Forum Machete,Modelism,Hobby: H.M.S. Victory - Airfix - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

H.M.S. Victory - Airfix

#1 Useril este offline   Akula 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 21-October 12
  • Location:Bucuresti 4
  • Interests:Machete vii si moarte

Postat 25 January 2013 - 09:11 PM

Buna seara.
Am intrat in posesia unui chit Airfix - H.M.S. Victory. Cum nu m-am ocupat niciodata cu astfel de machete am niste intrebari: vopselele Humbrol necesita diluare? Suprafata de vopsit este destul de mare( modelul are 30 cm lungime)iar recipientele sunt niste cutiute amarate.De asemenea , impreuna cu ele este si o pensula, si nu stiu ce sa cred despre vopsitul cu pensula; care este riscul sa apara dare la vopsire? Multumesc anticipat!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: kit-constructie-corabie-hms-victory-airfix.jpg


#2 Userul este online   Z-mare 

  • Membru senior
  • Grup: Moderator
  • Postari: 12629
  • Inregistrat: 07-December 04
  • Location:Sebes -Alba

Postat 25 January 2013 - 09:53 PM

Cu putine exceptii, vopsele trebuie diluate. Dilutia depinde de consistenta initiala a vopselii, nu se poate da o retete "farmaceutica".
Pe suprafete atit de mari, exista posibilitatea sa apara dire de la pensula, daca nu ai suficienta experienta. In cazul vopsitului la pensula e bine sa eviti folosirea vopseleleor de tip acrilic, deoarece se usuca prea repede iar vopseaua nu are timp sa" se intinda" suficient de bine.
Citeste aici: http://www.cartula.r...i-avansati.html pentru mai multe. E cam vechi articolul, dar ce scrie acolo nu e chiar perimat.

#3 Useril este offline   DoctorBeetle 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Location:Bucuresti

Postat 21 August 2016 - 09:30 AM

Salut.
Vad ca acest thread e vechi de vreo 3 ani. Ma intreb daca userul mai este activ si daca a terminat lucrarea.

Curiozitatea mea este iscata din nevoie.
Chiar daca eu sunt cu blindatele si avioanele la 1:72 am cumparat kit-ul asta dintr-un targ de vechituri cu 30 de lei (in magazin e 200 minim) si am zis sa incerc sa-l construiesc si o sa ma opresc daca observ ca lipsesc prea multe piese.
Surpriza mea a fost ca am terminat de construit macheta si nu lipseste nici o piesa. Am vopsit tot frumos, pana si velele. Dar.....m-am inpotmolit cand sa fac funiile (shrouds pe engleza).

Imi lipseste scula aceea numita "rigging machine" cu care te ajuti sa faci plasele.
Mi-am scormonit creierul cum sa le fac si nu imi vine nicio idee pentru ca au diferite inclinari si diferite linii orizontale si verticale.

Intrebarea mea este si in acelasi timp rugaminte.

As putea sa imprumut de la cineva care a terminat kitul o masina din asta de facut funii si plase pentru machete de nave la 1:180?

Va multumesc.

PS: daca sunt curiosi....pot sa pun ceva poze cu macheta dar trebuie mentionat ca sunt inca incepator si nu e opera de arta.

#4 Useril este offline   marinaru29 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 153
  • Inregistrat: 28-July 09
  • Location:Constanta

Postat 23 August 2016 - 11:41 AM

Dacă ai drum pe la mare te ajut cu plăcere. Stima

#5 Useril este offline   DoctorBeetle 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2016 - 02:41 PM

Salut. Multumesc de raspuns.
Am fost la mare anul asta deja....si nu cred ca se mai intrevede vreo alta iesire din nou la mare.


Ti-ar fi greu sa trimiti prin posta unealta aceea si cand termin ti-o trimit inapoi?

Mersi mult.
Cu respect.

#6 Useril este offline   baloo57 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 45
  • Inregistrat: 01-April 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Modelism, in general

Postat 27 July 2017 - 11:50 AM

Salutare !

Tu ai rezolvat aceasta problema ?

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi