Forum Machete,Modelism,Hobby: Ustensile modelism - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Ustensile modelism De ce ustensile am nevoie???

#1 Useril este offline   bogdan98 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 18-February 13

Postat 18 February 2013 - 11:30 PM

Salut! Vreau sa reconditionez niște machete auto, iar pe viitor sa modific machete exclusiv la scara 1:43 insa nu am mai facut niciodata asta su nu prea stiu de ce ustensile am nevoie.

As vrea sa-mi faceti o lista cu toate ustensilele si materialele necesare pentru următoarele operațiuni:
•Îndreptat caroseria
•Revopsire
•Astupat gaurile pentru proiectoarele de ceata+alte detalii gropite, manere usi etc.
•Finisaje, slefuire
•Tăiat diverse componente cum ar fi acoperisul
•Vopsit/desenat detalii (ex.dungi subtiri/groase)

Daca se poate sa-mi spuneti de unde sa le cumpăr la pret mic, voi de unde cumpărati ?

#2 Useril este offline   Ralasef 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 22-August 11
  • Location:Royal Leamington Spa
  • Interests:Auto, Figurine, Diorame

Postat 19 February 2013 - 09:58 AM

Salut,

Nu sunt eu cel mai in masura sa-ti spun ce-ti trebuie dar iti pot spune ce am eu.
In primul rand trebuie definit pretul mic :rolleyes: . Modelismul nu-i un hobby foarte ieftin, din pacate.

1. Idreptat caroseria: Eu nu am facut niciodata asa ceva...Ai machete lovite? Zamacul stiu ca se sparge... Dar chitul cred ca e suficient pentru a repara o macheta. Unii folosesc chitul auto iar altii folosesc chitul modelistic de la diferiti producatori consacrati Revell, Tamiya, etc

2.Revopsire: Asta e un proces foarte delicat pe care eu nu-l stapanesc deloc. Acest proces pune probleme tuturor modelistilor. Machetele auto le vopsesc cu spray auto. Exista si motoda de top sa-ti cuperi aerograf. Dar iti recomand sa mai astepti! Stai sa-ti intre microbul bine in sange! Dupa vopsire stii ca urmeaza lacuire si lustruire? Extrem de importante in obtinerea unei machete unice, in felul ei. Eu nu fac asta :whistle: !!! De aia am machete urate :rolleyes:

3.Astupat gaurile pentru proiectoarele de ceata+alte detalii gropite, manere usi etc: la fel ca la 1.
4.Finisaje, slefuire: Smirghel fin de pe la magazinele de piese auto (granulatie pana pe la 1200). Mai fin...mai greu...dar exista si pasta de polisat. Gasesti pe forum subiecte.
5. Taierea: Preferata mea!!! Am facut si eu candva un Fiat 500 cabrio 4x4. Acum e o ruina!!! FRAZA e de baza!!! 150 lei la bricostore sau mai performante pe site-urile de specialitate.
6. Masking tape. Nu cumpara scoci de hartie auto ca nu e bun!!!!! Trebuie sa cumperi ceva de calitate sa scoti detalii la 1:43.


Alte chestii ar fi: penseta (nu de pensat mustati), clesti (nu patent de santierist), cutit de modelism, masa de modelism, niste forex (sau cartele telefonice) pentru mici detalii, TIMP,rabdare, imaginatie.
Magazine sunt si pe la noi de unde poti lua destule.
Acest forum are o sectiune dedicata magazinelor, comenzilor colective, schimburilor etc. Incepe de aici :rolleyes:

Mult succes!

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi