Forum Machete,Modelism,Hobby: NOUTATI - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

NOUTATI aparitii noi sau reeditari de machete "terestre"

#121 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 03 March 2015 - 09:03 PM

Pentru iubitorii kiturilor de artilerie, chinezii capitalisti,din infamul paradis imperialisto-burghez Hong Kong, Takom,pe numele lor, au scos (in sfarsiiiit !!!!!!) formidabilul kit 1/35,care reprezinta obuzierul de asediu Skoda m 1916,calibru 305 mm - in versiunea germana folosita la asediul Sevastopolului (cred ca in versiunea M11), piesa de artilerie aflata si in dotarea armatei romane.
O ruda apropiata a acestei arme(dar de calibru mai mare),imi pare ca se afla si in curtea Muzeului RF din Bucuresti.
Inutil sa mai spun ca sunt al ... :diablo: ...de interesat.
Ajuns in vanzare la
http://www.jadarhobb...er-p-43124.html

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 03 March 2015 - 09:15 PM


#122 Useril este offline   AdyAero 

  • Die-cast 1:72
  • Grup: Members
  • Postari: 1360
  • Inregistrat: 07-August 06
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Auto 1:72 plastic & diecast

Postat 15 March 2015 - 08:02 PM

http://www.acemodel....es/ace_2015.pdf
Mercedes 170 la 1:72, Gaz 69 din care se poate scoate un IMS :dribble:

#123 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 25 March 2015 - 08:03 AM

Salutare !
Ca tot il avem pe colegul Dany la 1/72 cu blindatele dar mai mult pe WW2 ii arat ceva ce sper sa i placa si sa l "invidiez modelistic " caci e ceva fain cee noi la 1/35 ohhhooo mai avem de asteptat ! De ceva timp exista pe piata o firma chinezeasca ce face si din plastic mai multe machete de tehnica ruseasca ! De curand au anuntat o nouaa aparitie a ceva ce avem si noi prin marea dotare a armatei !
Imagine postata

#124 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 25 March 2015 - 08:41 AM

Interesant.
Masina reala am vazut-o la Mangalia, acu' 6 sau 7 ani.
Chiar si la 1/72, este considerabil de mare.

#125 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4775
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 25 March 2015 - 06:25 PM

Citeaza

Salutare !
Ca tot il avem pe colegul Dany la 1/72 cu blindatele dar mai mult pe WW2 ii arat ceva ce sper sa i placa si sa l "invidiez modelistic " caci e ceva fain cee noi la 1/35 ohhhooo mai avem de asteptat !

Salut , Caporale . Placut, placut , numai timp sa fie ...

#126 Useril este offline   florin44 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1542
  • Inregistrat: 27-April 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete 1/48 de avioane, blindate şi alte vehicule militare.
    Machete 1/72 de avioane.

Postat 21 April 2015 - 03:52 PM

Am găsit şi eu asta:

http://www.militarym...y-in-1-35/21219

#127 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 21 April 2015 - 05:12 PM

Salut !
Cei de la seful hobist anuntara o noutate ce o prezint ca o dedicatie unui impatimit al acestor masinarii , Don Longinus !
Imagine postata
Iar daca tot spuneam mai demult ca daca baietii migdalati si trompetisti scoasera Scud ul implicit TEL lul bazat pe o varianta de camion greu MAZ ; si ca ar fi de asteptat pe viitor noi variante se pare ca ciainizii fac pasi mari in acest caz !
Scot o noua varianta de sasiu si eu banuiesc ca va fii BM 30 Smerch :
Imagine postata
Imagine postata
Sunt mai multe poze cu noul mastodont si cred ca ca va ma urma si cel putin un S-300 . Sunt frumoase desi cu multa munca dar si cu ocupare de mai mult spatiu chiar daca goleste alt spatiu ( bugetar ) ,
Sanatate si cer senin cu spor maxim !

#128 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 21 April 2015 - 05:52 PM

Ehe, bunule Caporal, ce ma mai bucuri cu vestea asta.
Skoda PA II Zelva... :jump:
Ma mai simt putin razbunat...amatorii de 1/72 au deja la dispozitie "Testoasa" lor.Era timpul sa apara si la 1/35.

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 21 April 2015 - 05:54 PM


#129 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4775
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 21 April 2015 - 11:22 PM

Citeaza

Skoda PA II Zelva...
Ma mai simt putin razbunat...amatorii de 1/72 au deja la dispozitie "Testoasa" lor.Era timpul sa apara si la 1/35.

... Da... din pacate eu ma vad nevoit sa tin partea vulpii aici si sa spun ca ce-i drept e putin cam " acra testoasa " noastra :sorry: ... da' oricum la cat de incet se misca , am s-o prind eu mai tarziu ;-) ...( spuse optimist iepurele )

#130 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 28 April 2015 - 07:48 AM

Salutare !
Amu cateva zile vb de noul kit mai baban al chinezilor Trompetisti si iata ca aparura in ritm alert poze cu realizarea sa ! Posibil sa mai fie ceva cu pe urile si alte maruntisuri dar banuiesc ca intr o luna doua apare si pe piata din pacate mai mult ca sigur ca va depasii sutica de euroi lejer )cu tot cu transport ) asa ca poate pe la anul sa vedem un pret mai scazut . Desii actual un Scud e cam suta de euro la juma de an de la lansare ! Oricum calea a fost deschisa si e posibil ca spre sfarsitul anului sa apara si un S-300 ! Poate la anul chiar un Ruzbeh !!!
Imagine postata
Imagine postata
Imagine postata
si ca tot ii spunea un coleg lui Don Longinus ca machetele fara figurine par asa serbede cred ca setul celor de la Masterbox cu fetele americane da culoare !!! http://www.perthmili.../masterbox.html

#131 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 06 May 2015 - 12:35 PM

Salutare !
Stiti replica aceia cu A innebunit Lupu ?! Ei tocmai o putem parafraza in a innebunit Trumpeter firma chinezeasca care anul trecut cand cei de la Meng au anuntat ca vor scoate macgeta de TEL si racheta Scud B chinezii trompetisti au venit rapid cu promovare si iesire pe piata cu Scud C (sic ) ; din ce am vazut se pare ca Meng a renuntat la a mai scoate macheta !!! Apoi anul acesta au scos Bm 30 Smerch luand Maul altei firme de rasinoase rusesti W model . Si daca la Nurennberg Dragon anunta ca vor scoate Patriot ul (sistemul AA vestit in primul razboi din Golf ) camion si trailer cu lansatoare !! hop Trompetistii si i sufla caimacul si astuia ! Primele foto cu noul prototip Patriot marca Trumpeter insa !
Imagine postata
Iar fratioarii de la Hobby boss vor sa scoata VBL ul
Imagine postata
Si la 1/72 sunt chinezi cat cuprinde cum ar fii cei de la ModelCollect si SModel ultimii oferind cate doua kit uri in aceiasi cutie ( 1 +1 ) !
Spor la machetit cu sanatate si cer senin ! :hi:

#132 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 15 May 2015 - 08:32 AM

Salutare !
Cei de la AFV lanseaza o noutate si stim noi cui ii place asa ceva :jump:
Imagine postata
Seful hobbist vrea sa reediteze tancul T-18
Imagine postata
si pentru fanii LEO ( nu ala din strehaia ) :lol: e concurenta acerba intre seful hobbist si cei de la Meng
Imagine postata
Imagine postata
Si ultimile fotostiri despre macheta sistemului Patriot
Imagine postata
Imagine postata
Uufff bine ca nu s cu deastea americane ca tare imi este ca e "very ,very Expensive " :whistle: (zise vulpea neajungand la sruguri ca s acrii :-D ) De fapt cred ca nici Dushka si Monta n au bani sa cumpere nici de machete deastea asa ca ramanem cu batranele Volkhoave ! Spor la machetit cu Sanatate si cer senin ! :hi:

#133 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 15 May 2015 - 09:47 AM

Ehe. Bussig Nag de 4,500 de kile, ce s-ar chema,dupa cum zic englezii, wrecker truck/crane.
Doamne-ajuta,sa fie intr-un ceas bun,chit ca eu il vad pe la 50 de euro (cel putin). :drinks:
Oricum,ma pun de pe-acu sa strang borcane si sticle,sa am bani pe cand apare.Singura problema ar fi ca nu stiu unde dreaq mai poti valorifica sticle si borcane vechi,in zilele prezente :blink:
Astea mi-au mai ramas,ca daca incerc cu fier vechi (d-ala de care duceam la scoala,pe vremuri) imi trezesc tiganii pe cap.Daca incerc cu deseuri lemnoase,imi ridic austriecii.Asa ca ...daca vreau Bussing Nag-ul asta, imi pun sperante in sticle si borcane.
Oh,da,sa nu uit, ar mai fi o (vaga) speranta: loteria bonurilor fiscale ! ;-)

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 15 May 2015 - 09:52 AM


#134 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 17 May 2015 - 10:27 AM

Salutare !
Ehei iata ca gornistii sunara din nou si ceea ce fu anuntat de anul trecut ca noutate pt acest an se zamislii in cele din urma ! Astfel ca in curand "Viespea " va intepa piata si bugetele ! Imagine postata
Si mai multe imagini cu ramele pieselor ce vor intregii Viespea SA -8 aici pe armorama
http://www.armorama....ticle&sid=19525
Asa ca daca Don Loginus se apuca de sticle si borcane io ma bag pe pet uiri si doze de bere :lol: si sper sa am ce i da lui Mos Craciun pt un astfel de cadou !!!
Pentru lamuriri Viespea asta este si in dotarea armatei noastre in Batalionul 50 Rachete AA aflat la Floresti (pe langa Cluj ) 16 TEL ( vehicule transportoare cu instalatii de lansare )si 8 masini asemanatoare pt realimentare cu rachete 1 . Si o poza de la Cap Midia :
Imagine postata
Spor la machetit cu sanatate si cer senin !!! :hi:

#135 Useril este offline   cristiT71 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 12-March 15
  • Location:Turda

Postat 29 May 2015 - 07:30 PM

Caporale
Noi avem in dotare varianta OSA Akm,si nu Al.
La prima vizionare a pozelor de pe armorama vad 2 diferente fata de varianta romaneasca.
Prima,buteliile de aer aflate pe macheta deasupra mașinii de lupta linga trapa se afla in realitate in interior undeva linga mecanicul conductor.
A doua, nu e reprezentata antena sistemului de recunoaștere,asta ar trebui sa se afle deasupra antenei statiei de radiolocatie.
Si precis ar mai fi dar sunt vreo 13 ani de cind am văzut o mașină de lupta in realitate.

#136 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 01 June 2015 - 09:06 AM

Salutare !
@ CrisT71 Da e foarte justa obsevatia ta ca noi avem varianta Osa AKM in timp ce gornistii scot varanta AK . Foarte bune si cele doua observatii ( pe aia cu antena o vazusem si eu ca diferenta ) . Important este ca totusi vom avea astfel o baza de la care cu mici modificari / adaugiri sa ne iasa variant ce o avem si noi in dotare . Mai ales ca iata avem si cin sa ne mai ajute cu cate o indicatie chiar pretioasa de aceasta data pt corectitudine . Da in ce calitate ai vazut dta o masina de lupta asa mai de aproape chiar si pe interior ?! Sigur daca se poate spune .
In alta ordine de idei gornistii mai sunara si mai iesii o piesa de rezistenta de pe la ei . Si cu asta noi romanasii chiar primiram o alta " perversa de prin Targu Ciana " :lol: in sensul ca astia vor sa ne lase cu buzunarele goale . E vorba de acesta instalatie ROT
Imagine postata
http://www.armorama....=thread&order=0
Una din instalatiile ROT ce le am avut si noi , un exemplar fiind la MMN probabil asta fiind mai vechi nu a prezentat interes pt ovreii ce ne au "ajutat" sa scapam de altele , Scud B .
Sporuri cu sanatate si cer senin ! :hi:

#137 Useril este offline   cristiT71 

  • Nou venit
  • Grup: New Users
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 12-March 15
  • Location:Turda

Postat 02 June 2015 - 07:22 PM

Caporale
Răspunsul la întrebarea ta in legătură cu văzutul mașinii de lupta pe interior este simplu,8 ani mi a servit ca "birou".

#138 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 03 June 2015 - 07:17 AM

Salut !
@CrisT71 Ohoo deci avem un rachetist aici printre noi :good: ! Acu cred ca stiu si de ce postare e vorba, cand spunea ti in prezentare ca o postare a mea v a facut sa va orientati spre 1/35 si mai ales cu insemne romanesti . Cred ca e vorba de asta cu nr 28 tot din acest topic cad anuntam pt prima oara aparitia Viespei ! http://www.cartula.r...ti/page__st__20 . No apai sa apara sa vedem cat si cum vacosta fostul "birou" si sa avem ceva fain de vazut pe aici si cu lamuriri pt Osa AKM urile noatre !
Spor cu sanatate si cer senin ! :hi:

#139 Useril este offline   Longinus 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 7548
  • Inregistrat: 06-March 08
  • Location:Mayotte, Guyana

Postat 17 June 2015 - 09:39 PM

Nu stiu daca am mai spus, daca nu, o spun acum:
Airfix ii iubeste pe "pasoptisti" si le-a pregatit ceva bun
Imagine atasata: Airfix_03312.jpg

Aceasta postare a fost editata de Longinus: 17 June 2015 - 09:43 PM


#140 Useril este offline   caporalmusat 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1048
  • Inregistrat: 03-January 09
  • Location:BRAILA
  • Interests:Tehnica militara sovieto/rusa in general dar mai ales aflata si in dotarea RO ARMY !

Postat 18 June 2015 - 10:43 AM

Salutare !
Don Longinus nu stiu daca o fii de la invadatoarele sovietice si intaritoarele lor de decul ;-) da aveti grija sa aveti nevoie de pastile ... de lecitina :-D http://www.cartula.r...ti/page__st__80 in iaanuarie la postul 85 .
Intre timp Takom anunta o ala "bunacine " http://www.armorama....ticle&sid=19775
Alde "Oglinjoara " altceva http://www.armorama....=thread&order=0
Iar calutul asiatic Bronco altsheva http://www.armorama....=thread&order=0
Numa bunaciuni pt fanii tehnicii ww2 .
Sporuri cu sanatate si cer senin ! :hi:

Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi