Forum Machete,Modelism,Hobby: German MG42 gunner - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

German MG42 gunner Tamiya 1/16

#1 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 30 November 2012 - 01:24 PM

Dupa ce am vazut figurine peste figurine la Alba Iulia, am decis sa ma apuc si eu de una. Este vorba de unul din kiturile 1/16 de la Tamiya, cel cu mitraliorul in haina lunga de iarna.

Voi posta si poze cat de curand. Momentan sunt la debavurat, lipit, chituit.

:drinks:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: TA36306.jpg


#2 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 30 November 2012 - 06:25 PM

Bravo , George ...Asa te vreau...da-i bice sa o vedem la editia urmatoare....

#3 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2013 - 05:11 PM

Mi-am facut curaj si m-am apucat sa lucrez in continuare la jucaria asta. Fata este facuta pentru a patra oara, am experimentat cu mai multe procedee si se pare ca am nimerit pana la urma ceva ceva. Toata figurina este lucrata cu acrilice, am folosit doar un wash Ak pentru evidentiere la unele elemente. Apoi a primit un strat de lac satin valejo.

Singura portiune care este terminata la figurina este fata, acum incep sa lucrez mantaua - lumini, umbre, apoi restul detaliilor si alte maruntisuri ce mai trebuie sa ii atarn de curea (o baioneta, un toc de pistol, etc). Dupa ce e gata o sa incep lucrul la baza, o sa fie cu decor de iarna sa se asorteze cu casca nu de altceva. Si mitraliera nu o sa fie pozitionata pe umar pentru ca nu pica cum trebuie ci va fi tinuta de teava sprijinita cel mai probabil de niste saci de nisip sau un damb de pamant.

Astept pareri si critici pentru ca este inca in lucru si pot modifica si corecta usor acum. :drinks:

Scuze pt calitatea pozelor. Azi mi-am luat aparatu foto si pana ma mai obisnuiesc cu el mai dureaza :rolleyes:

Poze :

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg
  • Imagine atasata: 2.jpg
  • Imagine atasata: 3.jpg
  • Imagine atasata: 4.jpg
  • Imagine atasata: 5.jpg
  • Imagine atasata: 6.jpg
  • Imagine atasata: 7.jpg


#4 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 03 February 2013 - 08:07 PM

Felicitari! Foarte curat lucrat pana aici! :good:

Daca imi dai voie, am o sugestie la fata. Ca sa-i dai un aer de soldat pe front, poate este bine sa te gandesti sa reprezinti o barba de o zi, doua. Si daca s-ar fi barbierit chiar inaintea sesiunii foto, tot s-ar vedea. Gandestete la aceasta sugestie si daca te intereseaza, pot sa te ajut cu o metoda simpla si usor de aplicat care da rezultate realistice.
Spor in continuare. Promite sa fie o figurina pe cinste! :hi:

#5 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2013 - 08:16 PM

Chiar te rog sa-mi explici. Am vrut sa incerc dar m-am razgandit sa nu stric fata :whistle:

#6 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 03 February 2013 - 08:41 PM

Frumos pana aici(atat cat ma pricep eu).Dar am o nedumerire...mantaua parca ar fi piele...nu era din stofa ?

#7 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2013 - 08:48 PM

Vezi postareabusila, la 03 February 2013 - 08:41 PM, a spus:

.Dar am o nedumerire...mantaua parca ar fi piele...nu era din stofa ?


Da, este un parpalac din stofa dar e toata figurina in lac semilucios. Si dupa ce s-a uscat si am vazut efectul mi-a venit ideea sa il las asa momentan pana la finalizarea bazei. Mi-ar placea tare mult sa reusesc sa dau impresia de iarna ,ger, inghetat, etc. si haina lucind asa foarte usor sa dea impresia de ud/inghetat + ceva zapada peste. Sa vedem ce-o iesi. Idei am multe, material este, sa vad ce iese. :whistle:

:drinks:

#8 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 03 February 2013 - 08:51 PM

Chiar daca luceste cumva , ar trebui sa aiba cumva o textura de stofa....poate se pricepe LAV-Z , ca aici e meserias...

#9 Useril este offline   JangBogo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2386
  • Inregistrat: 10-February 10
  • Location:Craiova
  • Interests:Figurine Antichitate-perioada moderna, Afrika Korps, Japonia.

Postat 03 February 2013 - 08:56 PM

George, calde felicitari, imi place mult ce ti-a iesit.
Zeno are dreptate, ar merita sa iei in considerare putin efectul unei zone mai intunecate pe fata, simuland partea nebarbierita. Dar e alegerea ta!
Spor si astept cu placere continuarea!

#10 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 03 February 2013 - 08:57 PM

Vezi postareaBuss, la 03 February 2013 - 08:16 PM, a spus:

Chiar te rog sa-mi explici. Am vrut sa incerc dar m-am razgandit sa nu stric fata :whistle:

Ca materie prima foloseste culoarea de baza care ai folosit-o la vopsirea fetei. Nu cea pentru umbre si nici cea pentru lumini.
La ea adaugi Vallejo neutral grey 992 cam 50/50 si o diluezi cam 5 parti apa la 1 parte vopsea. Dilutia asta este relativa. Trebuie sa experimentezi putin sa vezi la ce dilutie obtii transparenta. Deci, tinta ta este un strat transparent!
Incarca pensula normal iar apoi o descarci pe un servet absorbant sau carpa in asa fel incat pe pensula sa-ti ramana relativa putina vopsea.
Acum vine tricul: Nu pensula ci inteapa usor suprafata pe care ai ales-o. Tintesti un efect subtil, transparent si nu grad de acoperire. Prin intepare controlezi cata vopsea depui si controlezi, deasemenea si suprafata pe care depui.
Bafta si daca ai intrebari nu ezita!

Aceasta postare a fost editata de LAV-Z: 03 February 2013 - 08:58 PM


#11 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 03 February 2013 - 09:16 PM

Acum am vazut discutia despre stofa.
Ce pot spune este ce a-si face eu daca a-si avea de reprezentat stofa. In primul rand a-si vopsi in acrilice. Apoi nu a-si aplica lacuri care lasa suprafata satinata sau semi lucioasa sau lucioasa. Daca a-si fi nevoit sa "inghet" un efect pe care l-am obtinut si acesta ar fi in pericol sa dispara datorita tratamentelor ulterioare, a-si folosi lac mat.
Acum, lacul satinat este aplicat. Parerea mea este sa continui peste acest lac cu celelalte tratamente, iar cand esti gata, dai peste toata figurina cu un lac mat incolor. Daca doresti sa ai anumite zone ale figurinei "ude", poti considera utilizarea locala de future. Avantajul este ca poti sa controlezi cat de "uda" (luceste) este suprafata prin aplicarea unui strat sau mai multe de future.

#12 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 03 February 2013 - 09:33 PM

Incerc treaba asta. Am vazut si la Alberto treaba cu barba pe o fata la 1/35 si i-a iesit foarte bine din 2-3 miscari. Daca nu iese il pun pe Dan2du sa ii faca barba completa din fimo :crazy:

#13 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 03 February 2013 - 09:52 PM

Vezi postareaBuss, la 03 February 2013 - 09:33 PM, a spus:

il pun pe Dan2du sa ii faca barba completa din fimo :crazy:

Ar fi de poveste chestia ... :dribble:

#14 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 04 February 2013 - 09:30 AM

Imi place ce-ai facut pana acum, figurina asta e una din preferatele mele.
Subscriu la discutia cu stofa, nu prea are ce cauta lacul semilucios, mantaua capata aspect de piele.
Super tare ideea cu aspectul de umed, ma gandesc sa incerci ceva gheata sau zapada care s-au lipit pe anumite portiuni.
Mai am o sugestie, casca ar putea fi imbunatatita cu nituri si gauri de aerisire (eu n-am facut chestia asta si ma gandesc sa o refac)
Spor in continuare, astept sa o vad terminata

#15 Useril este offline   dani 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1653
  • Inregistrat: 09-May 05
  • Location:Deva

Postat 04 February 2013 - 10:14 PM

Un mare bravo pt ochii aia,frate... :hi:
Spor in continuare!

#16 Useril este offline   americanul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 355
  • Inregistrat: 25-October 09
  • Location:alba iulia

Postat 19 March 2013 - 09:30 AM

Īmi place foarte mult. Mă gāndesc ca ideea folosirii unui peisaj de iarnă, cu zăpadă si gheaţă va mai estompa luciul hainei, dar oricum.... :hi: fara cuvinte... E foarte realistă piesa.

#17 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2013 - 09:51 PM

Am mai lucrat nitel in ultimele zile la mitralior. Da! Intre timp i-a crescut barba, sper sa nu ii atarne pan la brau barba pana il termin :rolleyes:

Paltonul a primit lac mat si apoi am inceput sa lucrez umbrele si luminile. Apoi am trecut la accesoriile de pe curea, curelele in sine si mitraliera. Urmeaza acum sa ma ocup de zona gatului, fularul si camasa, apoi bocancii, ultimele accesorii care asteapta sa se usuce si sa i le agat. Tot ce am facut pana acum este in acrilice vallejo.

Apoi urmeaza partea de murdarire. Niste noroi pe bocanci si marginile de jos ale paltonului si construirea postamentului.

Astept pareri si corectii daca e ceva aiurea, inca e in lucru si se poate remedia. :drinks:

Poze :

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 8.jpg
  • Imagine atasata: 9.jpg
  • Imagine atasata: 10.jpg
  • Imagine atasata: 11.jpg
  • Imagine atasata: 12.jpg
  • Imagine atasata: 13.jpg
  • Imagine atasata: 14.jpg
  • Imagine atasata: 15.jpg

Aceasta postare a fost editata de Buss: 19 March 2013 - 09:54 PM


#18 Useril este offline   AdiP 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 29-February 08
  • Location:Turda
  • Interests:Anything that fly, crawl or float in WW 2

Postat 19 March 2013 - 10:47 PM

Salut Buss-ule.
De retinut : flacaul tau poarta o manta, paltonul si l-a lasat acasa cand a plecat la oaste.
Ce-mi place mie : fizionomia (poate putin prea terne nuantele) barba (evident), efectele de culoare pe care le vad pe intreg personajul, precum si paftaua centironului.

Ce nu-mi pare ok : luciul armei si diagonala care la spate face un unghi ce-mi creaza impresia ca acolo de fapt era agatat ceva, ceva pe care tu l-ai pozitionat in alta parte ori urmeaza a fi agatat acolo. Masca de gaze e cea care lipseste de acolo ?

Spor sa ai

Aceasta postare a fost editata de AdiP: 19 March 2013 - 10:48 PM


#19 Useril este offline   Panzer_Grenadire 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 893
  • Inregistrat: 11-October 05

Postat 20 March 2013 - 12:27 AM

Arata foarte bine, imi place mult fata lui...
Din cauza luminii folosit, In majoritatea pozelor culoarea mantalei apare cam ciudata, dar in cele trei de la mijloc se vede clar ca este vopsita intr-o nuanta corecta.... :drinks:

Aceasta postare a fost editata de Panzer_Grenadire: 20 March 2013 - 12:30 AM


#20 Useril este offline   Buss 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 504
  • Inregistrat: 25-December 09
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2013 - 08:46 AM

AdiP, da, manta ii spune, bat-o vina ca aseara am avut un lapsus cat mine de mare :crazy:. Si intr-adevar pe spate mai vine cutia mastii de gaze (care inca se usca in momentul fotografiilor) exact in acel loc pe diagonala putin. Arma nu luceste asa ca in poze. In poze luceste pt ca am fost nevoit sa folosesc blitz (lumina prea putina in camera si prost orientata), d-asta si multe din poze apar nuante dubioase :shiftyninja:. Sper sa-l termin pana la urmatoare intrunire la Olaf sa-i fac niste poze cum trebuie.

Multumesc pt pareri!

PanzerGrenadire, intr-adevar lumina nu ma ajuta in nici un fel si am fost nevoit sa folosesc blitz si apoi vreo jumatate de ora de photoshop sa scot cat de cat niste nuante acceptabile. Ma bucur ca iti place Gulliver-ul meu :drinks:

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi