Forum Machete,Modelism,Hobby: In ograda lui Uncle Bob - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

In ograda lui Uncle Bob Prima mea diorama

#21 Useril este offline   marhaba 

  • Membru senior
  • Grup: Banned
  • Postari: 1329
  • Inregistrat: 30-November 04

Postat 26 April 2006 - 11:33 AM

Tirziu am mai vazut-o. Cu plan, fara plan, diorama e excelenta si imi place foarte mult. Maxime felicitari.

#22 Useril este offline   alexie 

  • Membru senior
  • Grup: Validating
  • Postari: 1701
  • Inregistrat: 04-December 04

  Postat 04 January 2008 - 11:51 PM

Am revenit la "uncle", am tot asteptat sa vina vorba despre masina din August 2007 nici macar explozia de auto de pe forum n-a produs reactii, intrucat acum sunt direct interesat intreb direct:
Cum as putea sa realizez ceva asemanator: tabla mancata de rugina, puncte de rugina sub vopsea, zgarieturi, infundari ale caroseriei?...evident ca pentru macheta, ca pentru 1:1 sunt atoatestiutor :clapping:
[center]Cum?[/center]

Aceasta postare a fost editata de alexie: 04 January 2008 - 11:52 PM


#23 Useril este offline   Suburban 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 13-December 04
  • Location:In the Dark Crown Vic parked outside

Postat 06 January 2008 - 01:11 AM

Ma bucur ca cineva se intereseaza de treaba asta, un subiect ceva mai rar. Motivul pentru care am decis sa stric/invechesc kiturile auto este ca mie personal mi se pare ca dac nu le invechesc putin dupa asamblare, acestea par niste jucarii. Machetele auto din colectia mea le-am facut fara prea multe planuri(cu exceptia catorva masini care sunt miniatura celor care le-am condus in realitate), adica prima data asamblam masina, curat, frumos, ca si cum urma sa intre intr-un showroom, iar apoi faceam modificarile de rigoare, adica...cum ma ducea capul, fie zgarietri, indoituri, puncte de rugina, gauri, parbrize sparte, etc. Am mai invatat si unele smecherii de pe la alti modelisti, la intalnirile IPMS sau expozitii dar mai ales de pe internet, cum ar fi de exemplu, cioburile unui geam spart se pot replica foarte usor cu zahar, sau ca tabla ruginita este chiar modul de a reproduce rugina cea mai reala. De exemplu am aflat ca geamurile fumurii se pot replica cu ajutoul filmului foto. Scula ce mai importanta pentru a replica o caroserie gaurita sau mancata de rugina este un "Dremel tool", care este de obicei si in trusele modelistului care asambleaza avioane, armour, figurile,etc. Pentru culoarea ruginei folosesc destul de des "Testors 1185 Rust". Dremel-ul, la masini, subtiaza plasticul kitului pana cand in unule locuri devine inexistent(gaura), dar o face uniform, cea ce face sa apara foarte real. Zonele respective(cele subtiate) pot fi astfel indoite mult mai usor, asta daca vineva vrea sa face o masina accidentata; si in plus grosimea platicului pe kiturile de masini nu este la scara(tabla din aripi, capota sau acoperisul). Treba e ca de multe ori, facand machete fara nici un plan ajung sa distrug plasticul machetei, fie ca am taiat prea adanc, fie ca am topit plasticul pe o suprafata mult prea mare, etc. De foarte multe ori este "trial and error"...

#24 Useril este offline   Suburban 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 415
  • Inregistrat: 13-December 04
  • Location:In the Dark Crown Vic parked outside

Postat 06 January 2008 - 01:26 AM

Postez o poza cu un Ford Taurus in lucru. Macheta este de la AMT, la scara 1/25.
Taurusul este una din cele mai comune masini americane, as putea chiar spune ca este "Dacia" americii...o masina de clasa medie, 4 usi, foarte comfortabila, cu motor V6, 3.8L si printr-o coincidenta s-a nimerit ca asta a fost si a doua masina care am condus-o; pe atunci eram inca in liceu si nu stiam multe... :dribble:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Taurus_1.JPG

Aceasta postare a fost editata de Suburban: 06 January 2008 - 01:31 AM


Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi