Forum Machete,Modelism,Hobby: Revell enamel - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Revell enamel a plea for help !

#1 Useril este offline   hora71u 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 18-June 12

Postat 20 August 2012 - 12:07 PM

Intrebare intrebatoare :

Mi-a venit astazi un colet cu vopsea si diluant.
Vopseaua e revell enamel - cutii de tabla la 14 ml. iar diluantul e revell color mix la flacon de 100 ml.
Intrebarea mea pentru cei care au experienta cu mixul asta, este cam care ar fi raportul optim pentru airbrush ? ( macar sugerati o idee)
Pe catalogul lor scrie ca se face dilutia vopsea : diluant = 3 / 2
Ce parere aveti ?

Alta intrebare e cam cat de mult ( ca suprafata) poate fi acoperit cu o cutiuta de vopsea ? ( la fel, macar o idee)

... revin...
Se pare ca cineva din Anglia (http://www.britmodel...topic=234909348)
foloseste raportul diluant - vopsea = 70:30 ... la fel, ce parere aveti ?

Aceasta postare a fost editata de hora71u: 20 August 2012 - 12:10 PM


#2 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 20 August 2012 - 12:52 PM

La aerograf, eu folosesc raportul 3 parti diluant la 2 parti vopsea si este mai mult decat suficient pentru ca vopseaua sa aiba consistenta "laptelui". Oricum, vopsirea prin aerograf necesita cca. 2 straturi de culoare, primul strat fiind dat gazat, pentru a obtine aderenta buna pentru stratul 2.

Un recipient de 14 ml teoretic ajunge sa acopere (prin aerografiere) cam 2 cvadrimotoare in scara 1/48. In functie de indemanare si masinaria cu care se pulverizeaza vopseaua, acoperirea este variabila...

Ca fapt divers. Email-urile revell se diueaza perfect si cu White Spirit, vopseaua depunandu-se frumos si uniform pe macheta. Musai presiune mica la aerograf.

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 20 August 2012 - 12:53 PM


#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 20 August 2012 - 04:14 PM

Citeaza

foloseste raportul diluant - vopsea = 70:30 ... la fel, ce parere aveti ?
Pai 70/30 face 7/3 sau 3,5/1,5 adica putin mai diluat decit 3/2.
Dilutia depinde mult de viscozitatea initala a vopselii, asa ca mai bine experimentezi. Faci diverse dilutii pina cind verzi ca poti vopsi usor, fara sa se infunde aerograful iar vopseaua depusa nu e prea "transparenta".
In legatura cu diluantul de la Revell, eu am ceva retineri. Este foarte bun cit e proaspat. Din pacate, in timp, probabil se evapora o componenta (as indrazni sa zic, dupa miros, ciclohexanona, foarte volatila , dar asta se zice ca-i cancerigena, deci dupa normele UE nu ar trebui folosita) si apar probleme cu uscarea vopselii. Eu, vazind ca diluantul este bun, mi-am facut un stoc. Din pacate, am observat ca dupa un timp apar problemele de mai sus, folsind diluantul pentru vopselele Revell. Oi fi prins eu o serie mai proasta de vopsele sau dilunat, nu stiu. Daca a mai patit si altcineva la fel...

#4 Useril este offline   hora71u 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 18-June 12

Postat 21 August 2012 - 09:47 AM

am priceput, deci conteaza foarte mult ... mana (:)) ) utilizatorului
Legat de stocul de diluant eu am unul micut (3 sticle x 100) dar una sigur se duce pe heinkel he 111... a doua probabil se va duce pe C130 iar a 3-a pe Eurofighter si pe Kingtiger ....
deci...nu-i cine stie ce...

Ramane sa ma apuc eu de vopsit si revin cu pareri :D
Legat de ciclohexanona.... e ca si cu benzina, daca nu te speli pe maini cu ea si n-o tragi pe nas.... nu patesti nimic.

#5 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 21 August 2012 - 07:26 PM

Poti folosi linistit ca diluant un nitrosolv D 209 sau D 509.Avantajul e ca 1 litru te costa 8 lei si poti dilua cu el si email-urile de la Revell,Humbro sau Model Master...

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi