Forum Machete,Modelism,Hobby: Nava de pasageri Tudor Vladimirescu - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Nava de pasageri Tudor Vladimirescu

#281 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2015 - 11:07 AM

Oau!

#282 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 29 March 2015 - 01:10 PM

Bravò nene sper sa ajunga la un muzeu

#283 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 29 March 2015 - 09:09 PM

Salutare la toata lumea , lucrul merge mai departe si astazi va prezint cateva piese , ultimul spirai cel de deasupra caldarii prova inaintea primului cos , cateva protectii pentru lampile de iluminat de la intrarile din prova sub copertine si o scara care se gaseste pe bordul babord prova pentru accesul pe puntea catargului prova . Materiale folosite sunt ; pentru spirai stiren de 0,5 mm si 0,27 mm tabla de alama de 0,4mm si sarma de cupru de 0,3mm ; la protectia lampior teava de alama 4mm diametru exterior ,3mm diametru interior in care voi introduce leduri ; pentru scara am folosit sarma de cupru de 0,5mm .
Atat pentru astazi , o seara frumoasa in continuare .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Scara , spirai si protectie lampi.JPG
  • Imagine atasata: scara , spirai ,protecrie lampi.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 29 March 2015 - 09:20 PM


#284 Useril este offline   costeo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 26-January 15
  • Location:Constanta

Postat 29 March 2015 - 09:18 PM

Vezi postareadj-bobo, la 29 March 2015 - 09:09 PM, a spus:

Salutare la toata lumea , lucrul merge mai departe si astazi va prezint cateva piese , ultimul spirai cel de deasupra caldarii prova inaintea primului cos , cateva protectii pentru lampile de iluminat de la intrarile din prova sub copertine si o scara care se gaseste pe bordul babord prova pentru accesul pe puntea catargului prova .
Atat pentru astazi , o seara frumoasa in continuare .


Continui sa admir ceea ce faci! Pentru mine lucru cu metalele e o mare necunoscuta... si as aprecia daca ai detalia si tehnologic cum faci... (ma refer la lipituri). Toata stima!

#285 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 30 March 2015 - 10:02 PM

Vezi postareacosteo, la 29 March 2015 - 09:18 PM, a spus:

Continui sa admir ceea ce faci! Pentru mine lucru cu metalele e o mare necunoscuta... si as aprecia daca ai detalia si tehnologic cum faci... (ma refer la lipituri). Toata stima!

Multumesc de aprecieri , pentru ca ai intrebat de lucrul cu metale aici sunt multe de spus , ar trebui un intreg forum de discutii . Am sa detaliez cum am facut acea scara ; pentru inceput pe o ramasita de planseta am trasat liniile paralele si treptele scarii , la capatul liniilor si ceva mai lungi decat scara propriuzisa am batut bolduri (ace cu gamalie ) am pregatit sarma am dat cu un pic de smirgel pe ea dupa ce am indepartat izolatia ( am folosit cablu telefonic analogic de care subsolul oraselor este plin ) sarma am lipito de boldurile batute in prealabil , dupa care am lipit treapta cu treapta .In acest caz la tairea treptei m-am folosit de propria unghiera . Pentru cositorire folosesc un letcom de 35 w clasic de care am grija inainte de folosire sa curat varful si imediat ce s-a incazit sa indepartez oxidul si sa maresc suprafata de cositor de pe varf , in intreaga operatiune folosesc aliaj de la CFH Sn60Pb39Cu1 folosit la electronice cu temperatura de topire de 190 grade iar ca pasta decapanta CFH art. 52342 .In functie de materialul de lipit se folosesc diferite aliaje si decapanti , preferata mea ramane tabla de alama , dupa care urmeaza tabla de cupru , tabla cositorita si tabla zincata se lipeste greu tabla de fier , otelul inoxidabil si foarte greu daca nu imposibil aluminiul . In funtie de marimea pieselor de lipit si a materialului se alege si puterea letcomului . Mai multe subiecte si explicatii gasesti aici http://modelshipworl...metal-fittings/ restul tine mult de practica ,multa practica pana ajungi sa simti aliajul din varful letcomului .
Toate cele bune si mult spor .

#286 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 30 March 2015 - 10:24 PM

Buna seara din nou , lucrul merge mai departe cu suportul catargului (nu stiu daca se numeste asa si ce rol are ) si pentru ca catargul este amarat cu un strai si doua sarturi am confectionat niste inele . Aceleasi inele le voi monta in barcile de serviciu pentru paramele de ridicare a lor cu gruiul . Pentru confectionarea inelelor am folosit sarma de cupru de 0,3 si pentru confectionarea lor am folosit ca model sarma de alama de 0,8 mm taiata cu unghiera , lipirea pieselor mici se face mai dificil si cu aceasta ocazie folosesc cam patru degete de la mana stanga . Pentru suportul catargului am folosit sarma de cupru de 0,8mm si tabla de alama de 0,05mm .
Cam atat pentru astazi , o seara buna in continuare .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: inel.JPG
  • Imagine atasata: inele.JPG
  • Imagine atasata: inele pe catarg.JPG
  • Imagine atasata: suport catarg.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 30 March 2015 - 10:26 PM


#287 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 31 March 2015 - 12:19 AM

Salutari la toti ma bag si eu in vorba peste dumitale despre cositorit . Tabla zincata folosind un acid special se cositoreste mai bine decat cea de cupru si alama, iar lipiturile la calitate depind de nivelul de argint continut de aliaj . Cu cat este mai mult argint cu atat sunt mai resistente si se topesc la temperaturi superioare de 350^C . Aluminiul poate fi lipit cu un aliaj special folosit la aeronautica care nu are nevoie de un decapant si face lipituri capilare. Este un aliaj de adaus foarte scump dar foarte eficace lipiturile fiind mai resistende decat sudura MIG . Daca vreti toate produsele specializate cautati Castolin se ocupa doar cu aliaje de adaos pentru cositorit si sudura TIG.

#288 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 31 March 2015 - 09:48 PM

Salutare la toata lumea , pentru ca astazi am avut ceva probleme de rezolvat si lucrul la model l-am inceput spre seara am reusit sa confectionez doua piese de metal . Pentru astazi manitele (pentru soferi manivele ) de la vinciul de ancora , acestea au rolul de a pune vinciul de ancora in functiune in lipsa aburului de la cazanele navei si sunt mai late pentru a fi actionate de doi oameni pe fiecare . La nava in starea de repaos sunt asezate pe partea interioara a parapetului in apropierea vinciului . Materiale folosite ; sarma de cupru de 1 mm , tabla de alama de 0,4mm si teava de alama cu diametrul de 2mm .
Atat pentru astazi , o seara buna in continuare .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: manite.JPG
  • Imagine atasata: manite pe vinci.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 31 March 2015 - 09:53 PM


#289 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 01 April 2015 - 09:40 PM

Buna seara la toata lumea , lucrul merge mai departe cu pregatirea pentru vopsire . Pentru aceasta operatiune am curatat ultimile suprafete de pe model si am aplicat doua maini de grund . Dupa vopsire voi continua confectionarea balustrazilor si tacalajelor care datorita complexitatii modelului sunt nevoit sa le fac in ordinea montarii suprastructurii unde aceste elemente sun legate impreuna .
Atat pentru astazi , toate cele bune .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.JPG
  • Imagine atasata: 22.JPG
  • Imagine atasata: 33.JPG


#290 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 02 April 2015 - 09:38 PM

Buna seara la toata lumea , in urma unei reverificari am intocmit o noua lista de lucrari si relucrari . In aceasta lista pentru astazi va prezint hidrantii de incendiu in numar de patru situati langa intrarile de la prova si din pupa linga acestea vor mai sta si cate o cutie pentru furtunele de incendiu . Urmatorul pe lista sunt lazile pentru centurile de salvare ale pasagerilor , pe timpul acela nu fusese inventate inca vestele de salvare , poze cu rezultatul muncii mai jos .
Materiale folosite sunt ; sarma de cupru de 2,2 mm , 0,5mm si de 0,3 mm teava de alama de 2,5 mm ( rezerva metalica de pix ) lemn de cires , lemn de tei .
Atat pentru astazi , o seara buna in continuare .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: hidranti incendiu .JPG
  • Imagine atasata: lazile centurilor de salvare .JPG
  • Imagine atasata: hidranti si lazi.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 02 April 2015 - 09:40 PM


#291 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 05 April 2015 - 06:32 PM

Salutare la toata lumea , lucrul merge mai departe cu ramele sitelor de la casa zbaturilor .Dupa mai multe incercari am reusit sa confectionez aceste rame care mi-au dat destule batai de cap , in acelasi fel voi executa si balustrazile de pe intregul model . Si ca deobicei materialele folosite ; sita din pastic foarte fina , sarma de cupru de 0,5 mm . Pentru a confectiona ramele sitelor am confectionat sabloane de carton dupa care am transpus sablonul pe placaj de 1mm , pe forma de placaj am indoit sarma de cupru pentru a copia cat mai fidel forma si a rezultat rama sitei .
Cam atat pentru astazi , o seara placuta in continuare .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: rame casa zbaturilor.JPG
  • Imagine atasata: rame cu site gata .JPG
  • Imagine atasata: site pe pozitie.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 05 April 2015 - 06:33 PM


#292 Useril este offline   costeo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 26-January 15
  • Location:Constanta

Postat 05 April 2015 - 06:55 PM

... DJ-BOBO si prietenul lui... metalul! Admirabil!

#293 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 06 April 2015 - 05:54 PM

Salutare la toata lumea , lucrul merge mai departe si astazi va voi prezenta vopsirea operei vii . Acesta operatiune am inceputo cu mascarea liniei de plutire cu banda de mascare Tamya 10mm , operatiune anevoioasa dat fiind multitudinea ramelot de intarire a puntii printre care a trebuit sa strecor banda de mascare . Dupa mascare am pregtit vopseaua verde XF-7 de la Tamya si am aplicato pe model in doua straturi , am consumat cu acesta ocazie trei borcanele mici adica 30ml . Vopsirea a decurs normal fara probleme , dilutia fiind ca o parte diluant la trei parti vopsea . Pentru ca am efectuat aceasta operatiune la lumina artificiala constatarea calitatii o voi face maine la lumina naturala .
Cam atat pentru astazi , toate cele bune .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: mascare 1.JPG
  • Imagine atasata: mascare 2.JPG
  • Imagine atasata: inceperea vopsirii.JPG
  • Imagine atasata: vopsirea finala .JPG

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 06 April 2015 - 06:00 PM


#294 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 08 April 2015 - 06:46 PM

Buna seara la toata lumea , lucrul merge mai departe cu operatiunea de vopsirea a operei moarte si a suprastructurii . Pentru acesta operatiune am folosit vopsea acrilica Very Well cod ral 9010 pe care am aplicato la prima mana dupa care mana a doua voi folosi Tamya XF-2 . Am ales aceasta metoda pentru ca albul de la tamya are o putere de acoperire mai slaba si am aplicat ca prim strat VW , pentru ca s-a lasat seara si maine am o zi libera voi aplica al doilea strat pe lumina naturala .Mai jos cateva imagini cu lucrarea mea se poate observa un pic de luciu la acesta vopsea .
Atat pentru astazi , o seara frumoasa in continuare .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.JPG
  • Imagine atasata: 12.JPG
  • Imagine atasata: 23.JPG


#295 Useril este offline   HIND 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 624
  • Inregistrat: 02-October 06

Postat 08 April 2015 - 09:17 PM

Admirabila munca depusa de dumneavoastra.
Astept cu nerabdare sa o vad la final.
Toata stima mea ! :hi: :hi: :hi:

#296 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 09 April 2015 - 01:08 AM

O enorma cantitate de munca, dar si rezultatele sunt pe masura! Abia astept s-o vad terminata!

#297 Useril este offline   kromag 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 06-May 09
  • Location:Rm. Sarat.

Postat 09 April 2015 - 08:44 AM

Domnule Adrian!
JOS PALARIA!
:hi:

#298 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 09 April 2015 - 07:49 PM

Multumesc pentru aprecieri baieti , de acum voi aborda un mod de lucru cu totul nou pentru mine , voi lucra cu " manusi" . Pentru ca am modelul deja vopsit si v-a trebui sa confectionez toate balustrazile si tacalajele pe pozitie voi trebui sa lucrez cu mai multa atentie decat pana acum , asta pana la finalizare . Deci greul nu a trecut inca .
Toate cele bune si multa bafta .

#299 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 13 April 2015 - 07:36 PM

Salutare la toata lumea , daca ieri a fost o zi dedicata familiei cu fripturile si berile de rigoare atazi am mai facut cate ceva . Pentru inceput cele doua cangi care se vor regasi in barcile de serveciu si apoi am continuat cu asezarea firmelor pe casa zbatarilor si la pupa . Daca acesta operatiune a fost simpla nu pot spune si de realizarea aripilor si stelei de pe parapetul prova . Pentru inceput am aplicat vopseaua de baza (french blue de la MM) si dupa uscarea am aplicat autocolantele taiate la caterploter , odata terminata operatiunea am dat doua maini de alb XF-2 . Dupa uscarea albului am vopsit in interiorul cercului cu rosul XF-7 si dupa uscare am aplicat steua din autocolant si din nou vopsea alba peste in doua staturi pentru acoperi bine . Rezultatul muncii mele mai jos in poze .
Atat pentru astazi o seara frumoasa in continuare .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: doua cangi.JPG
  • Imagine atasata: firma pe casa zbaturilor.JPG
  • Imagine atasata: firma pupa .JPG
  • Imagine atasata: pregatirea suprafetei de lucru.JPG
  • Imagine atasata: montare cerc si aripi.JPG
  • Imagine atasata: montare stea.JPG
  • Imagine atasata: aripi si stea gata .JPG
  • Imagine atasata: gata .JPG

Aceasta postare a fost editata de dj-bobo: 13 April 2015 - 07:45 PM


#300 Useril este offline   dj-bobo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 718
  • Inregistrat: 16-May 11
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele ,
    A state of trance .

Postat 19 May 2015 - 09:29 PM

Buna seara la toata lumea , lucrul merge mai departe , astazi vopsirea puntilor si a covertei (puntea principala la navele fluviale ) si multe retusuri dupa ce am dat masca jos la linia de plutire si bridele de intarire a puntii . Voi continua retusuri cu alb si pentru ca nu am gasit o nuanta de gri la tamya sa ma multumeasca voi combina trei nuante diferite pentru vopsitul armaturilo de punte . Un fapt care ma nemultumit a fost vopseaua verde XF-8 care uda arata ca un verde 525 iar dupa uscare se inchide destul de mult si arata ca in poze .
Atat pentru astazi , o seara buna in continuare .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: centru.JPG
  • Imagine atasata: pupa.JPG
  • Imagine atasata: prova.JPG


Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi