Forum Machete,Modelism,Hobby: Drum - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Drum

#1 Useril este offline   alecsica2000 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 45
  • Inregistrat: 07-November 11
  • Location:bucuresti-sector 4- berceni
  • Interests:Machete,fotbal si breakdance

Postat 21 September 2012 - 07:37 PM

Salutare.As dori sa fac o diorama ww2 cu tema Berlin si nu stiu cum sa fac drumul pavat.Ma puteti ajuta va rog?

#2 Useril este offline   combat18 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 149
  • Inregistrat: 15-May 11
  • Location:Londra

Postat 21 September 2012 - 07:44 PM

salut! arunca o privire la rubrica diorame,gasesti acolo tot ce vrei inclusiv poze :rolleyes: pe scurt,rigipsul e cred ca cel mai raspandit ''consumabil'' in ce priveste pavajul,inlaturi stratul de hartie si cu ceva ascutit trasezi pavajul dupa scara,plac sau chef.

:hi:

#3 Useril este offline   jiju 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 200
  • Inregistrat: 20-September 08
  • Location:Scrovistea

Postat 21 September 2012 - 09:58 PM

Salut alecsica2000 daca vrei sa faci un drum pavat te pot ajuta eu daca vrei cu sfaturi.In primul rand daca ai vazut topicul meu deschis la diorame cu peronul pavat iti pot spune ca am luat niste scandurele de grosimea de 2,5 - 3 cm le-am pus pe o bucata de parchet ramas am lipit scandurelele pe placajul de parchet.Ipsosu afost turnat in spatiul dintre scandurele si l-am lasat sa se intareasca bine cam o zi am lasat sa se intareasca. A doua zi am trasat cu un creion cu mina moale pe bucata de ipsos si dupa ce am terminat cu trasatul linilor pentru a imita pavajul am inceput sa-l gravez cu un cutitas modelistic pe unde am trasat cu creionul.Intrebare daca esti din Bucuresti poti sa vizitezi la expozitie si sa sa vezi mai deaproape peronul care l-am facut din ipsos si l-am si gravat.
Iti urez in continuare mult suces si vreau sa vad cum iti va iesi drumul pavat de tine.

#4 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 22 September 2012 - 07:57 AM

http://www.cartula.r...n-gips-Pod.html Nu e chiar ce vrei tu, dar tehnica este similara.

#5 Useril este offline   katal 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 09-September 09
  • Location:bucuresti

Postat 22 September 2012 - 10:46 AM

Pot sa iti spun ca am avut rezultate foarte bune cu stiren (este materialul acela precum plasticul, dar mai moale si usor, din care se fac reclamele cel mai des). Plus ca il poti folosi si ca baza la vigneta, este usor si rezistent. De prelucrat se realizeaza ceva bun mai ales prin apasare.



#6 Useril este offline   alecsica2000 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 45
  • Inregistrat: 07-November 11
  • Location:bucuresti-sector 4- berceni
  • Interests:Machete,fotbal si breakdance

Postat 22 September 2012 - 10:19 PM

Va multumesc pentru sfaturi,imi sunt de mare ajutor si in legatura cu expozitia maine voi fi acolo.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi