Forum Machete,Modelism,Hobby: English medieval small army - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

English medieval small army Zvezda 1/72

#1 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 21 November 2012 - 10:56 PM

Fiindca mi-a facut Dani pofta cu setul lui, va arat ce am reusit sa termin din cele doua seturi zvezda: English Infantry of the 100 Years War si English Knights of the 100 Years War.
Pe mine personal m-au cam dezamagit. Plasticul mi s-a parut mai prost decat cel de care ma plangeam din seturile Italeri. Unele figurine aveau crapaturi. Iar unele detalii lipseau cu desavarsire pe anumite zone ale figurinelor (ca si cum matrita ar fi avut un defect). Nu stiu daca am nimerit eu un lot cu probleme sau a fost un set defectuos in general, dar cert este ca aveam o parere mai buna despre acest set inainte sa ma apuc de el. Acesta este si unul din motivele pentru care l-am lasat in suspensie. Dar cu siguranta voi reveni la el candva pentru a-l termina, caci ma atrage prea tare subiecutul. Pana atunci insa, sa lasam cateva poze sa zica si ele ce au de spus. :)
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

#2 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 21 November 2012 - 11:57 PM

Prietene,din pct de vedere al acuratetii,pozitiilor si proportiilor,seturile astea sunt cele mai reusite 1/72-uri de pe piata.Fa o comparatie cu setul de la Italeri[care-l contine pe Henry V:http://www.plasticsoldierreview.com/Review.aspx?id=412],si ai sa vezi ca nici nu se compara,cu toate ca figurinele Italeri sunt mult mai bine sculptate,in zona fetelor si detaliilor.Intr-adevar, ambele seturi Zvezda lasa de dorit in privinta bavurilor...sa fiu sincer unele bavuri le-am observat numai dupa wash-ul cu negru[ochii batrani dar incapatanati :rofl: -asta e],iar la fete,efectiv le-am texturat pt a obtine o oarecare "adancime".
"...cu siguranta voi reveni la el candva pentru a-l termina"-ar fi pacat mai ales de cavalerii englezi,care sunt absolut superbi,in mod deosebit Edward Plantagenetul,zis si Printul Negru.
Din ce vad eu ,le-ai pictat excelent,totusi,niste poze mai mari ar fi mai mult decat bine-venite,pt o mai buna observare a modulatiei culorii[sau luminii zenitale-cum vrei sa-i zici].
Inca 2 chestii:-prima ,de care am aflat si eu abia azi,longbowman-ii incarcau si trageau cu sageata pe partea stanga a arcului,deci,la toate figurinele cu "arc-lung" ,monteaza mana cu sageata pe partea stanga a arcului[si eu le-am montat gresit pe toate]
-a doua,daca mai poti,intoarce scutul sergentului invers,cele 4 puncte metalice,erau de fapt niturile de prindere ale cureluselor scutului

Daca vrei cumva sa-ti pictezi si heraldele pe restul de cavaleri englezi,uite aici ceva ce te-ar putea ajuta:
http://www.krigsspil...download_3.html

Spor in continuare! :friends:

#3 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 22 November 2012 - 03:10 AM

Eu nu te mai laud, desi o meriti! :lol:
Iti scriu doar o cifra: 54 :hi:

#4 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 22 November 2012 - 03:20 AM

Bogdane, trebuie neaparat sa le vad de-aproape!!! :clapping: :clapping: :clapping:

#5 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 22 November 2012 - 10:08 PM

Dani, multumesc pentru sfaturi. Sunt foarte utile. Voi tine cont de ele la urmatoarele figurine din set. :drinks:
Din pacate, la pozele originale momentan nu mai am acces (am probleme cu calculatorul meu si am unul de imprumut acum). Voi reveni cu poze mai mari de indata ce voi putea.

Zeno, multumesc. Ma chinui deja cu Yarry. Imi da ceva batai de cap pentru ca abordarea este diferita. Revin cu detalii. :rolleyes:

Nicule, cu proxima ocazie promit sa ti-i arat. ;-)

#6 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 28 November 2012 - 11:33 PM

Vezi postareadani, la 21 November 2012 - 11:57 PM, a spus:

...niste poze mai mari ar fi mai mult decat bine-venite,pt o mai buna observare a modulatiei culorii[sau luminii zenitale-cum vrei sa-i zici].
...

Dani, uite pozele la dimensiune 100% (un singur colaj de 3mb; trebuie putina rabdare pana se incarca.). Sper sa fie edificatoare. Daca este nevoie de ceva explicatii, sunt pe receptie. :friends:
Imagine postata

#7 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 29 November 2012 - 05:36 PM

Exact cum am spus...pozele prea apropiate nu avantajeaza scara asta-cea mai mica scapare[sau wash-urile] sar in ochi,desi,considerand ca figurinele au cca 2cm,sansele de a vedea imperfectiunile cu ochiul liber sunt nule.Vizavi de primerul ala,parerea mea personala ,e ca ar trebui sa-l schimbi,e prea zgrunturos,castile cavalerului si sergentului,arata de parca ar fi camasi de zale.Vopsirea ,in schimb, :good: :good: :good: e de nota 10!

#8 Useril este offline   b00gie 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 383
  • Inregistrat: 14-August 09
  • Location:Craiova

Postat 29 November 2012 - 10:21 PM

Tocmai de aceea nici nu pun pozele la dimensiune 100%. Le redimensionez intotdeauna pana la marimea in care se vede ok subiectul. De data asta am facut o exceptie pentru ca ti-ai exprimat aceasta dorinta. :friends:
Cu primerul ai dreptate. Se pare mi s-a invechit in spray si imi face probleme. Musai sa il schimb. :whistle:

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi