automobile.Desigur ca mai trebuie si vopsea speciala pentru fiecare ocazie.
Bugetul meu este undeva intre 300-450 ron momentan.
Sper ca m-am adresat bine si astept raspunsurile voastre.O zi faina va doresc.

#44 Useril este offline   Marinero 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16-December 14
  • Location:Braila

Postat 28 December 2014 - 06:37 PM

Eu m-am hotarat. Intrucat vreau sa iau ceva culori de la super-hobby.ro si am observat ca la comenzi mai mari transportul este nesimnificativ m-am oprit la:
Compresor: http://www.super-hob...ER-AD-4000.html
Aerograf: http://www.super-hob...ysza-0-3mm.html
Aerograful pare ca vine cu doua duze si de 0,2 si de 0,3, este cu dubla actiune...
Compresorul am vazut ca este un model destul de des intalnit indiferent ca scrie pe el Adler sau altceva..Ce parere aveti?


PS. Ce parere aveti de cei de pe supper-hobby.ro..a luat cineva de acolo. Cu toate ca este domeniu.ro nu cred ca e in Romania office-ul..se pare ca este polonez..gresesc?

#45 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 December 2014 - 06:48 PM

Zic ca te-ai orientat bine. Atentie insa, adauga la comanda si un furtun de racord!

#46 Useril este offline   Marinero 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16-December 14
  • Location:Braila

Postat 28 December 2014 - 06:59 PM

Vezi postareaZ-mare, la 28 December 2014 - 06:48 PM, a spus:

Zic ca te-ai orientat bine. Atentie insa, adauga la comanda si un furtun de racord!


Cum...nu are?:unsure:

#47 Useril este offline   Marinero 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16-December 14
  • Location:Braila

Postat 28 December 2014 - 07:12 PM

Cu toate ca site-ul zice ca-i setat pe limba romana, ma anunta ca:

[left]
  • Wydajność (l/min): 25
  • Maksymalne ciśnienie (bar): 4,0
  • Napięcie zasilania (V): 230
  • Moc silnika (W) : 140
  • Głośność dB(A): 52
  • Waga (kg): 3,6
  • Wymiary LxDxH (mm): 260x130x200
[/left] ZALETY :

  • cicha praca
  • małe wymiary
  • duża wydajność
  • łatwa obsługa
  • samoczynne wyłączanie
  • płynna regulacja ciśnienia
  • przewód 1,8m zakończony szybkozłączem do aerografów
si banuiesc ca'' przewód 1,8m zakończony szybkozłączem do aerografów '' inseamna furtun de 1,8 m :rolleyes:...sau ca am nevoie de un furtun de 1,8m?:angry:

Oare de ce or fi trecute cu rosu?...care stie poloneza????

Din poza de pe cutie...as crede ca are si furtun..dar e si un semnul exclamarii acolo.:-(

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2312_rd.jpg


#48 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 28 December 2014 - 09:43 PM

Pai acel furtun trebuie sa se pasuiasca cu aerograful!
Cit despre poloneza, incearca cu google translate.

#49 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 28 December 2014 - 11:11 PM

Cu transport iesi la peste 150 de euro.Nu e mai bine sa le cumperi din tara ?

#50 Useril este offline   Marinero 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16-December 14
  • Location:Braila

Postat 29 December 2014 - 11:05 AM

Vezi postareabusila, la 28 December 2014 - 11:11 PM, a spus:

Cu transport iesi la peste 150 de euro.Nu e mai bine sa le cumperi din tara ?


La comanda pe care am dat-o am 15 lei transport, si compresorul iese la 421 lei. Am vazut variante home made 350...450 lei, voluminoase, fara garantie banuiesc sau probabil cu garantia in alt oras.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: compresor Adler.jpg


#51 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 29 December 2014 - 04:38 PM

15 lei....iefteneala curata. Sa-mi spui si mie ,te rog , cat a durat transportul si cat ai platit in final.

#52 Useril este offline   bmwh548 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 18-December 08
  • Location:Iasi

Postat 29 December 2014 - 05:48 PM

De curiozitate...sa ne spui si noua cam cat e de zgomotos.

#53 Useril este offline   faraonu77 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 30-December 14
  • Interests:Motociclete , Aerografie ,

Postat 30 December 2014 - 10:06 AM

Salut ! Sunt nou pe acest forum si dupa ce am citit mai multe comentarii despre aerografe sunt totusi cam in ceata . Eu vreau un aerograf sa nu treaca de 200 de lei sau daca trece sa fie ceva mai serios . Am gasit acest aerograf
http://www.tocmai.ro...i-12924562.html
. Este un straus ST/AT 13BSD la 130 lei. Intrebarea mea este : E facut in austria sau e doar o copie facuta in china ? Merita achizitionat sau mai bine cumpar un H&S Evolution la 300 de lei cu ac si duza de schimb dar folosit ? Garnitura este din teflon sau din cauciuc la amandoua? Se poate face la strung o garnitura din tefon pentru el?
http://olx.ro/oferta...-1-ID1RiTR.html Acesta este Evolutionul.
Atept pareri despre cele doua aerografe . Calitate, pret , durabilitate in timp ,firma care il produce ,orice imi poate fi de folos avand in vedere ca nu am tinut in mana un aerograf .
Multumesc pentru pareri !
Stima si respect!

#54 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 30 December 2014 - 10:55 AM

Primul aerograf este o clona facuta prin china, progbabil. Cel de al doilea este de la mama lui, un aerogarf de calitate. Evolution are garnituri din cauciuc la duza si capac si din teflon la ac. Cea de teflon nu o poate inlocui decit fabricantul, pentru celelalte gasesti ca piese de rezerva.
Primul aerograf are garnituri din cauciuc, dar gasesti si pentru el la schimb. Acuma ce-ti recomand?? Aerograf minune nu exista si nici un aerograf nu e mai bun decit vopseaua folosita!!! Cit te tine buzunarul, dar pentru inceput merge primul aerograf.

#55 Useril este offline   Marinero 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 16-December 14
  • Location:Braila

Postat 12 January 2015 - 10:02 PM

Vezi postareabusila, la 29 December 2014 - 04:38 PM, a spus:

15 lei....iefteneala curata. Sa-mi spui si mie ,te rog , cat a durat transportul si cat ai platit in final.


Transportul a durat 5 zile...Am platit 15 lei. Au ei un algoritm conform caruia iti scade valoarea transportului odata cu cresterea valorii produselor pe care le ai in cos.. Am primit un bon... si un fel de factura...

#56 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 13 January 2015 - 01:23 AM

Vezi postareaMarinero, la 12 January 2015 - 10:02 PM, a spus:

Transportul a durat 5 zile...Am platit 15 lei. Au ei un algoritm conform caruia iti scade valoarea transportului odata cu cresterea valorii produselor pe care le ai in cos.. Am primit un bon... si un fel de factura...

In conditiile astea ,chiar ca-i rentabil....Multumesc

#57 Useril este offline   faraonu77 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 30-December 14
  • Interests:Motociclete , Aerografie ,

Postat 18 January 2015 - 12:52 AM

Multumesc Z-mare ! Am vorbit cu vanzatorul si da este o copie . E u as vrea un aerograf in jurul sumei de 200 de lei (sunt incepator) daca as gasi la cineva de pe acest forum ceva Iwata ,H&S , sau un BD ceva cu duze si ace de schimb . Am cautat si am gasit modelul BD183 care pare destul de bun si accesibil ca pret ,duza nu are filet ,este prin centrare (cred ca este mai solida decat cea cu filet care mi se pare extrem de mica) inconvenientul este ca nu are nicio firma in stoc .Va rog sa ma ajutati si pe mine sa gasesc un aerograf pe la cineva care nu il mai vrea sau cu un site pe care sa gasesc modelul de mai sus (BD 183) si sa il aiba in stoc. Multumesc!

#58 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 January 2015 - 10:32 AM

Iwata, H&S sau BD originale sunt aerografe scumpe. Daca vrei un pret mai scazut, poti merge pe asta: http://www.hobbyzone...?CategoryID=142 Vad ca e pe stoc.
BD183 poti gasi pe afara, dar te mai costa in plus transportul si celelalte daravele.
http://www.rdgtools....zles--1687.html
http://fengdaairbrus...it_BD_183K.html
http://www.rdgtools....R_BRUSHES_.html
Sau de pe la noi ceva, dar preturi piparate rau
http://www.profiart....compresoare?p=2

#59 Useril este offline   faraonu77 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 30-December 14
  • Interests:Motociclete , Aerografie ,

Postat 18 January 2015 - 12:20 PM

Multumesc pentru sfaturi ! Preturile sunt in general bune pt . BD 183 ,adica 35 lire , in jur de 180 de lei . Ce ma descurajeaza este transportul atat ca pret cat si ca durata pe site-urile din Romania nu am gasit . Daca este vreun modelist care aduce aerografe din afara , eventual FENGDA , il rog sa ma contacteze sa discutam despre transport , pret ,etc .Tot ma uit la modelul BD 183 deoarece are doua ace si doua duze de schimb si consider ca pentru inceput o sa fie ceva nevoie de ele (mai se indoaie un ac ceva ) . Sunt liber la oferte . Daca are cineva modelul il rog sa imi spuna daca este multumit de el.

#60 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 18 January 2015 - 12:33 PM

Cele doua duze si ace sunt de diametre diferite!

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi