Forum Machete,Modelism,Hobby: NOUTATI - Forum Machete,Modelism,Hobby

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 15
  • 16
  • 17
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

NOUTATI aparitii noi sau reeditari de machete "terestre"

#321 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 07 September 2020 - 08:42 PM

Citeaza

Dany, foarte posibil să urmeze și o versiune în costumatie "macho" deși nu cred că ar fi diferită decat culoarea.
Nu văd ce ar putea avea în plus o versiune militarizată. Tractorul era prea slab motorizat ca să fi fost folosit la lucrări de amenajare mai consistente, sa zicem un aerodrom.
Sincer, nici așa nu văd ce naiba făceau cu el prin deșert. Eventual într-o oază fertilă, hai să zicem, deși nu cred că Rommel avea vreme de făcut agricultură.

Longinus ,nu au fost militarizate ... dar chiar si asa iti dai seama cu ce admiratie l-ar fi privit celelalte tractorase pe acesta , daca s-ar fi intors acasa de la El Alamein :-D Nu a scapat din nefericire , dupa cum se vede in fotografie .
Eu ma multumesc si cu o culoare sau inmatriculare mai interesanta . Nu stiu exact ce facea prin desert , poate tracta niste avioane sau carucioare cu bombe ... sau poate functiona doar pe post de generator pentru diverse agregate ( pompa de benzina sau apa , curent hq , radar , reflector ,starter , moara pt macinarea fainei din care se facea paine , etc . ) ... cine stie .

Aceasta postare a fost editata de dany: 07 September 2020 - 08:58 PM


#322 Useril este offline   Simache 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 13-May 10
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aviatie la 1/48

Postat 17 September 2020 - 09:28 PM

In curand de la MiniArt:
AUSTIN blindat, generatia a-lll-a in culori romanesti.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 745BDB83-11A9-40C4-9575-E0EC956D37F7.jpeg

Aceasta postare a fost editata de Simache: 17 September 2020 - 09:30 PM


#323 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 12 April 2021 - 10:32 PM

Nou lansat de Italeri 1/72 - Pz. Kpfw. 35(t), desi din cate am inteles ar fi un Esci reboxat nu aceasta este noutatea importanta, pentru ca mai sunt si alti producatori (Attack sau First to Fight de exemplu) ce ofera kit-uri la 72 pentru acest tank , interesant este ca pentru prima data vad ca cineva ofera si decaluri pentru inmatriculare romaneasca cu acesta, foarte frumos :clapping:

https://www.italeri....en/product/2953

Imagine atasata: Pz Kpfw 35 Italeri.jpeg

Imagine atasata: Pz Kpfw 35 Italeri decal.jpeg

#324 Useril este offline   dany 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 4773
  • Inregistrat: 24-November 06

Postat 13 April 2021 - 12:47 AM

Citeaza

Nou lansat de Italeri 1/72 - Pz. Kpfw. 35(t), desi din cate am inteles ar fi un Esci reboxat nu aceasta este noutatea importanta, pentru ca mai sunt si alti producatori (Attack sau First to Fight de exemplu) ce ofera kit-uri la 72 pentru acest tank , interesant este ca pentru prima data vad ca cineva ofera si decaluri pentru inmatriculare romaneasca cu acesta, foarte frumos


Nice! yumm
Eu cred ca am sa pastrez decalurile rom pentru un FTF ... pe care posibil sa-l inbunatatesc cu ceva interior de la Attack .
Esci e dragutz si trezeste nostalgie , dar FTF arata "spot on " pentru aceasta scara .

Scroll pana la r35 https://henk.fox3000...irsttofight.htm

Aceasta postare a fost editata de dany: 13 April 2021 - 01:35 AM


#325 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 14 April 2021 - 12:17 AM

Intradevar dany, FTF-ul arata foarte bine, desi este catalogat mai mult ca un “war game kit”, am cateva prin dulap si sunt placut surprins de ele, voi mai lua si cateva Italeri asa pt o diversificare a inmatricularilor si cine stie poate in combinatie cu un Zis-3 de la Zvezda sa rezulte si un Tacam R2.

#326 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 16 April 2021 - 05:14 PM

Vezi postareaMgc151184, la 14 April 2021 - 12:17 AM, a spus:

Intradevar dany, FTF-ul arata foarte bine, desi este catalogat mai mult ca un “war game kit”, am cateva prin dulap si sunt placut surprins de ele, voi mai lua si cateva Italeri asa pt o diversificare a inmatricularilor si cine stie poate in combinatie cu un Zis-3 de la Zvezda sa rezulte si un Tacam R2.

Gind la gind...TACAM R-2, kitul de la FTF, tun ZIS-3 Zvezda si restul scratch. Exista niste planuri bune in Modelism 3/1999. Vinatorul de care R-35, kitul Renault R-35 de la FTF si kit de connversie( turela, tun si figurina ) de la Modelltrans. Sgur se poate mai mult din ele, am vrut doar sa va ambitionez...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: tacam.jpg


#327 Useril este offline   Mgc151184 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 1066
  • Inregistrat: 14-December 04

Postat 16 April 2021 - 09:38 PM

Vezi postareamdo, la 16 April 2021 - 05:14 PM, a spus:

Gind la gind...TACAM R-2, kitul de la FTF, tun ZIS-3 Zvezda si restul scratch. Exista niste planuri bune in Modelism 3/1999. Vinatorul de care R-35, kitul Renault R-35 de la FTF si kit de connversie( turela, tun si figurina ) de la Modelltrans. Sgur se poate mai mult din ele, am vrut doar sa va ambitionez...



Super tare, mdo, Bravo. :clapping:
Chiar nu stiam ca exista o conversie pentru al nostru vanator de care R-35, e bine de stiut, multumesc pentru informatie. :friends:
Cu multi ani in urma, cand pe piata exista doar RPM-ul pentru R-35 am incercat o conversie personala, insa am abandonat proiectul fiind dezamagit de calitatea slaba a kitului, sper sa-l reiau si sa folosesc turela modificata pe un FTF. :whistle:

Imagine atasata: Vnt R35_Fotor.jpg

#328 Useril este offline   mdo 

  • Membru senior
  • Grup: Members
  • Postari: 347
  • Inregistrat: 28-April 05

Postat 18 April 2021 - 03:29 PM

Vezi postareaMgc151184, la 16 April 2021 - 09:38 PM, a spus:

Super tare, mdo, Bravo. :clapping:
Chiar nu stiam ca exista o conversie pentru al nostru vanator de care R-35, e bine de stiut, multumesc pentru informatie. :friends:
Cu multi ani in urma, cand pe piata exista doar RPM-ul pentru R-35 am incercat o conversie personala, insa am abandonat proiectul fiind dezamagit de calitatea slaba a kitului, sper sa-l reiau si sa folosesc turela modificata pe un FTF. :whistle:

Atasament Vnt R35_Fotor.jpg

Pentru cine mai vrea sa incerce:
http://www.modelltra...r-35&results=13
http://www.modelltra...r-35&results=13

http://www.modelltra...r-35&results=13, desi senilele nu mi se par un cistig real fata de cele din kit. Rasina e de buna calitate.
Spor la modelt,

Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 15
  • 16
  • 17
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi