Forum Machete,Modelism,Hobby: Diluant pentru uleiuri - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Diluant pentru uleiuri

#1 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 03 April 2006 - 09:27 AM

Nu stiu daca a mai fost discutata chestiunea, as vrea sa intreb insa, voi cu ce diluati vopselele de ulei? Ma intereseaza in special pentru spalari. Pana acum eu am folosit White Spirit cu putina esenta de terebentina, insa am unele probleme. De multe ori, mai ales daca pun exces de solutie, pigmentul de ulei se acumuleaza excesiv in jurul detaliilor din relief. Chiar si cand nu se intampla lucrul asta, am greutati in a obtine o acumulare subtila a pigmentului acolo unde am nevoie de el. Desi inainte de uscare arata destul de bine, odata ce diluantul se evapora pigmentul de vopsea e dispus aiurea in jurul detaliului pe care vreau sa il evidentiez, ca si cum s-a uscat prea brutal (sau repede). Peoblema e un pic ameliorata de esenta de terebentina dar mi-e greu sa o dozez pe aceasta. Iar daca e prea multa risca sa imi ridice vopseaua de baza, in ciuda stratului de lac protector de deasupra. La avioane problema nu e asa mare, pentru ca spalarea o fac in panouri, in straturi succesive si cu curatarea excesului de solutie dupa uscare. Asa ca defectele uscarii le pot controla. La blindate insa, unde am de evidentiat detalii in relief, ar trebui sa nu fiu nevoit sa curat dupa spalare in asa fel incat sa existe o trecere armonioasa de al suprafetele curate la cele spalate, fara urme de curatare fortata.
Voi ce parere aveti?

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 April 2006 - 11:37 AM

Treaba a mai fost atinsa cind a fost vorba de utilizarea uleiurilor pentru aerograf ( :bang: ) precum si, cred, aici http://cartula.net/m...m.php?itemid=65. Ce se intmpla, vopseaua este alcatuita dintr-un pigment, un supart al pigemtului, o baza, (lac, acrilic, email, rasini alchidice, etc) si un solvent in care se balacesc toate acestea. Toate au o numita consitenta, viscozitate, afindus-se intr-un oarece "echilibru". Daca, prin actiuni exetrioare, se strica acest "echilibru", se strica si propietatile de vopsire. Mai departe, prin dilutie, daca se depaseste un anumit prag, acest echilibru se distruge, ca atare obti un fel de "pishwaser" care nu mai pastreaza decit in foarte mica masura sau chia de loc propietile fizico-chimice ale vopselii initiale. Inca un amanunt: literatura de specialitate face deosebirea intre solvent (adica dizolvantul in care se scalad componentele) si diluant (acela ce subtiaza mixtura). Din aceasta cauza, unele vopsele de distug sau isi schimba propietatile daca folosim diluanti inadecvati. Este cazul vopselelor care, chiar daca se dilieaza cu, hai sa zicem D509, uscarea se face foarte incet sau chiar deloc! Un alt exemplu: multe vopsele se dilueaza cu benzina dar astfel diluate vopselele isi pierd luciul!
Acuma, cel mai bun diluant este ...solventul fabricantului (daca il stim 8-) ). In cazul tau paricular ar fi uleiul de in si terebentina. In ce proporti?? Experimentul o va dovedi!

#3 Useril este offline   GRIZZLEA 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1496
  • Inregistrat: 02-August 05
  • Location:Bucuresti
  • Interests:The One True Scale.
    Scara 1:48.

Postat 03 April 2006 - 03:57 PM

Frate Ahmed,
Daca esti fumator, ma vei intelege...

Io folosesc cu mare succes, la uleiul pentru spalari, fluid (benzina) pentru brichete. Cel mai bun ... Zippo sau Ronson.
Daca-ti va place... sa traiesti !
Daca nu, n-ai sa ma injuri prea tare, pen'ca nu-i foarte scump, 5-10ron, butelia de 125ml. Ia sa ne gandim cat costa 14ml de diluant pentru enamel, de la firmele "specializate"!

Iar daca esti fumator... nu-i nici o pierdere !

#4 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 04 April 2006 - 12:40 AM

Eu folosesc terebentina (punct) ...Nu esenta. Esenta, asa cum ii spune si numele e mai tare si pb. de aia ridica (increteste) vopseaua de dedesubt.
Chestia e ca orice ai folosi sa nu pui in exces si sa incerci sa conduci cu varful pensulei "mehlemul" acolo unde vrei sa ajunga mai mult. Sa ai langa tine niste servetel absorbant si/sau o pensula curata cu care sa absorbi surplusul de unde nu-ti convine pana ajunge sa se usuce.

#5 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 04 April 2006 - 07:53 AM

Multumesc tuturor! Azi ma duc in centru si iau terebentina si benzina zipo, sa vedem care castiga.
Dragos, sunt un fel de semi-fumator (foarte rar, functie de companie si numarul de beri..). Dar pot oricand sa o folosesc ca sa incediez niste machete vechi... :bang:

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12628
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 April 2006 - 08:27 AM

Eu am mai "descoperit" o chestie: daca "uzi" locul inainte cu ceva diluant parca treata merge mai bine.

#7 Useril este offline   eugen 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1530
  • Inregistrat: 02-November 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie post WWII

Postat 04 April 2006 - 08:59 AM

Ahmed, la Apr 4 2006, 07:53 AM, a spus:

[...] functie de [...] si numarul de beri. Dar pot oricand sa o folosesc ca sa incediez niste machete vechi...

:bang: :-D :-) Beroman si piroman!

Chestia cu fumatu'...
Am vopsit jambele unui avion cu vopsea stralucitor de alba. Le-am bagat apoi intr-un borcan de plastic in care al introdus fum de tigara marca Win..., si dupa o vreme... Trebuie sa va arat ce a iesit!

Aceasta postare a fost editata de eugen: 04 April 2006 - 09:08 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi