Forum Machete,Modelism,Hobby: Muzeul aviatiei la 1-48 - episodul 1 Yak 23 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Muzeul aviatiei la 1-48 - episodul 1 Yak 23

#1 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 18 December 2012 - 09:09 AM

Salutare. Intentionez sa fac cat mai multe avioane care exista (sau au existat) in patrimoniul Muzeului aviatiei (asta in cazul in care se va mai hotari vreun primar sau ministru al apararii sa faca vreun bloc in locul muzeului macar sa am amintire in forma aceasta )Voi face avioanele cu inmatricularile existente in muzeu.
Voi incepe cu macheta Bilek de Yak 23. Este o macheta buna si singura in plastic la aceasta scara a Yak-ului 23. Detaliile in cabina sunt saracute desi se da si un PE (mai multe detalii am vazut la Yak-ul 23 de la Special Hobby la 1/72)
Aveti cumva ceva poze cu interiroul aparatelor existente in muzeu? Ma intereseaza tipul pernei scaunului si culorile tabloului de bord si in cockpit in general. Imi este peste mana sa ma duc sa fac niste poze in muzeu. Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de paul: 18 December 2012 - 09:10 AM


#2 Useril este offline   xaba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 681
  • Inregistrat: 29-September 08
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:Aviatie

Postat 18 December 2012 - 02:27 PM

Intre timp a aparut un set de rasina care se adreseaza machetei Yak-23 1/48 de la Bilek.

Vezi poze la linkul: RESIM4802

Spor! :clapping:

#3 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 18 December 2012 - 09:25 PM

Multumesc Xaba. Stiam de setul din rasina si de un alt set de Pe uri scos de Bilek. As vrea sa folosesc totusi Pe-urile din kit si sa fac restul detaliilor de la 0.

#4 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 26 January 2013 - 08:08 PM

Un mic progres in constructie. Am inchis si fuselajul. Sunt unele parti care necesita mai multa atentie, nu se potriveste totul ca la un Lego . In special conul de evacuare a gazelor nu are un fit foarte bun. Trebuie subtiat foarte mult pentru a se potrivi cat de cat. Oricum imi place macheta, o asteptam de mult. La interior am mai adaugat eu unele detalii. Nu am ajuns la Muzeul aviatiei sa fac poze. In special perna scaunului nu sunt convins ca asa ar trebui sa arate (cum au facut-o cei de la Bilek.)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: IMG_0691.jpg
  • Imagine atasata: IMG_0472.jpg

Aceasta postare a fost editata de paul: 26 January 2013 - 08:12 PM


#5 Useril este offline   Apache 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 26-June 04
  • Location:Bucuresti

Postat 26 January 2013 - 08:30 PM

Am poze facute in interiorul l-39-lui si intr-unul din miguri, nu mai stiu exact care (cele de la muzeu). Te ajuta?

Aceasta postare a fost editata de Apache: 26 January 2013 - 08:31 PM


#6 Useril este offline   paul 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 634
  • Inregistrat: 06-April 05

Postat 27 January 2013 - 12:46 PM

Daca ai si cu Yak 23 ar interesante. Nu prea seamana cockpitul de Yak cu Mig 15 sau L 39.

#7 Useril este offline   Apache 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 161
  • Inregistrat: 26-June 04
  • Location:Bucuresti

Postat 27 January 2013 - 01:26 PM

Sorry, n-am nimic cu yak, nu am putut deschide cupolele la prea multe avioane atunci cand am fost. Sa vad poate reusesc sa fac rost, poate are un prieten prin arhiva decand au fost mutate avioanele, dar nu promit, ca oricum de o luna si ceva tot incerc sa ajung sa pozez airfox-ul...

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi