Forum Machete,Modelism,Hobby: Incepator, intrebari legate de vopsire si lacuire cu pensula - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Incepator, intrebari legate de vopsire si lacuire cu pensula

#1 Useril este offline   Cadfael 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 26-September 12

Postat 29 September 2012 - 11:32 PM

Salutari, sunt incepator machetist level 0 (adica 0 machete la activ) si am nevoie de ajutor si rabdare din partea voastra ca sa imi dau gradul pentru level 1.
Ca sa nu va plictisesc prea tare de la inceput, urmeaza setul de intrebari tipice pentru un incepator.

Trusa (criticile sunt foarte bine venite):
- Model Craft A3 Cutting Mat
- Pensula Vallejo PF20001 PONY Hair Brush NR. 1
- Pensula Vallejo PF20002 PONY Hair Brush NR. 2
- Pensula Vallejo PF20004 PONY Hair Brush NR. 4
- Pensula Vallejo PF20006 PONY Hair Brush nr. 6
- Revell 39604 Contacta Professional 25g
- Revell 38370 Pipete (inca nu le am pe acestea, si as fi deschis la sugestii de inlocuire)
- TAMIYA 87033-120 MASKING TAPE 6mm REFIL (urmeaza sa dau comanda)
- Hartie abraziva 800 si 1200 rezistenta la apa (mai mare de 1200 nu am gasit)
- UHU Patafix
- plumb, de la articole pentru pescari
- set pile
- set cutite pentru modelism
- CHIT, 87053 - PUTTY TAMIYA BASIC
- Vopseluri MINI XF de la Tamiya
- 81520 MINI X-20A THINNER 14 ml.
- LAC, 85013 TS-13 CLEAR
- Macheta aleasa pentru "testare" este un MIG-21 Lancer C (1:72) de la Parc models.
- Rabdare la borcan...

Nu am aerograf/compresor si momentan nici nu am de gand sa achizitionez unul, in parte pentru ca este o investitie maricica dar si pentru faptul ca nu am loc unde sa-l depozitez.Imagine postata

Acum ca am scris toate datele problemei(sper...) urmeaza si partea de intrebari:

1. Am ales o vopsea acrilica in mare parte pentru ca nu este toxica (am inteles ca emailurile sunt mai bune dar si mai toxice, iar eu nu dispun de o camera prea aerisita). Este buna alegerea vopselei Tamiya cu diluantul X-20A THINNER? A doua mana de vopsea, din experienta voastra, mai trebuie diluata?

2. Inainte de vopsire este suficienta curatarea cu detergent de vase sau trebuie sa folosesc si hartia abraziva in combinatie cu apa + un strat de grund?

3. Pentru transferul decalurilor suprafata trebuie sa fie lucioasa. Este buna alegerea lacului TS-13 Clear? avand in vedere ca lacul se da numai cu aerograful (asa am ramas cu impresia din ce am citit) iar eu folosesc pensule, ce alternative as mai avea?

4. In etapa finala de lacuire(iarasi numai cu aerograful), aceeasi intrebare ca cea de mai sus numai ca de data aceasta am inteles ca acest tip de lac "ataca" decalurile, ceea ce inseamna ca nu il pot folosii deloc. Pot sa las macheta nelacuita si ce ar putea sa se intample daca fac asta?

Va multumesc pentru raspunsuri si pentru rabdarea acordata.

#2 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12627
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 October 2012 - 10:00 AM

Din trusa enumerata mai sus, cea mai buna componenta este borcanul cu rabdare. :whistle:
Ti-ar mai trebui un cleste sfic, cava banda de mascare si o tona de documentatie.
Eu zic sa citesti rubricile de la sectiunea Articole, Tehnici, Materiale, o sa gasesti raspunsuri la multe din intrebarile tale.
1. Chestia cu toxicitatea emailurilor este mai mult o gaselnita, si lipiciul poate fi toxic, de exemplu. Si acrilicele degaja vapori de alcooli, deci de aerisit tot trebuie sa aerisesti cind vopsesti. Da, alegerea vopselelor de la Tamiya este buna, desi pentru vopsit cu pensula iti trebuie ceva experienta pentru a nu ramine dire inestetice. In privinta dilutiei, citeste si aici: http://www.cartula.r...i-avansati.html
2. Folosirea grundului nu este obligatorie, iar cind trebuie folosit (rasini, componente metalice) este bine sa fie dat cu aerograful, pensula poate imbicsi detaliile fine. O spalare cu detergent este, aproape intotdeauna, suficienta.
3. http://www.cartula.r...pe-macheta.html Da, acel lac este bun. Nu recomand lacuirea cu pensula, pot ramine dire inestetice si se pot imbicsi detaliile. Recomad un lac la spray.
4. Nu stiu de unde ai inteles ca acel lac ataca decalurile. Nu am auzit de asa ceva. Lacul final, mat, semimat, lucios, dupa caz, ar trebui dat cu aerograful sau din spray. Vezi ai sus. Daca o lasi nelacuita nu se intimpla nimic. Poate doar sa nu corspunda tusa vopselei, adica daca tu ai lacuit lucios ca sa pui decalurile, se poate cere ca macheta sa fie mata, de exemplu. Oricum, stratul de lac final ii da un aspect mai placut.
Sunt sigur ca vei mai primi si alte sfaturi.

Aceasta postare a fost editata de Z-mare: 01 October 2012 - 10:01 AM


#3 Useril este offline   Cadfael 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 26-September 12

Postat 01 October 2012 - 08:06 PM

Multumesc mult Z-mare, lacul pe care l-am ales pare sa fie de tip spray din ce am vazut in poza. Modalitatea de folosire am gasit-o pe forum, in teorie stiu cum se face numai ca practica e cea care face diferenta.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi