Forum Machete,Modelism,Hobby: Sturmbannfuhrer (Ardennes 1944) - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Sturmbannfuhrer (Ardennes 1944) Dragon 1/16

#1 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 26 January 2013 - 02:24 PM

Imagine atasata: P1000481.JPG Imagine atasata: P1000482.JPG Imagine atasata: P1000483.JPG Imagine atasata: P1000484.JPG Imagine atasata: P1000486.JPG Imagine atasata: P1000487.JPG

#2 Useril este offline   Leo2003 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1799
  • Inregistrat: 08-February 11
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Tot ce nu tine de aviatie ca doar in aviatie lucrez.

Postat 26 January 2013 - 10:20 PM

Foarte faine figurinele tale.

M-am jucat nitel cu pozele tale. Am vrut sa vad cam cum ar fi aratat in pozele vremii. Sper ca nu-i cu suparare.

Imagine atasata: combinat.jpg


#3 Useril este offline   LAV-Z 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 891
  • Inregistrat: 22-December 08
  • Location:Canada

Postat 27 January 2013 - 04:43 AM

Felicitari Sebastian! :good:
Un sfat la vopsirea fetei, daca imi permiti. Incearca sa pui mai putina vopsea de ulei. Aplica prin tamponare iar apoi, cu o pensula uscata, tot prin tamponare, o intinzi usor pe suprafata dorita. Putina vopsea de ulei inseamna foarte mult d.p.d.v. al controlului. Vei controla in felul acesta nu numai cantitatea de vopsea dar si uniformitatea si tranzitia la startul de baza (acrilic).

#4 Useril este offline   panzerseba 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 446
  • Inregistrat: 24-December 04
  • Location:Focsani
  • Interests:Figurine, AFV si diorame, in special Germania WW2

Postat 28 January 2013 - 09:30 AM

@Leo2003 Absolut nici o suparare, arata f. bine, daca nu s-ar fi observat postamentul a-i fi zis ca sunt poze chiar de atunci

@LAV-Z Multumesc de sfaturi, sunt oricand bine-venite. Problema nu e neaparat cu cantitatea de vopsea, cat calitatea acesteia, cred ca trebuie sa gasesc ceva mai finut sau poate ar trebui sa mai reinoiesc stocul (inca mai am culori fabricate de Fondul Plastic, au sarit de mult din garantie)

#5 Useril este offline   wurger 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4049
  • Inregistrat: 21-February 05
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2013 - 01:00 PM

Uneori e bine sa sara din "garantie". Culorile de FP au in primul rand un pigment mai putin fin mojarat (fata de Winsor and Newton). Insa pe langa asta, au foarte mult ulei (ca sa le faca mai fluide cred) si asta tinde sa se separe cu timpul. Daca sefaci tubul si-l pui cu gatul in jos pe un servetel impaturit, o sa absoarba surplusul de ulei si le poti folosi in continuare.
Oricum, ca investitie, merita sa-ti iei cateva tuburi de W&N. O sa te tina toata viata si-ti usureaza munca imens.
Camuflajul e de mare efect.

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi