Forum Machete,Modelism,Hobby: Vopsea HUMBROL - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Vopsea HUMBROL Ce parere aveti ?

#1 Useril este offline   Erik 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 17-May 12

Postat 01 January 2013 - 05:21 PM

Buna,

Am deschis acest topic sa va intreb ce parere aveti despre vopsele Humbrol Enamel ?
Care Brand de vopsele ati folosi mai de graba Humbrol Enamel sau Revelm Email Color ?
Care dintre cele doua seamana mai mult cu codurile RLM ?

Va multumesc. :hi:

Erik

#2 Useril este offline   busila 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1935
  • Inregistrat: 20-August 08
  • Location:ALBA-IULIA
  • Interests:AVIATIE

Postat 01 January 2013 - 10:45 PM

Setul asta de la Revell ar fi bun , dar insuficient .
Dintre cele 2 firme mergi cu incredere pe Gunze sau White Ensign ( sunt nemaipomenite )...

#3 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 01 January 2013 - 11:05 PM

Citeaza

Care dintre cele doua seamana mai mult cu codurile RLM ?
:lol: Iertat sa-mi fie, dar intrebarea ta suna cam asa, ce seamana mai mult cu o para, griul sau faina????
Sa incercam sa lamurim putin problema. Atit Revell cit si Humbrol au o sumedenie de culori folosite in modelism, aero-navo-blindato-figurino-si-ce-o-mai-fi. Acuma, ca unele din ele or semana, mai mult sau mai putin cu specificatiile RLM, este de discutat. Culori RLM dedicate are doar Revell, din pacate doar RLM70/71/65.
Humbrol, prin anii '94, '97 a avut vopsele de calitate. Din pacate cerintele C.E. au dus la scaderea calitatii lor. Vopselele de tip Superenamel au fost de calitate indoielnica. In ultimi ani, Humbrol si-a revizuit retetele, asa ca a scos o serie noua, tip enamel, ce sunt destul de bune.
Revell insa a avut, tot prin anii '94 -'97, vopsele slabe calitativ, acum insa au unele bune, dupa parerea mea mai bune decit cele de la Humbrol. Tot dupa parerea mea, oferta in culori este mai mare decit cea de la Humbrol.
Daca vrei culori RLM, poti apela la cele de la Gunze, acilice sau lacuri, gasesti aproape toata seria.

#4 Useril este offline   Erik 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 17-May 12

Postat 03 January 2013 - 02:34 PM

Multumesc Z-mare pt raspuns,

Cred ca pana la urma raman la Revell, intre timp am mai facut cateva experimente cu aerograful si imi place :wub:, sunt multumit, singura problema este ca se usca putin ma incet da stim cu totii ca "graba strica traba " asa ca asteptam :-P

Culorile RLM ce nu gasesc la revel iau de la Gunze sau Humbrol, ori cum la machetele Revell sunt date toate culorile necesare :-)

Erik.

#5 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 03 January 2013 - 03:18 PM

Vezi ca Revell are niste seturi de 6 culori, numite Military, daca nu ma insel, seturi ce au RLM70/71/65, culori engleze si americane, normal, nu toate, dar suficient sa te descurci.
Se usuca ceva mai incet pentru ca sunt emailuri.

#6 Useril este offline   Erik 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 17-May 12

Postat 03 January 2013 - 10:16 PM

Asa este, da un lucru este cert diferenta intre Acrilice si emailur este cerul si pamant, chiar daca sant toxice chiar daca sant cancerigene sant cu mult mai bune

Sunt curios, voi ati folosit culori metalice de la Model Master ( Testors ) Silver, Aluminium, Titanium, 1790, 1546, etc. Cum se prezinta ? Vreau sa folosesc pentru B-17G Flying Fortress.:-D

#7 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 04 January 2013 - 11:56 AM

Eu am folosit toata seria 14XX. In primul rind, sunt, ca orice vopsea "metalica", pretentioase la finisarea suprafetei, scot in evidenta fiecare zgirietura. Apoi, aderenta la suprafata este destul de limitata, ai nevoie de lacul metalic, MM 1469, pentru a le proteja. Cea mai dificila este aluminiul, desi arata super pe macheta, se ia imediat.Consistenta lor este exact pentru lucrul cu aerograful, nu au nevoie de dilutie. Au un diluant dedicat, nu merge orice diluant. Au culori ce imita foarte bine tipul de metal pentru care au fost create.
Trebuie date numai cu aerograful, cu pensula doar pe suprafete mici.
Date peste suprafete cu grund sau vopsea semimata sau mata, isi schimba aspectul, nu recomand.
Celelalte, cu cod 17xx sau 15xx se incadreaza in limitele de calitate si utilizare ale vopselelor tip email si arata foarte bine pe suprafata. Se dau numai cu aerograful, se pot dilua cu diluantii obisnuiti pentru aerograf.
Merita achizitionate ambele tipuri si folosite cu precautiunile de mai sus.

#8 Useril este offline   Erik 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 17-May 12

Postat 04 January 2013 - 11:59 PM

Merci pentru raspuns,Z-mare

Am citit cu atetie raspunsul tau, terg sa ma ajuti si s-mi spui ce intelegi prin " finisarea suprafetei" ? Sa fie bine slefuita sa nu fie urme de crepaturi sau urme de adeziv ? sa trebuie lustruit suprafata vopsita dupa uscare ?
Sa dau inainte de vopsire peste suprafata cu Mr. Surfacer 1000 ? , sau sa dau direct pe suprafata slefuita, spalata si pregatita ?

Merci,

Erik.:hi:

#9 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 January 2013 - 11:39 AM

Erik, exact la ce spui tu m-am referit. Suprafetele ce vin vopsite in culori metalice (nu de tip email!!!) trebuiesc bine finisate, adica sa nu fie nici o urma de zgirietura, decalaje la imbinari, urme de lipire sau de chit, altfel vor iesi in evidenta imediat. Defapt asta este si o metoda de a verifica corecta finisare a suprafetei!!!! :-P
Grundul, oricit de fn ar fi, nu rezolva problema. Suprafetele ce urmeaza sa fie date cu vopsea metalica, se slefuiesc foarte bine, se spala si se vopsesc, initial, cu o vopsea lucioasa, neagra (nu stiu de ce, asa am prins si eu de la altii! :whistle: ). Dupa uscare, atentie intr-o zona fara praf!!!, se mai fac eventualele retusuri, apoi se vopseste in culoarea metalica. Treaba aste este valabila pentru suprafete mari. Pe suprafete mici, tevi de esapament, jambe, capace sau capacele etc, este suficienta o finisare buna a suprafetei.

#10 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 05 January 2013 - 02:19 PM

Erik si Z-mare, seria 14xx de la Model Master sunt vopsele Laquer. Aceste vopsele sunt special concepute pentru a le lustrii la citeva minute dupa aplicare. De regula, aceste vopsele nu se pot masca cu banda adeziva! Merge doar metoda cu ziar ud. Avem un coleg turc (Saber) pe acest forum care a facut un MIG 21 cu acesta metoda. Dar unele vopsele MM Buff au efectul metalic mai realist decit vopselele Alclad! Se pot aplica pe plastic direct sau pe o vopsea lucioasa bine uscata. Protejarea lor cu acel sealer este doar partiala, daca aplici banda adeziva peste o suprafata vopsita cu aceste vopsele, la dezlipire ai surprize...

Dece nu incerci vopsele Gunze sau Tamiya? Vezi la xaba.ro si la hobbyx.ro! Ai toate tipurile posibile : la Gunze - acrilice, enamel si laquer. La Tamiya ai acrilice si Laquer la spray! Eu personal ti-as recomanda acrilice Gunze si Tamiya. Sunt foarte bune si se lucreaza la fel ca vopselele tip enamel.

#11 Useril este offline   Erik 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 17-May 12

Postat 05 January 2013 - 07:49 PM

Multumesc pt raspuns,

Cred ca trebuie sa fac cate incercari pe o bucata de stirol sa vad cum o sa arate si cum sa procedez cu Testors Imagine postata

Pana la urma o sa folosesc culori Testors 1790 si 1546.
Ce parere aveti o sa arate bine B-17G Flying Fortres cu aceste culori ?

va pun la dispozitie si o poza cu avionul mentionat.

Imagine atasata: header__custom_.jpg

#12 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 05 January 2013 - 08:35 PM

Tibi, nu stiu daca sunt vopsele de tip laquer dar in rest ai dreptate. Din pacate aluminiul, nu prea sta pe suprafata, se ia repede pe degete, iar la slefuire se duce de tot.
Si da, nu se preteaza la mascare cu benzi adezive, am uitat sa specific. Cit despre lac, eu ma refeream doar la o protectie fata de manipulari, nu pentru mascare.

Citeaza

Pana la urma o sa folosesc culori Testors 1790 si 1546.
Hmmm, sunt vopsele de tip email, prima silvercrom, a doua silver. Nu cred ca ar merge pe B-17.

#13 Useril este offline   Erik 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 17-May 12

Postat 06 January 2013 - 12:53 AM

Decat sa folosesc culori care recomanda Revell respectiv Aluminium metalic 99 si silver metalic 90 mai bine foloses aceste culori, cred ca sant ma bune decat emailul argintiu de la Revell :unsure:

Tu ce culori ai folosi pt B-17 ?

#14 Useril este offline   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12626
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 06 January 2013 - 09:37 AM

Ca sa-ti raspund la intrebare, eu nu as folosi nici una, nu-mi plac avioanele metalice! :whistle:
Bun, acu' a revenim, cred ca as folosi un aluminiu de la Humbrol, 11 sau, mai bine, 27001 si 27002, sau chiar toate trei, pentru a figura diversele sorturi de aluminiu. Daca avionul a fost vopsit metalic, as merge pe 27002. Parerea mea, nu-i batuta in cuie.
Cred ca solutia data de Tibi e mai buna, el a lucrat ceva metalice, le-am vazut si am fost incintat.

#15 Useril este offline   Akula 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 21-October 12
  • Location:Bucuresti 4
  • Interests:Machete vii si moarte

Postat 30 January 2013 - 09:05 AM

Stiti cumva de unde se pot cumpara vopsele Humbrol- Enamel?

#16 Useril este offline   tibi22 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 2771
  • Inregistrat: 27-July 08
  • Location:Sighisoara

Postat 30 January 2013 - 01:57 PM

Salut, stiu ca se gasea la modelism.ro . Nu stiu care este situatia acum decind domnul Craciunoiu a decedat. Cel mai bine ar fi sa incerci sa ai contactezi. Poate firma mai functioneaza.
Vopsele Humbrol enamel

#17 Useril este offline   Erik 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 17-May 12

Postat 08 February 2013 - 11:50 PM

Vezi postareaAkula, la 30 January 2013 - 09:05 AM, a spus:

Stiti cumva de unde se pot cumpara vopsele Humbrol- Enamel?


Eu iau de la Unguri din Ungaria, daca vrei iti iau si tie si iti trimit cu posta :friends:

#18 Useril este offline   Akula 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 21-October 12
  • Location:Bucuresti 4
  • Interests:Machete vii si moarte

Postat 24 February 2013 - 09:35 PM

Buma seara,
Cam care este pretul?

#19 Useril este offline   Erik 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 108
  • Inregistrat: 17-May 12

Postat 24 February 2013 - 11:26 PM

Vezi postareaAkula, la 24 February 2013 - 09:35 PM, a spus:

Buma seara,
Cam care este pretul?


Aprox 650 ft = 10 lei / culoare

#20 Useril este offline   Cassin 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 409
  • Inregistrat: 08-April 06
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Machete statice avioane de orice fel (de preferinta cu elice din WW II) 1/72

Postat 25 February 2013 - 08:16 PM

Puteti incerca si aici: http://www.modelshop...vopsele-humbrol

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi