Forum Machete,Modelism,Hobby: MODELISM nr. 5-6/2012 - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

MODELISM nr. 5-6/2012

#1 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 31 December 2012 - 02:54 PM

A aparut MODELISM nr. 5-6/2012 (136-137). L-am rasfoit numai in mare graba. Un articol ce pare f. interesant despree motorul diesel JUMO 205.

#2 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 01 January 2013 - 02:54 PM

Bine v-m regasit intr-un AN Nou mult mai bun!

Am rasfoit-o oleaca. Pe ultima pagina (exceptand coperta), mi-a atras atentia: ,,Din site-ul www.cartula.ro" .
Si urmeaza postarile lui Crios, Crisrotlmacin, Abenader, Misu, Hartman, Mihai Atanasiu, Romi, Romrail, la vestea disparitiei lui Cristian Craciunoiu.

#3 Useril este offline   kamov 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 136
  • Inregistrat: 11-July 11
  • Location:timisoara
  • Interests:blindate

Postat 02 January 2013 - 09:59 AM

de unde se mai poate achizitiona revista? am fost de doua ori la sediu, am sunat, dar nu a raspuns nimeni.

#4 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 02 January 2013 - 01:41 PM

In Timisoara nu stiu unde s-ar gasi. In Capitala inca mai sunt chioscuri care o vand. Roaga un prieten bucurestean sa ti-o trimita. Vanzatoarea mi-a spus ca nr. acesta l-a primit in putine exemplare, comparativ cu ce se intampla pana acum. Si pretul este mai mare : 15 lei.

#5 Useril este offline   177 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1415
  • Inregistrat: 24-December 10
  • Location:Drobeta Turnu Severin

Postat 10 January 2013 - 08:30 PM

Cuprinsul revistei MODELISM nr. 5-6/2012 (136-137):

Cristian Craciunoiu - scurta biografie - activitatea profesionala, activitatea stiintifica si publicistica, activitatea sportiva, premii si decoratii obtinute
Amintiri de la prieteni - ganduri ale prietenilor lui Cristian Craciunoiu insotite de fotografii realizate in diferite perioade ale vietii
Colaj fotografii Cristian Craciunoiu
Spiritul si traditia marinei noastre nationale, centenarul bricului "MIRCEA" de dr. ing. Cristian Craciunoiu - preluare din primul numar al revistei MODELISM
Panzarul moldovenesc de dr. ing. Cristian Craciunoiu - preluare din cartea "Corabii strabune" (autor Cristian Craciunoiu). In opinia mea, panzarul moldovenesc este cea mai complexa reconstituire a unei nave romanesti, un subiect dificil si greu de abordat. Macheta panzarului moldovenesc, alaturi de cele ale salupelor graniceresti de la 1845 si a caicul brancovenesc sunt cele mai reusite de la Muzeul Marinei Romane. Articolul contine planuri, fotografii, perspective
"Helicopterele" - Grigore Briscu - documentatie din arhiva personala a dr. ing. Cristian Craciunoiu
Nahlin - documentatie din arhiva personala a dr. ing. Cristian Craciunoiu articolul cuprinde text, fotografii si vedere in sectiune, copie dupa planurile originale
JUMO-205 de ing. Loreman Cristinel Trascau - articol bine documentat, insotit de fotografii, desene, profile color
Nave pe perne de aer - documentatie din arhiva personala a dr. ing. Cristian Craciunoiu, scurta istorie a navei "1044"
Carti enciclopedii, monografii
Histoire & Collection
Carti disponibile la redactia MODELISM
Planuri MODELISM
CD-uri MODELISM
Din site-ul www.cartula.ro
Calendar 2012


#6 Useril este offline   flo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2461
  • Inregistrat: 04-July 09
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2013 - 10:31 PM

Va mai aparea? Are redactia vreun plan ?

#7 Useril este offline   muggs 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 11-March 08
  • Location:Bucuresti

Postat 15 February 2013 - 01:23 PM

Stie cineva daca magazinul fizic mai functioneaza ?

#8 Useril este offline   calip 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 01-May 13

Postat 01 May 2013 - 10:46 AM

Stie cineva daca va mai apre revista "Modelism"?

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi