Forum Machete,Modelism,Hobby: tehnici de imitare a pietrei in structuri si fundatii - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

tehnici de imitare a pietrei in structuri si fundatii

#1 Useril este offline   sorinmorariu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 21-January 13

Postat 18 February 2013 - 09:37 AM

buna ziua

am o mare problema,. am realizat o serie de machete dupa case traditionale romanesti dar am probleme la fundatii le-am facut pe lemn dar nu imita piatra, poate ma puteti ajuta


1. detin sufiecienta cantitate de sist argilo manos cuart rounjit si in spartura dar nu am cunostinte despre metodele de lipit piatra daca stie cineva un adeziv un silicon care sa lipeasca piatra cu piatra si piatra cu lemn.
2 daca exista tehnica de contructie a fundatiilor pe lemn.
3. se poate construi fundatia si din argila arsa ce tip de agila daca are cunostinte cineva.
4. alte ideei pentru constructia fundatiilor sa apara fundatii.

astept cu interes orice sfaturi si o sa incerc fiecare solutie in parte si va spun parerea

#2 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 18 February 2013 - 12:32 PM

Salut neasorin . Daca vrei sa faci pietrele din lut este foarte simplu , le faci cat de mari vrei la mana sau faci un sablon dreptunghiular daca le doresti perfecte . Cand faci pasta adaugi culoarea dorita (pastello ) dupa care le lasi la uscat vreo saptaman. Odata uscate le bagi in cuptor la temperatura maximasi le lasi vreo 30 minute. Sa le lipesti intre ele folosesti aceeasi pasta din argila la care adaugi10% cenusa si 10% praf de creta. Daca te uiti la mine la ,,casa de piatra '' am folosit ghips amestecat cu aracet pentru realizarea pietrelor este mult mai usor si rapid de lucrat si ai acelasi rezultat . Temelia se face cu pietre intercalate intre ele de diversemarimi , cioplite in prealabil, din ce stiu eu se facea un rind cu pietre mai mari in pamant si un rand sau doua cu pietre mai mici la suprafata . Marimea pietrelor depinde de zona constructiei ,la ses se foloseau pietre mai mici deobicei de rau iar la munte mai mari . Sper sa ti fiu de folos pentru ca mi plac casele dumitale . Salutare nene

#3 Useril este offline   sorinmorariu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 21-January 13

Postat 18 February 2013 - 02:42 PM

multumesc neastefane
problema este ca am piatra deoarece am tot adunat de pe toti muntii cuarturi native slefuite natural de zeci de culori sisturi subtiti de la 1 mm la 10 mm , am centrifuga de slefuit piatra cu oxid de crom dar nu gasesc cu ce sa le lipesc, am incercat un adeziv industrial dar nu rigidizeaza suficient la mine suportul il fac din lemn si am nevoie de aderenta, vreau sa ajung sa imit cat mai fidel si zidurile, am vazut un tutorial cu polistiren vopsit dar mu am reusit sa ajung la rezultatul dorit.

#4 Useril este offline   Ahmed 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 989
  • Inregistrat: 13-December 04

Postat 18 February 2013 - 07:10 PM

Nu exista fundatii de lemn, din motive evidente.
Poti sa le faci din blocuri turnate in matrita de ghips. Se pot vopsi cu pensula sau aerograful intr-o nouanta mai gri. Am vazut insa la case reale fundatii de piatra tencuite, deci le poti lasa si albe.
O procedura de vopsire care transforma aproape orice material in lookul de piatra este dry brushing. Fundatiile tale de lemn le poti vopsi in gri sau alb si sa faci drybrush cu o alta nouanta de gri, mult mai deschisa.

#5 Useril este offline   Neastefan 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 416
  • Inregistrat: 13-February 12
  • Location:Milano
  • Interests:Barci barcute si barchoaie

Postat 18 February 2013 - 09:20 PM

Salut. Cel mai sigur este sa folosesci ciment gri pentru rosturi la faianza amestecat cu aracet

#6 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 18 February 2013 - 09:45 PM

Salut,

In primul rand banuiesc ca atunci cand spui "fundatii" te referi, de fapt, la partea supraterana a acestora.
O constructie poate avea fundatii izolate, mai rar la locuintele traditionala - exceptie cele din zonele inundabile, Delta, Lunca Dunarii, dar foarte des intalnite la magazii, hambare, patule, etc., sau fundatii continui, cele mai intalnite la locuinte indiferent de perioada istorica.
Partea supraterana a fundatiilor o constituie soclul casei iar acesta poate fi realizat dintr-o diversitate de materiale: zidarie din piatra bruta, piatra de rau sau piatra cioplita, zidarie dn caramida, beton.

 sorinmorariu, la 18 February 2013 - 09:37 AM, a spus:

buna ziua

am o mare problema,. am realizat o serie de machete dupa case traditionale romanesti dar am probleme la fundatii le-am facut pe lemn dar nu imita piatra, poate ma puteti ajuta

1. detin sufiecienta cantitate de sist argilo manos cuart rounjit si in spartura dar nu am cunostinte despre metodele de lipit piatra daca stie cineva un adeziv un silicon care sa lipeasca piatra cu piatra si piatra cu lemn.


Ipsos sau cianoacrilat.
Nu recomand folosirea pietrei naturale deoarece, chiar daca este naturala, la scara arata a altceva.
Bun, vorbesc de scara 1:87 unde, cu exceptia pietrei pentru terasament, restul este ipsos vopsit sau polistiren extrudat vopsit.

 sorinmorariu, la 18 February 2013 - 09:37 AM, a spus:

2 daca exista tehnica de contructie a fundatiilor pe lemn.


Mai rar folosita la noi dar exista.
A fost utilizata in Delta la pontoane de acostare, case si cherhanale.
Sunt fundatii pe piloti - bile din lemn ascutite la un capat pentru a putea fi batute in pamant. In esenta tarusi mai grosi.
La noi fundatiile caselor traditionale sunt din piatra naturala bruta sau cioplita, zidita cu sau fara liant, din caramida cu liant si, evident din beton si beton ciclopian.
Liantul poate fi: pamant, mortar de var sau mortar de var-ciment.
Totul, de la materialele fundatiei pana la lianti depinde de perioada in care este amplasata cladirea.
Daca machetele tale reprezinta copii la scara ale unor case existente trebuie sa adopti tipul de fundatie pe care-l are casa reala.
Banuiesc ca le-ai vazut intr-un muzeu si nu numai in fotografii.

 sorinmorariu, la 18 February 2013 - 09:37 AM, a spus:

4. alte ideei pentru constructia fundatiilor sa apara fundatii.


Polistiren extrudat care, prin prelucrare, poate imita zidaria de piatra naturala bruta sau cioplita, caramida, blocuri de granit prelucrate cu sau fara tencuiala. Acelasi material pentru beton.
Se poate folosi si lemn dar trebuie schimbata textura prin chituire, reprezentare piatra, caramida etc.


Perete piatra din polistiren extrudat. Scara 1:87

Imagine postata

Imagine postata


Fundatii izolate din beton sau caramida tencuita. Polistiren extrudat. Scara 1:87

Imagine postata

Imagine postata


Perete din piatra cioplita. Realizare din polistiren extrudat. Scara 1:87

Imagine postata


Spoor!

#7 Useril este offline   sorinmorariu 

  • Membru deplin
  • Grup: Members
  • Postari: 23
  • Inregistrat: 21-January 13

Postat 19 February 2013 - 12:40 PM

multam fain de sfaturi LDH
am inteles ca se pot face din polistiren sau alte metode ghips sau ciment. bibe fain de tot dar pe mine ma doare sa lipesc piatra bucatica cu bucatica am sist, cuart de o multitudine de culori dar nu pot gasi acel adeziv care sa le lipeasca si care sa imi lipeasca de piatra si suprastructura de lemn. vreau sa fie tot natural, ca se poate folosi adeziv de marmura ala clasic pentru placat dar nu are finetea necesara sa lipesc pietre de 5 mm. am nevoie de un adeziv.
am lucrat aseara pe o fundatie din lemn sa nu folosesc polistiren si trebuie sa incerc sa o vopsesc, am luat un set de guache si sa vedem ce iasa desi la partea de tehnica de vopsire is praf.

multumesc de sfaturi



#8 Useril este offline   LDH 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1430
  • Inregistrat: 20-September 06
  • Location:Bucuresti

Postat 19 February 2013 - 06:03 PM

Cu placere,

Tot polistirenul, din pozele de mai sus, este vopsit cu vopsele acrilice.
Nu te gandi la producatori renumiti ce pun pe piata vopsele acrilice pentru modelism.
Este vopseaua, banala, pentru zugraveli, alba in care am pus colorant negru pentru nuantele de gri.
Pietrele lui Cosmin, fiind de mai multe nuante, sunt vopsite cu acrilice pentru modelism.

Daca nu prinde vopseaua, sau numai ai impresia asta, adauga, in loc de apa, aracet diluat si adera fara probleme.
Cu piatra naturala ti-am spus care este problema. Este naturala doar la scara 1:1, in opinia mea, dar la alte scari "vireaza" in altceva.
Cel mai fin adeziv este ipsosul de modelaj sau, daca te incumeti, lutul pentru modelaj.

Spoor!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi