Forum Machete,Modelism,Hobby: Diorama pista betonata - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Diorama pista betonata

#1 Useril este offline   Volans 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 31-January 06

Postat 31 March 2006 - 09:02 PM

Salutare tuturor.
pe scurt, as avea nevoie de putin ajutor: vreau sa realizez (pentru prima oara) o diorama (nu foarte complexa): o bucata de pista de aterizare. Teoretic ar trebui sa fi cam asa: rama foto+ipsos+adeziv(pelicula deasupra ipsosului)+praf de ciment asternut in strat foarte fin peste adeziv,nivelat, vopsit marcaje. Practic, mi-e teama ca nu va fi asa de usor... :bang: Poate cineva sa ma ajute cu un sfat ?......
Si o alta intrebare(curiozitate):stiti cumva cine face matritele machetelor "parc models"?
(sunt produse autohtone, sau sunt preluari?)
Multumesc.

#2 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

Postat 31 March 2006 - 11:40 PM

Intre aviatori trebuie sa existe intrajutorare 8-)
aici sau ici sau vorbeste cu eugen, facuse la imprimanta o frumusete de pista.

#3 Useril este offline   Volans 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 31-January 06

Postat 01 April 2006 - 06:29 AM

Multumesc pt. ajutor, lucrarile realizate de Christian si pixel farm arata intradevar bine, DAR pe mine m-ar finteresat un cuvant, doua despre tehnica, pasii, materialele necesare.

#4 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 April 2006 - 02:29 PM

Volans, cred ca cea mai simpla treaba este sa folosesti ....ciment, respectind procedura clasica.
Faci un caroiaj, atentie sa NU fie perpendicular/paralel cu marginile ramei, folosind fisii decupate de la un recipient alimentar din plastic (cutie de iaurt, de exemplu). Faci un amestec de ciment si aracet, nu prea moale, dar nici prea viscos (nitel mai subtire ca smintina) si il torni in forma obtinuta, direct pe rama. Dupa uscare scoti fisiile de plastic si cu o hirtie abraziva 300 - 400 lutruiesti placa astfel obtinuta. La final o speli apoi o ...patezi cu ulei, urme de cauciuc etc, etc.....

#5 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 03 April 2006 - 08:53 AM

Un material foarte bun pentru simulatul pistelor sunt colile de smirghel de diferite duritati, 800-1000 find cam cele mai potrivite. Acestea se pot lipii cu aracet de o baza de lemn sau ghips.

#6 Useril este offline   Volans 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 31-January 06

Postat 03 April 2006 - 10:36 AM

Aha..., gandeam (ca de obicei :-D ) prea complicat...Mult mai simplu este sa o realizez direct din ciment...dar oare din ipsos(vopsit mai apoi) n-as putea...ma gandesc la greutatea mai mica a ansamblului final?
Interesanta si ideea cu smirghel(mie de ce nu mi-o fi trecut prin cap? :bang: )...,insa vreau ca "produsul" final sa fie neaparat incastrat intr-o rama foto, asa ca voi incerca varianta propusa de Z-mare. Inca o intrebare, daca-mi permiteti: de ce caroiajul pistei n-ar trebui sa fie paralel/perpendicular cu marginea dioramei? oare strica aspectul final?
Va multumesc pentru ajutor.... stiu ca pun intrebari n00b-like..dar chiar asa sunt: lipsit de experienta.

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 April 2006 - 11:45 AM

Citeaza

de ce caroiajul pistei n-ar trebui sa fie paralel/perpendicular cu marginea dioramei? oare strica aspectul final?
Da, probleme de estetica si pacalit ochiul in mod placut 8-) . Daca le faci paralel cu marginea ochiul/creierul, din vasta lor exeprienta, iti spune ca acolo incepe si dincolo se termina. Daca le pui inclinat, ochiul/creierul zice ca vine de undeva si merge undeva. Asta pe scurt, ca pe lung poate sa-ti spuna Wurger :bang:

#8 Useril este offline   PixelFarm 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 126
  • Inregistrat: 31-January 05

Postat 03 April 2006 - 12:15 PM

Salut Volans!

Pista betonata din lucrarea mea este realizata dintr-o bucata de caserola alimentara ( mici :). Dupa ce am decupat caserola la dimensiunea ramei, am trasat caroiajul cu varful unui creion, apoi am urmat usor cu cutter-ul acelasi traseu (pentru a face loc firelor de iarba raslate dintre placeile de beton.
Am vopsit pista cu vopsele in ulei - 2 nuante de gri + negru pentru petele de ulei.
Cam asta ar fi ... succes!! :)

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi