Forum Machete,Modelism,Hobby: "Flak 36 at the battle of River Don winter of 1942" - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

"Flak 36 at the battle of River Don winter of 1942" diorama scara 1/35

#1 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 18 September 2012 - 08:19 AM

Buna ziua va prezint a doua diorama terminata de mine,este vorba de un Flak 36 de la firma dragon si diorama are actiune de la batalia de la Cotul Donului din iarna lui 1942.Voi posta niste poze facute cu aparatul de fotografiat,pozele au fost facute aseara si le-am facut un pic mai luminoase ca sa se vada mai bine.Voi atasa pozele dupa care voi spune ce tehnici am folosit la realizarea acestei diorame.

Imagine atasata: DSC01815.JPG Imagine atasata: DSC01816.JPG

Imagine atasata: DSC01817.JPG Imagine atasata: DSC01818.JPG

Imagine atasata: DSC01819.JPG Imagine atasata: DSC01820.JPG

Imagine atasata: DSC01821.JPG Imagine atasata: DSC01822.JPG

Imagine atasata: DSC01823.JPG Imagine atasata: DSC01824.JPG

Imagine atasata: DSC01825.JPG Imagine atasata: DSC01826.JPG

Imagine atasata: DSC01828.JPG Imagine atasata: DSC01829.JPG

Imagine atasata: DSC01830.JPG Imagine atasata: DSC01832.JPG

1.La diorama am dat un strat de ipsos dupa care am venit cu cu aracet pe baza dioramei unde am presarat pamant macinat din curte.Dupa acea am venit cu un strat de aracet pe baza dioramei si am pus peste acel aracet bicarbonat de sodiu si dupa ce sa intarit aracetul cu bicarbonatul de sodiu am venit cu un strat de aracet diluat cu apa si a fost pulverizat de un pulverizator de geam.Dupa ce sa intarit si aracetul diluat cu apa am venit cu un strat subtire de la lucios de la revell si asa am ajuns la stadiul care am vrut eu sa am zapada in diorama.

2.Flakul 36 a fost vopsit in revell 74 dupa care am venit cu un wash alb de la revel diluat cu alcol etilic tehnic si am dat pe tun si dupa ce am dat cu wash pe tun am venit cu o alta pensula inmuiata in alcol etilic tehnic si am dat pe tun cu acea pensula,dupa care am venit cu o carpa moale si dat cu acea carpa de sus in josul tunului si am realizad acel camuflaj de iarna pe care vroiam la Flakul 36 .

3.La figurine va pot spune decat ca au fost vopsite cu vopsele acrilice vallejo,am dat mai intai cu alb dupa care am venit la pantaloni si jacketele soldatilor cu un intermediar blue de la vallejo.

Voi astepta sfaturile voastre daca mi-a iesit bine aceasta diorama.

#2 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 18 September 2012 - 09:35 AM

Frumos,:clapping:frumos.:clapping:
Daca imi permiti o mica sugestie : poti sa dai un strat presarat de bicarbonat pe "picioarele" tunului, pe lazi etc.
La "Sniper at work" am pulverizat fixativ de par (si acum sunt dator la nevasta :crazy: ) prin unele locuri, apoi am presarat bicarbonat.Este o parere, nu trebuie sa tii cont de ea :drinks:
Bafta !:hi:

#3 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 18 September 2012 - 09:40 AM

Mersi anakinu :drinks: pentru ca iti place diorama pe care am facuto voi da cu bicarbonat de sodiu pe la picioarele tunului cat si pe marginea lazilor de munitie care sunt in diorama.

#4 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 18 September 2012 - 11:41 AM

Poti sa presari putin si peste piesele de tractare si transport (alea cu roti...nu stiu cum se numesc :pardon:, la tancuri si artilerie sunt afon :crazy:)
Ca o idee asa am procedat in diorama Pauza de masa :
http://www.cartula.r...attach_id=52324

Aceasta postare a fost editata de anakinu: 18 September 2012 - 11:47 AM


#5 Useril este offline   Razvan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 10-July 06
  • Location:sect 3 Bucuresti

Postat 18 September 2012 - 09:59 PM

Daca imi sunt permise cateva sfaturi ....... :

1.Debavureaza pe viitor figurinele .

2.Uniformele sunt prea curate - se rezolva simplu prin cateva splari eu pentru a ,,patina,, folosesc si creta pastel , mult mai ieftina decat pigmentii (solutia de criza).

3.Incearca si un pic de noroi..baza pare artificiala.

In rest toate cele bune , timp liber si spor la treaba.



#6 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 18 September 2012 - 10:35 PM

Salut Razvan am debavurat figurinele cea ce vezi tu sunt snururile de strangere a jacketei de iarna,la uniforme le voi da cu un wash cu pigment negru si noroiul nu stiu daca este necesar pentru ca diorama mea are actiune la batalia de la Cotul Donului si in acea perioada cand au lansat rusii operatiunea 'Little Saturn" era in luna decembrie si mai ales in rusia ninge non-stop parerea mea vazuta din documentare si spusele bunicului meu care a facut o facultate la Moscova pe la inceputul anilor 1950.Imi pare bine ca iti place diorama pe care am facuto si daca e poate ne vedem la expozitie sambata cand vin si eu cu cele trei diorame facut adica doua facute a treia mai am de lucru la ea.

Anakinu am dat pe langa marginea lazilor de munitie cu aracet de mobila si am presarat pe acel aracet bicarbonat de sodiu cat si pe picioarele tunului de 88 mm.

#7 Useril este offline   Razvan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 10-July 06
  • Location:sect 3 Bucuresti

Postat 18 September 2012 - 10:46 PM

La asta m-am referit

Toate cele bune !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC01824.JPG

Aceasta postare a fost editata de Razvan: 18 September 2012 - 10:47 PM


#8 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 18 September 2012 - 10:49 PM

Da ai dreptate Razvan nu m-am uitat la figurina cu jacketa albastra o voi debavura maine in zona care trebuie debavurata si o voi revopsi nu-i nicio problema.

#9 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 19 September 2012 - 10:20 AM

Salutare. Ineresanta diorama si placuta , am doua sugestii /pareri tuburile folosite ar fi trebuit afundate in zapada "caci ca fiindca" fiind fierbinti automat inmuiazapada si astfel se lasau un pic in ea , pt cea dea doua desii datorita pozelor si albului +chiorenia mea dar parca ar trebuii mai multe urme de pasi prin spatele tunului de la vanzoleala servantilor . O sa le vad si pe "viu" la expo . Spor cu sanatate si cer senin.
PS Si ar mai fi o chestie , ala cu telemetrul parca se uita pe cer deci si teava ar mai trebuii ridicata .

Aceasta postare a fost editata de caporalmusat: 19 September 2012 - 10:29 AM


#10 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 19 September 2012 - 02:29 PM

Salut caporalmusat ai dreptate cu tuburile de la proiectile le voi da pe margine cu aracet de mobila si voi presara bicarbonat de sodiu.Urmele pasilor incep in zona unde sunt tuburile goale de proiect si se termina la soldatul care are binoclul ala cilindric si lung nu stiu cum se numeste.La figurina care tine telemetrul nu se uita in sus se uita direct in fata voi face o poza pe o parte a figurinei ca sa vezi.Daca vii la expozitie eu voi fii sambata cam pe la 11 - 12 dimineata sa imi spui si mie daca vii sambata si cam pe la ce ora ai ajunge la expozitie.

#11 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 19 September 2012 - 05:05 PM

La expo ajung duminica la deschidere ,doar ca spectator. Deci diorama ta simuleaza o tragere sol-sol/antitanc ,in cazul asta nu ar fi mers mai bine o pozitie camuflata dupa niste saci chiar si ninsi sau dupa ceva ceva vegetatie inalta .Spor cu sanatate si cer senin.

Aceasta postare a fost editata de caporalmusat: 19 September 2012 - 05:05 PM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi