Forum Machete,Modelism,Hobby: Mig-23 MF -1/32 -RSR ~~1980 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mig-23 MF -1/32 -RSR ~~1980 ...adio Mig 23...

#1 Useril este offline   Vali 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 694
  • Inregistrat: 06-October 05
  • Location:Lugoj

Postat 15 December 2012 - 04:15 PM

Salutare!
Pana la urma tot nu au stiut ce sa faca cu ele si evident,le-au taiat...Conform http://romanian-spot...-bye-bye-mig-23 au mai lasat 3...Nu stiu inca ce s-a intamplat cu cele de la MK,unde 224 stupid vopsit in camuflaj de Lancer ,ar fi al MAv...

Indiferent de toate caracteristicile acestui avion, in mine va ramane vesnica amintirea sa,am crescut fugind la balcon sa-l vad de cate ori trecea! Mai apoi in armata ,la Giarmata,in "94,era o adevarata desfatare sa-l vezi la decolare,fortaj cu inele de foc violet,unul din putinele avioane care-ti misca la propriu organele in corp...Trecerile la joasa inaltime ale sondei 135 cu aripile jumatate rabatate...Prabusirea dublei 160 ,la stingerea ei participand voluntar...Amintiri...

Pana la urma am terminat si aceasta macheta! L-am vrut cu stelute,pe vremea cand erau noi si se zbura in draci... Pe pagina de facebook a Reg 93 Aviatie de vanatoare Giarmata am gasit doua poze ,ce m-au inspirat ,cu nr 196. http://www.facebook....toare93Giarmata

Imagine postata
Imagine postata[

Kit-ul e trumpeter 1/32 ,un model bun ,evident cu cateva greseli ,normale pentru chinezi,dar usor de corectat. Cea mai comica e ca dau deriva ventrala rabatata ca in zbor cu trenul coborat...
Altfel e de munca cat China,e complex ,complicat si plin de antenute...L-am vopsit in combinatii de culori ,evident enamel. Decaluri de la RaduB ,cu mentiunea ca cifrele sunt prea late si am eliminat 1mm din mijlocul fiecareia.

L-am inceput acum cam 2 ani ,asa ca am doar cateva imagini cu cabina din timpul constructiei...

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

Si macheta terminata...

Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata

In speranta ca va place aceasta macheta ,va doresc toate cele bune!

Vali

PS --NU va fi ultima macheta de 23...!!!

#2 Useril este offline   niki 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1169
  • Inregistrat: 23-January 05

Postat 15 December 2012 - 05:08 PM

Vali,

Arata foarte bine si mi-a placut mult remarca cu "miscatul organelor in corp". Fiecare cu amintirile lui! ;-)
Am o nelamurire in legatura cu rachetele, mai exact cu felul in care sunt vopsite insa important este sa iti placa tie (asta daca nu ai cumva dovezi foto cu originalele :-) ).
Felicitari!

Aceasta postare a fost editata de niki: 15 December 2012 - 05:08 PM


#3 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 15 December 2012 - 06:51 PM

Frumosa realizare!
Kitul are cateva belele (pe langa cea semnalata de tine) cea mai evidenta fiind forma prizelor de aer.
In cea ce priveste culoarea nu mi se pare cea potrivita!

P.S MiG-urile 23 de la M.K au fost demilitarizate cu exceptia lui 222 si isi asteapta soarta alaturi de cele 5 MiG-uri 29 canibalizate pentru piese de catre polonezi in vara asta! :shifty:

#4 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 16 December 2012 - 09:14 AM

Frumoasa pasare, mestera realizare. Numa' o nedumerire am: esti sigur ca MiG-ul tau avea stele pe extradosul aripilor? Din cate stiu, schema de inmatriculare cu stele tricolore nu prevedea si stele pe extradosul aripilor ci doar pe intrados. Un prieten, fost pilot militar, chiar imi spunea: "niciodata n-am calcat pe stele, doar pe cocarde". Nu zic c-ar fi o regula, e plina aviatia romana de exceptii de genul "cu sau fara stele pe fuselaj". Spor sa ai, ca talent vad ca este sa dai si la export. Imagine postata

#5 Useril este offline   hartman 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 385
  • Inregistrat: 17-October 06
  • Location:Mangalia
  • Interests:Aviatie,marina,tehnologie.

Postat 16 December 2012 - 11:58 AM

Arata foarte bine macheta Vali ! Frumoasa si nostalgica prezentare a Mig 23 Felicitari !! Cam aceleasi trairi am simtit si eu vizavii de Mig 21-rile de la Fetesti in anii 90'.Numai bine,Paul.

#6 Useril este offline   deltadagger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 21-November 09
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie

Postat 16 December 2012 - 01:55 PM

Remarca lui Vali legat de "miscatul organelor in corp" mi se pare foarte corecta din moment ce am trait si eu aceeasi senzatie la mitingurile aeriene avand ca participare MiG-urile 23.Literalmente la decolarea in fortaj aveai senzatia ca este cutremur.Un avion frumos ce din pacate nu va ramane decat o amintire.Felicitari Vali pentru macheta si :hi:.Interesant subiectul ales.

#7 Useril este offline   NightAngel 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 14-March 07
  • Location:Oradea

Postat 16 December 2012 - 05:59 PM

Felicitari pt realizare. Mie imi place foarte mult cum ti-a iesit (mai ales prima poza cu el gata e superba)

#8 Useril este offline   Vali 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 694
  • Inregistrat: 06-October 05
  • Location:Lugoj

Postat 16 December 2012 - 10:45 PM

Multumesc tuturor pentru aprecieri si mai ales critici.

niki-- fiind o inmatriculare timpurie am inarmat macheta cu modele mai vechi de rachete si am respectat vopsirea data de Trumpeter...
tomcat_ct-- intradevar sunt mai multe belele ,dar per total e frumos si ma indoiesc ca va scoate alt producator altul vreodata...Si da ,mi-a iesit putin cam albastrui...
LiviuMaff-- frumoasa remarca "niciodata n-am calcat pe stele..." dar e valabila doar la Mig-15,17 ,19, 21. Mig-ul 23 avea stele ,vezi si poza de mai jos unde se vede de sub vopsea vechea inmatriculare...Se mai vede si pe altele dar aici e mai clar!

Vali

Imagine postata

#9 Useril este offline   gabriel chelaru 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 506
  • Inregistrat: 21-February 07
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie, Motociclism, Istorie, Bizantinologie, Muzica

Postat 16 December 2012 - 10:56 PM

Foarte frumos Vali! Felicitari!

#10 Useril este offline   tomi 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 771
  • Inregistrat: 11-January 05
  • Location:Constanta / Trier
  • Interests:Aviatie - WW II & Jets

Postat 17 December 2012 - 08:23 AM

Vezi postareaVali, la 16 December 2012 - 10:45 PM, a spus:

tomcat_ct-- intradevar sunt mai multe belele ,dar per total e frumos si ma indoiesc ca va scoate alt producator altul vreodata...Si da ,mi-a iesit putin cam albastrui...


La randul meu ma indoiesc ca va aparea altu la scara asta prea curand. Kitul il am si eu dar am ezitat sa ma apuc datorita investitiilor masive in rasini pe care voi fi nevoit sa le fac pentru a rezolva toate deficientele.

Felicitari :hi:

Aceasta postare a fost editata de tomcat_ct: 17 December 2012 - 08:23 AM


#11 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 17 December 2012 - 08:36 AM

Imi place mult cum ti-a iesit macheta, poate culoarea este putin prea albastruie dar asta poate venii de la lumina neadecvata sau reglarea incorecta o a aparatului de fotografiat.

Felicitari Vali si la mai multe!

#12 Useril este offline   LiviuMaff 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 453
  • Inregistrat: 08-December 09
  • Location:Bacau
  • Interests:istorie, aviatie militara, modelism

Postat 17 December 2012 - 12:38 PM

Vezi postareaVali, la 16 December 2012 - 10:45 PM, a spus:

Mig-ul 23 avea stele ,vezi si poza de mai jos unde se vede de sub vopsea vechea inmatriculare...Se mai vede si pe altele dar aici e mai clar!


Mersi de lamuriri Imagine postata. Dupa cum spuneam si mai sus, e plina aviatia romana de exceptii.

#13 Useril este offline   grek 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 617
  • Inregistrat: 20-December 04
  • Location:Bucuresti
  • Interests:blindate si aviatie

Postat 18 December 2012 - 04:13 PM

A iesit super tare macheta! Abia astept s-o vad si live :)
Din cate tin minte din poze, au existat si cateva exemple de 21 MF care au purtat stele pe extrados.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi