Forum Machete,Modelism,Hobby: Nostalgia - machete vechi - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nostalgia - machete vechi Machete propuse pentru restaurare

#1 Useril este offline   criss0571 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 06-September 11
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie, Tancuri, modelism in general

Postat 21 January 2013 - 11:36 PM

Sunt un simplu montator de machete fata de cei mai multi membrii ai acestui forum. In seara asta am cautat in dulapul meu cu machete si am gasit cateva, montate cu cativa ani in urma. La vremea respectiva cumparam tot felul de kit-uri si le lipeam imediat.....greseli multe.... erori de montaj.....nu dadeam importanta detaliilor. De ce public aceste imagini.... poate cineva are ceva de invatat din greselile mele... Pentru nostalgici , unele machete au zeci de ani..... Au fost incercari mai vechi sau mai noi...... Nu da-ti cu pietre..... Nu am sters praful de pe machete tocmai pentru a pastra patina timpului. Acum , fiind intaritat de multitudinea de solutii tehnice pentru finalizarea unei machete m-am hotarat sa nu le las asa...... Poate ma ajutati la finalizarea lor, in sensul ca doresc cateva variante de colorare, eventual cateva sfaturi pentru eliminarea sau minimizarea erorilor....Multumesc mult!

Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postata
Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postata
Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postata
Imagine postataImagine postataImagine postata


un alt set

Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postata

Aceasta postare a fost editata de criss0571: 22 January 2013 - 12:05 AM


#2 Useril este offline   criss0571 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 06-September 11
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie, Tancuri, modelism in general

Postat 22 January 2013 - 12:05 AM

Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postataImagine postata
Imagine postataImagine postataImagine postataImagine postata

Aceasta postare a fost editata de criss0571: 22 January 2013 - 12:07 AM


#3 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2013 - 12:49 PM

Nu vreau sa-ti diminuez optimismul dar pentru multe dintre ele nu prea mai e mare lucru de facut. Ma refer mai ales la cele RDG-iste si la La15 ala care s-a gasit pe la librarii.
Cat despre restul, daca mai stii ce sunt, bagi numele avionului pe Google images si obtii sute de poze cu diferite vopsiri si inmatriculari.
Greselile de montaj nu stiu cum ai putea sa le mai elimini....Poate cu pila acolo unde nu ai lipit drept sau sa desprinzi si sa incerci sa relipesti mai atent piesele mai mici.
Pe viitor daca vrei sa le vopsesti, fa-ti un plan mental cu ce ai de facut, ca sa nu ajungi sa rupi piese in timpul vopsirii sau sa-ti ajunga culoare unde nu trebuie.
Succes !

#4 Useril este offline   Razvan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 499
  • Inregistrat: 10-July 06
  • Location:sect 3 Bucuresti

Postat 22 January 2013 - 08:48 PM

De ce nu pastrezi machetele in varianta actuala? Fiecare etapa are farmecul ei ! Cred ca fiecare membru de aici are cateva ,,buff-uri ,, in colectie.

#5 Useril este offline   anakinu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 14-March 08
  • Location:PITESTI
  • Interests:Rock ,modelism,bere

Postat 24 January 2013 - 08:15 PM

Razvan are deptate...fiecare etapa din viata unui machetist,modelist,etc, are farmecul ei :rolleyes:
Eu nu am curaj sa postez poze cu primele mele machete "lipite"...:-P
Ar fi un nou episod din SAW :devil:...
Vezi ce faci de acum inainte, daca tot te-ai "infestat"cu virusul asta...Cauta la tata "Goagle'(de la Vanghelie citire),vei gasi o sumedenie de poze cu ceea ce vrei sa realizezi...
Bafta si mult spor !:hi:

#6 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12632
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 January 2013 - 09:26 AM

Eate o etapa inerenta, toti am trecut prin ea. Lasa machetele asa, chiara daca la exterior mai poti face ceva, la interior, fara dezlipirea machetei, nu cred ca mai poti face ceva.
Idea este sa treci la etapa urmatoare, vopsitul machetei in intregul ei.

#7 Useril este offline   criss0571 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 06-September 11
  • Location:Buzau
  • Interests:Aviatie, Tancuri, modelism in general

Postat 25 January 2013 - 11:40 PM

Multumesc celor care au avut rabdarea sa scrie cateva randuri si implicit am avut cate ceva de invatat:
-wurger- mi-am ordonat ideile, mi-am notat planurile pentru fiecare macheta in parte;
-razvan- o parte din machete le voi pastra asa cum sunt , o parte am sa incerc sa le integrez intr-o mini diorama;
-anakinu-intr-adevar e un virus si nu vreau sa ma vaccinez; nu-mi e rusine cu machetele lipite cam prin anii 80...goagale e prietenul meu....
-Z-mare-etapa urmatoare ma face sa fac o investitie mai mare - musai un aerograf si un compresor.
Pentru rabdarea si sfaturile primite e cazul sa fac cinste. Bineinteles ca fac cinste si celor care au vizualizat aceasta postare dar care nu au scris ceva. Asa ca am gasit o bere cu specific care sper sa fie pe placul tuturor:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1250077.JPG

Aceasta postare a fost editata de criss0571: 26 January 2013 - 12:31 AM


Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi