Forum Machete,Modelism,Hobby: Diorama "Some Where in Balcan 1944" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Diorama "Some Where in Balcan 1944" s.Sp. Artilleriewagen Dragon 1/35

#1 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 05 September 2012 - 01:19 PM

Buna ziua,va prezint ultima lucrare finalizata de mine.Este vorba de o diorama feroviara,actiunea are loc pe undeva prin Balcani in anul 1944,in diorama apare un vagon nemtesc sub denumirea de "Artilleriewagen" macheta vagonul este produsa de firma Dragon si este la scara 1/35,in aceasta diorama va aparea un peron facut de mine de la zero,o figurina care a venit cu macheta vagonului impreuna,un felinar de la firma MiniArt si cateva canistre de benzina.

Pozele din realitate a Vagonului blindat.

Imagine atasata: tren21.jpg Imagine atasata: artilleriewagen1.jpg

Si pozele cu diorama care am realizato eu.

Imagine atasata: DSC01757.JPG Imagine atasata: DSC01776.JPG

Imagine atasata: DSC01777.JPG Imagine atasata: DSC01779.JPG

Imagine atasata: DSC01780.JPG Imagine atasata: DSC01781.JPG

Imagine atasata: DSC01782.JPG Imagine atasata: DSC01783.JPG

Tehnicile mele de lucru la aceata diorama

1.Peronul este facut din ipsos,am facut o matrita dupa dimensiunile unde am vrut sa pun peronul.Am turnat ipsosul in acea matrita,dupa intarirea ipsosului am inceput sa il gravez cu un cutitas modelistic.Dupa ce am terminat gravare peronului l-am vopsit cu vopselele revell am facut un amestec intre revell 74 si un pic de alb de la Humbrol si dupa uscarea vopselei am venit cu creta pastel de culoarea nisipului si am dat pe peron cu creta pastel si am curatat excesul de creta pastel care era pe peron.

2.Tehnica de murdarire a Vagonului a fost facuta cu un wash negru diluat cu thiner si am dat pe vagon cu acel wash si dupa ce am dat cu washul negru pe vagon am venit cu o carpa moale si am luat excesul de wash,am repetat de vreo 2 ori aceasta tehnica ca sa para murdar.

Voi astepta parerile voastre daca a iesit bine aceasta diorama.

#2 Useril este offline   combat18 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 15-May 11
  • Location:Londra

Postat 05 September 2012 - 09:43 PM

felicitaril1foarte frumos gandit si realizat :clapping: o singura observatie : felinarul nu e cam mare?

cu respect :hi:

#3 Useril este offline   stageexp 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1116
  • Inregistrat: 18-January 08
  • Location:Timisoara
  • Interests:Fotografie, modelism, frumosul cotidian

Postat 06 September 2012 - 07:46 AM

Foarte faina treaba.
Parerea mea este ca felinarul pare mare doar pentru ca in fotografie se gaseste in plan apropiat.

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12629
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 September 2012 - 10:35 AM

Felicitari, frumoasa lucrare! :hi:

#5 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 06 September 2012 - 10:42 AM

Combat18 Mersi pentru ca iti place diorama pe care am facut-o.Felinarul este de la un kit de cladire miniart la scara 1/35 este un pic mai mare dar din spusele bunicului meu felinarele din Gara de Nord de la Bucuresti din acea perioada erau de aceasi forma si erau inalte,nu am gasit poze cu statii de tren din balcani din acea perioada si m-am luat dupa niste poze cu garile germane din perioada Celui De-al Doilea Razboi Mondial si spusele bunicului meu.

Stageexp Mersi pentru ca si tie iti place diorama pe care am facut-o,vor urma inca 2 diorama pentru aceasta expozitie de la Muzeul Militar sper sa le termin pana atunce dar tema lor va fi cu batalile din jurul orasului Stalingrad iarna lui 1942.

P.S Mersii Z-mare ca iti place diorama care am facut-o acuma vad ca ai postat inaintea mea,diorama va face parte din cadrul expozitie de la Salonul National de Modelism Militar

Aceasta postare a fost editata de jiju: 06 September 2012 - 11:07 AM


#6 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 06 September 2012 - 03:58 PM

Felicitari!!! :-)
Imi place compozitia. Folosind diagonala bazei, se creaza niste spatii pe care le-ai folosit f. bine, mai putin spatiul din spatele vagonului armat. Acea "fleica" de pamant parca cere un pic de atentie in sens cromatic precum si al texturii. Cateva mici washuri locale cu diferite nuante ale culorilor pamantului urmat de un drybrush are face zona aia mai atractiva. Putina iarba nu strica.
O sugestie in ceea ce priveste peronul. Ca sa "rupi" aspectul de unicolor al caldaramului te poti gandi sa aplici si aici un wash, doua urmate de un drybrush. La-i gravat foarte fain. Arata f. realistic.
Poate iti vine idea sa pui pe peronul ala o frunza, doua, un ziar luat de vant, elemente care le vezi pe jos in fiecare gara. Putine, pe ici pe colo si nu ezita sa ne surprinzi.
Aceste "nimicuri" vor ridica foarte mult aspectul general al dioramei care este f. bine conceputa.
Mult succes si la cat mai multe.

Aceasta postare a fost editata de LAV-Z: 06 September 2012 - 03:59 PM


#7 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2012 - 09:03 AM

Felicitari. Lucrare reusita. Subscriu lui Zeno, caldaramul merge un drybrush cu nuante diferite sa spargi monotonia de culoare. Spor in continuare!

#8 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 16 September 2012 - 06:47 PM

Buna seara va prezint diorama feroviara dupa sfaturile date de LAV-Z si Buss,diorama arata mai reala decat era inainte voi specifica ce tehnici am folosit dar mai intai voi posta pozele cu diorama.Inainte de toate iertatimi deranjul dupa biroul meu mai lucrez la inca 2 diorame mari la scara 1/35 una e aproape gata si cealalta e jumate lucrata din ea amndoua dioramele cat si asta care am postato in topicul asta va lua parte la expozitia de la Muzeul Militar.

Imagine atasata: DSC01788.JPG Imagine atasata: DSC01789.JPG

Imagine atasata: DSC01790.JPG Imagine atasata: DSC01791.JPG

Imagine atasata: DSC01792.JPG Imagine atasata: DSC01793.JPG

Imagine atasata: DSC01794.JPG Imagine atasata: DSC01796.JPG

1.La peron i-am facut un wash cu pigment negru diluat cu alcol etilic tehnic,am dat cu pigmentul negru pe peron si dupa acea am venit cu o bucata de carpa moale si i-am luat excesul de pigment negru diluat.

2.La peticul de pamant din spatele vagonului i-am pus in trei colturi iarba de la firma Noch pe care o aveam, chestia cu washul la pamant nu m-am bagat pentru ca nu stiu sa fact inca washurile la pamant si nu am vrut sa stric diorama si deacea nu am facut washul la pamant.

3.Ca accesori pentru diorama am adaugat un bidon de combustibil care l-am vopsit in dark green,niste caniste tot de benzina care au fost vopsite cu revell 74 si o lada special pentru Panzerfaust.Pe aceasta lada am adaugat facut de mine un ziara si o revista signal la marimea pentru scara 1/35,ziarul este o copie luata dupa internet cu o poza a unui ziar din vremea aia si l-am micsorat in microsoft excel pentru a ajunge la scara 1/35 si la fel am am facut si la revista signal,frunze nu am vrut sa pun pentru ca actiunea dioramei se petrece in vara lui 1944 si deacea nu am pus frunze.

Voi astepta critici si sfaturi,urmatoarea diorama va fi un flak 36 in camuflaj de iarna din iarna lui 1942 la scara 1/35.

Aceasta postare a fost editata de jiju: 16 September 2012 - 06:48 PM


#9 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 16 September 2012 - 10:35 PM

Excelent,cu mentiune speciala pt drezina! :good:
La pietrele alea din zona caii ferate,eu zic sa le mai dai niste pigmenti cat mai inchisi[cat mai spre negru-antracit].
Spor!

#10 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 16 September 2012 - 10:39 PM

Mersii dani pentru ca iti place ce am facut la aceasta diorama :drinks: pietrele de la calea ferata le voi da cu un pigment negru diluat cum am facut la peronul din diorama.

#11 Useril este offline   OldHammer 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 852
  • Inregistrat: 23-March 12
  • Location:Chisinau, Republica Moldova
  • Interests:Blindate

Postat 19 September 2012 - 09:58 PM

Arata foarte bine diorama!

Imi place postamentul din lemn! Solid)!

#12 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 19 September 2012 - 11:00 PM

Salut OldHammer imi pare bine ca iti place diorama care am facuto cat si postamentul :drinks: .Postamentul dioramei nu l-am cumparat cand vine marfa la noi la magazin vine printre profile si niste scandurele care fac marginea la diorama,taiatul la 45 grade la scandurele le fac tot eu avand un taietor cumparat de la brico store anul trecu cu 400 de lei si are si grade de unghiuri de taiat lemnul.

#13 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 20 September 2012 - 01:06 AM

Arata tot mai bine! Subscriu si eu la cele scrise de colegi si a-si vrea sa-ti indrepti putin atentia asupra zonei de sub felinar, pe peron. Putin gunoi va face zona aia foarte atractiva. O frunza, doua, trei (nu multe); un ziar mototolit; o pietricica, un pic de nisip. etc. Nu iti fie frica sa dai cu niste culori ale pamantului bine diluate in coltul opus. Nu poti gresi. Zonei aleia ii trebuie contrast. Cu putin curaj va arata tip-top! :good:
Compozitia este excelenta.

#14 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 20 September 2012 - 12:56 PM

Foarte bine realizata diorama, mai ales dupa modificari. :hi:
As avea o sinura observatie: poate ar trebui sa mai adaugi inca o figurina (eventual civil) cu care sa discute hauptmann-ul, sau sa ii pui acestuia in mana o harta, un ziar, ca arata de parca ar fi iesit din tren turmentat de zgomot :crazy: si acum vorbeste singur pe peron.
Cred totusi ca inca o figurina nu ar strica deloc echilibrul compozitiei, ai destul spatiu liber in fata.
Spor la celelalte lucrari.

#15 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 20 September 2012 - 07:55 PM

Salut LAV-Z nu stiu daca mai am timp de modificari ca maine vreau sa le pregatesc pentru expozitie as putea adauga niste frunze pe peronul din diorama si un ziar cazut/mototolit dar la bucata aia de petic de pamant o sa incerc sa ii fac un wash cu mai multe nuante ale pamantului.Imi pare bine ca iti place cum arata diorama in stadiul care si iti multumesc pentru sfaturile care le-ai dat pana acuma.

Salut Panzerseba imi pare bine ca iti place si tie cum mi-a iesit diorama.Ca figurina nu stiu ce sa mai adaug ca n-am figurine civili si daca am soldatii pentru a adauga in aceasta diorama e deja tarziu pentru ca maine ma pregatesc sa le impachetez pentru sambata la expozitia de la Muzeul Militar.

#16 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 23 September 2012 - 01:27 AM

Vezi postareajiju, la 20 September 2012 - 07:55 PM, a spus:

Salut LAV-Z nu stiu daca mai am timp de modificari ca maine vreau sa le pregatesc pentru expozitie as putea adauga niste frunze pe peronul din diorama si un ziar cazut/mototolit dar la bucata aia de petic de pamant o sa incerc sa ii fac un wash cu mai multe nuante ale pamantului.Imi pare bine ca iti place cum arata diorama in stadiul care si iti multumesc pentru sfaturile care le-ai dat pana acuma.

Cu cea mai mare placere! :-)
O sa fi surprins cum niste detalii, in aparenta minore, pot sa imbunatatesca o deja excelenta compozitie.
Mult succes si daca ai timp posteaza niste fotografii dupa ce atingi zonele respective.

#17 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 23 September 2012 - 10:56 AM

Salut LAV-Z am pus niste frunze pe peronul,am luat o frunza de dafin si am maruntito si am pus punctulete mici de aracet de mobila si am pus frunzele de dafin maruntite si langa felinar am pus un ziar motolit.Ai avut dreptate aceste mici modificari scot la iveala aceasta diorama si o fac mai atractiva voi atasa niste poze facute ieri cu diorama care am duso la expozitie.

Imagine atasata: DSC01857.JPG Imagine atasata: DSC01858.JPG

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi