Forum Machete,Modelism,Hobby: Hartie decal transparent - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Hartie decal transparent

#1 Useril este offline   AnghelVictoras 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 09-September 13

Postat 09 September 2013 - 07:46 PM

Salutare,
Am tot cautat prin forum, dar cele mai recente postari despre acest subiect sunt de aproape un an. Aveti idee unde pot gasii hartie pentru decal-uri A4 si transparenta in Romania? de preferat pentru inkjet...dar ma descurc si cu laser.

#2 Useril este offline   Ralasef 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 22-August 11
  • Location:Royal Leamington Spa
  • Interests:Auto, Figurine, Diorame

Postat 10 September 2013 - 09:09 AM

Salut,

Si eu am intampinat aceiasi problema. Din cat am cautat eu, nu exista in Romania!!!
Eu am avut noroc si mi-a trimis cineva din SUA (water slide decal paper).
Folia nu e deloc ceea ce imi doream eu. De ce:
1. dupa printare trebuie dat un strat de lac care o face putin casanta
2. ramane putin trasparenta dupa printare (Poti cauta la setiunea auto http://www.cartula.r...machetele-mele/ Corvettul si Porschele928). Daca ai o baza inchisa e nasol.

Spor

#3 Useril este offline   AnghelVictoras 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 09-September 13

Postat 12 September 2013 - 01:02 PM

Am gasit pana la urma la noi in tara....putintel cam scump mi se pare mie, si acum sper sa fie si ce imi trebuie!

In caz ca va este de folos, de aici am cumparat: Hartie waterslide si mai au 24 coli A4 pe stoc.

#4 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2013 - 12:11 PM

Vezi postareaAnghelVictoras, la 12 September 2013 - 01:02 PM, a spus:

Am gasit pana la urma la noi in tara....putintel cam scump mi se pare mie, si acum sper sa fie si ce imi trebuie!

In caz ca va este de folos, de aici am cumparat: Hartie waterslide si mai au 24 coli A4 pe stoc.


Multumesc mult pentru pont!!!

Am comandat de la ei. Foarte tare. Am facut comanda vineri, simbata au ajuns acasa , din Timisoara in Bucuresti.
Transparentul e un pic mai grosutz decit cel de la Xtradecal, insa printul laser are aderenta mult mai buna pe el si e mult-mult mai rezistent.

Despre pret, mie mi s-a parut excelent, avind in vedere pretul celor de la Hannants.

#5 Useril este offline   GahuFlo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 449
  • Inregistrat: 13-July 09
  • Location:Sibiu

Postat 17 October 2013 - 11:21 AM

Am vazut si eu colile acuma,nu imi dau seama sunt pe fond transparent sau alb?

#6 Userul este online   1-0-9 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 4942
  • Inregistrat: 10-December 04
  • Location:Bucuresti

Postat 17 October 2013 - 12:04 PM

Transparent.

#7 Useril este offline   vishzu 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 292
  • Inregistrat: 15-November 10
  • Location:Bucuresti

Postat 17 October 2013 - 04:19 PM

Am vazut acum 2 saptamani hartia respectiva si am avut dubii in privinta ei; ca urmare nu am cumparat-o. Puteti pune cateva poze cu decalurile rezultate.
Numai bine.

#8 Useril este offline   KALAN 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 08-August 14
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Colectionar de Logane Scara 1/43

Postat 19 August 2014 - 09:26 PM

Salut O sa încerc sa va descriu cum lucrez eu cu DECAL. Iau poza de pe net si încerc sa determin proporțiile si fontul. Apoi cu un șubler masor spatiile de pe macheta. Transpun toate astea in Photoshop(merge si cu Corel) si fac Decalurile la scara. Apoi printez. Eu folosesc LAZERTRAN DECAL DE APA . Acest decal are o problema la aplicare pe machete colorate. Sunt doua soluții. După ce se tipărește decalul color se merge cu coala la o imprimanta cu tuș alb si se tipărește alb pe spate... da costa. Apoi e greu la decupat DAR decalul iese BETON!!. Alta tehnica - vezi poza - se ia vopsea alba la marker se colorează suprafața peste care va veni decalul in alb si apoi peste ea se pune decalul. In imagini o schimbare de număr la o macheta auto din numar civil in număr de Armata. Have fun !
Imagine postata
Imagine postata

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi