Forum Machete,Modelism,Hobby: Rog !!! sfaturi pentru Queen mary 2 revell 1:700 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Rog !!! sfaturi pentru Queen mary 2 revell 1:700

#1 Useril este offline   Aeg 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 16-March 12
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2012 - 11:59 AM

Salut tuturor ! am pus ochi de un kit de la revell Queen mary2 1:700, acum vreau sa ma ajutati, cu vopsirea am eu probleme... vreau sa iasa frumos nu cu lini de la pensula, ce ma sfatuiti ? sa-mi iau un pulverizator de vopsea ? am vazut unu dar costa 99.99 lei :( si nu as da banii doar pe asta, pentru ca si cu pensula iese frumos daca sti sa o manuiesti bine :), imi va trebui multa vopsea, negru, rosu, portocaliu, alb, albastru,verde, bej sau maro pentru punte si gri si diluant :) o groaza de baniii, + inca ceva pt a vopsi, pensule....:) daca vrea cineva sa ma ajute sa-mi imprumute un pulverizator :D pentru a aplica vopseaua asa cum trebuie :) Va Rog spunetimi cum sa fac :)
Multumesc !

aveti aici un exemplu vopsit foarte bine

http://www.google.ro...29,r:2,s:0,i:67

Aceasta postare a fost editata de mari97: 10 April 2012 - 12:16 PM


#2 Useril este offline   Aeg 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 16-March 12
  • Location:Bucuresti

Postat 12 April 2012 - 05:53 PM

nu vine nimeni cu sfaturi ? :help:

#3 Useril este offline   alexelu_marinelu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1771
  • Inregistrat: 21-October 08
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2012 - 04:44 AM

Vezi postareamari97, la 10 April 2012 - 11:59 AM, a spus:

...acum vreau sa ma ajutati, cu vopsirea am eu probleme... vreau sa iasa frumos nu cu lini de la pensula, ce ma sfatuiti ? sa-mi iau un pulverizator de vopsea ? am vazut unu dar costa 99.99 lei :( si nu as da banii doar pe asta, pentru ca si cu pensula iese frumos daca sti sa o manuiesti bine :), imi va trebui multa vopsea, negru, rosu, portocaliu, alb, albastru,verde, bej sau maro pentru punte si gri si diluant :) o groaza de baniii, + inca ceva pt a vopsi, pensule....:) daca vrea cineva sa ma ajute sa-mi imprumute un pulverizator :D pentru a aplica vopseaua asa cum trebuie :) Va Rog spunetimi cum sa fac :)
Multumesc !

Ai mare grija - cu pulverizatoru' se consuma mai multa vopsea decat cu pensula si incomensurabil mai mult diluant. Nu mai vorbim de banda de mascare, solutie si periute de spalare aerograf ...

#4 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 13 April 2012 - 08:14 AM

Mari97, permite-mi sa ma bag si eu in discutie, desi nu am prea mare experienta...
Daca nu te limitezi in a construi decat acest transatlantic, merita sa-ti iei un aerograf bun (asta insemnand aprox 160 ron)
La pretul de care ai amintit (99,99 ron), cred ca este vorba de un suflai mai performant... Pentru suprafete mari (in cazul tau Queen Mary are 494 mm) merge si acesta...
Apoi, trebiue sa te gandesti ca iti mai trebuie si alte materiale... (vezi postarea lui Alexelu_marinelu)
Cat despre referina pe care ai dat-o , nu cred ca acel domn Chewitt a vopsit vaporul cu pensula...:pardon:
Foloseste functia "search" pe forum si vei gasi o gramada de sfaturi despre vopsea si vopsit....
Uite ceva aici http://www.cartula.r...i-avansati.html
si aici http://www.cartula.r...n-6-lectii.html
Sper sa nu te supere interventia mea :drinks:
Bafta !

Aceasta postare a fost editata de anakinu: 13 April 2012 - 08:39 AM


#5 Useril este offline   Aeg 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 16-March 12
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2012 - 08:48 AM

Vezi postareaanakinu, la 13 April 2012 - 08:14 AM, a spus:

Mari97, permite-mi sa ma bag si eu in discutie, desi nu am prea mare experienta...
Daca nu te limitezi in a construi decat acest transatlantic, merita sa-ti iei un aerograf bun (asta insemnand aprox 160 ron)
La pretul de care ai amintit (99,99 ron), cred ca este vorba de un suflai mai performant... Pentru suprafete mari (in cazul tau Queen Mary are 494 mm) merge si acesta...
Apoi, trebiue sa te gandesti ca iti mai trebuie si alte materiale... (vezi postarea lui Alexelu_marinelu)
Cat despre referina pe care ai dat-o , nu cred ca acel domn Chewitt a vopsit vaporul cu pensula...:pardon:
Foloseste functia "search" pe forum si vei gasi o gramada de sfaturi despre vopsea si vopsit....
Uite ceva aici http://www.cartula.r...i-avansati.html
si aici http://www.cartula.r...n-6-lectii.html
Sper sa nu te supere interventia mea :drinks:
Bafta !


Normal ca nu ma suparat interventia ta in discutie din contra mi-ai fost de ajutor, cred ca kitul tot cu pensula il voi vopsi, am mai vazut la magazin, tot asa un tub cu spay asemanator cu cele cu vopsea pentru auto, acele tuburi se numeau daca nu ma insel airbrush nu mai stiu sigur, ce contin acele tuburi ? ca vopsea nu cred ca continea ca nu era nicio nuanta pe tub.
Multumesc !!!

#6 Useril este offline   pe_dos 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 581
  • Inregistrat: 15-April 11
  • Location:Timișoara

Postat 13 April 2012 - 07:46 PM

Vezi postareaanakinu, la 13 April 2012 - 08:14 AM, a spus:

nu cred ca acel domn Chewitt a vopsit vaporul cu pensula...

Acel domn Chewitt n-a vopsit vaporul deloc, exact ca mari97 Titanicul. Aceea este culoarea plasticului pieselor. Dacă măriți imaginea se observă că niciun detaliu (instalații de pe punte) nu este vopsit.

Airbrush = aerograf, în niciun caz spray. Nu cumva „tuburile” erau piesele aerografului?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: QM.jpg


#7 Useril este offline   Aeg 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 16-March 12
  • Location:Bucuresti

Postat 13 April 2012 - 08:22 PM

Vezi postareape_dos, la 13 April 2012 - 07:46 PM, a spus:

Acel domn Chewitt n-a vopsit vaporul deloc, exact ca mari97 Titanicul. Aceea este culoarea plasticului pieselor. Dacă măriți imaginea se observă că niciun detaliu (instalații de pe punte) nu este vopsit.

Airbrush = aerograf, în niciun caz spray. Nu cumva „tuburile" erau piesele aerografului?


Trebuie sa te contrazic ! queen mary 2 revell, adica acela care spuneti ca nu e vopsit deloc, e vopsit apoape tot, pentru ca kitul este alb tot cand este in cutie !
uite aici queen mary2 la fel ca acela doar ca asta nu-i vopsit, uite cum arata unu nevopsit :
Imagine atasata: images.jpeg

Aceasta postare a fost editata de mari97: 13 April 2012 - 08:31 PM


#8 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 13 April 2012 - 08:44 PM

Recipientele respective nu contin vopsea. Reprezinta doar un subtituent ordinar al compresorului dedicat aerografelor. Relativ scump fata de ceea ce ar trebui sa ofere.

Imagine postata

Imagine postata

Imagine postata

ETC, ETC.

#9 Useril este offline   Aeg 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 16-March 12
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2012 - 08:16 PM

Salut tuturor :hi: voi vopsi macheta cu spray tamiya, ce sfaturi imi dati ? :-)

#10 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 24 April 2012 - 10:42 AM

- spala macheta cu apa si detergent obisnuit, apoi usuc-o bine, eventual cu un feon. Atentie insa la temperatuta, plasticul se poate deforma
- agita foarte bine recipientul de vopsea!
- fa initial un "antrenament" pe o bucata de hirtie, carton, plastic
- vopseste de la o distanta de 20 - 30 cm de macheta
- miscarea sa fie ampla, nu prea repede, dar nici prea incet. Nu insista intr-un singur loc.
- incepe pulverizarea inainte de a fi in dreptul machetei si termin-o dupa ce ai depasit macheta
- da mai multe straturi subtiri, succesive. Suprafata trebuie sa fie "uda", nu cu "balti" de vopsea
- vopseua se da dinspre masca inspre macheta, nu invers (cind ai parti mascate)
- gindeste-te la un mod de a tine/sprijini macheta pentru a putea vopsi intreaga suprafata, fara sa lasi amprente sau pete pe ea
- cind vopsesti, poarta masca de aerosoli!!!!!!!!!!
- operatiunea fa-o intr-un loc aerisit
Cam asta ar fi.

#11 Useril este offline   Aeg 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 122
  • Inregistrat: 16-March 12
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2012 - 08:58 AM

Se poate inchide !

Multumesc !

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi